El Prat lotnisko

Dojazd z lotniska El Prat

El Prat to główne lotnisko Barcelony, choć tanie linie lądują bądź często lądowały na okolicznych w Gironie czy Reuss. Lotnisko jest duże, jednak bardzo dobrze oznakowane. Po wylądowaniu przemierzamy łącznie jakieś 800 metrów by znaleźć się w miejscu, w którym odbieramy bagaże.

Po drodze liczne sklepy i restauracje, a także ruchome chodniki, którymi można się wspomóc poruszając się po terminalu.

Odbierając bagaż nie sposób nie zauważyć punktu informacji turystycznej. Jej pracownicy pracują na pełnych obrotach – można tam uzyskać wyczerpujące informacje o wszystkim co dotyczy Barcelony. Pomogą w rezerwacjach, noclegach, udzielą informacji o wszystkich atrakcjach. Można tu również odebrać zamówione wcześniej bilety Hola Barcelona. Więcej o komunikacji publicznej w Barcelonie piszemy tu – Komunikacja miejska – bilety.

Pobraliśmy po prostu darmowe mapki miasta i ruszyliśmy na zewnątrz.

Z lotniska do Barcelony dojedziecie:

Taksówka – cena ok. 29 euro w ciągu dnia za dowiezienie w wybrane miejsce w Barcelonie. Wieczorami w weekendy trzeba się liczyć z wydatkiem m.in. 40 euro. Można zamówić również usługę premium – nowe samochody, kierowca czekający na terminal z tabliczką z naszym imieniem i nazwiskiem.
Transport-Barcelona.pl – polecamy polską firmę, obsługującą wszystkie lotniska w Barcelonie: El Prat, Girona, Reus. Odbierają z lotniska i podwożą pod wskazany adres. Posiadają konkurencyjne ceny pomiędzy taxi a komunikacją miejską, bez zbędnych kosztów i przesiadek. Po odebraniu bagażu dzwonicie do kierowcy, który czeka przed głównym wejściem i kieruje Was dalej. Numer dostajecie po wcześniejszej rezerwacji na stronie. Firma realizuje transport bez względu na czas i godzinę. Podczas podróży służą wieloma cennymi wskazówkami. Pomocni, uczciwi, polscy kierowcy szybko i bezpiecznie dowiozą Was do celu. Istnieje możliwość rezerwacji indywidualnego transportu do każdego punktu na wybrzeżu Costa Brava.
Aerobus – odjeżdżają bezpośrednio spod terminalu lotniska i dojeżdżają do Place Catalunya (centrum miasta). Kursują co ok. 5 minut! Bilety kupujemy w automatach, które znajdują się bezpośrednio na przystankach. Uwaga – z informacji na stronie przewoźnika wynika, że w automatach kupimy zapłacimy za bilety tylko kartą kredytową Visa bądź Mastercard. Można również wcześniej kupić bilet online na stronie przewoźnika oraz u kierowcy. W przypadku płacenia w autobusie pasażerowie są proszeni o odliczoną kwotę bądź nominał maksymalnie do 20 euro. Przejazd jednak nie jest tani – bilet na Aero Bus kosztuje 5,9 euro. Aerobusem można podróżować w ramach karty Barcelona City Pass.

Aerobus Barcelona - cena
Metro – w lutym 2016 roku otwarto stacje metra linii L9 przy terminalu T1 oraz T2 na lotnisku El Prat, dzięki czemu również w ten sposób dostaniemy się do miasta (polecamy skorzystanie z aktualnej mapki barcelońskiego metra). Tu jednak nie obowiązują pojedyncze bilety czy bilety T-10 – należy wykupić specjalny lotniskowy bilet za 5,15 euro w automatach znajdujących się na stacjach. Z metra można skorzystać w cenie posiadając kartę Hola Barcelona a także bilety T-Dia (jedna podróż w dwie strony).
image_gallery
Pociąg Renfe R2N – najtańszy środek komunikacji, dlatego, że przejazd nim odbywa się w ramach biletów komunikacji miejskiej. Dlatego my również postanowiliśmy wypróbować lokalne PKP. W tym celu należy dojść do kładki, która znajduje się przy terminalu. Z naszego T2 mieliśmy zatem do pokonania jakieś 150 metrów. Bilety można kupić w automatach bezpośrednio na peronie, jednak z racji tego, że pociąg stał już gotowy do odjazdu, kupiliśmy tradycyjnie w kasie. Nie kupujcie biletu jednokrotnego przejazdu! Jego cena to 2,40 euro – lepiej zainwestować w bilety wielodniowe. Najpopularniejsze to T-Casual, T-Familiar, a także Hola Barcelona.

Wyczerpująco opisujemy to w dziale Komunikacja miejska – bilety. Pociągi średnio odjeżdżają co 30 minut, czas transferu do centrum miasta to ok. 25 minut. Schemat kursowania linii, przystanki oraz miejsca, gdzie można przesiąść się na metro – http://www.gencat.cat. Szczegółowa instrukcja oraz film we wpisie – Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu. Pierwszy kurs z lotniska pociąg R2N wykonuje o 6:08, a ostatni o 23:38. Z Barcelony – El Clot, pierwszy kurs na lotnisko odbywa się o 05:22.

Renfe
Autobus – podobnie jak pociąg – najtańszy środek komunikacji – miejski autobus Odjeżdża zarówno spod terminala T1 (przyloty), jak i T2 (hala odlotów). Podobnie jak w Renfe, można się posługiwać biletami komunikacji miejskiej – jednorazowe bądź wielokrotnego przejazdu, w tym popularne T-Casual, T-Fmiliar czy Hola Barcelona. W ciągu dnia obsługuje to linia numer 46. Dojeżdża do Pl. Espanya. Stamtąd bez problemu przesiądziemy się np. na metro i dostaniemy się w wybraną część miasta. Z tego co można sprawdzić na rozkładzie, jeździ co ok. 15 – 20 minut. Czas przejazdu to ok. 20 minut. Szczegółowe rozkłady jazdy można znaleźć na tmb.cat – jest wersja anglojęzyczna.
Autobus nocny – w nocy połączenie między placem katalońskim, a lotniskiem obsługuje linia N17, N18 oraz N16 (relacja Castelldefels – El Prat Airport – Plac Kataloński).

UWAGA – linia obsługiwana nie przez TMB, a AMB (Area Metropolitana de Barcelona). Obowiązują tu bilety jednokrotnego przejazdu oraz bilety T-Casual, T-Familiar, ale nie działa karta Hola BCN! oraz Barcelona Card tourist pass. N17 startuje z terminala 1, ale pozostałem dwie linie jadą przez Terminal 2. Cena pojedynczego biletu to 2,40 euro.

Linie jeżdżą co ok. 20 minut. Pierwsze starty nocnych autobusów z lotniska El Prat już od godziny 22:00

Dojazd do Castelldefels

Do popularnego Castelldefels, poza prywatnymi środkami transportu oraz taksówkami, dostaniemy się również komunikacją miejską.

Linia L99 – autobus kursuje między lotniskiem El Prat Terminal 1 a Castelldefels. Zatrzymuje się po drodze w miejscowościach Gava, Viladecans, Sant Boi oraz w El Prat de Llobregat.

Castelldefels znajduje się w I strefie, stąd obowiązują tu standardowe bilety komunikacji miejskiej, w tym bilety T-Casual, T-Familiar.

Autobus odjeżdża spod hali przylotów co 30 minut. Pierwszy kurs z lotniska o 05:45, pierwszy kurs z Castelldefels o 05:00.

Ostatnie odjazdy z lotniska to 22:15, z Castelldefels o 21:30.

Osoby lądujące na T2 muszą skorzystać z hotelowego shuttle bus i przejechać na T1.

Linia nocna N16 – umożliwia dojazd komunikacją miejską w godzinach nocnych. N16 kursuje na trasie Castellfefels – lotnisko El Prat Terminal 2 – Plac Kataloński.

Należy pamiętać, że w liniach nocnych działają bilety T-Casual, T-Familiar, natomiast nie działają karty Hola Barcelona czy Barcelona Card.

Pierwsze kursy z Castelldefels zaczynają się o 23:00, ostatnie o 4:40. Autobus jeździ co 20 minut.

Dojazd z lotniska Girona oraz Reus

Szerzej o dojazdach z pozostałych lotnisk piszemy tu:

1 026 odpowiedzi do «Dojazd z lotniska El Prat»

 1. areknow pisze:

  Cześć
  Przylatuję z Krakowa w sobotę 25.01/ godz.19.55 do Girony. Odlatuję z Prat 26.01/06.20 do Santa Cruz. Kupiłem bilety na Sagales z Girony do Barcelony na godz.20.30. Potem z Centrum chciałem dojechać metrem na Prat. Informacja o liniach mera jest trochę niespójna. Z soboty na niedzielę metro kursuję całą noc. Ale ta linia na lotnisko Prat tylko do godz.24.00? Czy też całą noc? Będę wdzięczny za informację.
  Pozdrawiam Arek

  1. Beata & Tomek pisze:

   Cześć Arek,
   Linia metra L9S na lotnisko pracuje tak jak pozostała sieć barcelońskiego metra, czyli z soboty na niedzielę kursuje całą noc.

 2. areknow pisze:

  Bardzo dziękuję. Gratuluję pomysłu organizacji.

 3. Ryszard pisze:

  Cześć,
  Czy jeżeli kupie bilet hola Barcelona np 2 dniowy, to po upływie 48h będzie ważny na przejazd na lotnisko El Prat czy dojazd na lotnisko musi odbyć się w czasie 48h od skasowania biletu?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Cześć Ryszard,
   Musi się odbyć w ciągu 48h od skasowania biletu.

   1. Ryszard pisze:

    Śliczne dziękuję.

 4. Radzio pisze:

  Witam
  Wybieram się na weekend do Barcelony. Potrzebuję kilka wskazówek na temat przemieszczania się po Barcelonie. Może mi ktoś podpowie jak dostać się z lotniska T2 do hotelu Novotel – Sant Marti Barcelona i kolejna sprawa to bilety na komunikację miejską. Myślałem o zakupie T-10.
  Dzięki za każde info.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj,
   To zależy o której godzinie przylatujesz.
   Hotel znajduje się przy stacji kolejowej El Clot, więc możesz dojechać tam bezpośrednio pociągiem z lotniska!
   Oczywiście w godzinach jego kursowania.

   Biletów T-10 od tycznia już nie ma 🙂
   Ich rolę przejeły bilety T-Casual oraz T-Familiar. Ten drugo dostępny dopiero od marca.

   Szczegóły:
   Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu
   Komunikacja miejska – bilety

 5. Radzio pisze:

  Hej
  Dzięki za szybką odpowiedź. Ląduje w południe więc na pewno skorzystam z pociągu. Mam nadzieję że pogoda zmieni się na lepszą bo z tego co obserwuję w tej chwili jest tragiczna. Dzięki za info i pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Jest styczeń, teraz i tak jest nieźle, bo czasem potrafi być np. 9 stopni 😉

 6. grzegorz pisze:

  Proszę o podpowiedź jak przedostać się z termianala 1 lotniska El Prat na terminal 2??
  z góry wielkie dzięki.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Jeździ darmowy shuttle bus między terminalami.
   Czas przejazdu to ok. 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *