Atrakcje

Fundacio Joan Miro

Fundacja Joan Miro została otwarta 10 czerwca 1975 roku na wzgórzu Montjuic. Galeria cieszy się niesamowitym zainteresowaniem wśród koneserów sztuki z całego świata. Oprócz wystawy stałej odbywają się tutaj również wystawy czasowe, a także koncerty.

Joan Miro i Ferra (ur. 20 kwietnia 1893 roku w Barcelonie) był katalońskim malarzem, rzeźbiarzem i ceramikiem. Jego sztukę zalicza się do nurtu surrealistycznego. W jego rzeźbach charakterystyczne są żywe kolory i proste formy, a rysunki porównywane są do prac pięcioletniego dziecka.

Muzeum sztuki nowoczesnej

W fundacji zgromadzonych jest obecnie ponad 14 tysięcy prac Miro, co czyni ją największą kolekcją jego dzieł na świecie. Są to rysunki, grafiki, obrazy, rzeźby, jak również ceramika i tkaniny dekoracyjne. Druga okazała kolekcja (z około 6 tysiącami dzieł) znajduje się na Majorce w Palma de Mallorca, gdzie artysta mieszkał od 1956 roku, aż do śmierci w 1983 roku. 

Oprócz prac Miro, miłośnicy sztuki znajdą tu także prace Petera Greenawaya, Rene Magritte, Eudarda Chillidy, Marka Rothko, Antoniego Tapiesa i Antoniego Saury.

Ponieważ celem powstania fundacji było zachęcenie młodych artystów do eksperymentowania ze sztuką współczesną, wystawiane są tutaj w przestrzeni „Espai 13” dzieła tych jeszcze mniej, lub w ogóle nieznanych artystów. Od 2007 roku fundacja przyznaje dodatkowo najzdolniejszym nagrodę im. Joana Miro.

Uwagę przykuwa także sama bryła budynku.  Jest ona dziełem wybitnego architekta Josepa Lluisa Serty, który prywatnie był również przyjacielem Miro. Architekt ten od młodzieńczych lat fascynował się twórczością Antoniego Gaudiego.

Budynek Fundacji Jaoana Miro jest nie tylko niezwykle oryginalny w swojej formie, ale także bardzo funkcjonalny. Układ pomieszczeń świetnie współgra z wystawą, a częściowo wpadające do wewnątrz światło stwarza niepowtarzalny klimat, a z przeszklonego tarasu z rozpościera się piękny widok na miasto.

Wewnątrz  muzeum warto zwrócić jeszcze uwagę na rtęciową „Fontannę Merkurego” powstałą dla hiszpańskiego pawilonu na Wystawę Światową w Paryżu  w 1937 autorstwa Alexandra Caldera. Po wojnie uznano, że będzie to dla niej najodpowiedniejsze miejsce.

W sklepie z pamiątkami oprócz klasycznych suwenirów (made In China), można kupić oryginalny (nie reprodukcję) szkic czy plakat któregoś z młodych artystów.

Jeżeli nie znajdziecie czasu na wizytę w fundacji, a chcielibyście zobaczyć któreś z dzieł Miro, podejdźcie do Parku Excorcador (Parc De L’Escorxador), znanego również pod nazwą Park Joana Miro. Stoi tam wielobarwna, 22-metrowa rzeźba Miro przedstawiająca kobietę z ptakiem.

Warto tam podejść będąc w pobliżu na Placu Hiszpańskim (Placa d’Espanya). Park jest zaraz za stojąca obok galerią Arenas de Barcelona, która pierwotnie była areną byków, na której odbywały się Corridy.

Naszym zdaniem
Na sztuce nowoczesnej się nie znamy.
Zdziwiło nas jednak to, że podczas ostatniej naszej wizyty galeria była niezwykle oblegana przez turystów. Widać, że w kręgu osób interesujących się tą formą twórczości, jest to bardzo znane i popularne miejsce.

Bilety wstępu – ceny

Rodzaj biletu Cena
Normalny 13,00 euro
Młodzież do lat 15 bezpłatnie

Godziny otwarcia

Dzień tygodnia Godzina
Poniedziałek grupy zorganizowane
Wtorek grupy zorganizowane
Środa grupy zorganizowane
Czwartek 10:00 – 19:00
Piątek 10:00 – 19:00
Sobota 10:00 – 19:00
Niedziela 10:00 – 19:00

Ostatnie wejście możliwe najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team