Autobusy w Barcelonie

Autobusy w Barcelonie

Jak każde duże miasto, Barcelona posiada rozbudowaną sieć autobusów miejskich, kursujących zarówno po mieście, jak i do sąsiednich miejscowości znajdujących się w I strefie.

Autobusy miejskie w Barcelonie obsługuje, podobnie jak metro, spółka TMB. Działają w ramach zintegrowanej komunikacji publicznej, dzięki czemu działają tu zarówno bilety jednorazowe, jak i bilety dzienne, karty Hola BCN, Barcelona Card, czy popularne T-10.

Więcej o rodzajach biletów komunikacji publicznej przeczytasz we wpisie:

 

Komunikacja miejska – bilety

 

Autobusy poza normalną numeracja, przed numerami linii posiadają czasami przedrostki V oraz H. Oznaczają one linie, które kursują horyzontalnie oraz wertykalnie – wykonują trasy ze wschodu na zachód bądź z północy na południe.

Poza aplikacją miejskiego przewoźnika – TMB, świetnie sprawdzają się mapy Google. Po wpisaniu punktu początkowego oraz docelowego, wybieramy jako środek transportu autobus. Google wytyczy nam trasę korzystając z rozkładów autobusów miejskich oraz kolei miejskiej.

Jak podróżować autobusem?

Pamiętajcie, że kierowcy nie mają obowiązku zatrzymywania się na każdym przystanku. Jeśli czekacie na autobus, dajcie znać ręką. Będąc w autobusie pamiętajcie o używaniu przycisków stop, by wysiąść na żądanym przystanku.

Oczywiście obowiązują zasady wsiadania przednimi drzwiami i wychodzenia tylnymi.

Bilety

Jak wyżej wspomnieliśmy, w autobusach działają wszystkie bilety opisane w dziale Komunikacja miejska. Pamiętajcie zwłaszcza, że kupując bilet jednorazowy, dotyczy on konkretnie autobusu. Oznacza to, że po przejechaniu z punktu A do punktu B, nie ma możliwości kontynuowania dalszej podróży np. metrem. Działają tu wszystkie bilety zintegrowanego systemu komunikacyjnego, czyli T-10, 50, 70, karty T-Dia czy Hola BCN.

Należy pamiętać, że bilet każdorazowo należy skasować w autobusie!

Nawet jeśli korzystamy z biletu dziennego, czy kontynuujemy podróż na bilecie T-10, przykładamy go po wejściu do autobusu do czytnika.

Istnieje możliwość zakupu biletu u kierowcy. Najlepiej mieć odliczoną kwotę, a maksymalny nominał z którego jest wydawana reszta to 10 euro.

A autobusach przegubowych kierowca znajduje się za szybą i nie sprzedaje biletów. Można je wtedy kupić w automatach w autobusie korzystając z płatności zbliżeniowej kartą. Automaty znajdują się również na przystankach.

Autobusy nocne

Barcelona posiada szeroką sieć autobusów nocnych, które wykonują kursy co kilkanaście minut. Nocne linie poprzedza literka N przed numerem. Szczegółowo o nocnej komunikacji przeczytacie we wpisie:

 

Autobusy nocne w Barcelonie

 

Autobus Turystyczny

Czasami pytacie się o autobusy oznaczone jako BCTA, które widzicie w wielu miejscach miasta na mapach Google. Są to przystanku autobusy turystycznygo Barcelona Bus Turistic. Autobus typu hop on – hop off. Zwiedzamy z pozycji autobusu najważniejsze miejsca miasta wysiadając na dowolnych stacjach. Obowiązują tu specjalne bilety na 1 lub 2 dni.

Więcej przeczytasz w osobnym wpisie:

 

Barcelona Bus Turistic

 

16 odpowiedzi do «Autobusy w Barcelonie»

 1. Ula pisze:

  Strona jest fantastyczna!! Gratulacje i wielkie podziękowania.
  Przylatujemy( 2 osoby) do Barcelony w niedzielę ok. 10 rano, nie mam bagażu i chcę dojechać do El Masnou. Spędzimy tam 4 dni dni i oczywiście chcemy zwiedzać Barcelonę. Jaki bilet polecacie?
  Dziękuję i pozdrawiam
  Ula

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj Ula,
   Dzięki za miłe słowa.
   El Masnou to już to już II strefa.

   Po mieście najlepiej T-10 bądź Hola Barcelona.
   Masz bardzo dobry dojazd koleją R1 do miasta.

   Na dojazdy z El Masnou to Barcelony czy na lotnisko, zainwestowałbym w Bonotren.
   Bilet na II strefę kosztuje 14,7 euro i daje 10 przejazdów. Pojedynczy koszt przejazdu do Barcelony wyniesie cię zatem 1,47 euro.

   Z lotniska polecam R2N na Sants, a stamtąd R1 do El Masnou.

   1. ula pisze:

    Czy na jeden bilet mogą jechać 2 osoby? ( razem 5 przejazdów). Czy dobrze zrozumiałam, że na T-10 mogę jeżdzić tylko w 1-szej strefie?.
    Fajnie,że jesteście. Pierwszy raz wybieram się bez wsparcia i muszę radzić sobie sama.

    1. Beata & Tomek pisze:

     Dokładnie, T-10 to tzw. multi-person. Po prostu dwa razy kasujesz bilet.

     T-10 w wersji za 10,20 euro jest na I strefę, ale są również T-10 obejmujące 2,3 i więcej stref 🙂

 2. Beata pisze:

  Chciałabym dojechać do cmentarza Montjuic autobusem 21, który jedzie w kierunku lotniska. Czy w nim też obowiązuje T-10?

  1. Wiola pisze:

   Super strona! Potrzebuję dojechać do Calella jak najtaniej to zrobić? Jest to 4 strefa.

   1. Beata & Tomek pisze:

    Pociąg R1, wychodzi najtaniej i najwygodniej.

 3. Beata pisze:

  A jak najłatwiej, najtaniej dojechać do Tibidabo ze stacji Drassanes? Zbieram informacje przed zaplanowana podróżą 🙂

  1. Beata & Tomek pisze:

   Bardzo prosto 🙂
   Przejeżdżasz dwie stacje linią metra ze stacji Drassanes na plac kataloński.
   Tam wsiadasz w brązową L7 i jedziesz na Av. Tibidabo.

   Reszta podróży jak we wpisie – Dojazd na Tibidabo.

 4. Beata pisze:

  Dziękuję serdecznie 😀 Zapewne jeszcze o coś dopytam przed wyjazdem.

 5. Piotrek pisze:

  Cześć. Bardzo przydatna strona. W kwietniu wybieram się do Calelli i Barcelony w 10 osób (głównie starsze osoby z mojej rodziny) i chcę dużo korzystać z komunikacji miejskiej aby nie musieli tyle chodzić. Moje pytanie czy jak kupię bilet T10 z Calelli to mogę go 10 razy skasować i możemy jechać wszyscy na jednym bilecie? A potem jeszcze na nim jeździć metrem po Barcelonie pod warunkiem, że od skasowania nie miną 2 godziny? (4 strefa)?? Czy dla takiej grupy po Barcelonie najlepiej jeździć z biletem T10 czy może jest jakieś lepsze rozwiązanie? Pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Piotrek – w przypadku Calelli ciut taniej wyjdzie cię Bonotren.
   Ta sama zasada co w T-10 – bilet na 10 przejazdów. Może korzystać kilka osób. Cena to 34,45 euro.

   Na samą Barcelonę T-10 I strefowy za 10,20 euro lub ew. dla pełnego komfortu dla każdego T-Dia – bilet dzienny. Jeśli zamierzacie dużo jeździć, to może wyjść korzystnie lub bardzo podobnie cenowo, a da wam pełen komfort. Koszt: 8,60 euro / osoba.

 6. Adrian pisze:

  Witam
  Na początku maja zamierzam zatrzymać się w Barcelonie na jeden dzień w okolicy Zona Uniwerytiada (dojazd samochodem EURO 6 rok prod. 2016). Przy planowaniu podróży pojawił się komunikat, że miejsce to jest w strefie zielonej (ekologicznej), gdzie zgodnie z opisem nawet dla aut zagranicznych konieczna jest etykieta. Wysłałem w tym temacie maile do biura turystycznego, poczty i miasta i nie otrzymałem odpowiedzi bądź ogólne i mało precyzyjne. Czy koniecznie muszę nabyć etykietę i ewentualnie gdzie? Dziękuję

 7. Magda pisze:

  Witam, w środę przelatujemy do Barcelony na lotnisko El Prat ok godziny 16. Jak możemy dostać się do hotelu Golden Tulip Avila 135 korzystając z komunikacji miejskiej?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj Magda,

   Jeśli planujesz zakup np. kart Hola Barcelona – możesz skorzystać z metra z lotniska i przesiąść się na stacji Torrassa na czerwoną linię metra L1. Jedziesz nią na stację Glories, skąd masz 500 metrów do hotelu.

   W przypadku biletu T-10 polecam przejazd pociągiem R2N. Na Clot przesiadasz się na czerwoną linię L1 i podjeżdżasz na Glories (1 stacja). W tym przypadku całą trasę zrobisz na bazie jednego przejazdu biletu T-10 (pociąg + metro).

   Szczegóły:
   Metrem z lotniska El Prat do miasta
   Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *