Atrakcje

Pałac Królewski

Pałac Królewski, czyli Grand Royal Palace znajduje się w dzielnicy gotyckiej przy Placa dla Rei. Niepozorny plac i jeszcze bardziej niepozorny budynek. Zostało tu jednak sporo średniowiecznych pozostałości.

Sam przedrostek Grand został dodany po to, by odróżnić go od jego „mniejszego brata”, Moinor Royal Palace, po katalońsku Palau Reial Mener, po którym zostały już zaledwie niewielkie ruiny w obecnym kościele Le Mare de Deu de la Victoria.

Budowę pałacu rozpoczęto w XIII wieku. Ciężko nie wprawnemu oku odróżnić go od otaczającej go zabudowy, gdyż został zbudowany w cywilnej architekturze gotyckiej.

Niemniej jednak jego kubatura jest bardzo okazała, z charakterystycznymi elementami, którymi  są ozdobne okna, wysokie sklepienia i XIV – wieczna rozeta. Na uwagę zasługuje również jego prostokątna, renesansowa wieża, Torre de Marti I, czyli Strażnica króla Marcina. To z zewnątrz. Pałac Królewski po kupieniu biletu wstępu zwiedzamy również wewnątrz.

Do Palau del Rei można przejść z Muzeum d’Historia de la Ciutat. Używany był w XIII wieku przez hrabiów Barcelony i rodzinę królewską. Główną salą w pałacu jest Saldo del Tinell (Sala Tinell). Wybudowana została w latach 1359-1370, na zamówienie króla Aragonii Piotra III, przez architekta Guillema Carbonella. To właśnie w tej sali katolicki król i królowa, Fernando i Izabela, powitali Krzysztofa Kolumba po powrocie z Ameryki.

Pałac Królewski był rezydencją hrabiów Barcelony, a później królów Aragońskich. Jest to jeden z trzech budynków wchodzących w skład MUHBA – Muzeum Historii Barcelony. Pozostałe dwa to Kaplica Świętej Agaty i Pałac Lloctinent.

Największe wrażenie w pałacu robi gotycka Salo del Tinell (Sala Tinell), która służyła jako sala ceremonialna. Świętowano na niej różne uroczystości, organizowano królewskie przyjęcia. Charakteryzuje ją niespotykane jak na tamte czasy sklepienie, które tworzy sześć łuków o rozpiętości 15 metrów, co wtedy było rzadkością. W późniejszych stuleciach przekształcona na kościół w stylu barokowym, po zakończeniu wojny domowej przywrócona do pierwotnego wyglądu.

Ciekawostką jest to, że w XV wieku odbywały się w niej obrady, narady i przesłuchania inkwizycji. Według legendy jej ściany nie znosiły kłamstwa, dlatego wypowiedzenie nieprawdy groziło zawaleniem się sufitu. Obecnie wynajmowana jest przez miasto na wielkie uroczystości, a pomieścić może nawet 400 osób.

Torre de Marti I

Wieża ta jest usytuowana w jednym z rogów Placa del Rei. Zbudowana została na cześć w 1555 roku i liczy 5 pięter.

Wieża Torre de Marti I, bywa również nazywana Torre Mirador del Rei Mar, ponieważ rozciąga się z niej wspaniały widok nie tylko na zespół pałacowy, ale i na całe miasto. Wzniesiona została na cześć króla Marcina I Ludzkiego (1396-1410), który był ostatnim władcą z panującej przez blisko 500-lat barcelońskiej dynastii. Jej architektem był Antonio Carbonella i pomimo, iż wyglądem swoim przypomina trochę gołębnik, to chyba jednak jest największą atrakcją pałacu.

Capella Reial de Santa Agata

Capella Reial de Santa Agata, czyli Kaplica Świętej Agaty. Przechowywany jest w niej kamień, na którym świętej obcięto piersi. Kaplica została zbudowana w XIV wieku, w miejscu starego rzymskiego muru miejskiego. Kiedyś była kaplicą Palazzo Reale Maggiore, czyli Pałacu Królewskiego. Nie są już w niej odprawiane Msze Święte, ale można ją zwiedzać.

Wybudowana zbudowana w latach 1302-1312, za panowania Jakuba II. Do jej budowy wykorzystano część murów rzymskich. Wewnątrz na uwagę zasługują ozdobne belki stropowe, które są dziełem Alfonsa de Cordoby. Okna chóru i galerii pokazują różne herby hrabiów Barcelony.

Obraz ołtarza – Altare del Connestabile, przedstawiający Trzech Króli ,to dzieło malarza Jaume Hugueta z 1465 roku. Uważany jest za jedno z najlepszych dzieł malarstwa katalońskiego.

Lieutenant’s Palace

Powstał w czasie, kiedy królowie aragońscy postanowili przeprowadzić się do Madrytu, a wraz z nimi przeniesione zostały również liczne instytucje państwowe. Pałac ten został wybudowany dla porucznika, który miał być przedstawicielem monarchy rządzącego w Katalonii, jednak nigdy do celu wykorzystany nie został. Jest on obecnie siedzibą Archiwum Korony Aragońskiej.

Museum d’Historia 

W muzeum tym podziwiać możemy eklektyczną kolekcję, w skład której wchodzą między innymi mapy, różne modele, eksponaty związane z gildiami kupieckimi, rzymskie portrety jak i np. bomba przygotowana prze anarchistów w 1893 roku, która zniszczyła operę Liceu.

Na wyższych kondygnacjach znajduje się galeria obrazów historycznych (Galeria de Catalans), prezentująca dzieła znanych artystów z Katalonii.

Niżej z kolei, pod Placa del Rei na powierzchni 4000 m2 znajdują się rzymskie wykopaliska. Jest to dość ukryte, jak sami przyznacie stanowisko archeologiczne. Prezentuje  m.in. mozaikowe podłogi, systemy grzewcze oraz wodno-kanalizacyjne i resztki ścian po dawnym rzymskim mieście, które kwitło tu od I do VII wieku n.e.

Rzymskie wykopaliska pod Palace del Rei
Rzymskie wykopaliska pod Palace del Rei

Godziny otwarcia

Wtorek – sobota 10:00 – 19:00

Niedziela 10:00 – 20:00

W poniedziałki nieczynne.

Bilety – ceny

Normalny – 7,00 euro

Ulgowy – 5,0 euro (młodzież do 26 lat, seniorzy +65 lat)

Bezpłatnie dla dzieci do 16 roku życia.

Bezpłatny wstęp
Bezpłatny wstęp do Pałacu jest możliwy w pierwszą niedzielę miesiąca oraz we wszystkie niedziele od godziny 15:00.

Zobacz również

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • Dzień dobry, czy zwiedzanie bezpłatne obejmuje wszystkie opisane w tym artykule przez Was miejsca? Jeśli tak, to czy one są połączone ze sobą?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry,
      tak, jeśli wybierzesz się w któryś dzień z darmowym zwiedzaniem, odwiedza się normalną trasę i wszystkie wymienione przez nas miejsca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team