Barcelona - Park Guell

Barcelona

Jeśli odwiedzasz naszą stronę, to bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie wybierasz się do Barcelony. Wiedz jedno – my ci zazdrościmy 🙂 Barcelona, tłumnie odwiedzana przez turystów, ma w sobie to coś, powoduje, że wiele osób chce tam prędzej czy później wrócić. My również zaliczamy się do takich osób, a wspomnienie kilkudniowej wyprawy często do nas wraca.

Barcelona założona została w III w p.n.e. przez Greków. Następnie rozbudowana została przez Kartagińczyków jako port i miasto handlowe Barcino. Po drugiej wojnie punickiej (201 r. p.n.e.) weszła w skład imperium rzymskiego.W 1712 roku wraz z całą Katalonią została zajęta przez Maurów i pozostała pod ich panowaniem aż do początku IX wieku. W czasie rekonkwisty była ważnym ośrodkiem całej Katalonii. Po zjednoczeniu Katalonii z Kastylią, Barcelona stała się miastem peryferyjnym. Ponowny rozwój gospodarczy i polityczny nastąpił dopiero na przełomie XIX i XX wieku, poprzez rozbudowę przemysłu włókienniczego oraz handlu.

W czasie wojny domowej w Hiszpanii, miasto parę razy stało się areną działań wojennych. 19 lipca 1936 r. zrewoltowany tłum pod wodzą anarchistów z Iberyjskiej Federacji Anarchistycznej nie dopuścił do zajęcia miasta przez puczystów gen. Franco. Następnie w Barcelonie formowano milicje, które prowadziły walkę na froncie aragońskim. W maju 1937 r. doszło do starć między anarchistami, a wspierającymi komunistów żołnierzami (Dni majowe w Barcelonie). Miasto zostało zdobyte przez frankistów 26 stycznia 1939. Po wojnie domowej stało się centrum oporu republikanów i świadomości narodowej Katalończyków.

Obecnie Barcelona jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii (zaraz po stolicy – Madrycie). Jest głównym ośrodkiem przemysłu kraju, oraz finansowym regionu. Znajduje się tu duży port morski oraz lotniczy – El Prat.

Powierzchnia Barcelony to 100,4 km² i liczy 1 621 537 mieszkańców (dane z 2009 r.). Współcześnie zyskała sławę głównie ze względu na organizowane tu w 1992 roku letnie igrzyska olimpijskie. To wydarzenie zapoczątkowało falę przeobrażeń miasta, licznych inwestycji, uporządkowanie miasta, wybrzeża. To po igrzyskach znacząco poprawiła się liczba zagranicznych turystów, które do tej pory tłumnie odwiedzającą Barcelonę.

Widać to również na stronach wielu portali bookingowych, w których liczba zapytań dotyczących noclegów w stolicy Katalonii jest jedna z najwyższych w Europie.

Magia Barcelony działa również na kibiców piłkarskich z powodu słynnego piłkarskiego klubu – “Dumy Katalonii” – FC Barcelony oraz stadionu Camp Nou, na którym zawodnicy Blaugrany rozgrywają swoje mecze. Jedną z ikon miasta jest również wyjątkowa, dalej nie ukończona świątynia Sagrada Familia dzieła Gaudiego.

Bardzo polecamy, zarówno na kilka, jak i kilkanaście dni!

5 odpowiedzi do «Barcelona»

 1. Pat napisał(a):

  Witam, wybieram się wraz z narzeczoną do Barcelony na 3 dni zeby zaliczyć krótki city break. Mam pytanie odnośnie parku Tibidabo. Czy byliście w w nim bądź słyszeliście czy w ogóle warto się do niego wybrać? a może polecacie jeszcze jakieś inne atrakcje?;)

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Hej, tak się składa, że wybieramy się tam w marcu 🙂 Wtedy będziemy mogli coś więcej napisać.

   1. Marek napisał(a):

    Czy udał wam się dotrzeć na Tibidabo ? Może wiecie coś czy da się tam dostać nie używając kolejki górskiej (paniczny lek wysokości u jednego z naszych)? Na tmb.cat znajduje tylko trasy z przejazdem FV, czyli dla nas nie wykonalne. Z drugiej strony ktoś na forum pisał że busem 111 da się, dostać ale nie znalazłem sposobu jak.

    1. Beata & Tomek napisał(a):

     Marek – oczywiście, ale nie odpowiedni materiał na ten temat mamy dalej w przygotowaniu – brak czasu!
     Podjeżdżaliśmy autobusem do dolnej stacji Funicolare – Tramvia Blau był w tym czasie konserwowany.
     Na górę jechaliśmy jednak Funicolare – to jak kolejka na Gubałówkę – według mnie dużo bardziej komfortowe rozwiązanie niż wjazd krętą drogą busikiem…

     1. Marek napisał(a):

      Hmmm, myslalem, że FV to jest bardziej kolejka linowa niż szynowa. Na takim czymś to spokojnie damy radę, a Tramvia Blau dalej w remoncie niestety. Bilet na Funicular osobno się kupuje prawda? 7 euro z groszem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *