Atrakcje

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa znajduje się w dzielnicy gotyckiej, w ścisłym centrum miasta. To w Barcelonie przypadają najbardziej płodne lata w twórczości artysty.

Muzeum

Ponieważ osoba Pablo Ruiz Picasso jest nazwiskiem światowego formatu, będąc w Barcelonie koniecznie trzeba odwiedzić jego muzeum. Zwłaszcza osoby interesujące się choć trochę sztuką.

Uwaga
Wejście do Muzeum Picassa zawarte jest w karcie Barcelona Card.

Mieści się ono w kilku pałacach przy Carrer Montcada 15-23 w dzielnicy Barri Gotic. Otwarte zostało w 1963 roku, czyli jeszcze za jego życia. Założone zostało (zgodnie z jego życzeniami) przez wieloletniego przyjaciela i osobistego sekretarza Jaume Sabartesa (który jest również autorem biografii artysty).

Muzeum Picassa

Początkowo ekspozycja była niewielka i składała się tylko z osobistych zbiorów Sabartesa. To dlatego, że nie można było otworzyć większej podczas rządów Franco. Picasso był lewicowcem, a pod koniec II wojny światowej wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej.

Muzeum zajmowało początkowo wnętrze gotyckiego Palacio Aguilar przy Carrer Montcada 15 i nosiło nazwę Collecion Sabartes, bo nie mogło nosić nazwy z nazwiskiem artysty. Później się wielokrotnie rozrastało, zajmując wnętrza kolejnych pałaców (Palacio del Baro de Castellet w 1970, Palacio Meca w 1980, Casa Maurii w 1980 roku i Palacio Finestres w 1999). Obecnie kolekcja składa się z blisko 4 tysięcy dzieł sztuki i obejmują one wszystkie etapy twórczości artysty.

Pablo Ruiz Picasso

Pablo Picasso, najbardziej znany i wpływowy artysta XX wieku, współtwórca kubizmu, urodził się w 1881 roku w Hiszpanii, w Maladze. Większość swojego życia spędził jednak we Francji. Od 1905 roku, kiedy to przeprowadził się do Paryża, Francja stała się jego nowym domem. Nie mniej jednak powszechnie uważa się, że swoje najbardziej twórcze lata artysta spędził w Barcelonie. Wielu uważa, że to właśnie ją artysta uważał za swój prawdziwy dom.



Dar artysty ujawnił się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy to jeszcze nie potrafiąc mówić, zaczął już szkicować. Przykładem był ojciec, który był malarzem i nauczycielem sztuki, zresztą również bardzo utalentowanym.

Gdy Pablo miał 10 lat, z całą rodziną przeprowadzili się z Malagi do La Coruna (w Galicji), gdyż jego ojciec dostał pracę w Szkole Sztuk Pięknych Guarda. Nie mogąc zapisać do niej syna w tym samym roku, zrobił to w następnym i tak oto Pablo rozpoczął swoją edukację. W 1895 roku rodzina ponownie się przeprowadza, tym razem do Barcelony. Ojciec dostał pracę w Llotja School of Fine, gdzie naukę swoją dalej kontynuował również i syn.

XX wieczny rozkwit Barcelony, jej industrializacja, gwar, ruch, zarówno w architekturze, sztuce jak  i w społeczeństwie, oczarowały nastoletniego artystę. Stworzył wtedy tysiące szkiców i obrazów tego miasta, z których dużą część dziś można podziwiać w Muzeum Picassa w Barcelonie. Po dwóch latach jednak ojciec zabrał go do Madrytu, do Akademii Sztuk Pięknych Fernando. Szkoła ta była uważana za jedną z najlepszych w Hiszpanii.

Pablo jednak nie był zainteresowany formalnymi studiami, dlatego często zamiast siedzieć na zajęciach chodził po korytarzach El Prado – Muzeum Narodowego, jednego z największych muzeów na świecie. To tam, na własną rękę studiował dzieła takich malarzy jak Velazquez, Goya i El Greco, które to odegrały bardzo ważną role w późniejszej twórczości artysty.

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa

Po około dwóch latach, w 1899 roku po rzuceniu studiów akademickich, Picasso wraca do Barcelony. Okres ten określany jest mianem „okresu niebieskiego”, gdyż prawie wszystkie prace artysty są w odcieniach tego koloru. Pomimo, iż są piękne, są strasznie ponure i żałobne w swej tonacji. Przedstawiają m.in. krajobrazy Barcelony, przyjaciół, żebraków, prostytutki… Duża część z nich znajduje się w Muzeum w Barcelonie.

W tym okresie również po raz pierwszy Pablo odchodzi od realistycznego stylu malowana. Zaczyna też odwiedzać słynną kawiarnię Els Quatre Gats, czyli Cztery Koty, gdzie spotykał się z innymi artystami i myślicielami, przez co stał się niejako członkiem lokalnej bohemy. Tutaj również, w 1900 roku, wystawił swoją pierwszą indywidualną wystawę. W tym samym roku odbył również swoją pierwszą podróż do Paryża, z którym niebawem zwiąże się do końca życia.

Z „okresu niebieskiego” w Muzeum Picassa w Barcelonie podziwiać możemy m.in. „Niebieski Portait Jaume Sabartes”, „Macierzyństwo”, czy „Dachy Barcelony”.

Dokładnie w 1905 roku wyjeżdża i zarazem przeprowadza się do Francji – do jej stolicy, czyli Paryża. Pomimo tak wielkiej odległości dzielącej te dwa miasta, Paryż już na odległość wywarł na artyście wielkie wrażenie. Co ciekawe, jeden z najsłynniejszych obrazów Picassa, uznany za najcenniejsze dzieło początków kubizmu, namalowany został właśnie we francuskiej stolicy. Co więcej, przedstawiał prostytutki w burdelu w Barcelonie, przy Carrer D’Avinyo (ulicy w Barcelonie w dzielnicy Barri Gotic), które mieszkały od niego w niedalekim sąsiedztwie.

Ciekawe  –„trójkątnie” namalowane prostytutki z Barcelony, namalowane w Paryżu jednym z najbardziej znanych obrazów  artysty! Początkowo Picasso nazwał swój obraz El Bordel (po prostu Burdel), ale później został nazwany Les Demoiselles d’Avignon czyli Panny z Avinionu.

Pomimo, iż już nigdy nie wrócił na stałe do Hiszpanii, bardzo lubił przyjeżdżać do niej ze swoimi przyjaciółmi na wakacje. Bardzo często bywał w Cadaques – malowniczej wiosce rybackiej na wybrzeżu Costa Brava. Powodem, dla którego nie wrócił do kraju na stałe była polityka. W 1939 roku w hiszpańskiej wojnie domowej zwyciężył Franco. Picasso poprzysiągł wtedy, że dopóki Hiszpanią będzie rządził faszystowski dyktator, jego noga na stałe tam nie postanie.



Franco rządził Hiszpanią aż do swojej śmierci, czyli do 1975 roku, a Picasso zmarł dwa lata wcześniej w 1973 roku mając 91 lat.

Barcelona – miejsca związane z artystą

Z racji wielu lat spędzonych w Barcelonie Pablo miał tu nie tylko kilka mieszkań, ale i kilka studiów, których niestety zwiedzić nie można. Jest za to kilka innych ciekawych miejsc.

Jest to przede wszystkim Els Quatre Gats, czyli Kawiarnia Cztery Koty. To w niej w lutym 1900 roku została otwarta jego pierwsza indywidualna wystawa i to przesiadując w niej artysta dołączył do tamtejszej bohemy. Mieści się przy Carrer de Montsio 3 – zaledwie 350 metrów od Placa de Catalunya.

Secesyjny budynek w jakim się mieści został zaprojektowany przez słynnego katalońskiego architekta Josepa Puiga i Cadafalcha. Niestety nie jest tą samą z czasów artysty, gdyż tamta została zamknięta już w 1903 roku. Po śmierci Franco na powrót otworzyło ją kilku restauratorów starających się na nowo ożywić starego ducha tego miejsca.

Aktualnie jest to typowe miejsce „pod turystów”. Rozsławił je dodatkowo Woody Allen kręcąc tu jedną ze scen do filmu „Vicky Cristina Barcelona”. 

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia zaktualizowane w oparciu o 2023 rok.
Dzień tygodnia Godzina
Poniedziałek zamknięte
Wtorek – Niedziela 10:00 – 19:00
Muzeum zamknięte: 1 stycznia, 1 maja, 24 czerwiec, 30 wrzesień, 7 październik, 25 grudnia

Ceny

Ceny biletów zaktualizowane na 2023 rok.
Bilety kupowane w kasach na miejscu są droższe o 1 euro
Osoba Cena
Osoba dorosła 12 euro
Dzieci do 18 lat 0 euro
Seniorzy +65 lat 7 euro
Wystawa tymczasowa 2 euro
Audioguide 5 euro

Darmowe wejścia

Istnieje możliwość darmowego odwiedzenia muzeum Picassa w następujące dni:

Czwartki wieczór od 16.00 do 19.00
Pierwsza niedziela miesiąca od 9:00 do 20:30
12 luty 18 maj i 24 września

Możliwość zrobienia wcześniejszej rezerwacji na darmowe dni rusza cztery dni wcześniej.

Jak dojechać?

Metro: stacja Jaume – żółta linia metra L4
Autobus miejski: 120 45 V15 V17 39 51 H14
Autobus turystyczny: czerwona linia – przystanek Barri Gotic

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa

Zobacz również

7 komentarzy. Zostaw komentarz

  • Hej, piszecie ze możliwość zrobienia wcześniejszej rezerwacji na darmowe dni rusza cztery dni wcześniej do muzeum Picasso. Na stronie muzeum jest informacja ze bilet można zarezerwować DO 4 dni przed dniem zwiedzania. Możecie sprostować?

    Odpowiedz
    • Marta – podeślij mi informację. Według mnie i z tego co czytam na stronie muzeum, rezerwacja darmowych terminów rusza 4 dni przed dniem z darmowym wejściem.

    • Dzięki Kataryna, zaktualizuje jeszcze informacje na stronie odnośnie darmowych niedziel.
      A z rezerwacją tak jak pisałem – na darmowe wejścia trzeba się wcześniej umawiać 😉

  • Informacja na stronie muzeum z dnia 15 lutego 2023 roku

    Free admission day
    Thursdays, from 4pm onwards, first Sunday of each month, 12 February (santa Eulàlia), 18 May (the International day of Museums) and 24 September (La Mercè). Limited capacity, timed tickets are required. Advance tickets are available online up to 4 days before the date. The ticket includes admission to the Collection and temporary exhibitions.

    Odpowiedz
  • Już znalazłam różnice w rezerwacji bezpłatnych biletów – kolejna informacja ze strony muzeum z dnia 15 lutego 2023 roku
    *Limitations of capacity during free-of-charge opening times: the days when the opening times are free-of-charge, it is necessary to access with a ticket with an assigned access time. So as not to miss out on getting a ticket, we recommend in-advance ticket bookings (tickets available 4 days in advance of the free-of-charge day):

    Odpowiedz
  • Zmieniły się nieco godziny otwarcia muzeum. Obecnie to 10.00-19.00

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team