Komunikacja

Z Costa Brava do Barcelony

Czyli jak dostać się z popularnych kurortów hiszpańskiego wybrzeża – Santa Susanna, Calella czy Lloret de Mar do Barcelony. Rozkład jazdy oraz ceny przejazdów.

Zbliża się sezon wakacyjny, więc sporo osób będzie zainteresowana dostaniem się z hiszpańskiego wybrzeża do Barcelony. Pomijamy oczywiste sposoby, jak taksówka, lokalni, prywatni przewoźnicy czy wypożyczony samochód.

Jednym z najbardziej popularnych sposób jest linia kolejowa, która łączy popularne kurorty wybrzeża Costa Brava z Barceloną. Prowadzi wzdłuż wybrzeża, mijając często plaże, stąd sama podróż dostarcza sporej ilości wrażeń.

Schemat linii kolejowej R1 można znaleźć na poniższej grafice (kliknij aby powiększyć):

R1 - Costa Brava - Barcelona

Jeśli chcemy podróżować z popularnego Lloret de Mar, to naszą podróż musimy podzielić na dwie części. Najpierw dostać się do Blanes autobusem (linia Pujol) – kursują bardzo często, a następnie przesiąść się na wspomnianą linię kolejową R1.

Częstotliwość kursowania linii oraz godziny odjazdów możemy znaleźć na stronie:

Można zauważyć, że połączenia są dostępne średnio dwa razy w ciągu jednej godziny. Spore zagęszczenie powoduje, że nie musimy wcześniej bookować biletów, a kupić je po prostu na stacji.

Ceny

Ceny są różne w zależności od strefy. Aktualny cennik (2022 rok) wygląda następująco:

Kolej regionalna Rodalies de Catalunya
Ceny biletów jednorazowych
Strefa 12,40 euro
Strefa 22,80 euro
Strefa 33,85 euro
Strefa 44,60 euro
Strefa 55,50 euro
Strefa 66,95 euro

Cena pojedynczego połączenia z Blanes to zatem 6,30 euro, a Santa Susanna 5,00 euro. Bezpłatne bilety są przewidziane dla dzieci do 4 lat, które nie zajmują swojego siedzenia w wagonie.

Karty 10 – przejazdowe

Istnieje możliwość zakupu dwóch rodzajów kart 10 – przejazdowych, oraz karty 8 – przejazdowej, które przydadzą się podczas podróżowania z Costa Brava Do Barcelony.

Karty T-Familiar (8 przejazdów) oraz Bonotren to tzw multi – person, czyli z jednej może korzystać kilka osób. Jeśli podróżujemy w pięć osób, to będą niezwykle opłacalne. Skorzystamy z pięciu przejazdów w jedną i z pięciu przejazdów w drugą stronę. Czasem nawet wykorzystując 8 przejazdów może być tańsze, niż zakup pojedynczych biletów. W przypadku T-Casual jeden bilet – jedna osoba.

T-Casual, T-Familiar, T-Grup

Popularne w samej Barcelonie bilety są od 2020 roku następcami popularnego T-10. W zależności od trasy przejazdu i ilości pokonywanych stref, możemy z nich korzystać kupując je w określonej wersji. Należy pamiętać o różnicqch miedzy nimi – T-Casual to bilet indywidualny, T-Familiar może używać kilka osób, kasując go odpowiednią ilość razy na bramkach. Bilety T-Grup mają tą samą funkcją co Familiar, ale w pakiecie aż 70 przejazdów.

W ramach zintegrowanego systemu komunikacji, w ramach tego samego przejazdu mozemy się przesiąść w Barcelonie np. na metro. Od chwili skasowania biletu mamy 75 minut na dojechanie do celu, a czas ten wzrasta o 15 minut dla każdej ze stref. W przypadku trzech stref bedieto zatem 75 + 30 = 105 minut.

Później już w samej Barcelonie nie opłaca nam się korzystać z tych biletów, gdyż koszt jednostkowy przejazdu będzie drogi. Na miejscu kupujemy po prostu bilety na I strefę.

Więcej o opisanych biletach przeczytacie tutaj – Komunikacja miejska – bilety.

Poniżej aktualny na rok 2022 cennik:

Bilet 1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
T-Casual 11,35 € 22,40 € 30,50 € 39,20 € 45,05 € 47,90 €
T-Familiar 10,00 € 19,00 € 27,00 € 35,00 € 40,05 € 42,00 €
T-Grup 79,45 € 156,80 € 213,50 € 274,40 € 315,35 € 335,30 €

Bonotren 10

Bilet dający nam 10 przejazdów kolejami regionalnymi na wybraną liczbę stref. Może z niego korzystać kilka osób jednocześnie jadących na tej samej trasie. Nie działa na przemieszczanie się w ramach I strefy, czyli samej Barcelony. Aktualny cennik (2020 rok):

Koleje regionalne Rodalies de Catalunya – bilet Bonotren 10

1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
10,25 € 16,35 € 24,20 € 31,45 € 38,20 € 47,75 €

Jaka strefa mnie obowiązuje?

Poniżej lista popularnych kurortów uszeregowanych wg stref. Inaczej podzielone są jednak strefy dla biletów T-10, a inne dla Bonotren:

Lista stref biletu BONOTREN 10
Strefa Miejscowości
2 strefa El Masnou, Ocata
3 strefa Premia de Mar, Vilassar de Mar, Cabrera de Mar
4 strefa Mataro, Sant Andreu de Llavaneres, Caldes d’Estrac, Arenys de Mar, Canet de Mar
5 strefa Sant Pol de Mar, Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar
6 strefa Blanes
Lista stref biletu T-10
Strefa Miejscowości
2 strefa Vilassar de Mar, Premia de Mar, El Masnou
3 strefa Caldes d’Estrac, Sant Andreu de Llavaneres, Mataro, Cabrera de Mar
4 strefa Canet de Mar, Arenys de Mar, Sant Pol de Mar, Pineda de Mar, Calella
5 strefa Blanes, Malgrat de Mar, Santa Susanna,

Gdzie wysiadamy?

Wg upodobania. Pociąg zatrzymuje się w kilku miejscach w mieście, w tym m.in. Arc de Triomf czy Sants, ale centralnym miejscem cieszącym się największą popularnością będzie z pewnością Placa de Catalunya, która jest początkiem słynnego deptaka La Rambla.

Lotnisko El Prat – Costa Brava

W sezonie wakacyjnym Sagales oferuje bardzo częste połączenia z lotniska El Prat w Barcelonie do popularnych kurortów na Costa Brava. Linią 603/614 dojedziemy do Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar, Blanes.

Ceny biletów:

Bilety jednostronne:
Calella / Pineda de Mar – 9,8 euro
Malgrat de Mar / Santa Susanna / Blanes – 11,20 euro

Ceny biletów dwustronnych x 2

Rozkład jazdy wraz z godzinami znajdziecie poniżej.

4fc95e1efc2462b5d20f9a86e4af060ffcf9ce3e

Moventis – Sarfa

Kolejnym przewoźnikiem autobusowym jest Moventis – Sarfa. Tu w przeciwieństwie do Sagales firma skupiła się na kurortach wysuniętych dalej na północ od Blaes, czyli od Lloret de Mar aż po Cadaques.

Rozkład połączeń oraz ceny można sprawdzić na:

https://compras.moventis.es/es/trayectos-barcelona.html

Nocne przejazdy

Wszyscy planujący wracać w nocy z Barcelony (większość interesują połączenia właśnie w tą stronę) na wybrzeże mają możliwość skorzystania z linii N82, którą obsługuje Sagales.

Poniżej aktualny rozkład ważny od 1.06.2022 do 30.09.2022.

82866b9a8f2dedfd608373d848ad23a81059327d

Zobacz również

683 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Kupowaliście bilety że strony Barcy na mecz? Wysyłają na emaila 24h przed?

  Odpowiedz
  • Zwykle nawet trochę wcześniej.
   Ale tak, często to bilety można otrzymać dopiero podczas pobytu na miejsce.
   Nigdy nie było z tym żadnego problemu.

 • Proszę o podpowiedź,jakie bilety kupić na pociąg z Barcelony na wybrzeże Costa Brawa? Myślimy o Blanes ale nie wiem jaka miejscowość jest najbardziej warta odwiedzin.Jest nas dziesięcioro, sześć osób na pewno pojedzie,reszta nie wiem.Myślę o bilecie Bonotren 10,chyba bardziej się opłaca niż pojedyncze bilety?

  Odpowiedz
  • To zależy kiedy chcecie jechać, jeszcze w grudniu?
   Do końca roku istnieje możliwość wyrobienia zerowego biletu na przejazdy pociągiem regionalnym, w tym linią R1. Funkcjonują również obniżone stawki za bilety T-Casual.

   Jeżeli jednak planujecie wyjazd w kolejnych miesiącach, to w przypadku Blanes lepiej niż Bonotren wyjdzie T-Casual na V strefę za 45,05 euro. Ale to pod warunkiem, że każda osoba wykorzysta te 10 przejazdów. W przeciwnym wypadku bardziej elastyczny będzie właśnie Bonotren. Trzeba g będzie kupić w opcji na VI strefę za 47,75 euro.

 • Witam, pomocy – Będziemy w 4 dorosłe osoby czerwcu 23 w Loret de Mar. Chcemy sie dostac do Barcelony i z powrotem. Chcieliśmy zobaczyc tez Monserrat, ale cena chyba jest niemala. Moge prosic o pomoc?

  Odpowiedz
  • Witaj Danuta,
   Najlepiej poczekać na początek maja jak pojawią się rozkłady autobusów Sarfa.
   Aktualnie bilety bezpośrednie kosztują 11,80 euro / osoba / 1 strona.

   Zawsze można jechać autobusem do Blanes i stamtąd bezpośrednio do Barcelony. Wychodzi najczęściej trochę taniej zwłaszcza przy 4 osobach, bo na połączenie koleją wystarczy wykupić 1 bilet T-Familiar na V strefę – koszt 40 euro. W tej cenie w cztery osoby pojedziecie pociągiem w jedną i druga stronę!

  • Cześć, jak dojechać wieczorem (przylot ok 21) do Blanes z lotniska el prat? Z góry dzięki za pomoc.

  • Tomek – pociąg R2N. Przesiadacie się na Sants na pociąg R1, który docelowo jedzie do Blanes. Zdążycie jeszcze o tej godzinie dojechać na miejsce w ten sposób.

 • Witam. Jak dojechać z Barcelony do Salou lub Port Aventura?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Można jechać pociągiem regionalnym R17.
   Dojeżdża on dokładnie na stację Salou – Port Aventura.
   Możesz nim jechać chociażby z Sants. Kursuje bezpośrednio z Barcelony kilka razy w ciągu dnia.
   Jeśli nie będą ci pasować godziny – można podjechać dowolnym regionalnym do Tarragony i stamtąd jest więcej połączeń do Port Aventura, bo to już bardzo blisko.

 • Dziękuje za info. Jest gdzieś dostępny rozkład jazdy R17?

  Odpowiedz
  • Najlepiej sprawdzić go bezpośrednio na stronie przewoźnika – rodalies.gencat.cat.

 • Dzień dobry. Pomocy… w jakich kurortach na Costa Brava są plaże, gdzie zejście do wody jest łagodne i w miarę długo płytkie….chcieliśmy jechać do Santa Susanna bo jednocześnie chcemy zwiedzić Barcelonę….ale już zgłupilałam… bo jak się czyta różne rzeczy to okazuje się że tam jest od razu zejście do wody na dużą głębokość np. 5 m…..
  Podpowiedzcie gdzie pojechać żeby była lagodna plaża, ale jednocześnie żeby był dojazd do Barcelony w miarę łatwy. Może być z przesiadką, ale nie z pięcioma….
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Dziękuję….a Tossa de Mar bądź Lloret de Mar?

  Odpowiedz
  • Plaże są oczywiście super, ale jak z głębokością po wejściu do morza – nie podpowiem. Może wypowie się ktoś, kto testował tutaj wchodzenie do morza 🙂

 • Dzień dobry.
  Chciałbym dojechać z Barcelony do parku rozrywki Marineland Catalunya w miejscowości Palafolls. Jak najprościej to zrobić:) Wg google maps można pociągiem R1 z Barcelony do Malgrat de Mar i dalej autobusem pod sam park. Całkowita podróż trwa około 2 godzin. Innym sposobem jest linia autobusowa 603 ze stacji Estación de Autobuses Barcelona Nord . Tu podróż trwa około 90 minut. Który transport będzie prostszy i jak z biletami. Wg rozpiski Malgrat de Mar to strefa 5? Ewentualnie autobusem to bilety kupujemy na dworcu autobusowym?
  Pozdrawiam Robert

  Odpowiedz
  • Dzień dobry Robert,
   Zdecydowanie autobus z racji tego że jedzie bezpośrednio na miejsce pod Marineland.
   Koszt biletu to 7,35 euro, więc również bardzo rozsądnie.
   Bilety kupisz bez żadnego problemu w kasie na dworcu Estacio Nord.

 • Super. Dziękuję za podpowiedź:) A czy znajdę gdzieś rozkład jazdy linii 603? Oraz czy na dworcu w Barcelonie mogę kupić bilet w dwie strony niezależnie od godziny powrotu czy mogę kupić bilet pod Marineland. Jest tam dworzec z kasą?
  Pozdrawiam Robert

  Odpowiedz
  • Na stronie Sagales.com, bo to oni wykonują przewóz na tej trasie.
   Wydaje mi się że bez problemu kupisz bilet dwustronny już na Estacio Nord.
   Nie byłem jeszcze w Marinelandzie więc nie wiem jak tak wygląda sprawa z kupieniem biletu.

 • Witam w maju będę na Costa Dorada obowiązkowo chce odwiedzić Barcelonę, jaki pociąg mam wybrać jaki jest koszt i czas orientacyjny takiej podróży dla dwóch osób? Z góry bardzo dziękuje.

  Odpowiedz
  • Witaj Monika,
   Wszystko zależy w jakiej miejscowości.
   Przejazdy koleją są w bardzo dobrych cenach.
   Dla przykładu kurs z popularnego Sitges to Barcelony to 4,60 euro / osoba

 • Witam!
  Chciałbym dotrzeć z lotniska El-Prat do Calella pociągiem.
  Czy dobrze wykombinowałem:
  R2 Nord ze stacji Airport do Stacji Barcelona El-Clot Arago. Tam przesiadam się w R1 i jadę do Calella.
  Czy mam kupić jeden bilet z Airport do Calella, w którym będzie przejazd R2 i R1. Czy na każdy pociąg trzeba kupić oddzielny bilet?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Dokładnie. Wystarczy jeden bilet na całą trasę,
   Pamiętaj, że R2N nie zawsze dojeżdża na Clot.
   Czasem na Passeig de Gracia zamienia się w R2S i wtedy trzeba się przesiąść właśnie na Passeig de Gracia na R2N, podjechać na Clot i tam ponownie przesiąść się na R1.

   Aby zapewnić sobie maksymalnie jedną przesiadkę, możesz przesiąść się na R1 na Sants.

 • Dzień dobry, w kwietniu wybieramy się do Malgrat de Mar. Jaka linia dojedziemy do Barcelony. Gdzie kupić bilet. Co warto jeszcze zobaczyc wokół tej miejscowości

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Bezpośrednio na miejsce pociągiem linii R1.
   Odjeżdża z wielu stacji w samej Barcelonie, w tym popularne Sants Estacio czy Plac Kataloński.
   Bilet musisz kupić wcześniej w automacie na stacji kolejowej lub w tradycyjnym okienku.

 • Dziękuję

  Odpowiedz
 • Witam.
  Po komentarzach widzę, że można tu uzyskać aktualne informacje. Mam pytanie dotyczące biletu powrotnego na pociągi podmiejskie. Według informacji na stronie (https://rodalies.gencat.cat/) it is equivalent to double the single ticket. Jak on działa? Jeśli w cenie jednego mam dwa bilety, to byłaby najtańsza forma dojazdu do Barcelony?

  Odpowiedz
  • Witaj Robert,
   Nie, po prostu nie ma tu zniżek na bilety dwustronne.
   Bilet w dwie strony to po prostu dwa jednorazowe bilety.

   W dalszym ciągu funkcjonuje jednak możliwość wyrobienia darmowego biletu na kolej regionalną na wybranej przez siebie trasie.

   Szczegóły: Nowy rok, nowe ceny biletów

   Koleje regionalne to najtańsza forma dojazdu do miasta.

 • Będziemy w Santa Susanna. Raczej będziemy często podróżować po okolicy (Calella, Blanes, Lloret, Tossa). Czy funkcjonuje tam jakiś bilet miesięczny lub wieloprzejazdowy, podobnie jak w Barcelonie? (Do Barcelony nie będziemy stamtąd dojeżdżać).

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   16 marca 2023 09:17

   Są bilety Bonotren 10 – przejazdowe. Trzeba kupić na wybraną strefę. Możecie również bazować na biletach T-Familiar czy T-Casual w opcji na odpowiednią liczbę stref. W waszym przypadku 2 – strefowe bilety wystarczą.
   Pamiętaj jednak, że do Lloret raz Tossa dostaniecie się połączeniem pociąg R1 do Blanes, a później autobusem Pujol. Na autobus osobne bilety – nie obwiązują tu bilety T-Casual czy T-Familiar.

  • Dziękuję. Czytam o Bonotren ale pisze że w 2023 roku nie będą w sprzedaży… Chyba że coś się zmieni do lata. Ale jeszcze mam pytanie o te bilety T-familiar, T-usual. Czy na autobusy Sagales też obowiązują? Zastanawiam się czy nie kupić po prostu T-usual na 2 strefy i spokojnie będziemy mogli jeździć od Santa Susanna między Calella aż do Lloret. Będziemy z dziećmi więc nawet trasa autobusem z S.Susanna do Malgrat byłaby ułatwieniem 🙂

  • Tak, wszystko dlatego, że wprowadzono te darmowe bilety na przejazdy koleją i zawieszono sprzedaż Bonotren.
   Jak skończy się program, np. w połowie roku, mogą te bilety wrócić.
   Tak, T-Casual i T-Usual czy T-Familiar działają również w Sagales – przewoźnik również znajduje się w zintegrowanej sieci.

  • Jesteście super! Jeszcze jedno pytanie bo nie mogę się tego doszukać na mapach stref. Czy z Santa Susanna do Lloret to jest strefa 1? Czy 2?

  • Nie możesz doszukać, bo Lloret jest już poza strefami zintegrowanego systemu ATM 🙂

  • Czyli do Lloret musimy mieć zwykły bilet na przejazd, a nie T-familiar, dobrze rozumiem?

  • Tak, nawet autobusy Moventis (Pujol), które kursują między dworcem kolejowym w Blanes, a Tossa i Lloret, nie akceptują tych zintegrowanych biletów.

 • Witam, Chciałam z koleżanką przylecieć w drugiej połowie kwietnia do Malgrat de Mar i podjechać do Tossa de Mar oraz Barcelony. Szukałam na różnych stronach, wpisując Blanes czy Santa Susanna jako miejsce początkowe to i tak nie znajduje mi żadnych połączeń 🙁 Proszę o pomoc

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Wszystko dlatego, że między miejscowościami na wybrzeżu można przemieszczać się wygodnie pociągiem R1. Dojeżdża on jednak maksymalnie do Blanes, stąd dalej – do Lloret czy Tossa de Mar trzeba jechać spod dworca autobusem.

  • Z Santa Susanna / Malgrat / Blanes do Barcelony jedzie pociąg, bezpośrednio. A żeby dostać się do Lloret de Mar to trzeba pojechać pociągiem do Blanes a dalej autobusem. Można też popłynąć statkiem.

 • Będę w Malgrat się Mar w lipcu. Chciałabym kupić bilet na autobus turystyczny w Barcelonie dobowy łącznie z biletem kolejowym z Malgrat do Barcelony i powrotny. Słyszałam że są takie bilety. Czy w kasie Malgrat się Mar otrzymam taki bilet? czy gdzieś w internecie?

  Odpowiedz
  • Taki bilet kupisz na miejscu.
   Nie da się go wcześniej zarezerwować online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team