Colonia Guell położona jest w Santa Coloma de Carvello, na przedmieściach produkcyjnych Barcelony. Całość to XIX wieczny kompleks przemysłowca tekstylnego Eusebiego Guell’a. Słynna krypta będąca częścią robotniczego osiedla została zaprojektowana przez Antonio Gaudiego.

Colonia Guell

Kompleks pochodzi z 1890 roku. Wtedy też Eusebi Guell przeniósł swoją fabrykę bawełny z El Vapor Vell (dzielnicy Sants w Barcelonie) do wioski Santa Coloma de Carvello. Całe osiedle zachowało się w świetnym stanie, a elementy kolonii były projektowane przez samego mistrza Gaudiego. Przypominamy, że atrakcjami związanymi z samym Eusebim Guell oraz Anotnim Gaudim są słynne Park Guell oraz Palau Guell.

Sama krypta Gaudiego, która jest najbardziej znanym elementem osiedla, jest uważana za jedną z pierwszych inspiracji mistrza. Wiele pomysłów wykorzystanych w krypcie była później przenoszona na kolejne realizacje Gaudiego.

Colonia Guell - budynek szkoły
Colonia Guell – budynek szkoły

Colonia Guell zbudowana w stylu katalońskiego modernizmu została wpisana w 2005 roku na listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Zwiedzanie

Na cała wyprawę należy przeznaczyć pół dnia – dojazd jest prosty, ale zajmuje trochę czasu, a na miejscu jest sporo do pospacerowania 🙂

W sobotnie poranki na terenie osiedla organizowany jest targ, na którym można znaleźć wiele regionalnych produktów.

Samo zwiedzanie nie ma ściśle określonej chronologii. Pobieramy audio przewodniki i samodzielnie spacerujemy po dawnym osiedlu robotniczym. Oczywiście do dyspozycji mamy mapkę z zaznaczonymi wszystkimi istotnymi punktami.

Budynki fabryczne w Colonia Guell
Budynki fabryczne w Colonia Guell

Sam Guell w przeciwieństwie do wielu innych przemysłowców dbał o dobre warunki swoich pracowników. Widać to nawet dzisiaj po budynkach, w których oczywiście do dnia dzisiejszego zamieszkują ludzie. Poza budynkami robotników można zobaczyć miejsce, które dawniej było przeznaczone na szkołę, a największą atrakcją miejsca jest wcześniej wspomniana krypta, która miała być kościołem. Problemy finansowe właściciela fabryki nie pozwoliły na jego ukończenie.

Bardzo urokliwym miejscem jest niewielki plac oraz bar, który w dalszym ciągu funkcjonuje. My również siedliśmy tutaj na dopołudniowej kawce.

Colonia Guell dla turystów otwarta jest codziennie.

Krypta Gaudiego

Sama krypta to pokaz pionierskich rozwiązań Gaudiego. Przez niektórych krypta jest uważana jako laboratorium dla późniejszej budowy świątyni Sagrada Familia.

Krypta Gaudiego - charakterystyczny styl mistrza
Krypta Gaudiego – charakterystyczny styl mistrza

Antonio stworzył tu odwrócony model kościoła zawieszając śrut na sieci sznurków, co pozwoliło mu odkryć prawdziwą krzywiznę filarów i łuków. Dzięki temu mamy tutaj nawy bez przypór i murów oporowych. Cała krypta pięknie wtapia się w otaczające wzgórze.

Nie da się nie zachwycić grubo ciosanymi kamiennymi kolumnami, bajkowymi witrażami i wspaniałymi ławkami.

Niesamowite wnętrze oraz typowy styl Gaudiego
Niesamowite wnętrze oraz typowy styl Gaudiego

Dojazd z Barcelony

Santa Coloma de Carvello znajduje się ok. 20 km od Barcelony.

Najłatwiej dojechać tu pociągiem – dojeżdżają tu liczne linie kolei miejskiej – S3, S4, S8, S9.

Pociągi jeżdżą co kilka, kilkanaście minut, stąd nie trzeba wcześniej planować podróży.

Wszystkie linie rozpoczynają kurs z Placu Hiszpańskiego (Placa Espanya) i to stamtąd ruszaliśmy.

Co ważne, znajdują się tu dwie stacje – Santa Coloma de Carvello oraz Colonia Guell. Wysiadamy oczywiście w Colonia Guell. Co ważne, jest to maleńka stacja z której idziemy na nogach do kolonii. Stacja jest bezobsługowa, stąd jadąc z powrotem do Barcelony odbijamy bilet na bramce aby wejść na peron lub kupujemy bilet w automacie. W razie problemów, nie będzie tutaj kogo prosić o ew. pomoc 🙂

Najważniejsze – obie stacje to 2. strefa. Nie dojedzie się tu zatem na kartach Hola Barcelona czy biletach T-Casual na I strefę. Najlepiej kupić po prostu jednorazowe bilety na 2 strefę.
Stacja kolejowa Colonia Guell
Stacja kolejowa Colonia Guell

Bilety wstępu – ceny

Bilety kupujemy wcześniej online lub na miejscu. Aktualny cennik prezentuje się następująco:

Rodzaj biletu Cena
Normalny 9,50 euro
Studenci oraz osoby +65 7,50 euro

Dzieci do lat 10 wchodzą bezpłatnie.

Nasz film

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team