Arc de Triomf, czyli Łuk Triumfalny, to kolejna budowla w Barcelonie, której nie wolno przeoczyć. Jest to olbrzymi łuk, cały z cegły, który został zbudowany w 1888 roku z okazji wystawy światowej jaka wtedy została zorganizowana w Barcelonie. Był on „wejściem” na teren całej wystawy. Zaprojektował go Josep Vilasec, a zdobiące go rzeźby są autorstwa Josepa Llimony i paru innych. Poprowadzi on nas przepiękną, szeroką, spacerową aleją w kierunku Park de la Ciutadella, w którym to wystawa była zorganizowana.

Wspomniany pasaż/aleja swoją elegancją, szerokością i sąsiedztwem z niesamowitymi kamienicami robi wspaniałe wrażenie. Po obu stronach całego deptaku rosną palmy, które są na pewno najpiękniejszymi drzewami w całym mieście. W stosunku do zatłoczonej przez turystów La Rambli, z licznymi sklepikami i kafejkami, tutaj naprawdę można odnaleźć spokój.

Co więcej – wreszcie można spotkać rodowitych mieszkańców Barcelony, którzy całymi rodzinami chętnie spędzają tutaj wolny czas. Dzieci jeżdżą na rolkach, rowerkach, hulajnogach, dziewczynki skaczą na skakankach. Starsi siedzą dostojnie na ławeczkach, zaczytując się w lekturach, rozwiązując krzyżówki, czy rozwiązując jakieś łamigłówki. Paru starszych panów gra w szachy, w warcaby lub karty, a na małym wydzielonym i przygotowanym do tych celów skrawku ziemi, cała grupa znajomych czy też sąsiadów gra sobie w petance (czyli południowoeuropejską odmianę kręgli), które są tu bardzo popularną formą rozrywki. Aż miło popatrzeć, że w tej olbrzymiej aglomeracji przytłoczonej codziennym napływem turystów, można jeszcze spotkać rodowitych mieszkańców jakby nie zauważających pędzących dookoła ludzi, turystów. Przystając z nimi na chwilę, by zaczerpnąć głęboki oddech, nie sposób nie poczuć się jak by w domu.

Okolice Arc de Triomf według wielu podróżników zostały ocenione jako iście reprezentacyjną część Barcelony, z czym my również w 100% się zgadzamy. Na samym końcu kierując się na południe w stronę morza, znajduje się wejście do Parku Ciutadella (Parc de la Ciutadella).

Aleję kończy przed pasami (zaraz przed wejściem do Parku Ciutadella) pomnik/obelisk wykonany z brązu. Widnieje na nim napis A Rius Y Tablet i zdobią go liczne figury i płaskorzeźby. Zaraz za nim namalowany jest na asfalcie (przez całą jego szerokość) olbrzymi plan miasta.

Deptak na Arc de Triomf

Plan Miasta na deptaku Arc de Triomf

Jak trafić w to miejsce?

Aby dotrzeć do Arc de Triomf nie trzeba szukać specjalnego środka komunikacji. W zasadzie to wystarczą tylko nogi, a za punkt wyjściowy można sobie obrać np. ”słynną” ulicę la Ramblę. Skończywszy na niej spacer wystarczy skręcić w pierwszą lepszą/większą ulicę w prawo (jeżeli kierujecie się la Ramblą na północ). Można ewentualnie skorzystać z mapy czy nawigacji 🙂

Znajduje się tu również stacja metra o tej samej nazwie – czerwona L1.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team