Badalona to sąsiadujący z Barceloną kurort. Popularne miejsce dla chcących odpocząć, skorzystać z długiej – piaszczystej plaży, a jednocześnie być w odległości kilku stacji od centrum miasta.

Badalona jest popularnym miejscem jako baza wypadowa do zwiedzania Barcelony ze względu na bliskość oraz świetne połączenia.

Miasto skomunikowane jest zarówno autobusami miejskimi, popularnym i często jeżdżącym pociągiem R1, a także metrem!

Miasto

Badalona jest sporym miastem, wg Wikipedii w 2017 roku zamieszkiwało tam 215 tysięcy mieszkańców. Jest trzecim do wielkości miastem Katalonii. Położona jest na wschód od Barcelony. Prawa miejskie uzyskała w 1897 roku.

Dojazd do Badalony

Jak wyżej wspominaliśmy, miasto jest świetnie skomunikowane z Barceloną i resztą wybrzeża Costa Brava. Można tu dość szybko dostać się z lotniska El Prat.

Badalona - promenada

Popularnym środkiem transportu jest pociąg regionalny R1 kursujący miedzy Barceloną, a Blanes. Jedzie wzdłuż wybrzeża. W Badalonie tory kolejowe biegną wzdłuż nadmorskiej promenady – przy samym morzu. Częstotliwość kolei jest duża, bo jeździ średnio co 30 minut.

Badalona znajduje się w I strefie komunikacji publicznej.

Oznacza to, że metrem czy koleją przemieszczamy się tu na tych samych biletach co w Barcelonie.

Działa tu zarówno popularny T-10 za 10,20 euro, czy karty Hola Barcelona.

Co ciekawe, do Badalony dojeżdża również metro – fioletowa linia L2. Dojeżdża do stacji Badalona Pompeu Fabra. Ze stacji metra do plaży szliśmy ok. 15 minut. Co ważne, fioletowa linia metra przebiega przez centrum Barcelony – np. Passeig de Gracia.

Badalona

Do Badalony dojedziemy również autobusem miejskim – linia 44, której trasa rozpoczyna się na dworcu Sants w Barcelonie i kończy na stacji Olimpic Badalona. Do miasta dojeżdża również szereg autobusów poprzedzonych literą B (przewoźnik Tusgsal) – nie działają na nie zintegrowane bilety jak T-10, bilety dzienne T-Dia czy karty Hola Barcelona.

Połączenia z miastem obsługują również autobusy nocne z Barcelony. Do miasta dojeżdżają linie nocne N2, N9, N11.

Plaża w Badalonie

Bardzo ładna, piaszczysta plaża, bliskość stacji kolejowej, a także długa, nadmorska promenada. W czasie naszego lipcowego pobytu sporo odpoczywających, dużo młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Bardzo dużo wolnego miejsca – więcej niż na popularnej Barcelonecie w stolicy Katalonii. W słoneczny dzień nie zapomnijcie o parasolu – czasem za kilka euro można je kupić w licznych sklepach w okolicach plaż.

Badalona

Badalona

Na plaży w Badalonie znajdziemy natryski, przebieralnie i toalety.

Badalona plaża

Badalona plaża

Restauracje, bary

Z racji tego, że miasto jest dość spore, w okolicy wybrzeża znajdziemy mnóstwo restauracji, barów z tapasami czy Mc Donalda.

Bardzo fajne jest wędrowanie lokalnymi uliczkami, często wąskimi i zaniedbanymi. Wystarczy oddalić się od wybrzeża o kilkaset metrów, a możemy w dużo lepszej niż w Barcelonie napisać się piwa, skosztować tapasów czy zwyczajnie zjeść obiad.

Badalona restauracje

Badalona

Badalona

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu