News

Zmiany w biletach

Od 28 listopada 2023 roku bardzo popularne bilety T-Casual, T-Familiar i T-Usual nie są już sprzedawane w postaci tradycyjnych kartoników z paskiem magnetyczny. Zakupione wcześniej można wykorzystać do 29 lutego 2024 roku. Poniżej wszystkie najważniejsze informacje.

Docelowo, jak w coraz większej ilości miast na świecie, bilety na komunikację miejską przenoszą się do świata online. Dotychczasowe kartoniki miały tą wadę, że czasami ulegały rozmagnesowaniu. Same kartoniki przez wkładanie do czytników również ulegały zagięciom, które czasami niepozwalały ich odpowiednio skasować, bądź na bramkach występowała odmowa. Obsługa bez problemu wymieniała uszkodzone bilety, ale generowało to niepotrzebne nerwy i stratę czasu.

T-Mobiltat

Aktualnie w dalszym ciągu możemy zakupić bilety w tradycyjny sposób – w okienku czy automacie. Różnica jest taka, że po wybraniu np. biletu T-Familiar, automat „wypluje” nam kartę T-Mobiltat, a na niej zakodowany bilet T-Familiar. Nas jako turystów, najbardziej interesuje bezimienna karta T-Mobiltat (Tarjeta anonima), która może być przekazywana innym osobom. Sam koszt karty to 0,50 euro, a opłata za nią doliczana jest do pierwszego zakupu. Co ważne, karta posiada chip, dzięki czemu bilet na kasownikach czy bramkach odbijamy przykładając do czytnika.

Kartę T-Mobiltat możemy również sparować z telefonem. Potrzebna będzie do tego aplikacja TMB App, a także włączony moduł NFC. Dzięki temu sprawdzimy ilość wykorzystanych przejazdów czy ich ważność. Dokupimy również za pomocą aplikacji kolejne bilety.

To właśnie kolejny plus T-Mobiltat. Po wykorzystaniu jednego z biletów, możemy na nią wykupić kolejny T-Familiar czy T-Casual. Sama karta jest ważna 6 miesięcy.

Dlatego w przypadku jej uszkodzenia, karta będzie bezpłatna wymieniona nową w punkcie obsługi TMB i przeniesione zostaną na nią zakupione bilety.

Karta personalizowana

Aby zakupić bilet miesięczny T-Usual, należy nabyć spersonalizowaną kartę T-Mobiltat. Są dwa rodzaje takich kart:

 • Tarjeta personalizada – kosztuje 4,50 euro. Jest w wersji plastikowej. Okres jej ważności to aż 5 lat. Poza biletem miesięcznym możemy na nią kupić również inne rodzaje biletów.
 • Tarjeta T-usual de cartón – – kosztuje 0,50 euro. Podobnie jak anonimowa T-Mobiltat, jest w wersji kartonikowej z chipem. Służy tylko do zakupu T-Usual. Jest również personalizowana z naszym imieniem, nazwiskiem oraz numerem dokumentu tożsamości

Bilety bezpośrednio na telefonie

Istnieje możliwość ominięcia zakupu karty T-Mobiltat. Aplikacja TMB App umożliwia zakup biletów bezpośrednio na telefon i odbijania swojego smartfona na bramkach w metrze czy kasownikach w autobusie i tramwaju. W tym celu należy założyć pełny profil w aplikacji TMB App. Wszystko przebiega automatycznie jeśli posiadamy hiszpańskie numery DNI lub NIE (lokalne dokumenty dla Hiszpanów oraz obcokrajowców). Jeśli jednak posiłkujemy się polskim paszportem czy dowodem osobistym – proces weryfikacji dokumentu trwa 48h – jeszcze tego nie testowaliśmy).

Zobacz również

54 komentarze. Zostaw komentarz

 • Witam serdecznie

  Jadąc na 9 dni do Barcelony 4 osobowa rodzina chcemy dużo zobaczyć jaki najlepiej kupić bilety na komunikację miejską ??? T- Usual???

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Tak, zdecydowanie!
   Przy aktualnej promocji na miesięczne – T-Usual dla każdej osoby za 20 euro.

  • Hej, a czy nie lepiej w tym przypadku Hola Barcelona?

  • Hej,
   Zwykle tak, ale po obniżce tych cen o 50% na miesięcznych, taniej jest kupić miesięczny niż Hola na 5 dni…
   Fakt, że Hola wygodniej, bez podawania danych z dowodów etc, ale jednak jest różnica w cenie.

 • Czy taki bilet kupię w automacie???

  Odpowiedz
 • A jak wygląda sprawa zakupu biletu T-Casual w automacie? Tez otrzymujemy kartę czy tradycyjny bilet?

  Odpowiedz
  • Otrzymasz T-Mobiltat z zakodowanym T-Casual.
   Po wykorzystaniu 10 przejazdów będziesz mógł na tą kartę dokupić kolejny T-Casual czy T-Familiar.

 • A jak wygląda korzystanie z biletu T-Casual w autobusach, przy wsiadaniu trzeba bilet przyłożyć do czytnika czy jakoś go kasować?

  Odpowiedz
 • Będziemy w 2 osoby na początku lutego w Calelli i chcemy dwa razy zrobić wycieczki do Barcelony. W Barcelonie chcemy zwiedzać i korzystać z komunikacji ale lubimy też przemieszczać się pieszo. Jaki bilet kupić najlepiej? Czy jeśli jesteśmy nie rozgarnięci w tych różnych technologiach i nie jesteśmy nadmiernie uzdolnieni językowo (50 plus;) damy radę z tymi kartami i doładowaniami?
  Super strona, kawał dobrej roboty:)

  Odpowiedz
  • Pewnie, nie będzie żadnego problemu.
   Tym bardziej, że w Calella poza automatami do sprzedaży biletów jest również tradycyjne okienko gdzie można kupić bilety.

   W przypadku dwóch wypadów do miasta idealnie wyjdzie nam T-Familiar w opcji na IV strefę.
   Na dojazd i powrót wykorzysta się 4 przejazdy i kolejnego dnia kolejne 4.
   Taki bilet kosztuje 37,35 euro, co da 4,66 euro za pojedynczy przejazd.

   Bilety jednorazowe na tej trasie to 5,50 euro, więc oszczędza się niecałe 1 euro na osobie na jednym przejeździe.

 • Dzięki za szybką odpowiedź!

  Odpowiedz
 • Witam Serdecznie,

  Planuję podróż do Barcelony w dniach 06.02. – 13.02.2024r.
  Noclegi planuję w Sant Pol de Mar.
  Prawdopodobnie ze względu na plan dość intensywnego zwiedzania Barcelony chcę zakupić kartę Barcelona Card (2 osoby dorosłe i 2 dzieci w wieku 7 i 13 lat) na dni 07.02 – 11.02. Rozumiem, że w tym przypadku to dobry wybór i bez problemu poza wstępem do określonych atrakcji będę poruszał się komunikacją miejską w obrębie strefy 1 w Barcelonie.
  Większy problem generuje dla mnie dojazd do/z Barcelony z/do Sant Pole de Mar. Z tego co widzę mam dość często kursujący pociąg R1 (operator z tego co widzę to Renfe Cercanías) i z tego ewentualnie bym korzystał. Jakie w takim wypadku warto kupić bilety dla naszej czwórki biorąc pod uwagę, że 06.02. będę z lotniska El-Prat dojeżdżał do Sant Pol de Mar, w dniach 07.02. – 12.02. tam i z powrotem a następnie 13.02. z Sant Pol de Mar na lotnisko El-Prat. Jeśli jest jakiś wygodniejszy sposób komunikacji to prośba o info, a być może warto wynająć samochód na ten okres, dojeżdżać na jakiś parking do Barcelony i po niej poruszać się już komunikacją?
  Z tego co widzę na ten moment największym problemem będzie dotarcie do Sant Pol de Mar w dniu 11.02. po meczu na Stadionie olimpijskim, który rozpoczyna się o godz. 21.

  Z góry dziękuję za informację.

  Pozdrawiam
  Marcin

  Odpowiedz
  • Witaj Marcin,

   Sant Pol znajduje się w IV strefie i faktycznie przyda ci się tutaj T-Casual bądź T-Familiar w opcji na IV strefę.

   Z racji ilości kursów do miasta najwygodniejsza będzie opcja T-Casual dla każdej osoby (10 przejazdów), a w razie konieczności dokupowanie T-Familiar, bo ten bilet można wspólnie kasować, ale koszt jednostkowy przejazdu będzie trochę wyższy.

   Po meczu faktycznie mały problem, bo pociąg R1 w nocy nie kursuje.

   Nocne połączenie do Sant Pol obsługuje linia N82, która odjeżdża z Passeig de Gracia 6 – Casp.
   Jest np. autobus 00:15.

 • Dziękuję bardzo za informację! Tak też zrobię tj. kupię T-Casul a następnie T-Familiar.
  Mam jeszcze pytanie – na czym polega karta T-Usual? Ten na strefę IV kosztuje 49,40 Euro.

  Pozdrawiam
  Marcin

  Odpowiedz
  • Tak, przy aktualnej promocji 50% na bilety T-Usual może wyjść dobrze.
   T-Usual to po prostu miesięczny 🙂
   Nielimitowane przejazdy przez 30 dni.
   Bilet jest imienny, stąd musi być skonfigurowany z imieniem, nazwiskiem i numerem dowodu tożsamości.

 • To świetna wiadomość. Jak tak sobie na szybko liczę to wyjdzie mnie taniej wersja T-USUAL + wstępy do planowanych muzeów aniżeli Barcelona CARD + koszt dojazdów z IV strefy.
  Mam jeszcze dodatkowe kilka pytań:
  1. Czy T-USUAL kupię po przylocie na lotnisku El-Prat w automacie? Czy tam będę mógł podać dane niezbędne do tego biletu?
  2. Czy płacić można Revolutem? Pytam bo za niektóre rezerwowane wstępy nie da się zapłacić tą kartą i być może jest tak również w automatach na bilety.
  3. Czy bilet T-USUAL poza poruszaniem się po Barcelonie na pewno zapewni bezpłatne podróże chociażby pociągiem R1 (operator: Renfe Cercanías), autobusem N82 (operato: Sagalés (Costa)), pociągiem z lotniska R2N (Operator: Renfe Cercanías)
  4. Czy posiadając bilet T-USUAL mogę również korzystać bez dodatkowych opłat z komunikacji nocnej?
  5. Czy bilet T-USUAL występuje w wersji ulgowej?

  Z góry dziękuję za informację i serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 1) Tak, na stacji metra / pociągu R2N.
   2) Nie próbowałem, nie potwierdzę.
   3) Jak najbardziej. Działa również w nocnych, w tym N82, bo Sagales również akceptuje zintegrowane bilety.
   4) Tak.
   5) Tak, ale tylko dla rezydentów – konieczne jest posiadanie adresu zamieszkania w jednej ze stref, na którą kupujemy bilet.

 • Super strona …bardzo przydatna 👍Jesteśmy właśnie w Barcelonie i mam zagwostkę związaną z biletami. Kupiliśmy 4 bilety T-Casual na pierwszą strefę w automacie na lotnisku. Jednak bilet został wydrukowany w firmie papierowej (T-mobilitat) a nie plastikowej karty z chipem. Czy to jest jeszcze możliwe? Spodziewałam się karty z chipem tak jak można było się dowiedzieć na tej stronie. Być może skorzystaliśmy ze starszego automatu. Odbijamy się na bramkach jak kartą ale chyba nie jestem wstanie sprawdzić tego biletu w aplikacji. Czy jest szansa sprawdzić taki bilet ile już razy został wykorzystany ? bardzo dziękuję za podpowiedzi.

  Odpowiedz
  • Nie, te karty T-Mobiltat to kartonik, ale z chipem, a nie paskiem magnetycznym. Są mniej zawodne, ale i tak ich ważność to 6 miesięcy.
   Dopiero spersonalizowane karty to plastik.
   Tak, powinno dać się go sparować z aplikacją 🙂

 • Dzień dobry
  Czy dla 4 osób na przejazd z Calelli do Mataro i z powrotem mogę zakupić bilet T-Familiar?

  Odpowiedz
  • Jak najbardziej,
   Na taką trasę potrzebny będzie T-Familiar w opcji na II strefę.

 • Dzięki serdeczne. Super stronka. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Hej! Wyjeżdżam jutro z moim chłopakiem na prawie 3 pełne dni do Barcelony i planujemy bardzo intensywnie zwiedzać 🙂 jakie bilety moglibyście nam polecić? Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Hej,
   Nie ma tu złotej reguły 🙂
   Przy takim okresie polecam jednak T-Casual.
   Myślę, że 10 przejazdów na 3 dni powinno wystarczyć zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia będziecie sporo spacerować.
   Tanio i bardzo elastycznie.

 • Witam
  Czy T-Casual działa w kolejce Funicolar (trasa na wzgórze Montjuic )?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Funcicolar tak, ale nie myl tego z Aeri de Port czy Teleferic.
   Funicolar zaczyna kurs na wzgórze ze stacji metra Paral-lel.

  • Dziękuję, właśnie o kurs z tej stacji mi chodziło 🙂

 • Witam
  Jadę z rodziną (2 dorosłe osoby + 9 i 14 lat dziecko) na 3 dni do Barcelony. Ląduje na El Prat o 9 rano we czwartek powrót niedziela 9:30. Generalnie od wyjazdu z lotniska do powrotu zmieszczę się w 72h Hotel mamy zarezerwowany w 1 strefie. Zastanawiam się czym się różni (oprócz ceny 21,35 kontra 25,5 euro) T-Usual 1 strefa od 3 day Hola Barcelona Travel Card.
  1. Hola daje mi transfer na lotnisko tam i powrót a czy T-Usual również daje mi możliwość dojazdu na lotnisko?
  2. Czy na Hola Barcelona można dojechać do Montserrat Monastery? Jakim środkiem transportu tam pojechać?
  3. Może ktoś podrzuci jakiś plan na 3 dni z dzieciakami. Wolimy na luzie bez wyścigu po muzeach i galeriach.

  Pozdrawiam
  Paweł

  Odpowiedz
  • Witam Paweł,
   Różnica bierze się tu, że Hola to typowo turystyczny bilet, prosty w zakupie. Przy normalnej cenie miesięcznego wyjdzie taniej, ale w aktualnej sytuacji faktycznie miesięczny wyjdzie dobrze cenowo.
   1) Obejmuje, w przeciwieństwie do T-Casual czy T-Familiar, miesięczny obowiązuje w metrze z lotniska i na lotnisko.
   2) Nie, bilet podobnie jak Usual obowiązuje w I strefie. Dodatkowo na kolej linową czy szynową nie obowiązują zintegrowane bilety.
   3) Temat jest za szeroki. Atrakcji i sposobów spędzania czasu jest mnóstwo.
   mamy taki przykładowy szablon w opcji na 2 dni – Barcelona w 2 dni.

 • Witam
  Proszę o informację czy karta T-Casual jest honorowana w liniach autobusowych N8, N28, N12?

  Odpowiedz
 • Dziękuję za odpowiedź, jeszcze dwa pytania 🙂 przyjedziemy do Barcelony w nocy o 23 autobusem Segales z Girony na Estacio del Nord, czy kupię tam w automatach T-Casual?
  Przylatujemy 01.03 o 21:10, autobus Segales odjeżdża 21:45, wiecie może czy w razie opóźnienia przylotu autobus czeka (chcemy wykupić internetową rezerwację).
  p.s. świetną robotę wykonujecie 🙂

  Odpowiedz
  • Pewnie, bilety kupisz w automatach.
   Tak, w przypadku opóźnienia lotu autobus będzie czekał pod lotniskiem 🙂

 • Wybieramy się na 5 dni do Barcelony… czy T Usual kupimy na lotnisku El Prat?
  Dzięki za pomoc.

  Odpowiedz
  • Tak, ale na stacji metra / pociągu, więc z terminala T2 trzeba przejść wiaduktem na stację.

 • Czy korzystając w ramach jednego przejazdu z przesiadek za każdym razem trzeba kasować bilet czy wystarczy na początku? Dziękuję

  Odpowiedz
  • Jeśli przesiadka w ramach metra, kasujemy tylko raz bo na przesiadce nie mijamy kolejny raz bramek.
   Jeśli jednak z autobusu na autobus, to w kolejnym autobusie również odbijamy bilet na kasowniku.

 • Witam,
  Proszę o podpowiedź, jak dostać się z lotniska w Gironie do Canet de mar? Chcemy jeszcze oczywiście zwiedzić Girone…
  Czy dobrze myślę, z lotniska autobusem 607 do centrum, następnie pociągiem R11? (to tez przewoźnik Rodalies? czy Renfe?) do Macanat Massanes, a później z Macanat do Canet R1.. czy odległość Macanat-Canet to będzie odpowiednik dla 4 strefa? (chcemy kupić bilety dla 4 strefy i jeździć do Barcelony).
  Z góry dziękuję i pozdrawiam🙂

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Tak, wszystko się zgadza. Pamiętaj jednak, ze Girona nie znajduje się już w strefie zintegrowanej komunikacji, więc nie ma znaczenia czy to IV strefa, bo te bilety i tak nie zadziałają.
   R11 to koleje regionalne.

 • Witam. 4 dorosłe. Pierwszy raz w Barcelonie. Lądujemy w ELPRAT a mieszkamy w Cubelles. Jak działa komunikacja. Jaki bilet najlepiej kupić, aby przez 10 dni można było korzystac z przejazdów. Tzn z lotniska fo Cubelles, potem do Barcelony, raz, drugi na zwiedzanie i kolejnie na powrót. Proszę o pomoc i wyjaśnienie zasad komunikacji.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Przy waszej długości pobytu zdecydowanie bilet miesięczny T-Usual w opcji na IV strefę.
   Wtedy możecie swobodnie przemieszczać się na trasie Barcelona (w tym lotnisko) z Cubelles, a także po samej Barcelonie.
   Bilet przy aktualnej promocji kosztuje tylko 49,40 euro / osoba i w tej cenie załatwicie całą komunikację miejską na miejscu.

 • Witam pisałam już wcześniej z Wami ale pojawił się nowy problem i jesteśmy troszkę zdezorientowani nasze zakwaterowanie jest w El Vendrell i fajnie nam podpowiedzieliście jak z tamtąd podróżować do Barcelony teraz problem jest taki że linia pociągu jest tam remontowana i są dość duże utrudnienia czy możecie poratować jakimiś informacjami co tam będzie jeździło znalazłam jakieś informacje ale nic z tego nie rozumiem poratujcie😥🙏

  Odpowiedz
  • Witaj Marta,
   Niestety, ale trzeba śledzić bieżące komunikaty pociągów regionalnych i wrzucać je do translatora.
   Zwykle jest proponowana jakaś komunikacja zastępcza, ale postępy prac na danych odcinkach mogą się zmieniać.

 • Cześć! W jaki sposób weryfikowany jest wiek dziecka do przejazdu darmowego? W połowie pobytu mój mały turysta kończy 5 lat. Czy bezpieczniej jest wówczas kupić normalne bilety na cały wyjazd?

  Odpowiedz
 • Hej, chciałam utworzyć konto T-mobilitat w aplikacji TMBApp w celu zakupu biletu T-Usual, ale nie pojawia mi się opcja podania innego typu dowodu niż ten hiszpański. W jaki sposób założyć to konto z polskim dowodem w aplikacji?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Tak, nasza ilość znaków nie zgadza się z hiszpańskimi.
   Dodaj odpowiednią liczbę znaków wpisując przed numerem dowodu zera.
   Paszporty przechodzą bez żadnego problemu.

 • Hej. Wybieramy się z rodziną (2+2 (13 i 15 lat)) do Barcelony na 4 dni (24-28.07). Nocleg mamy w Castelldefels, niedaleko Av. de la Pineda. Jak stamtąd najlepiej komunikacją miejską udać się do centrum Barcelony i jakie bilety kupić, żeby było najkorzystniej cenowo? Widziałam, że niedaleko jest linia R2, ale jest też jakiś przystanek autobusowy. Planujemy po prostu pospacerować po Barcelonie, może zwiedzić Tibidabo. Na razie nie mamy konkretnego planu i trasy, ale chcielibyśmy codziennie dojechać z naszego miejsca noclegu do centrum i po centrum też przemieszczać się czasem komunikacją a nie tylko na pieszo.

  Odpowiedz
  • Hej,
   Pewnie, to I strefa zintegrowanych biletów, więc na bazie T-Casual czy T-Familiar możecie podróżować tą linią do Barcelony.
   Co ważne, pociągi jeżdżą bardzo często, a przede wszystkim bardzo szybko przedostaniecie się na miejsce.
   Z pociągu automatycznie można się ew. przesiąść na metro w Barcelonie w ramach tego samego przejazdu.

 • Cześć, mam pytanie techniczne – w aplikacji TMB jest informacja ze czas weryfikacji danych przy zakupie T-usual trwa 48h, jak to wygląda przy zakupie biletu w automacie? Czy ktoś z tu bywających kupił ten bilet i może podzielić się informacją jak to najprościej wykonać? Aplikacja czy automat? Z góry dzięki!

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Przy zakupie na miejscu nie ma żadnego problemu.
   Kupujesz go od razu od ręki w tradycyjnym okienku.

 • Dzięki za odpowiedź! W którym miejscu na lotnisku można kupić tą formę biletu?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team