Badalona to sąsiadujący z Barceloną kurort. Popularne miejsce dla chcących odpocząć, skorzystać z długiej – piaszczystej plaży, a jednocześnie być w odległości kilku stacji od centrum miasta.

Badalona jest popularnym miejscem jako baza wypadowa do zwiedzania Barcelony ze względu na bliskość oraz świetne połączenia.

Miasto skomunikowane jest zarówno autobusami miejskimi, popularnym i często jeżdżącym pociągiem R1, a także metrem!

Miasto

Badalona jest sporym miastem, wg Wikipedii w 2017 roku zamieszkiwało tam 215 tysięcy mieszkańców. Jest trzecim do wielkości miastem Katalonii. Położona jest na wschód od Barcelony. Prawa miejskie uzyskała w 1897 roku.

Dojazd do Badalony

Jak wyżej wspominaliśmy, miasto jest świetnie skomunikowane z Barceloną i resztą wybrzeża Costa Brava. Można tu dość szybko dostać się z lotniska El Prat.

Badalona - promenada

Popularnym środkiem transportu jest pociąg regionalny R1 kursujący miedzy Barceloną, a Blanes. Jedzie wzdłuż wybrzeża. W Badalonie tory kolejowe biegną wzdłuż nadmorskiej promenady – przy samym morzu. Częstotliwość kolei jest duża, bo jeździ średnio co 30 minut.

Badalona znajduje się w I strefie komunikacji publicznej.

Oznacza to, że metrem czy koleją przemieszczamy się tu na tych samych biletach co w Barcelonie.

Działa tu zarówno popularny T-10 za 10,20 euro, czy karty Hola Barcelona.

Co ciekawe, do Badalony dojeżdża również metro – fioletowa linia L2. Dojeżdża do stacji Badalona Pompeu Fabra. Ze stacji metra do plaży szliśmy ok. 15 minut. Co ważne, fioletowa linia metra przebiega przez centrum Barcelony – np. Passeig de Gracia.

Badalona

Do Badalony dojedziemy również autobusem miejskim – linia 44, której trasa rozpoczyna się na dworcu Sants w Barcelonie i kończy na stacji Olimpic Badalona. Do miasta dojeżdża również szereg autobusów poprzedzonych literą B (przewoźnik Tusgsal) – nie działają na nie zintegrowane bilety jak T-10, bilety dzienne T-Dia czy karty Hola Barcelona.

Połączenia z miastem obsługują również autobusy nocne z Barcelony. Do miasta dojeżdżają linie nocne N2, N9, N11.

Plaża w Badalonie

Bardzo ładna, piaszczysta plaża, bliskość stacji kolejowej, a także długa, nadmorska promenada. W czasie naszego lipcowego pobytu sporo odpoczywających, dużo młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Bardzo dużo wolnego miejsca – więcej niż na popularnej Barcelonecie w stolicy Katalonii. W słoneczny dzień nie zapomnijcie o parasolu – czasem za kilka euro można je kupić w licznych sklepach w okolicach plaż.

Badalona

Badalona

Na plaży w Badalonie znajdziemy natryski, przebieralnie i toalety.

Badalona plaża

Badalona plaża

Restauracje, bary

Z racji tego, że miasto jest dość spore, w okolicy wybrzeża znajdziemy mnóstwo restauracji, barów z tapasami czy Mc Donalda.

Bardzo fajne jest wędrowanie lokalnymi uliczkami, często wąskimi i zaniedbanymi. Wystarczy oddalić się od wybrzeża o kilkaset metrów, a możemy w dużo lepszej niż w Barcelonie napisać się piwa, skosztować tapasów czy zwyczajnie zjeść obiad.

Badalona restauracje

Badalona

Badalona

Zobacz również

6 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Cześć, wybieramy się właśnie do Barcelony nocleg mamy w Badalonie, ale lądujemy na lotnisku Girona, jak mamy się dostać do Badalony?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Chyba najrozsądniej będzie dojechać autobusem Sagales na Estacio Nord w Barcelonie, a stamtąd do Badalony.
   Najłatwiej z dworca podejść na stację kolejową Arc de Triomf, która znajduje się przy dworcu i pociągiem R1 jechać prosto do Badalony 🙂

 • cześć, polecacie jakieś knajpy na śniadania i obiady w Badaloni?

  Odpowiedz
  • Nic konkretnego do polecenia. Kulinaria to nie nasza specjalność 🙂

 • Cześć. Jak najlepiej dojechać do Badalony z lotniska Barcelona El Prat?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Wygodnie, z jedną p i przesiadką to przejazd z lotniska pociągiem R2N na Passeig de Gracia. Tam przesiadasz się na fioletową L2 i jedziesz prosto do Badalony.
   Całą trasę robisz na jednym przejeździe biletu T-Casual czy T-Familiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team