Atrakcje

Wieża Bellesguard

Wieża Bellesguard (Torre Bellesguard), znana również pod nazwą Casa Figueres, otwarta została dla turystów pod koniec 2013 roku. To jedno z dzieł Gaudiego, do których przywiązuje się mniejszą wagę, dlatego odwiedzając to miejsce śmiało można o sobie powiedzieć, że jest się w gronie koneserów jego twórczości.

Tworząc Torre Bellesguard Gaudi czerpał inspiracje ze średniowiecznych zamków. Oddawał im zatem hołd, a także tradycji z nimi związanych. Do budowli włączył elementy neogotyku, a także oczywiście swój własny, niepowtarzalny styl. To właśnie osobliwy styl Gaudiego eksplodował i zaowocował wspaniałymi budowlami, które do dziś podziwiamy w Barcelonie.

Wieża Bellesguard na miejscu zamku

Historia modernistycznego dworu Torre Bellsesguard (zasadniczo powstałego dopiero 300 lat później) zaczyna się od wybudowania w tym miejscu zamku. To właśnie u podnóża Tibidało powstała na początku XV wieku średniowieczna twierdza. Była to wiejska rezydencja Marcina I Ludzkiego, który był królem Aragonii i hrabią Barcelony. Do budowy namówił go człowiek jego dworu – Bernat Metge.

Wieża Bellesguard obecnie
Wieża Bellesguard obecnie

Po jego bezpotomnej śmierci w 1410 roku, posiadłość odziedziczyła wdowa Margaret de Prades. Po jej śmierci przechodzący z rąk do rąk zamek stopniowo podupadał. W 1900 roku całą posiadłość kupił Jaume Figueres i od tego momentu zaczyna się historia Wieży Bellesguard.

Ciekawostką jest to, że niegdyś w zamku ukrywał się w jeden z najsłynniejszych katalońskich bandytów – Serrallonga. W historii Kataloniii jest on odpowiednikiem naszego Janosika lub Robin Hooda. Został pojmany i publicznie stracony w Barcelonie w 1634 roku.

Zamek nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Zaledwie fragmenty można dzisiaj oglądać w ogrodach otaczających budynek.

Torre Bellesguard

Sama nazwa Wieży pochodzi od strategicznego położenia i wspaniałych widoków. „Bellesguard” to po prostu „piękne widoki” lub „dobry punkt widokowy”.

Jaume Figueres zlecił jej wykonanie swojemu przyjacielowi – Antonio Gaudiemu. Budynek powstawał w latach 1900 – 1909, a mistrz Gaudi od samego początku był świadomy ważnej w Katalonii historii tego miejsca. Chodziło tu o zachowanie średniowiecznego ducha budowli oraz jej otoczenia. Z tego względu budowla ma proste linie, co praktycznie nie zdarzało się w twórczości architekta. Ściany w stylu gotyckim zostały pokryte łupkiem kamiennym. Małe balkony ozdabiają witraże w fasadzie i nie brakuje również wkomponowanych w budynek charakterystycznych dla Gaudiego symboli religijnych oraz tych nawiązujących do historii regionu.

Wieża Bellesguard - Torre Bellesguard

Posiadłość, która miała być drugim domem Jaume otacza piękny ogród. Uwagę zwraca tu m.in. długa ławka, na której wypowiedziane szeptem słowa słychać na drugim jej końcu.

Gaudi przy budowie Torre Bellesguard dostał od właścicieli wolną rękę, co przy jego staranności i dokładności spowodowało duże opóźnienie w realizacji całości. Tym samym fundator budowli nie ujrzał jej finalnego kształtu, a sporo przekroczony budżet spowodował, że wdowa Maria Sagules Molins nie była w stanie tu zamieszkać i została zmuszona do sprzedaży posiadłości.

Następnie kilkukrotnie Wieża Bellesguard zmieniała właścicieli aż do 1944 roku, kiedy kupił ją lekarz Lluis Guilera Molas. Planował od przekształcić dom w modernistyczny szpital podobny do Sant Pau, z przeznaczeniem leczenia oraz badań nad rakiem.

Słynna ławka przed Torre Bellesguard
Słynna ławka przed Torre Bellesguard

Po śmierci lekarza w 1969 roku budynek nadal służył celom medycznym, gdyż odziedziczył go syn, również lekarz, Lluis Guilera Soler. Trudności z dostępem do posiadłości spowodowały, że szpital przeniesiono w bardziej dostępne miejsce. Tym samym Wieża Bellesguard ponownie zaczęła pełnić funkcję mieszkalną.

Do dziś, czyli od ponad 70 lat należy do rodziny Guilera. Około 30 lat temu rodzina otworzyła dla gości bramy prowadzące do ogrodu i tym samym mieszkańcy Barcelony oraz turyści mogli z bliska podziwiać front budynku. Po 4 latach prac renowacyjnych mających miejsce w środku, postanowiono ukazać jego wnętrza. Publiczne zwiedzanie z przewodnikiem całego obiektu łącznie z dachem jest możliwe od 2013 roku.

Zwiedzanie

Bilety na zwiedzanie kupujemy na określoną godzinę. Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 50 minut. Mieliśmy szczęście do rewelacyjnej i pełnej pasji osoby, która bardzo ciekawie opowiedziała historię tego miejsca i zwróciła uwagę na liczne ciekawe rozwiązania oraz detale.

Smok na dachu Torre Bellesguard
Smok na dachu Torre Bellesguard

Możliwość zwiedzania jest od wtorku do niedzieli. W poniedziałek atrakcja jest nieczynna.

Oprowadzanie w zależności od godziny dostępne jest w języku katalońskim, hiszpańskim oraz angielskim.

Wycieczka w języku angielskim jest możliwa o godzinie 11:00 oraz 13:00.

Ceny

Rodzaj biletu Cena
Normalny 10,00 euro
Ulgowy
Poniżej 18 lat, emeryci oraz +65 lat
8,00 euro
Dzieci do 8 lat bezpłatnie

Nasz film

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team