Atrakcje

Poble Espanyol

Poble Espanyol, czyli miasteczko hiszpańskie, powstało na wystawę światową w 1929 roku. Skansen obrazuje typową hiszpańską zabudowę oraz elementy hiszpańskiej kultury.

Obiekt ten będzie w 2029 roku obchodzić swoje setne urodziny, gdyż powstał na Międzynarodową Wystawę Światową, która odbyła się w Barcelonie w 1929 roku. Teren, na którym się znajduje, to prawie 50 tys. m2.

Wejście do Poble Espanyol
Wejście do Poble Espanyol

Historia Poble Espanyol

Jej „ojcem” inicjatorem był wybitny kataloński architekt (przedstawiciel modernizmu) – Josep Puigg i Cadafalch (znany m.in. z Casa de les Punxes), którego marzeniem było zgromadzenie w jednym miejscu budynków o głównych, aczkolwiek różnych cechach architektury hiszpańskiej. Co ważne, charakterystycznych nie dla jednego, a dla  kilku jej różnych regionów. Dlatego też dzieli się na cztery strefy. Są to: Morze Śródziemne, Południe, Centrum oraz Hiszpania Północna. Wszystkie w trakcie zwiedzania tworzą jedną spójną całość.

Dzieła tego dokonali uczniowie Josepa Puigga i Cadafalcha – architekci Francesc Folguera, Ramon Reventos oraz Miquel Utrillo (krytyk sztuki) i artysta malarz Xavier Nogues. Przed przystąpieniem do prac odwiedzili łącznie około 1600 miast i wsi w celu inspiracji i pomysłu. To na podstawie tych podróży powstał skansen na wzgórzu Montjuic.

Robili szkice, notatki, rysunki – wszystko po to by uchwycić autentyczny styl i prawdziwego ducha Hiszpanii. Ostatecznie skupiono się na unikalnym klimacie tych mniejszych miasteczek i wsi, które rozsiane są po Katalonii, Andaluzji, Kastylii, Galicji, Wspólnoty Walenckiej i jeszcze mniejszych regionów.


O Poble Espanyol mówi się, że jest to skansen. Niektórzy nazywają muzeum architektury. Można też na niego spojrzeć po prostu jak na nietypowy park z urokliwymi budynkami, uliczkami, zaułkami i placami. Można tu przyjemnie, z dala od zgiełku miasta, spędzić przyjemnie kilka godzin.

To dlatego, że liczy aż 117 obiektów, budynków,w naturalnej skali. Są to domy, pałace miejskie, kościoły, a nawet i ratusz. Niektóre z nich są autentycznymi kopiami w skali 1:1.

Poza tym można odwiedzić liczne małe muzea (w tym Museo Fran Daurel, posiadające w swoich zbiorach dzieła m.in. Pabla Picassa i Salvadora Dali), kawiarnie, sklepiki (w tym ze słynną hiszpańską czekoladą z bakaliami), galerie i warsztaty rzemieślnicze. Zatem każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W Poble Espanyol organizowane są również liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, a bieżący program należy śledzić na ich stronie, gdyż część odbywa się cyklicznie (jak np. pokaz flamenco).

Poble Espanyol współcześnie

Po zakończeniu obchodów Międzynarodowej Wystawy Światowej Poble Espanyol miała być rozebrana, lecz okazało się, że cieszy się tak wielką, że odstąpiono od tego pomysłu.

W czasach wojny secesyjnej (1936-1950), za czasów generała Franco, nastąpił kryzys, który odcisnął się mocno na tym miejscu. Zaczęło bardzo niszczeć (ciekawym, a mało znanym faktem jest to, że znajdował się w niej wtedy obóz dla internowanych więźniów).


Po zakończeniu wojny były różne pomysły jej odnowienia, odrestaurowania, ale za każdym razem kończyły się tylko niewielkim sukcesem. Przełom nastąpił gdy w 1996 roku zainteresowała się obiektem grupa przedsiębiorców i postanowiła przejąć zarządzanie nim. 

Właściwe ruchy właścicieli spowodowały, że na powrót Poble Espanyol zaczęła odzyskiwać swój dawny blichtr. W latach 2008-2018 by uwspółcześnić obiekt zainwestowano w niego 8 milionów euro (a na samą technologię audiowizualną 2,3 miliony).

Obecnie obiekt od kilku lat rocznie odnotowuje około 1,5 miliona odwiedzających co jest dość pokaźną liczbą, zatem znajduje się w czołówce odwiedzanych miejsc w Barcelonie.

Dojazd

Poble Espanyol znajduje się w zachodniej części Montjuic. Dojedziemy tu na nogach zaczynając spacer od placu hiszpańskiego (metro, kolej), ale możemy podjechać pod samo wejście:

Autobus turystyczny – linia czerwona – przystanek Poble Espanyol
Autobus miejski – linie 13, 23, 150

Zwiedzanie Poble Espanyol

Biorąc pod uwagę ceny wstępów w Barcelonie, bilet do Poble Espanyol nie jest drogi. Kupisz bez żadnego problemu w kasie. Można również dokonać wcześniejszego zakupu online – nie trzeba podawać daty ani godziny planowanego wejścia. Ceny biletów są trochę niższe przy rezerwacji online.

Osoba Cena w kasie Cena online
Dorosła 14,00 euro 12,60 euro
Dziecko 4 – 12 lat 7,00 euro 6,30 euro
Dorosła + audioguide 17,50 euro 16,90 euro

Na terenie skansenu znajdziemy oczywiście kawiarnie, sklepiki oraz miejska gdzie możemy coś zjeść. Do pobrania jest również mapka dzięki której nie ominiemy żadnego miejsca.


Poble Espanyol - menu w restauracji

Godziny otwarcia

Poble Espanyol jest otwarte przez cały rok. Godziny otwarcia w poszczególnych dniach tygodnia prezentują się następująco:

Dzień tygodnia Godziny
Poniedziałek 9:00 – 20:00
Wtorek, środa, czwartek i niedziela 9:00 – 24:00
Piątek 9:00 – 03:00 (nad ranem)
Sobota 9:00 – 04:00 (nad ranem)






Zobacz również

5 komentarzy. Zostaw komentarz

  • Chciałam tylko zapytać czy jeżeli ktoś się porwie na zwiedzanie w nocy (około 2 lub 3 nad ranem) to czy ma dostęp do wszystkich atrakcji? Przyznam, że zadziwiły mnie godziny otwarcia. Ciekawe to.

    Odpowiedz
  • Polecam serdecznie na terenie Poble Espanyol wizytę w Tablao de Carmen. Zarezerwowaliśmy stolik na kolację z pokazem flamenco. Pyszne jedzenie i fantastyczni tancerze z zespołem utalentowanych muzyków – niezapomniane wrażenia! Rezerwując stolik masz od razu wejściówkę do Poble. Naprawdę warto.

    Odpowiedz
  • Planuję w 1 dzień udać się na wzgórze Montjuic i tam zwiedzić zamek. Czy będąc już na szczycie mogę udać się na pieszo do Poble Espanyol? Ile czasu mi to zajmie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team