Z Costa Brava do Barcelony

Czyli jak dostać się z popularnych kurortów hiszpańskiego wybrzeża – Santa Susanna, Calella czy Lloret de Mar do Barcelony. Rozkład jazdy oraz ceny przejazdów.

Zbliża się sezon wakacyjny, więc sporo osób będzie zainteresowana dostaniem się z hiszpańskiego wybrzeża do Barcelony. Pomijamy oczywiste sposoby, jak taksówka, lokalni, prywatni przewoźnicy czy wypożyczony samochód.

Jednym z najbardziej popularnych sposób jest linia kolejowa, która łączy popularne kurorty wybrzeża Costa Brava z Barceloną. Prowadzi wzdłuż wybrzeża, mijając często plaże, stąd sama podróż dostarcza sporej ilości wrażeń.

Schemat linii kolejowej R1 można znaleźć na poniższej grafice (kliknij aby powiększyć):

R1 - Costa Brava - Barcelona

Jeśli chcemy podróżować z popularnego Lloret de Mar, to naszą podróż musimy podzielić na dwie części. Najpierw dostać się do Blanes autobusem (linia Pujol) – kursują bardzo często, a następnie przesiąść się na wspomnianą linię kolejową R1.

Częstotliwość kursowania linii oraz godziny odjazdów możemy znaleźć na stronie:

Można zauważyć, że połączenia są dostępne średnio dwa razy w ciągu jednej godziny. Spore zagęszczenie powoduje, że nie musimy wcześniej bookować biletów, a kupić je po prostu na stacji.

Ceny

Ceny są różne w zależności od strefy. Aktualny cennik (2020 rok) wygląda następująco:

Kolej regionalna Rodalies de Catalunya
Ceny biletów jednorazowych
Strefa 12,40 euro
Strefa 22,80 euro
Strefa 33,85 euro
Strefa 44,60 euro
Strefa 55,50 euro
Strefa 66,95 euro

Cena pojedynczego połączenia z Blanes to zatem 6,30 euro, a Santa Susanna 5,00 euro. Bezpłatne bilety są przewidziane dla dzieci do 4 lat, które nie zajmują swojego siedzenia w wagonie.

Karty 10 – przejazdowe

Istnieje możliwość zakupu dwóch rodzajów kart 10 – przejazdowych, oraz karty 8 – przejazdowej, które przydadzą się podczas podróżowania z Costa Brava Do Barcelony.

Karty T-Familiar (8 przejazdów) oraz Bonotren to tzw multi – person, czyli z jednej może korzystać kilka osób. Jeśli podróżujemy w pięć osób, to będą niezwykle opłacalne. Skorzystamy z pięciu przejazdów w jedną i z pięciu przejazdów w drugą stronę. Czasem nawet wykorzystując 8 przejazdów może być tańsze, niż zakup pojedynczych biletów. W przypadku T-Casual jeden bilet – jedna osoba.

T-Casual, T-Familiar, T-Grup

Popularne w samej Barcelonie bilety są od 2020 roku następcami popularnego T-10. W zależności od trasy przejazdu i ilości pokonywanych stref, możemy z nich korzystać kupując je w określonej wersji. Należy pamiętać o różnicqch miedzy nimi – T-Casual to bilet indywidualny, T-Familiar może używać kilka osób, kasując go odpowiednią ilość razy na bramkach. Bilety T-Grup mają tą samą funkcją co Familiar, ale w pakiecie aż 70 przejazdów.

W ramach zintegrowanego systemu komunikacji, w ramach tego samego przejazdu mozemy się przesiąść w Barcelonie np. na metro. Od chwili skasowania biletu mamy 75 minut na dojechanie do celu, a czas ten wzrasta o 15 minut dla każdej ze stref. W przypadku trzech stref bedieto zatem 75 + 30 = 105 minut.

Później już w samej Barcelonie nie opłaca nam się korzystać z tych biletów, gdyż koszt jednostkowy przejazdu będzie drogi. Na miejscu kupujemy po prostu bilety na I strefę.

Więcej o opisanych biletach przeczytacie tutaj – Komunikacja miejska – bilety.

Poniżej aktualny na rok 2020 cennik:

Bilet 1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
T-Casual 11,35 € 22,40 € 30,50 € 39,20 € 45,05 € 47,90 €
T-Familiar 10,00 € 19,00 € 27,00 € 35,00 € 40,05 € 42,00 €
T-Grup 79,45 € 156,80 € 213,50 € 274,40 € 315,35 € 335,30 €

Bonotren 10

Bilet dający nam 10 przejazdów kolejami regionalnymi na wybraną liczbę stref. Może z niego korzystać kilka osób jednocześnie jadących na tej samej trasie. Nie działa na przemieszczanie się w ramach I strefy, czyli samej Barcelony. Aktualny cennik (2020 rok):

Koleje regionalne Rodalies de Catalunya – bilet Bonotren 10

1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
10,25 € 16,35 € 24,20 € 31,45 € 38,20 € 47,75 €

Jaka strefa mnie obowiązuje?

Poniżej lista popularnych kurortów uszeregowanych wg stref. Inaczej podzielone są jednak strefy dla biletów T-10, a inne dla Bonotren:

Lista stref biletu BONOTREN 10
Strefa Miejscowości
2 strefa El Masnou, Ocata
3 strefa Premia de Mar, Vilassar de Mar, Cabrera de Mar
4 strefa Mataro, Sant Andreu de Llavaneres, Caldes d’Estrac, Arenys de Mar, Canet de Mar
5 strefa Sant Pol de Mar, Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar
6 strefa Blanes
Lista stref biletu T-10
Strefa Miejscowości
2 strefa Vilassar de Mar, Premia de Mar, El Masnou
3 strefa Caldes d’Estrac, Sant Andreu de Llavaneres, Mataro, Cabrera de Mar
4 strefa Canet de Mar, Arenys de Mar, Sant Pol de Mar, Pineda de Mar, Calella
5 strefa Blanes, Malgrat de Mar, Santa Susanna,

Gdzie wysiadamy?

Wg upodobania. Pociąg zatrzymuje się w kilku miejscach w mieście, w tym m.in. Arc de Triomf czy Sants, ale centralnym miejscem cieszącym się największą popularnością będzie z pewnością Placa de Catalunya, która jest początkiem słynnego deptaka La Rambla.

Lotnisko El Prat – Costa Brava

W sezonie wakacyjnym Sagales oferuje bardzo częste połączenia z lotniska El Prat w Barcelonie do popularnych kurortów na Costa Brava. Linią 603/614 dojedziemy do Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar, Blanes.

Rozkład funkcjonuje od 2.05 do 06.10.

Ceny biletów:

Bilety jednostronne:
Calella / Pineda de Mar – 9,8 euro
Malgrat de Mar / Santa Susanna / Blanes – 11,20 euro

Ceny biletów dwustronnych x 2

Rozkład jazdy wraz z godzinami znajdziecie poniżej.

614

Moventis – Sarfa

Kolejnym przewoźnikiem autobusowym jest Moventis – Sarfa. Tu w przeciwieństwie do Sagales firma skupiła się na kurortach wysuniętych dalej na północ od Blaes, czyli od Lloret de Mar aż po Cadaques.

Rozkład połączeń oraz ceny można sprawdzić na:

https://compras.moventis.es/es/trayectos-barcelona.html

Nocne przejazdy

Wszyscy planujący wracać w nocy z Barcelony (większość interesują połączenia właśnie w tą stronę) na wybrzeże mają możliwość skorzystania z linii N82, którą obsługuje Sagales.

Poniżej aktualny rozkład:

20190702084725_0560f9ab6ba242f2fcbde5320176f41c5a01c766

311 odpowiedzi do «Z Costa Brava do Barcelony»

 1. Aneta pisze:

  Witam serdecznie.
  Musimy dojechac w sierpniu na wybrzeże Costa Brava na Camping Las Dunas Adres: Carretera Sant Martí d’Empúries, s/n, 17470, Girona. Wiem,że nie dojadę komunikacją i muszę kombinować. Pytam już teraz bo mam na razie rezerwację i orientuję się czy da się.
  Jak najtaniej i naszybciej 4 osoby mogą dojechać z lotniska Barcelona do Girona i stamtąd może taxi.
  Lub z lotniska Barcelona do Figueres pociągiem i tam taxi tylko czy nie wyjdzie drogo.
  Lub dojechać do Girony i wynająć auto ale byśmy musieli na 2 tyg, bo tyle będziemy na campingu.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
  Aneta

  1. Beata & Tomek pisze:

   Z Barcelony do Girony bez problemu dojedziesz autobusami Sagales. Kursów jest sporo. Autobus 602/603 jedzie zresztą przez Gironę docelowo do Figueres.
   Musisz w takim razie przekalkulować czy bardziej opłaca ci się korzystać z taxi czy na 2 tygodnie wypożyczyć samochód i móc ew. przemieszczać się w trakcie pobytu po wybrzeżu.

 2. Sunny80 pisze:

  Jak dostać się z Hotelu Aqua Montagut w Santa Susanna do Barcelony (np. plac Kataloński) i ile to kosztuje? 2 osoby dorosłe i 2 dzieci? Jak najlepiej poruszać się po Barcelonie?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Idziesz na stację kolejową w Santa Susanna – 1,3 km na nogach.
   Stamtąd odjeżdża pociąg linii R1 który jedzie na plac kataloński.
   Częstotliwość jest wysoka, bo jeździ co 30 minut.

   W samej Barcelonie bilet dzienny, albo bilety T-Casual czy T-Familiar. Najwygodniej przemieszczać się metrem, bo dociera praktycznie wszędzie.
   We wpisie masz dokładne ceny przejazdów w zależności od strefy. Zarówno bilety pojedyncze jak i bilety 10 – przejazdowe. W przypadku waszych 4 osób (pod warunkiem, że dzieci powyżej 4 lat) z pewnością najbardziej będą wam się opłacać właśnie bilety 10 – przejazdowe.

 3. Julita pisze:

  Dzień dobry,

  Proszę o informację jak dostać się z Tossa de Mar do Placa de Catalunya? Planujemy wyjazd 2 osoby dorosłe i 2 dzieci. W grę wchodzi więc zakup biletu Familiar, tylko nie wiem która to strefa.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Z Tossa musisz dojazd wziąć na dwa razy.
   Autobus Pujol do Blanes, a następnie stamtąd pociągiem R1 do Barcelony.
   Opisaliśmy to szczegółowo w opisie dotyczącym dojazdu do Barcelony z Lloret de Mar – klik.
   Jest to 5 strefa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *