Casa Amatller to jedna ze znamienitych kamienic znajdujących się na Passeig de Gracia. Budynek ten jest częścią słynnej „mansana de la discordia” (blok niezgody), nazwanej tak ze względu na radykalny kontrast trzech domów, które zostały przebudowane przez głównych przedstawicieli ruchu modernistycznego w jeden blok. Są to Casa Batllo, Casa Amatller i Casa Lleo Morera przy Passeig de Gracia 35.

Rezydencja Amatller

Budynek w obecnym kształcie to dzieło Josepa Puig I Cadafalcha, który był słynnym barcelońskim architektem. Jest twórcą chociażby niezwykle charakterystycznej Casa de les Punxes. Kamienica powstała dla magnata czekolady – Antoniego Amatllera. Josep Puig I Cadafalch miał w tym zleceniu za zadanie przeprojektowanie już istniejącego budynku zaprojektowanego wcześniej przez Antoniego Roberta w 1875 roku.

Projekt Cadalfalcha powstał w latach 1898-1900. Fasada budynku jest płaska, z różnymi elementami architektonicznymi romańskiego i katalońskiego gotyku. Elewację wykończono karbowanym gzymsem. Przypomina ona nieco średniowieczną europejską architekturę północy. Dzięki połączeniu różnych materiałów, kolorów i technik zdobniczych, do dziś artystycznie się wyróżnia.

Wewnątrz podstawowy plan budynku jest zgodny z pałacem miejskim, z centralnym patio w środku i schodami prowadzącymi do apartamentów. Te wchodząc w bramę do środka uderzają swoją monumentalnością. To nimi  wchodził niegdyś właściciel domu Antonio Amatller i jego córka Teresa do swoich apartamentów. Nad detalami w całym domu – przy graffito, stolarstwie, ceramice, elementach z żelaza, przy rzeźbach z kamienia i drewna pracowali na zlecenie Cadalfacha wybitni artyści i rzemieślnicy.

Casa Amatller
Casa Amatller

Do tego miejsca (czyli schodów) możecie wejść nie kupując biletu. Wszystko dlatego, że na wprost znajduje się kawiarnia, w której można zakupić nie tylko gorącą czekoladę czy kawę, ale i wyroby wykonane według oryginalnej receptury Chocolates Amatller. W tym miejscu (sklepiku-kawiarni) kończą zwiedzanie wszystkie wycieczki zwiedzające budynek. Kiedyś w tej części znajdował się garaż, dostęp do kuchni i pokoi dla służby.

Sam Pan Amatller i jego córka mieszkali na parterze. Reszta nieruchomości, jak i lokale usługowe przeznaczone były pod wynajem.

Casa Amatller - pokój jadalny
Casa Amtller wewnątrz

Zwiedzanie

W całym domu widoczny jest zachowany do dzisiejszych czasów styl modernistyczny. Po wejściu efektownymi schodami ozdobionymi rzeźbami, wrażenie robi także modernistyczny świetlik. W udostępnionych dla oczu zwiedzających apartamentach zachwycają piękne kafelki na podłogach, witraże, tynki oraz stolarka. Także meble zostały zaprojektowane przez Cadafalcha. Wszystko to zachowane i utrzymane w jednakowym stylu. Część powierzchni mieszkania zaadoptowana i przystosowana została do potrzeb pracowni fotograficznej Antoniego Amatllera. Fotografia była jego największym hobby.

Po śmierci Amatllera, jego córka Teresa (dziedziczka fortuny), dokonała kilka drobnych remontów i jedno z pomieszczeń, które jest garderobą, urządziła w całkiem innym stylu Art Deco. Nie da się ukryć, że pokój ten stanowi prawdziwy kontrast względem reszty domu. Casa Amatller została ogłoszona zabytkiem historyczno – artystycznym w 1976 roku.

Zwiedzanie kamienicy odbywa się z audioprzewodnikiem bądź z „żywym” przewodnikiem.

Podobnie jak w przypadku sąsiedniej Casa Batllo, mnóstwo turystów z chodnika obserwuje niesamowitą fasadę budynku.

Kamienica dla turystów przez większość cześć roku jest otwarta 7 dni w tygodniu.

Standardowa cena biletu to 19,0 euro
Od 2021 do odwołania (pandemia), bilety normalne są w cenie 12,00 euro!

Ceny

Rodzaj biletu Wersja Adui Guide Wersja z przewodnikiem
Normalny 12,00 euro 15,00 euro
Dzieci 7 – 12 lat 9,50 euro 15,00 euro

Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team