Autobusy w Barcelonie

Autobusy w Barcelonie

Jak każde duże miasto, Barcelona posiada rozbudowaną sieć autobusów miejskich, kursujących zarówno po mieście, jak i do sąsiednich miejscowości znajdujących się w I strefie.

Autobusy miejskie w Barcelonie obsługuje, podobnie jak metro, spółka TMB. Działają w ramach zintegrowanej komunikacji publicznej, dzięki czemu działają tu zarówno bilety jednorazowe, jak i bilety dzienne, karty Hola BCN, Barcelona Card, czy popularne T-10.

Więcej o rodzajach biletów komunikacji publicznej przeczytasz we wpisie:

 

Komunikacja miejska – bilety

 

Autobusy poza normalną numeracja, przed numerami linii posiadają czasami przedrostki V oraz H. Oznaczają one linie, które kursują horyzontalnie oraz wertykalnie – wykonują trasy ze wschodu na zachód bądź z północy na południe.

Poza aplikacją miejskiego przewoźnika – TMB, świetnie sprawdzają się mapy Google. Po wpisaniu punktu początkowego oraz docelowego, wybieramy jako środek transportu autobus. Google wytyczy nam trasę korzystając z rozkładów autobusów miejskich oraz kolei miejskiej.

Jak podróżować autobusem?

Pamiętajcie, że kierowcy nie mają obowiązku zatrzymywania się na każdym przystanku. Jeśli czekacie na autobus, dajcie znać ręką. Będąc w autobusie pamiętajcie o używaniu przycisków stop, by wysiąść na żądanym przystanku.

Oczywiście obowiązują zasady wsiadania przednimi drzwiami i wychodzenia tylnymi.

Bilety

Jak wyżej wspomnieliśmy, w autobusach działają wszystkie bilety opisane w dziale Komunikacja miejska. Pamiętajcie zwłaszcza, że kupując bilet jednorazowy, dotyczy on konkretnie autobusu. Oznacza to, że po przejechaniu z punktu A do punktu B, nie ma możliwości kontynuowania dalszej podróży np. metrem. Działają tu wszystkie bilety zintegrowanego systemu komunikacyjnego, czyli T-10, 50, 70, karty T-Dia czy Hola BCN.

Należy pamiętać, że bilet każdorazowo należy skasować w autobusie!

Nawet jeśli korzystamy z biletu dziennego, czy kontynuujemy podróż na bilecie T-10, przykładamy go po wejściu do autobusu do czytnika.

Istnieje możliwość zakupu biletu u kierowcy. Najlepiej mieć odliczoną kwotę, a maksymalny nominał z którego jest wydawana reszta to 10 euro.

A autobusach przegubowych kierowca znajduje się za szybą i nie sprzedaje biletów. Można je wtedy kupić w automatach w autobusie korzystając z płatności zbliżeniowej kartą. Automaty znajdują się również na przystankach.

Autobusy nocne

Barcelona posiada szeroką sieć autobusów nocnych, które wykonują kursy co kilkanaście minut. Nocne linie poprzedza literka N przed numerem. Szczegółowo o nocnej komunikacji przeczytacie we wpisie:

 

Autobusy nocne w Barcelonie

 

Autobus Turystyczny

Czasami pytacie się o autobusy oznaczone jako BCTA, które widzicie w wielu miejscach miasta na mapach Google. Są to przystanku autobusy turystycznygo Barcelona Bus Turistic. Autobus typu hop on – hop off. Zwiedzamy z pozycji autobusu najważniejsze miejsca miasta wysiadając na dowolnych stacjach. Obowiązują tu specjalne bilety na 1 lub 2 dni.

Więcej przeczytasz w osobnym wpisie:

 

Barcelona Bus Turistic

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *