Muzeum Olimpijskie i Sportu w Barcelonie otwarte zostało w 2007 roku. Zlokalizowane jest na wzgórzu Montjuic, obok Stadionu Olimpijskiego. Dedykowane jest Antoniemu Samaranchowi, który przez ponad 20 lat był przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Celem otwarcia muzeum było podniesienie świadomości ludzi na temat sportu i potencjału jaki daje w życiu, zdrowiu, edukacji i w kulturze. Jest ono pionierskim muzeum o takiej tematyce w Europie.
Budynek zaprojektowany został przez dwóch architektów – Xaviera Basiana i Toniego Campsa. Składa się z dwóch przestronnych bloków pokrytych na dachu ogrodem. Ekspozycja oparta jest o nowoczesną technologię, gdzie na każdym etapie zwiedzania spójnie łączą się często stare, wręcz zabytkowe eksponaty z nowoczesną, interaktywną aranżacją.
Stała kolekcja Muzeum Olimpijskiego liczy ponad 5 tysięcy eksponatów. Jest to między innymi kolekcja Joana Antoniego Samarancha. Znajdą się tu oczywiście pamiątki z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie z 1992 roku, należące do Fundacji Olimpijskiej w Barcelonie. Wiele z eksponatów to także własności prywatne sportowców, których używali w trakcie Igrzysk. Ze zgromadzonych tu pamiątek wymienić można m.in:
- strój kąpielowy Dali należący do pływaczki synchronicznej Paoli Tirados. W modelu tym hiszpańska drużyna pływania synchronicznego w 2004 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach zajęła 4 miejsce.
- kombinezon wyścigowy motocyklisty Marca Marqueza, kierowcy, który wygrał mistrzostwa świata Grand Prix aż w trzech klasach: 12cc, Moto2 i MotoGP.
- narty Atomic należące do narciarki Blanci Fernandes Ochoa, Zdobyła w nich brązowy medal w konkurencji slalomowej podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 roku.
- buty Yonex należące do badmintonistki Karoliny Marin. W modelu tym zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janerio które odbyły się w 2016 roku.
- plakat Olimpiady Ludowej w Barcelonie z 1936 roku, która de facto się nie odbyła z powodu hiszpańskiej wojny domowej. Wystawie stałej towarzyszą również czasowe, których program sprawdzić można na stronie muzeum. Nie sądzę by z miejsca wyszedł ktoś niezadowolony. Na pewno każdy znajdzie w nim coś interesującego dla siebie
Wystawie stałej towarzyszą również czasowe, których program sprawdzić można na stronie muzeum.
Naszym zdaniem
Każdy, kto choć trochę interesuje się sportem – niezwykle ciekawa ekspozycje. Co ważne, w niezwykle przystępnej, multimedialnej formule. To nie nudne gabloty, a bardzo ciekawie wyeksponowane zdobycze. Miejsce dla wszystkich, w tym rodzin z dziećmi. Naszej Zuzi z pewnością się tu nie nudziło.
Bilety wstępu – ceny
Osoby dorosłe – 5,80 euro
Młodzież (8 – 17 lat), Studenci – 3,60 euro
Dzieci do 7 lat wchodzą bezpłatnie.
Godziny otwarcia
Dzień tygodnia | Godzina |
Październik – marzec | 10:00 – 18:00 10:00 – 14:30 w niedziele oraz dni świąteczne |
Kwiecień – październik | 10:00 – 18:00 10:00 – 14:30 w niedziele oraz dni świąteczne |
Muzeum Olimpijskie nieczynne w poniedziałki, 1 stycznia, 1 maja oraz 25-26 grudnia
Dojazd
My do muzeum doszliśmy pieszo z placu hiszpańskiego. Można oczywiście wjechać np. kolejką linową Transbordaror czy kolejką szynową Funicolar.
W pobliżu muzeum zatrzymują się autobusy linii 55 oraz 150, a bezpośrednio przy muzeum autobus turystyczny – czerwona linia.