News

Zasady wjazdu do Hiszpanii (aktualizacja 06.06.2021)

Czyli jakie dokumenty i testy są potrzebne, aby polecieć do Hiszpanii, w tym do Barcelony. W jednym miejscu przedstawiamy wam wszystkie aktualne warunki i obostrzenia.

W Hiszpanii porty lotnicze funkcjonują normalnie. Działają sklepy i restauracje na terminalach. Co ważne, aktualnie na lotnisku El Prat w Barcelonie działa tylko Terminal 1. Wszystko to ze względu na jeszcze ograniczoną ilość połączeń. Należy o tym pamiętać zwłaszcza lecąc z Barcelony do Polski. T2 jest aktualnie nieczynny.

Kto bez testów?

Od 07.06.2021 osoby w pełni zaszczepione podróżują z Polski do Hiszpanii bez ograniczeń. Pełne szczepienie oznacza przyjęcie dwóch dawek firm Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz jednej Johnson & Johnson. Okres karencji od przyjęcia ostatniej dawki do momentu wjazdu do Hiszpanii to 14 dni. Odpowiednie zaświadczenie pobierzecie z Internetowego Konta Pacjenta -> zakładka certyfikaty. Generujemy “unijny” certyfikat wraz z kodem QR. Kod QR dostępny jest również dla osób korzystających z aplikacji mObywatel. Zaleca się jednak póki co pobranie i wydrukowanie materiałów znajdujących się w IKP. Znajdują się tam wszystkie wymagane informacje, wszystkie przetłumaczone na język angielski.

Z obowiązku testu zwolnieni są również ozdrowieńcy, którzy chorowali maksymalnie 180 dni od daty wjazdu do Hiszpanii. Ozdrowieńcami są osoby, które oficjalnie były wprowadzone do systemu, miały pozytywny wynik testu. Nie są tu akceptowane żadne testy na przeciwciała itp. Odpowiednie zaświadczenie pobieramy z Internetowego Konta Pacjenta -> zakładka Certyfikaty.

Z robienia testów zwolnione są dzieci do lat 12.

Testy

W tej sprawie pojawia się najwięcej pytań. Hiszpanie zmieniali procedury, ale dla osób, które nie są w pełni zaszczepione, sprawa wygląda następująco:

Wjazd do Hiszpanii bez pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 lub w przypadku kiedy nie jesteśmy ozdrowieńcami czy dziećmi do lat 6, wiąże się z koniecznością przestawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa Sars-Cov-2, wykonanego najwcześniej 48h przed planowanym przylotem do Hiszpanii. Liczy się tutaj czas pobrania próbek, a nie otrzymania wyniku testu.

Wynik testu musi być przetłumaczony (tłumaczenie z laboratorium wykonującego test) na język angielski, hiszpański czy francuski. Hiszpanie akceptują testy RT-PCR, RT-LAMP oraz TMA. Pierwszy to standardowe badanie większości krajów. Jego ceny są jednak dość wysokie – w Polsce z tłumaczeniem za test zapłacimy od 400 do 500 PLN. Co również ważne, na jego wynik czekamy dobre kilka godzin, stąd zwykle od pobrania próbki trzeba czekać ok. 24h na dostarczenie przez laboratorium wyniku wraz z tłumaczeniem.

Od 07.06.2021 ponownie istnieje możliwość przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego. Musi być wykonany najwcześniej 48h przed planowanym przylotem i przetłumaczony na język angielski, hiszpański czy niemiecki.

Testy RT-PCR
Najlepszą aktualnie ofertę na testy PCR ma GynCentrum. Przy umówieniu się na wymaz przez ich stronę internetową, po wpisaniu kodu rabatowego Lato2021!, koszt testu z tłumaczeniem na j. angielski wynosi zaledwie 249 PLN / osoba, a test antygenowy 129 PLN / osoba.

Do niedawna sposobem na tańszy test było wykonanie RT-LAMP. Był dostępny m.in. na lotniskach, a na jego wynik czeka się ok. 1 godziny. Istniała zatem możliwość zrobienia go przed wylotem.

Od 7 czerwca, kiedy dostępne jest ponownie robienie szybkich testów antygenowych, sprawa jest oczywista. To najtańsze badanie (również jest to wymaz). Na wynik czekamy kilka minut, stąd nawet osoby kupujące bilety w ostatniej chwili mogą sobie pozwolić na wykonanie testu na lotnisku przed odprawą.

Formularz lokalizacyjny

To aplikacja, która funkcjonowała cały ubiegły rok i w dalszym ciągu wypełnienie formularza jest obowiązkowe dla podróżujących do Hiszpanii. Formularz może być wypełniony przez stronę internetową spth.gob.es, ale również przez zainstalowaną, dedykowaną aplikację. W formularzu nie podajemy dokładnego adresu pobytu podczas w Hiszpanii. Jest to pole opcjonalnie, obowiązkowe jest podanie jedynie regionu (w przypadku Barcelony będzie to Catalunya) oraz miejscowości. Jeśli podróżujemy samolotem czarterowym i nie znamy przed wylotem numeru swojego siedzenia, wpisujemy po prostu 1A.

Już w zeszłym roku po wejście w życie konieczności wypełnienia FCS, przygotowaliśmy dokładną instrukcję wypełnienia formularza:

Sprawdzanie dokumentów

Co ważne, kontrola posiadania dokumentów szczepienia, testów oraz formularzy lokalizacyjnych spoczywa również na krajach, skąd ma miejsce przylot. Dlatego dokumenty te są kontrolowane w momencie odprawy na lotnisku w Polsce. Jeśli podróżujemy tylko z bagażem podręcznym, kontrolę tych dokumentów przeprowadzi osoba przed wejściem do kontroli bezpieczeństwa.

Nie ma możliwości, aby osoby, które muszą wykonać test, zrobiły to po wylądowaniu w Hiszpanii.

Kwarantanna w Polsce?

Tak, sporo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale każda osoba lądująca w Polsce jest zobowiązana do 10 – dniowej kwarantanny. Liczy się od dnia następnego po wylądowaniu. Większość osób – przez to, że przylatując ze strefy Schengen nie ma praktycznie kontroli – nie ma nawet takiej świadomości i normalnie funkcjonuje 🙂

Aby jednak formalnie zwolnić się z kwarantanny, należy:

 • być osobą zaszczepioną dwoma dawkami szczepionki lub jedną dawką firmy Johnson & Johnson
 • być osobą, która przechorowała Covid-19 w ostatnich 6 miesiącach (“oficjalnie”, bo teście zleconym przez lekarza rodzinnego, w warunkach izolacji domowej lub w szpitalu)
 • zrobić szybki test antygenowy. Mamy na to 48h od wylądowania w Polsce. Szybkie testy robioną są również dla wygody na każdym polskim lotnisku.

Szerzej, wg nowych wytycznych opisaliśmy to we wpisie:

Hiszpania – lokalne ograniczenia

W Hiszpanii 9 maja skończył się stan alarmowy. Teraz każdy region w zależności od sytuacji epidemicznej może wprowadzać własne ograniczenia dotyczące np. limitu osób w restauracji, hotelu czy godziny policyjnej.

Bardzo wygodnym narzędziem jest tutaj dedykowany portal – https://travelsafe.spain.info/pl/

Wybieramy zakładkę “Travel do Spain, select your destination region” i wybieramy “Catalonia”. Dzięki temu otrzymamy wszystkie aktualne ograniczenia w całym interesującym nas regionie.

Zobacz również

51 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Dzień dobry, gdzie w Barcelonie zrobię taniej test PCR przed powrotem do kraju? Czytałam że są tam bardzo drogie, powyżej 100 EUR, a w Polsce z tłumaczeniem za 99 zł…?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   8 maja 2021 12:51

   Nie opłaca się dlatego, bo do zwolnienia z kwarantanny w Polsce wystarczy test antygenowy.
   W Polsce PCR też nie da się kupić za 99 złotych, normalna cena to 400 – 500 PLN, ale dzięki kodom rabatowym można zejść nawet do 249 PLN.
   Jeśli chcesz robić test w Barcelonie aby zwolnić się z kwarantanny w Polsce to faktycznie szkoda czasu – lepiej zrobić po wylądowaniu – na zrobienie testu masz 48h po przyjeździe do Polski.

 • Dla ozdrowiencow Hiszpania nic nie oferuje? 😒

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   10 maja 2021 10:01

   Póki co, nic 😉 Czekamy z niecierpliwością na nowe regulacje, bo wczoraj w Hiszpanii skończył się tzw. stan alarmowy.

 • Witam, czy orientujecie się Państwo czy dla osób podróżujących w czerwcu jest szansa na zniesienie testów jeśli będzie się zaszczepionym? Czy Hiszpania rozważa taką możliwość? Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   10 maja 2021 12:05

   Witaj Magda,
   Taka możliwość powinna się według nas pojawić w najbliższym czasie. O czerwiec w tym przypadku jestem bardzo spokojny 😉

 • Mam lecieć 5.06 do Hiszpanii. Niestety po rozmowie z pracownikiem konsulatu wiem że nie ma szans na zwolnienie z testu osoby zaszczepionej. Może pod koniec czerwca.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   20 maja 2021 08:55

   Dokładnie, póki co brak jakichkolwiek wiadomości w tym temacie. Możliwe, że szczepienia będą działały dopiero po wejściu unijnych certyfikatów szczepień (paszport covidowy).

 • Dzień dobry, a czy orientują się Państwo jak to teraz wygląda z transportem z lotniska Barcelona-Girona do Barcelony?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   20 maja 2021 15:34

   Dzień dobry,
   Tak, aktualny autobus Sagales. Jego rozkład jest dopasowany do lotów, więc po każdym przylocie można bez problemu dojechać do Barcelony.
   Nie ma aktualnie możliwości kupienia biletów, gdyż w najbliższym czasie nie ma jeszcze lotów do Girony. Jak tylko potwierdzą sie czerwcowe loty, lada chwila powinna pojawić się możliwość ich kupienia.

   Szczegóły: Dojazd z lotniska Barcelona – Girona

 • Czy dobrze rozumiem że do przylotu do Polski z Hiszpanii w czerwcu już żadnego testu nie potrzebuje? Czy 10 dniowa kwarantanna ciągle obowiązuje?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   21 maja 2021 11:51

   Kwarantanna obowiązuje, ale możliwe, że zostanie to zniesione.
   Aby zwolnić się z kwarantanny robisz szybki test antygenowy do 48h po przylocie do Polski.

   Nie musisz robić testu w Hiszpanii – nie jest wymagany, aby wejść na pokład samolotu lecącego do Polski.

 • W formularzu zdrowia widziałem pytanie czy byłem w szpitalu w ciągu ostatnich czternastu dni. Ja pracuję w szpitalu w administracji. Czy nie będę miał problemów z wjazdem?

  Odpowiedz
  • Nie, to pytanie nie jest podstawą do odmowy wjazdu i nie wygenerowania kodu QR.
   Poza tym wybierając “Tak” pokazują ci się kolejne odpowiedzi, które precyzują czy byłeś w szpitalu z powodu Covid, czy właśnie np. jesteś pracownikiem szpitala 😉

 • Bardzo bardzo bardzo bardzo Wam dziękuję za podanie kodu rabatowego i namiarów na najtańszy test! Po prostu – dzięki!:)

  Odpowiedz
 • 4 czerwca lecę z Barcelony do Berlina. Czy muszę zrobić test antygenowy, żeby wejść na pokład samolotu? Z Berlina jadę do Polski autem.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   28 maja 2021 08:41

   jeśli Niemcy kwalifikują Hiszpanię jako kraj wysokiego ryzyka, to tak. Polskę aktualnie również do takich zaliczają. Test możesz wykonać 48h przed wjazdem do Niemiec, lub zrobić go 48h po przylocie. Z zasady nie ma więc obowiązku posiadania testu w momencie wsiadania do samolotu i na lotnisku normalnie się odprawisz.

 • Ojciec córek
  31 maja 2021 11:41

  Czy ktoś to może potwierdzić ?
  “…Zgodnie z zapowiedzią premiera Hiszpanii, od 7 czerwca zwolnione z obowiązku testu będą osoby, które posiadają zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 (szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej), jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni. Zaświadczenie o szczepieniu musi być w języku angielskim…”

  Odpowiedz
 • Cześć, zrobiłam wczoraj test z twojego polecenia w Gyncentrum ale teraz przeczytałam ze nie ma go w wykazie testów akceptowalnych przez Hiszpanie, z racji firmy Formaster , przejmować się?

  Odpowiedz
  • Przepraszam , chyba za bardzo się stresuje tymi sprawami covidowymi na lotnisku. Coś najwidoczniej źle przeczytałam na pewnym forum. Dzięki za kod na test i trzymam kciuki za siebie jutro na lotnisku 😂

  • Beata & Tomek
   4 czerwca 2021 14:21

   Nie ma problemu, jak masz test z GynCentrum i jest negatywny, to lecisz bez najmniejszych problemów!

  • Beata & Tomek
   4 czerwca 2021 14:19

   Pierwsze słyszę 😉
   Regularnie turyści robią PCR w GynCentrum i latają nie tylko do Barcelony, ale np. na Majorkę czy wyspy kanaryjskie bez najmniejszego problemu.

 • Witam, czy test RT-LAMP dalej może być wykonany 72 h przed podróżą, czy teraz jest to tylko 48h?
  A może 48h dotyczy tylko testu antygenowego?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   7 czerwca 2021 13:00

   Informacja została dzisiaj zmieniona.
   Na stronie rządowej jest informacja o 48h, podobnie zaktualizowały to biura podróży na swoich stronach więc zakładamy, że dotyczy to wszystkich testów.

   Zaktualizowaliśmy tą informację we wpisie ale domyślam się, że może się jeszcze zmienić.

 • Dzień Dobry! Jeśli zrobię test antygenowy w diagnostyce z tłumaczeniem na angielski, to wystarczy na lotnisku? Nie mogę znaleźć opinii o testach które są tam robione, czy są akceptowane. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   7 czerwca 2021 20:00

   Dzień dobry,
   Tak, korzystam z Diagnostyki oraz GynCentrum i są to profesjonalne firmy, które wykonują testy antygenowe w powszechnie akceptowanych metodach. Nie będziesz mieć problemów z wjazdem do Hiszpanii.

 • Dzień dobry,

  Czy Hiszpania już od 07 czerwca honoruje dostępny na IKP “Unijny Certyfikat COVID” zaświadczający o przechorowaniu COVID-19? Różne źródła różnie podają, niektóre mówią, że dopiero od 01 lipca?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   7 czerwca 2021 19:59

   Dzień dobry,
   Rozbieżność może się brać stąd, że od 1 lipca w krajach UE wystarczy generowany kod QR. Póki co jednak lepiej wydrukować dokument z IKP, gdyż tam poza kodem znajdują się informacje tekstowe – wszystkie, które wymagają Hiszpanie. Działa, gdyż pierwsi turyści polecieli na tych dokumentach, a z powodzeniem latają już od kilku dni na nich np. do Grecji.

  • Czytałam już wczoraj na grupie na fb, że szlak przetarty – pierwsi turyści z Polski przylecieli do Hiszpanii używając certyfikatu pobranego z IKP. Myślę, że lepiej mieć go w wersji papierowej – tak na wszelki wypadek 🙂

  • Cześć,
   cytując “Rozbieżność może się brać stąd, że od 1 lipca w krajach UE wystarczy generowany kod QR. Póki co jednak lepiej wydrukować dokument z IKP, gdyż tam poza kodem znajdują się informacje tekstowe – wszystkie, które wymagają Hiszpanie.”

   Według części informacji na stronach hiszpańskich, na certyfikacie potwierdzającym ozdrowienie potrzebne jest też info o metodzie testowania. Na dokumencie z IKP nie ma tej informacji, czy nie jest to problem?

  • Beata & Tomek
   8 czerwca 2021 19:37

   Wiem z doświadczenia, że te zaświadczenie z IKP ozdrowieńców… są wątpliwości.
   Powyższy cytat dotyczył jedynie szczepień, a nie ozdrowieńców.

   Najpewniej, i to działa, jest przetłumaczenie pozytywnego wyniku testu. Z powodzeniem latają tam chociażby ludzie do Grecji.
   Po prostu na teście jest informacja czy to test PCR czy inny, a o to właśnie chodzi.
   Pozytywny wynik testu antygenowego absolutnie nie upoważnia to miana ozdrowieńca.

 • Może i jest łatwiej ale nie dla tych co jadą autem. Po drodze jest Francja a tam test PCR tylko się liczy.

  Odpowiedz
 • … bo u nas młodzież jeszcze niezaszczepiona

  Odpowiedz
  • Dokładnie, Francja dalej ciśnie z ograniczeniami. Nie wymagają testów od dzieci do 11 lat, ale w piszesz o młodzieży, więc pewnie mają więcej.

   Miejmy nadzieje, ze Francuzi jak najszybciej poluzują, bo śmieszne jest to, że nawet w przypadku tranzytu może przytafić się kontrola testów…

 • Dzień dobry.
  Mam pytanie odnośnie kodu rabatowego do GynCentrum – u mnie nie działa. Co ciekawe, kod na RT-PCR faktycznie działa, obniżając sporo koszt testu (sprawdziłam). Czy tylko u mnie nie działa (punkt w Krakowie, wybieram formę płatności online), czy też to jest szerszy problem?

  Odpowiedz
  • Chodziło mi o niedziałający kod na test antygenowy, oczywiście.

  • Beata & Tomek
   8 czerwca 2021 10:07

   Dzień dobry,
   U mnie działa 😉
   Obniża cenę testu antygenowego o 20 PLN, ale zawsze coś.
   Należy wybrać płatność online – Przelewy24.

 • Niestety, u mnie pomimo wybierania płatności online, wyskakuje komunikat “Błędny kod”, sprawdziłam też na innym urządzeniu i to samo. O dziwo, tak jak pisałam, kod na test PCR działa. A czy Państwo wybierają test jako klient prywatny, czy jako klient biura podróży?

  Odpowiedz
 • Taak, teraz działa! Dziękuję bardzo! Mam dwie córki do przetestowania (ja z mężem mamy certyfikat zaszczepienia), zawsze 40 zł w kieszeni to miłe uczucie (te 9 euro można wydać w Barcelonie na kawkę lub coś innego 😉

  Odpowiedz
  • Magda – słuszne myślenie 🙂 Super, że wszystko się udało i udanego wyjazdu!

 • Witam! Zamierzam zrobić test antygenowy na lotnisku w Krakowie przed wylotem. Czy będzie respektowany w Hiszapnii? Pani udzielająca inf nie umiała powiedzieć jaki konkretnie test wykonują. Nie chciałabym żebym mnie nie wpuszczono na teren Hiszpanii z powodu nie uznawanego testu. A z drugiej strony nie sądzę, że robiono by masowo testy które nie byłyby honorowane. 🤔
  Jestem skołowana.

  Odpowiedz
  • Dokładnie, jest to mega mało prawdopodobne.
   Po to powstały punkty wymazowe na lotniskach, by robić testy dla osób, które wyjeżdżają do krajów UE, które wymagały tego testu.
   Nigdy się nie spotkałem, aby taki test był nieakceptowany podczas odprawy czy na lotnisku docelowym.

  • Witam w sierpniu lecimy do Hiszpanii, mój syn ma 11 lat, we wrześniu skończy 12. Czy będzie musiał robić test? Ja jestem w pełni zaszczepiona. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Beata & Tomek
   10 czerwca 2021 06:54

   Witaj Kasia,
   Nie. Według bieżącej aktualizacji, będzie mógł lecieć bez testu, a ty generujesz certyfikat szczepienia.
   Oczywiście w dalszym ciągu dla obu osób obowiązkowe jest wypełnienie formularza sanitarnego.

 • Dzień dobry. Na wstępie – super, że jesteście, wspieram się informacjami od Was za każdym razem jak lecę do Barcelony. Tym razem zabieram dzieci 9 i 7 lat. Pytanie czy dzieci musza mieć zrobiony test – upewniam się, słyszałam, że nie. Ja jestem w pełni szczepiona/wylot 6 lipca.
  Drugie pytanie czy nadal należy wypełniać karty lokalizacyjne?
  Z góry dzięki za informacje.

  Odpowiedz
  • Ok już przeczytałam wyżej 🙂🙂🙂👍👍👍

  • Nie ma problemu, zasady się tak zmieniają ze czasem ciężko się połapać co aktualne a co nie. A regulacja że dzieci do 12 nie robią testów weszła kilka dni temu 🙂

   My lecimy 5 lipca więc do zobaczenia… W Barcelonie 🙂

 • Mam pytanie – jeżeli lecę z Balic do Barcelony lotem łączonym (przez Frankfurt), to jaki mam podać numer lotu w formularzu? Na bilecie są dwa osobne numery lotu – KRK-FRA i FRA-BCN

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu