Casa Batllo to z pewnością jedno z najbardziej przykuwających uwagę dzieł Atoniego Gaudiego. Znajduje się w centrum miasta przy słynnym Passeig de Gracia. Kamienica jest obiektem licznych fotografii i jedną z ikon stolicy Katalonii.

Uwaga
1. Aktualnie (2023 rok) są bardzo duże kolejki do kas.
Co ważne, bilet kupowany online jest 4 euro tańszy od kupowanych w kasie.

Jeśli planujecie zwiedzanie kamienicy, zdecydowanie zalecamy rezerwację online.

2. W Casa Batllo w cenie biletu jest audioguide. Aktualnie dostępny jest również w polskiej wersji!

Nie ważne jaki przewodnik weźmiecie do rąk – w każdym dokładnie są opisane i sfotografowane dwie charakterystyczne kamienice. Obok Casa Batllo znajduje się charakterystyczna Casa Amatller.

Historia kamienicy

Casa Batllo powstała na zlecenie Josepa Batllo i Casanovasa, który był przemysłowcem tekstylnym i biznesmenem,  do którego w owych czasach należało kilka fabryk.

W miejscu, w którym miała powstać rezydencja stał już inny budynek, którego twórcą, architektem był Emilio Sala Cortes (jeden z nauczycieli Gaudiego). Kamienica została zbudowana w 1877 roku, kiedy to jeszcze w Barcelonie nie było prądu. Powierzając ją nowemu architektowi zdecydowano, że ją po prostu wyburzą.

Miejsce było i jest do dzisiaj niezwykle reprezentacyjnie, gdyż przy  nowym, głównym ciągu komunikacyjnym jakim był Passeig de Gracia. Dokładnie pod numerem 43. Początkowo Passeig de Gracia była ulicą łączącą Barcelonę z miejscowością/dzielnicą  Villa de Gracia, a obecnie całkowicie zintegrowaną częścią Barcelony. Po dziś dzień znajdują się tutaj kamienice najznakomitszych rodów w mieście.

Nic więc dziwnego, że w XIX i XX wieku właśnie przy tej ulicy powstawały największe dzieła barcelońskich architektów, które miały zachwycać przejeżdżających ulicą mieszkańców wpierw powozami, a później autami, co trwa do dziś.

Batllo nabył kamienicę w 1903 roku. Początkowy plan zburzenia jej w celu zbudowania nowej zweryfikowały plany Gaudiego. Postanowił nie burzyć jej, lecz całkowicie przebudować. Prace trwały w latach 1904-1906. Uwagę najbardziej przykuwa fasada, którą Antonio Gaudi wykonał na nowo wprowadzając nowy podział wnętrza, umieszczając na środku niezwykle okazałych rozmiarów okno.

Casa Batllo

To głównie to okno do dzisiaj jest głównym punktem niezliczonych fotografii. Co ciekawe, Gaudi stworzył dom, w którym nie ma kątów prostych i kantów! Sufity, ściany, poręcze falują sprawiając na miejscu niesamowite wrażenie. Całość zarówno na zewnątrz (co potrafi dostrzec każdy przechodzień), jak i wewnątrz, nawiązuje do świata roślin i zwierząt, które tak pasjonowały tego wybitnego architekta.

Na przemian przeplatają się motywy kwiatowe, łusek, czy kości stworzeń jakimi są chociażby piszczele podtrzymujące konstrukcję okna. Praca ze światłem mistrza sprawia, że wnętrze jest wręcz bajkowe, nie tylko za sprawą kolorowych szkieł w drzwiach i w oknach, ale i poprzez kolorowe mozaiki i kafelki, które są zastosowane wewnątrz budynku.

Ciekawostki

  1. Casa Batllo została nazwana przez barcelończyków „Domem z kości” ze względu na elementy zdobnicze przypominający ludzkie kości – piszczele, kręgosłup, kościu strzałkowe czy czaszkę.
  2. W trakcie budowy silne napięcie panowało miedzy architektem, a żoną Batllo. Z tego powodu Gaudi został zwolniony przed zakończeniem wszystkich prac. Główny spór miał mieć charakter językowy – Gaudi z uporem używał tylko języka katalońskiego, żona milionera wzorując się na burżuazji – kastylijskiego.
  3. W 1954 roku córki Batllo sprzedały budynek firmie ubezpieczeniowej. W 1993 roku kamienicę wykupiła rodzina Bernat, twórcy marki lizaków Chupa Chups. Dla turystów Casa Batllo została udostępniona dopiero w 2002 roku. Od 2005 oku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie

Bilet wstępu do kamienicy kupujemy na konkretną godzinę. Przestrzegana jest maksymalna ilość osób znajdujących się wewnątrz. Aby mieć pewność wejścia i nie stać w kolejce, polecamy zakup biletu online. Kod kreskowy vouchera jest skanowany, a następnie pobieramy wideo guide. Kod potwierdzenia możemy okazać również na ekranie smartfona.

Casa Batllo wejście
Trzy kolejki w zależności od opcji. Największa do wersji Blue


Wideo guide jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Dzięki temu na ekranie dedykowanego smartfona widzimy elementy wyposażenia niektórych pomieszczeń.

Kierunek zwiedzania jest wyznaczony. Wszystkie punkty do zobaczenia widzimy również na wideo przewodniku. Zwiedzamy zarówno pomieszczenia, jak i dach Casa Batllo.

Kiedy zwiedzać? Kolejki są mniejsze na ostatnie wejścia, a przede wszystkim na poranne. My byliśmy o 9:30 choć mieliśmy bilety zakupione na 10:00. Nie było problemu z wejciem z marszu. Kiedy wychodziliśmy przed 11:00, kolejka do wejścia wyglądała następująco:

Casa Batllo – kolejka do wejścia
Casa Batllo

Casa Batllo

Casa Batllo
Sufit – bez kątów

Casa Batllo

Ceny

Wejście do kamienicy nie jest tanie. Wszystko ze względu na bardzo duże zainteresowanie. Zdecydowanie warto! Wewnątrz spędziliśmy 1,5 h i jest to minimum na czas poświęcony na tą atrakcję. Można wybrać spośród trzech pakietów – oczywiście bazowym i najpopularniejszym jest Blue (zawiera wideo guide – jest w języku polskim).

Ceny biletów zaktualizowane na rok 2023.
Pakiet Cena
BLUE
bezzwrotny bilet z wideo guide w cenie
osoba dorosła – 35 euro
seniorzy +65 lat – 35 euro
młodzież 13 – 17 lat – 29 euro
student do 29 lat – 29,00 euro
dziecko 0 – 12 lat – bezpłatnie
SILVER
bezzwrotny bilet z wideo guide w wersji premium w cenie.
Dodatkowo zwiedzanie prywatnej sali
osoba dorosła – 43 euro
seniorzy +65 lat – 40 euro
młodzież 13 – 17 lat – 37 euro
student do 29 lat – 37,00 euro
dziecko 0 – 12 lat – bezpłatnie
GOLD
bilet z wideo guide w wersji premium w cenie z możliwością bezpłatnej anulacji.
Dodatkowo zwiedzanie prywatnej sali, osobne wejście bez kolejki, zdjęcie vintage.
osoba dorosła – 45 euro
seniorzy +65 lat – 42 euro
młodzież 13 – 17 lat – 39 euro
student do 29 lat – 39,00 euro
dziecko 0 – 12 lat – bezpłatnie

Sklep

Na koniec zwiedzania możemy zajrzeć do niezwykle obleganego sklepu. Są tutaj liczne pamiątki z wizyty w Casa Batllo. Od tańszych gadżetów po naprawdę drogie i bardzo ciekawe. W tej atrakcji sklep cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

Casa Batllo - widok z okna
Widok z okna w sklepie w Casa Batllo

Casa Batllo - sklep

Adres i godziny otwarcia

Passeig de Gràcia, 4308007 Barcelona

Casa Batllo jest otwarta codzienne w godzinach 9:00 – 21:00 (ostatnie wejście 20:00).

Dojazd

Metro: stacja Passeig de Gracia – linie L2, L3 oraz L4.
Pociąg: Renfe oraz FGC – stacja Passeig de Gracia
Autobus turystyczny: niebieska oraz czerwona linia
Autobus miejski: H10, V15, 7, 22, 24

Casa Batllo

Casa Batllo

Casa Batllo

Zobacz również

28 komentarzy. Zostaw komentarz

  • Hej, nie mogę znaleźć żadnej informacji o Casa Mila i fontannach:)
    A może nie szukam umiejętnie, są tu jakieś fajne ciekawostki?

    Odpowiedz
  • Cześć 🙂 Mam pytanie dotyczące zniżek studenckich np. do Sagrada Familia czy Casa Batllo. Może orientujecie się czy uwzględniania jest polska legitymacja studencka, czy trzeba wyrobić sobie międzynarodową? 🙂

    Odpowiedz
  • A czy nauczyciele mają jakieś zniżki w Hiszpanii?

    Odpowiedz
  • HOLA 😉
    Piszecie: „Podczas rezerwacji należy wybrać przedział czasowy; po wprowadzeniu wybranego czasu możesz pozostać wewnątrz atrakcji tak długo, jak chcesz. Po dokonaniu płatności otrzymasz bilet z dokładnym czasem wejścia, który odpowiada pierwszemu dostępnemu czasowi we wskazanym zakresie. Na przykład, jeśli wybierzesz przedział czasowy spróbujemy wystawić bilet na wizytę 9:00; jeśli nie ma dostępności o godzinie 9, wyślemy ci bilet na godzinę 9:15, i tak dalej, aż znajdziesz dostępny czas. ”
    Czy to znaczy że po zakupieniu biletu BLUE też da się ominąć kolejkę?
    Z informacji na stronie casabatllo.es wcale mi to nie wynika.

    Odpowiedz
    • Hola 🙂
      Omijasz kolejkę do kasy, ale do kamienicy stoisz w kolejce. Jeśli jednak nie jesteś spóźniona, wchodzisz z automatu, więc w samej kolejce stoisz maksymalnie 10 minut.
      Tak więc rezerwując bilet nawet w ofercie Blue kupujesz na konkretną godzinę i tej godzinie wchodzisz wraz z innymi osobami mającymi wejściówkę na ten przedział czasowy 🙂

  • PS.
    Nie znalazłem informacji, ile kosztuje bilet do Casa Batllo w kasie ?

    Odpowiedz
    • W kasie bilet jest droższy o 4 euro. Nawet jeśli do kas nie ma dużych kolejek, to w kasie narzucają ci najbliższą możliwą godzinę, więc często musisz jeszcze dodatkowo czekać.

  • Dziękuję za odp, może zaoszczędzę 20 euro.

    Odpowiedz
  • Hejka, piszę w sprawie kupienia biletów na Casa Batllo. Jest opcja kupienia biletów dla dwóch osób, ale jest napisane, że trzeba mieć zaświadczenie o pobycie albo za okazaniem hiszpańskiego DNI. Jakbyście mogli sprecyzować mi co to za dokumenty oraz jak je ewentualnie zdobyć? I czy mogą się przydać przy innych atrakcjach? 🙂

    Odpowiedz
    • Hej,
      DNI to lokalny numer dokumentu tożsamości.
      Przy rezerwacji wielu rzeczy wymagają tego, bo mają zniżki dla rezydentów, czyli lokalnych Hiszpanów lub mieszkańców Katalonii.

      Poza tym spotykam się głównie z tym przy biletach autobusowych.
      Kupując przez Tiqets – z linków w tym wpisie nie będziesz musiała podawać takich danych 🙂

  • W w Basa Batllo warto wybrać pakiet gold czy wystarczy zostać na niebieskim?

    Odpowiedz
    • Jest w tym wyższym m.in. prywatny pokój Batllo, ale wydaje mi się, że sama kama kamienica jest na tyle ciekawa, że nawet bez tego robi całość bardzo duże wrażenie.

  • Może to głupie pytanie – czy do sklepu można wejść 'z ulicy’, czy też trzeba kupić bilet o przejść przez dom, by móc dostać się do sklepu? 😉

    Odpowiedz
    • Z tego co pamiętam można wejść po wejściu w prawo do sklepu.
      Nawet przy pytaniu obsługi można zaznaczyć że wchodzisz tylko do sklepu 🙂

  • Dzień dobry
    Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Casa Battlo i Casa Mila? Czy damy radę zwiedzić w jeden dzień Sagradę, Park Guell, Casa Battlo i Casa Mila? Zaczynamy od Sagrady, mamy wejście na 11:30.

    Odpowiedz
  • Cześć 🙂 jaka jest różnica miedzy bilet silver a gold? bo widzę ze prywatny pokój ale czy warto? jak znaleźć jakies zdjecia tego pokoju żeby zobaczyc czy warto 😉 i kolejne pytanie czy warto ten wirtualny tablet tzn bilet silver a blue ? korzystaliście? pozdrawiam. Monika 🙂

    Odpowiedz
    • Cześć,
      Korzystaliśmy z tabletu.
      Jest to jakiś bajer, ale nie przekonują mnie tego typu rzeczy.
      Nie mam żadnych dostępnych materiałów dotyczących tego pokoju 🙂

  • Czy na miejscu dostaje audioguide? gdzie mogę pobrać taki przewodnik? Na sklep Google nie ma takiego

    Odpowiedz
    • Tak, audioguide dostaje się przed wejściem do kamienicy już po zeskanowaniu biletu.

  • W połowie lutego 2024 będę z córką, która pod koniec lutego kończy 13 lat. Czy zaliczana jest jeszcze do grupy 0-12 lat, czy już 13+. Brany pod uwagę jest rok urodzenia czy dokładna data urodzin?

    Odpowiedz
    • Liczy się data urodzenia.
      Jeśli nie będzie jeszcze miała 13 lat, wchodzi bezpłatnie 🙂

  • Czy warto skorzystać z opcji Winter Night?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team