Lotnisko el Prat

Lotnisko El Prat w Barcelonie

Lotnisko El Prat w Barcelonie znajduje się nieopodal centrum miasta i jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich planujących podróż do stolicy Katalonii. El Prat jest po stołecznym Madrycie największym lotniskiem Hiszpanii.

Lotnisko El Prat jest spore, ale swobodnie możemy się na nim poruszać. Znajdują się tu ruchome chodniki. Między terminalem pierwszym i drugim poruszamy się bezpłatnym shuttle busem.

Co ważne, na lotnisko El Prat latają z Polski tradycyjne liniówki – np. LOT, ale również low costy (tanie linie lotnicze), jak Wizz Air czy Ryanair. Wszystko za sprawą wybudowania nowego terminalu (T1) w 2009 roku. Od tego czasu znacznie zmalał ruch w starszej części lotniska (Terminal 2). Niższe opłaty lotniskowe spowodowały przekierowanie części lotów przez tanich przewoźników z Girony oraz Reus właśnie na T2 El Prat.

Z racji bliskiej odległości od centrum miasta, z portu lotniczego możemy łatwo wydostać się komunikacją publiczną. Kursuje tu pociąg, metro, a także autobusy. Do tego oczywiście prywatne firmy. Rozwinięty wpis o sposobach dojazdu do miasta znajdziecie tu: Dojazd z lotniska.

Przepustowość – rozwój

Jak wspominaliśmy, lotnisko El Prat to drugie w kraju lotnisko pod względem ilości obsłużonych pasażerów. Liczba ta systematycznie rośnie. W 2008 roku lotnisko zanotowało lekko ponad 30 milionów obsłużonych pasażerów, rok 2017 zamknięto wynikiem 47,284,500 podróżnych. Był to wynik o 7,1% procenta lepszy niż rok poprzedzający. Aktualnie lotnisko jest w stanie obsługiwać 90 lotów w ciągu jednej godziny.

Okolica portu lotniczego systematycznie się rozbudowuje. Docelowo mają tu powstać hotele oraz kolejne punkty usługowe. 90 hektarów zostało wygospodarowane w planach na budowę hangarów konserwacyjnych. Barcelona El Prat staje się po prostu coraz ważniejszym portem, również przesiadkowym hubem, w basenie morza śródziemnego.

Przechowalnia bagażu

Lotnisko El Prat oferuje możliwość zdeponowania bagażu. Biura znajdują się zarówno na terminalu 1, jak i 2. Na T1 punkt jest czynny całą dobę, na T2 od 6:00 do 22:00. Przechowaniem bagażu zajmuje się firma Excess Baggage Company. Cennik przechowania bagażu prezentuje się następująco:

Przechowanie bagażu Lotnisko El Prat – cennik
Okres przechowania Cena
Od 0 do 2 godzin 6 euro / sztuka
Od 2 do 24 godzin 10 euro / sztuka
Dodatkowe 24 godziny 10 euro / sztuka
+ 7 dni 7,14 euro / sztuka za każde 24h. 50 euro za tydzień
+ 14 dni 4,29 euro / sztuka za każde 24h. 30 euro za tydzień

Tak jak pozostałe lotniska w Hiszpanii, port lotniczy zarządzany jest przez spółkę Aena. Na ich stronach znajdziecie wszystkie niezbędne informacje w tym również te dotyczące sklepów w strefach wolnocłowych, a także barach i restauracjach, które można znaleźć na lotnisku.

Poniżej i spokojny i pusty terminal 2 🙂

Lotnisko el Prat - Terminal 2

1 odpowiedź do “Lotnisko El Prat w Barcelonie

  1. Marcin pisze:

    Witam. Na jaki terminal mam sie udac wracajac do Polski liniami ryanair? T1 czy T2?
    Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *