Atrakcje

Casa de les Punxes

Casa de les Punxes to kolejna bardzo charakterystyczna budowla w Barcelonie. Stanowi przykład secesji i zlokalizowana jest w centralnej części miasta.

Historia budynku

Budowla została zaprojektowana przez katalońskiego architekta Josepa Puiga I Cadafalcha w 1905 roku na życzenie rodziny Terradas. Domy dla trzech sióstr: Angeli, Josefy i Rosy, córek nieżyjącego już przemysłowca tekstylnego Bartomeu Terradasa, miały tworzyć jedną całość.  

Casa de les Punxes

Działka na której powstawała budowla również była bardzo nietypowa, gdyż zwężała się przy skrzyżowaniu u zbiegu ulic Rosello, Bruc i Avinguada. Dzielnica Exaimple przeżywała wtedy prawdziwy rozkwit urbanizacyjny. W rezultacie rezydencja, która składała się z trzech oddzielnych domów, na działkach o różnych kształtach, lecz przybliżonej, prawie takiej samej powierzchni – została ukończona z zewnątrz jako jeden średniowieczny zamek z sześcioma szpiczastymi wieżami na dachu.

To od nich właśnie wzięła się nazwa całej budowli – Casa de les Punxes – Dom kolców.

Budowa po śmierci ojca była efektem spadku, w którym to drobną fortunę zapisał swojej żonie i córkom. Głównym spadkobiercą był syna, który nosił to samo imię – Bartomeu. To on o pomoc przy projekcie poprosił swojego przyjaciela Puiga I Cadafalcha.

O oddzielności posiadłości sióstr świadczą ozdobne elementy na fasadach każdego z nich. Przykładowo dom Rosy ozdobiony jest dwoma panelami ceramicznymi. Na jednym  jest wazon pełen róż, a na drugim postać dziewczyny otoczonej różami.

Angela natomiast ma panel rzeźbiarski autorstwa Enrica Monseredy przedstawiający anioła. U Josefy z kolei odnaleźć możemy panel przedstawiający świętego Jerzego (patrona Katalonii) zabijającego smoka. Dlatego nawet jeżeli nie zdecydujecie się zwiedzać tego budynku w środku, warto jest się mu dokładnie przyjrzeć z zewnątrz.

Zwiedzanie Casa de les Punxes

Jest to stosunkowo młoda atrakcja turystyczna, gdyż dla odwiedzających została otwarta zaledwie w 2016 roku. Część obiektu to również biura oraz prywatne mieszkania.

Wystawa w środku jest w pełni multimedialna, łączącą animację, światło i dźwięk. Motywem przewodnim jest legenda o świętym Jerzym – patronie Katalonii. Przedstawiona jest również historia rodziny, dla której dom był budowany.

Casa de les Punxes

Casa de les Punxes

Zwiedzanie odbywa się za pomocą audioguide, który jak w wielu miejscach w Barcelonie świetnie zdaje egzamin, a jego treść przygotowana jest na bardzo wysokim poziomie.

Po przejściu piętra mieszkalnego (a zwiedza się tylko jeden poziom – nie licząc parteru ze sklepikiem gdzie mieści się wejście), zwiedza się jeszcze dach, na którym mieści się taras widokowy z kilkoma wieżyczkami, na które również można się wspiąć.

W środku czekają nas multimedialne atrakcje, a ze szczytu możemy obserwować miasto.

Z pewnością duże wrażenie Casa de les Punxes robi z zewnątrz. Jest dość nietypową i bardzo charakterystyczną budowlą w tej części miasta.

Casa de les Punxes

Casa de les Punxes

Wystawa poświęcona twórcy Casa de les Punxes w jednej z wież

Lokalizacja, godziny otwarcia

Casa de les Punxes znajduje się przy jednej z głównych ulic przebiegających przez miasto – Diagonal. Ze stacji metra o tej samej nazwie mamy do przejścia zaledwie 450 metrów.

Dom otwarty jest codziennie od 10:00 do 19:00. Ostatnie wejście o 18:00.

Ceny, rezerwacja

OsobaWersja AudioguideWersja z przewodnikiem
Dorosła13,50 euro20,00 euro
Dziecko 8 – 18 lat10,00 euro16,00 euro
Dziecko poniżej 7 latbezpłatniebezpłatnie
Student11,50 euro16,00 euro
Senior +65 lat11,50 euro16,00 euro
Niepełnosprawny11,50 euro16,00 euro

Bilety kupowane online nie są rezerwowany na konkretny termin. Dom kolców nie jest na tyle obleganą atrakcją, aby niemożliwe było wejście w interesującym nas momencie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team