Lotnisko el Prat

Lotnisko El Prat w Barcelonie

Lotnisko El Prat w Barcelonie znajduje się nieopodal centrum miasta i jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich planujących podróż do stolicy Katalonii. El Prat jest po stołecznym Madrycie największym lotniskiem Hiszpanii.

Lotnisko El Prat jest spore, ale swobodnie możemy się na nim poruszać. Znajdują się tu ruchome chodniki. Między terminalem pierwszym i drugim poruszamy się bezpłatnym shuttle busem.

Co ważne, na lotnisko El Prat latają z Polski tradycyjne liniówki – np. LOT, ale również low costy (tanie linie lotnicze), jak Wizz Air czy Ryanair. Wszystko za sprawą wybudowania nowego terminalu (T1) w 2009 roku. Od tego czasu znacznie zmalał ruch w starszej części lotniska (Terminal 2). Niższe opłaty lotniskowe spowodowały przekierowanie części lotów przez tanich przewoźników z Girony oraz Reus właśnie na T2 El Prat.

Z racji bliskiej odległości od centrum miasta, z portu lotniczego możemy łatwo wydostać się komunikacją publiczną. Kursuje tu pociąg, metro, a także autobusy. Do tego oczywiście prywatne firmy. Rozwinięty wpis o sposobach dojazdu do miasta znajdziecie tu: Dojazd z lotniska.

Przepustowość – rozwój

Jak wspominaliśmy, lotnisko El Prat to drugie w kraju lotnisko pod względem ilości obsłużonych pasażerów. Liczba ta systematycznie rośnie. W 2008 roku lotnisko zanotowało lekko ponad 30 milionów obsłużonych pasażerów, rok 2017 zamknięto wynikiem 47,284,500 podróżnych. Był to wynik o 7,1% procenta lepszy niż rok poprzedzający. Aktualnie lotnisko jest w stanie obsługiwać 90 lotów w ciągu jednej godziny.

Okolica portu lotniczego systematycznie się rozbudowuje. Docelowo mają tu powstać hotele oraz kolejne punkty usługowe. 90 hektarów zostało wygospodarowane w planach na budowę hangarów konserwacyjnych. Barcelona El Prat staje się po prostu coraz ważniejszym portem, również przesiadkowym hubem, w basenie morza śródziemnego.

Przechowalnia bagażu

Lotnisko El Prat oferuje możliwość zdeponowania bagażu. Biura znajdują się zarówno na terminalu 1, jak i 2. Na T1 punkt jest czynny całą dobę, na T2 od 6:00 do 22:00. Przechowaniem bagażu zajmuje się firma Excess Baggage Company. Cennik przechowania bagażu prezentuje się następująco:

Przechowanie bagażu Lotnisko El Prat – cennik
Okres przechowania Cena
Od 0 do 2 godzin 6 euro / sztuka
Od 2 do 24 godzin 10 euro / sztuka
Dodatkowe 24 godziny 10 euro / sztuka
+ 7 dni 7,14 euro / sztuka za każde 24h. 50 euro za tydzień
+ 14 dni 4,29 euro / sztuka za każde 24h. 30 euro za tydzień

Tak jak pozostałe lotniska w Hiszpanii, port lotniczy zarządzany jest przez spółkę Aena. Na ich stronach znajdziecie wszystkie niezbędne informacje w tym również te dotyczące sklepów w strefach wolnocłowych, a także barach i restauracjach, które można znaleźć na lotnisku.

Poniżej i spokojny i pusty terminal 2 🙂

Lotnisko el Prat - Terminal 2

20 odpowiedzi do «Lotnisko El Prat w Barcelonie»

 1. Marcin pisze:

  Witam. Na jaki terminal mam sie udac wracajac do Polski liniami ryanair? T1 czy T2?
  Dziękuję

 2. Ewela pisze:

  Witam,
  Jak dotrzeć o 22:00 z lotniska El Prat do hotelu Ibis Cornella?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Ewela – dojechałbym na stację metra Cornella Centre.
   W tym celu można wsiąść w metro na El Prat o dojechać na stację Collblanc – tam przesiadasz się na niebieską L5 i dojeżdżasz do w/w stacji.
   Na metro z lotniska obowiązują osobne bilety. Nie działa tu popularny T-10, ale działa np. T-Dia, T-50, T-70 czy Hola Barcelona.

   Możesz również jechać pociągiem R2N na Sants, a tam również przesiąść się na niebieską L5 i dojechać na stację Cornella Centre. Szczegóły: Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu.

   Możesz również jechać autobusem miejskim 46 na plac hiszpański, a stamtąd L8 Cornella-Riera, z której w odległości spaceru masz hotel Ibis – ta stacja przyda ci się na dojazdy do miasta.

   Z samego Cornella Centre masz ok. 1,5 kilometra.
   Możesz podjechać ten dystans np. autobusem linii 94, który zatrzymuje się w pobliżu hotelu.

 3. Iwona pisze:

  Hej. Jak najlepiej dojechać na lotnisko w niedzielę z Terrassa?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Hej,
   Możesz np koleją – linia R4 z Terrassa dojechać na Sants w Barcelonie, a tam przesiąść się na R2N jadący na lotnisko.
   R4 jeżdżą na tyle fajnie, że czas na przesiadce to od kilku minut do maks 15, więc w miarę szybko i sprawnie dostaniesz się na El Prat.

   1. Iwona pisze:

    Dziękuję.

 4. Monika pisze:

  Hej mam pytanko, czy na bilecie T10 dotrę do lotniska linia R2? Pozdrawiam i dziękuję.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Tak, T-10 I strefowy działa w pociągu linii R2N z lotniska El Prat 🙂

 5. Grzegorz pisze:

  Dzień dobry.
  Bardzo proszę o informacje, jak dojechać z lotniska El Prat (w niedziele ładuje w Barcelonie o 21.) do hotelu Ibis Barcelona Meridiana. Adres Passeig Andreu Nin 9
  Nou Barris.
  Dziękuje
  Grzegorz

  1. Beata & Tomek pisze:

   Dzień dobry Grzegorz,
   Możesz jechać metrem z lotniska i przesiąść się na stacji Torrassa na czerwoną linię metra L1.
   Jedziesz na stację Fabra i Puig i masz 650 metrów do hotelu.

   Możesz również jechać Aerobusem na plac kataloński i wsiąść do czerwonej linii metra.

   Możesz również skorzystać z autobusu 46 na lotnisku, dojechać na plac hiszpański i stamtąd jechać czerwoną linią metra.

   Opcja pierwsza jest najwygodniejsza, ale pamiętaj, że na metro z lotniska obowiązuje osobny bilet – nie działają popularne T-10, ale działają np. karty Hola Barcelona – to szalenie wygodna opcja bez konieczności liczenia ilości przejazdów.

 6. Paulina pisze:

  Witam, jak najlepiej dojechać z lotniska na stadion Camp Nou i gdzie możemy zostawić bagaże na czas zwiedzania??

  1. Beata & Tomek pisze:

   Jeśli macie zamiar wrócić na lotnisko, to bagaże można tam zostawić.
   Szczegóły: Przechowanie bagażu w Barcelonie.

   Na stadion najwygodniej metrem z lotniska – jedziecie bezpośrednio na stację Collblanc skąd macie parę kroków 😉 Pamiętaj jednak, że na metro z lotniska obowiązują osobne bilety, działają jednak np. bilety dzienne T-Dia.

   Jeśli chcecie zaoszczędzić, można jechać pociągiem – stacja znajduje się obok stacji metra na lotnisku.
   Dojedziecie na dworzec Sants, a stamtąd macie również niedaleko na stadion – ew. przesiadka na niebieską linię metra L5 i wysiadacie na stacji Collblanc.

 7. plaża w Barcelonie pisze:

  Dzień dobry,
  Lądujemy w Barcelonie o 9:00 (Ryanair) i chcemy spędzić kilka godzin na plaży. Którą najbliższą byś polecał? I jak tam się dostać? Będziemy również wypożyczać samochód na dalszą podróż, stąd czy najpierw wypożyczyć i udać się nim na plażę, czy wrócić na lotnisko (tu zostawimy bagaże) i potem odebrać zamówiony samochód?
  Będę wdzięczna za poradę 🙂
  Agnieszka

  1. Beata & Tomek pisze:

   Dzień dobry,
   W waszym przypadku chyba najwygodniej wypożyczyć samochód i jechać nim prosto na plażę, a później w dalszą podróż.
   Możecie zajechać np. do Castellfefels – nie będziecie mieć problemu z zostawieniem tam samochodu przy samej plaży. Kierujcie się np. w stronę Platja de Castelldefels.

   Więcej o samej plaży i miejscu – Castelldefels

 8. Ania pisze:

  Dzień dobry,

  Ląduję w środę o godzinie 00:10 w Barcelonie. Jak dostane się do Carrer de Joan Salvat Papasseit, Sitges?

  Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  Ania

  1. Beata & Tomek pisze:

   Dzień dobry,
   Zarówno pociąg, jak i autobusy – Mon-Bus nie jeżdżą w nocy.
   Pozostanie ci szukanie prywatnego transferu na miejsce – shuutle bus, czy polska firma transportowa transport-barcelona.pl.

   1. Grzegorz pisze:

    Czy coś się zmieniło ? W kwietniu lądowałem o 1:00 w nocy i nocnym autobusem dotarłem do centrum. To był autobus z oznaczeniem N.

    1. Beata & Tomek pisze:

     Tak, ale Ania pytała o dojazd do Sitges.
     Jeśli chodzi o dojazd do centrum Barcelony to oczywiście nie ma problemów. Nocne odjeżdżają bardzo często spod terminali na lotnisku El Prat.

 9. Katarzyna pisze:

  Cześć. Czym dostanę się z carrer de orient na lotnisko ok 2 -3 w nocy? Liczyłam że L9 bezpośrednio pojadę ale okazało się że o tej godzinie nie jeździ…

  1. Beata & Tomek pisze:

   Cześć Katarzyna,
   Dokładnie, musisz bazować na autobusach nocnych.
   Z lotniska dojedziesz N18 na plac hiszpański – Placa Espanya, a tam możesz się przesiąść na N2, który jedzie w pobliże wskazanej ulicy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *