Komunikacja

Z Costa Brava do Barcelony

Czyli jak dostać się z popularnych kurortów hiszpańskiego wybrzeża – Santa Susanna, Calella czy Lloret de Mar do Barcelony. Rozkład jazdy oraz ceny przejazdów.

Zbliża się sezon wakacyjny, więc sporo osób będzie zainteresowana dostaniem się z hiszpańskiego wybrzeża do Barcelony. Pomijamy oczywiste sposoby, jak taksówka, lokalni, prywatni przewoźnicy czy wypożyczony samochód.

Jednym z najbardziej popularnych sposób jest linia kolejowa, która łączy popularne kurorty wybrzeża Costa Brava z Barceloną. Prowadzi wzdłuż wybrzeża, mijając często plaże, stąd sama podróż dostarcza sporej ilości wrażeń.

Schemat linii kolejowej R1 można znaleźć na poniższej grafice (kliknij aby powiększyć):

R1 - Costa Brava - Barcelona

Jeśli chcemy podróżować z popularnego Lloret de Mar, to naszą podróż musimy podzielić na dwie części. Najpierw dostać się do Blanes autobusem (linia Pujol) – kursują bardzo często, a następnie przesiąść się na wspomnianą linię kolejową R1.

Częstotliwość kursowania linii oraz godziny odjazdów możemy znaleźć na stronie:

Można zauważyć, że połączenia są dostępne średnio dwa razy w ciągu jednej godziny. Spore zagęszczenie powoduje, że nie musimy wcześniej bookować biletów, a kupić je po prostu na stacji.

Ceny

Ceny są różne w zależności od strefy. Aktualny cennik (2020 rok) wygląda następująco:

Kolej regionalna Rodalies de Catalunya
Ceny biletów jednorazowych
Strefa 12,40 euro
Strefa 22,80 euro
Strefa 33,85 euro
Strefa 44,60 euro
Strefa 55,50 euro
Strefa 66,95 euro

Cena pojedynczego połączenia z Blanes to zatem 6,30 euro, a Santa Susanna 5,00 euro. Bezpłatne bilety są przewidziane dla dzieci do 4 lat, które nie zajmują swojego siedzenia w wagonie.

Karty 10 – przejazdowe

Istnieje możliwość zakupu dwóch rodzajów kart 10 – przejazdowych, oraz karty 8 – przejazdowej, które przydadzą się podczas podróżowania z Costa Brava Do Barcelony.

Karty T-Familiar (8 przejazdów) oraz Bonotren to tzw multi – person, czyli z jednej może korzystać kilka osób. Jeśli podróżujemy w pięć osób, to będą niezwykle opłacalne. Skorzystamy z pięciu przejazdów w jedną i z pięciu przejazdów w drugą stronę. Czasem nawet wykorzystując 8 przejazdów może być tańsze, niż zakup pojedynczych biletów. W przypadku T-Casual jeden bilet – jedna osoba.

T-Casual, T-Familiar, T-Grup

Popularne w samej Barcelonie bilety są od 2020 roku następcami popularnego T-10. W zależności od trasy przejazdu i ilości pokonywanych stref, możemy z nich korzystać kupując je w określonej wersji. Należy pamiętać o różnicqch miedzy nimi – T-Casual to bilet indywidualny, T-Familiar może używać kilka osób, kasując go odpowiednią ilość razy na bramkach. Bilety T-Grup mają tą samą funkcją co Familiar, ale w pakiecie aż 70 przejazdów.

W ramach zintegrowanego systemu komunikacji, w ramach tego samego przejazdu mozemy się przesiąść w Barcelonie np. na metro. Od chwili skasowania biletu mamy 75 minut na dojechanie do celu, a czas ten wzrasta o 15 minut dla każdej ze stref. W przypadku trzech stref bedieto zatem 75 + 30 = 105 minut.

Później już w samej Barcelonie nie opłaca nam się korzystać z tych biletów, gdyż koszt jednostkowy przejazdu będzie drogi. Na miejscu kupujemy po prostu bilety na I strefę.

Więcej o opisanych biletach przeczytacie tutaj – Komunikacja miejska – bilety.

Poniżej aktualny na rok 2020 cennik:

Bilet 1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
T-Casual 11,35 € 22,40 € 30,50 € 39,20 € 45,05 € 47,90 €
T-Familiar 10,00 € 19,00 € 27,00 € 35,00 € 40,05 € 42,00 €
T-Grup 79,45 € 156,80 € 213,50 € 274,40 € 315,35 € 335,30 €

Bonotren 10

Bilet dający nam 10 przejazdów kolejami regionalnymi na wybraną liczbę stref. Może z niego korzystać kilka osób jednocześnie jadących na tej samej trasie. Nie działa na przemieszczanie się w ramach I strefy, czyli samej Barcelony. Aktualny cennik (2020 rok):

Koleje regionalne Rodalies de Catalunya – bilet Bonotren 10

1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
10,25 € 16,35 € 24,20 € 31,45 € 38,20 € 47,75 €

Jaka strefa mnie obowiązuje?

Poniżej lista popularnych kurortów uszeregowanych wg stref. Inaczej podzielone są jednak strefy dla biletów T-10, a inne dla Bonotren:

Lista stref biletu BONOTREN 10
Strefa Miejscowości
2 strefa El Masnou, Ocata
3 strefa Premia de Mar, Vilassar de Mar, Cabrera de Mar
4 strefa Mataro, Sant Andreu de Llavaneres, Caldes d’Estrac, Arenys de Mar, Canet de Mar
5 strefa Sant Pol de Mar, Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar
6 strefa Blanes
Lista stref biletu T-10
Strefa Miejscowości
2 strefa Vilassar de Mar, Premia de Mar, El Masnou
3 strefa Caldes d’Estrac, Sant Andreu de Llavaneres, Mataro, Cabrera de Mar
4 strefa Canet de Mar, Arenys de Mar, Sant Pol de Mar, Pineda de Mar, Calella
5 strefa Blanes, Malgrat de Mar, Santa Susanna,

Gdzie wysiadamy?

Wg upodobania. Pociąg zatrzymuje się w kilku miejscach w mieście, w tym m.in. Arc de Triomf czy Sants, ale centralnym miejscem cieszącym się największą popularnością będzie z pewnością Placa de Catalunya, która jest początkiem słynnego deptaka La Rambla.

Lotnisko El Prat – Costa Brava

W sezonie wakacyjnym Sagales oferuje bardzo częste połączenia z lotniska El Prat w Barcelonie do popularnych kurortów na Costa Brava. Linią 603/614 dojedziemy do Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar, Blanes.

Ceny biletów:

Bilety jednostronne:
Calella / Pineda de Mar – 9,8 euro
Malgrat de Mar / Santa Susanna / Blanes – 11,20 euro

Ceny biletów dwustronnych x 2

Rozkład jazdy wraz z godzinami znajdziecie poniżej.

4fc95e1efc2462b5d20f9a86e4af060ffcf9ce3e

Moventis – Sarfa

Kolejnym przewoźnikiem autobusowym jest Moventis – Sarfa. Tu w przeciwieństwie do Sagales firma skupiła się na kurortach wysuniętych dalej na północ od Blaes, czyli od Lloret de Mar aż po Cadaques.

Rozkład połączeń oraz ceny można sprawdzić na:

https://compras.moventis.es/es/trayectos-barcelona.html

Nocne przejazdy

Wszyscy planujący wracać w nocy z Barcelony (większość interesują połączenia właśnie w tą stronę) na wybrzeże mają możliwość skorzystania z linii N82, którą obsługuje Sagales.

Poniżej aktualny rozkład:

20190702084725_0560f9ab6ba242f2fcbde5320176f41c5a01c766

Zobacz również

441 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Dzień dobry, bardzo fajny wpis – dzięki za wszystkie informacje w jednym miejscu:) W maju wybieram się do Malgrat de Mar. Rozkład linii 603/614 jest wpisany jako aktualny na 2019 rok. Czy wiecie czy nadal te linie kursują? Ląduję o 21:00 na lotnisku El Prat i szukając na różnych stronach nie znalazłam bezpośredniego połączenia o tej porze z Malgrat. Będę z 8 miesięczną córką i zależy mi żeby podróż do Malgrat była sprawna więc będę wdzięczna za potwierdzenie. 🙂

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   23 kwietnia 2022 13:11

   Dzień dobry,
   O rany, już aktualizuje plik na stronie 🙂
   Aktualnie kursuje tylko linia 603, więc nie dojeżdża do wszystkich miejscowości na wybrzeżu.
   Poczekaj na koniec kwietnia, kiedy pojawi się rozkład na wakacje i wtedy możliwe, że Malgrat się na nim pojawi.

   Aktualny rozkład funkcjonuje do 1 maja.

 • Dziękuję za konkretne wiadomości.

  Odpowiedz
 • Dzień dobry, na wstępie super strona.
  Wybieram się z Santa Susanna do Barcelony (28.04.2022) pociągiem R1 i na rozkładzie jazdy jest taki wpis „… Alternatywny transport drogowy między Ocatą a El Masnou. Stacja Ocata zamknięta z powodu prac. Alternatywny transport drogowy między Ocatą a El Masnou”, czy to oznacza przesiadkę do innego pojazdu ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   25 kwietnia 2022 16:25

   Dzień dobry,
   A gdzie znalazłeś taką informacją?
   W internecie na stronie kolei regionalnych nie ma takiej informacje i wyskakują wszystkie połączenia linii R1.

 • Witam, jeśli mogę wyrącić się do tematu dot. stacji Ocata także znalazłam informację, że jest tam remont i jest transport zastępczy, na którymś z rozkładów regio widziałam przy tej stacji znaczek i brak godzin odjazdu. Dodatkowo jest komunikat na ten temat na stronie Rodalies. Wynika, że podstawiają na stacji wcześniejszej zastępczy autobus na dojazd do kolejnej?
  Ja będę podróżować do Calelli.
  W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź odnośnie biletów. Na przejazdy potrzebujemy 12 biletów, zakupimy więc jeden karnet TFamiliar 8-biletowy i 4 pojedyńcze za 5.50 euro, do 4 strefy wg ATM. Dla przykładu jeśli będziemy wracać z Barcelony autobusem z okolic Parku Guel do stacji Arc de zTriomf a z niej regio R1 do Calelli to możemy skasować bilet jednoraz. za 5.50? Czy na przesiadki na różne środki transportu on nie obowiązuje, jak ten za 2.40 po samej Barcelonie? Czy możemy na taki przejazd skasować TFamiliar na strefę 4h? Czy jednak najpierw na autobus TFamiliar strefy 1 a potem TFamiliar strefy4?

  Odpowiedz
  • Witaj Marta,
   Owszem, jest komunikat i remoncie stacji Ocata, ale pociągi kursują normalnie.
   Nie zatrzymują się na tej stacji i z niej uruchomiono zastępczy autobus. Jeśli jedziesz z Calella czy Santa Susanna, to pociąg normalnie dojeżdża do Barcelony.

   Co do drugiej części – nie, bilety jednorazowe będą na pojedynczy przejazd danym środkiem transportu. Zmieniając zatem z autobusu na pociąg R1 nie zadziała.

   Lepiej to zrobić w taki sposób jak później pisałaś, czyli T-Familiar na IV strefę w autobusie na stację pociągu, a tam następnie ten sam bilet na przejazd pociągiem – potraktuje to system jako jeden przejazd.

 • Dzień dobry, jutro wybieramy się do Barcelony z Pineda de Mar 4 strefa. Chcemy kupić bilet T-Familiar na 4 strefy, a w Barcelonie T-Familiar na 1 strefę. Czy to dobre rozwiązanie?

  Odpowiedz
  • Bardzo dobre pod warunkiem, że jest was więcej niż 2 osoby 🙂
   Gdyby były dwie – to lepiej wyjdą bilety jednorazowe.

 • Dzień dobry
  Jadę z dzieckiem 13 lat z Callela do Barcelony oraz chcemy jechać również do Girony. Czy bilet T-familar 8 przejazdowy zadziała? Może dziwne pytanie, ale jak skasować takowy bilet? Za odpowiedź będę b. wdzięczna.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Oczywiście, zadziała na połączeniu do Barcelony, ale do Girony w większości przypadków musisz przesiadać się na linie kolejowe średniego zasięgu.
   To powoduje, że będziesz mieć tu problem z T-Familiar.

   Bilet wkładasz na czytnika na bramce, przechodzisz przez nią, a druga osoba odbiera ten bilet i robi to samo.

 • Dobry wieczór,
  W czerwcu będziemy wracać z Santa Susanna do Barcelona El-Prat na lotnisko. Z Santa jedziemy pociągiem R1 i na Sants będziemy się przesiadać na pociąg na lotnisko (jak dobrze pamiętam R2). Moje pytanie brzmi: czy wysiadając na Sants muszę udać się do holu głównego i tam przejść przez bramki na pociąg na lotnisko (zaznaczam że zostanie mi bilet t-casual) czy będzie możliwość przejścia przez perony i i tam również będzie bramka do „skasowania biletów” na wspomniany pociąg.
  Dzięki za info!

  Malwina

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Najczęściej przesiadając się między peronami nie kasujesz ponownie biletu, a nawet jeśli, nie policzy ci kolejnego przejazdu.
   Na pociąg na lotnisko możesz się również przesiąść na stacji Clot-Arago – zdecydowanie mniejsza 🙂

 • angelikadzidzi
  11 maja 2022 08:15

  Witam,
  Wybieramy się do Santa Susanna i stamtąd do Barcelony. Podróżuje z dziećmi 2 i 4 lata. Przeczytałam, ze dla nich podróżowanie kolejką jest bezpłatne. Czy bramki przepuszcza ich bez biletów? A jak jest z wózkiem (synek jeździ w wózku)? Czy bez problemu wjadę z nim do kolejki?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   11 maja 2022 09:17

   Witaj,
   Tak, dzieci do 4 lat mają bezpłatny przejazd.
   Od 4 lat w górę płacą normalnie.
   Będziesz musiała przenieść wózek przez bramkę i dziecko na rękach.
   Często na stacjach są szersze bramki i nimi możesz przejść z dzieckiem w wózku.
   Czasem pomoże w tym ktoś z obsługi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu