Bazylika pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia (de la Merce) wybudowana została w latach 1765-1775 na miejscu wcześniejszego, XIII wiecznego kościoła (pierwszy stał tu od 1249 roku). Zaprojektował ją kataloński architekt Josep Mas i Dordala. Poświęcona jest Matce Miłosierdzia Bożego, która jest patronką diecezji barcelońskiej. Tytuł ten został jej nadany z ramienia papieża Piusa IX. Tradycja głosi, że to dlatego, że w 1687 roku uratowała ona miasto przez plagą szarańczy.
Pierwotnie ze świątynią sąsiadował klasztor mercedarianów (był to rycerski Zakon Najświętszej Marii Panny Łaskawej, który został założony w Barcelonie w 1218 roku) , ale został zlikwidowany w 1835 roku. Zabudowania po nim zaadoptowano najpierw na szkołę, a później do celów wojskowych, do których służą do dziś.
Jest to świątynia barokowa, na planie krzyża łacińskiego, której wnętrze wręcz ocieka przepychem. W środku czczony jest jej gotycki wizerunek.
W 1888 roku kościół przeszedł gruntowny remont wraz z przebudową, po zniszczeniach jakich doznał w trakcie trwania wojny domowej. Dodano wtedy kopułę nad prezbiterium, na której stoi wielka figura Maryi. Jest to jeden z najbardziej reprezentatywnych kościołów w mieście.
Przed świątynią znajduje się plac o tej samej nazwie co kościół, utworzony w 1775 roku. Od 1993, kiedy go przebudowano, stanęła na nim fontanna Neptuna.
Fontanna Neptuna
Font de Neptu, czyli Fontanna Neptuna w Barcelonie powstała w 1826 roku. Przedstawia oczywiście boga mórz i oceanów – Neptuna, który jak przystało na boga, siedzi na podwyższeniu, dzierżąc w dłoni trójząb. U dołu siedzą strzegące go cztery sfinksy. Na początku fontanna stała w miejskim porcie, kilkakrotnie zmieniając swoją lokalizację. Ostatecznie w 1993 roku stanęła tutaj, na Placu de la Merce, obok bazyliki. Początkowo budziła sprzeciwy części mieszkańców, że nie przystoi by mitologiczny bóg znajdował się tak blisko katolickiej świątyni, ale po pewnym czasie nikt nie zwracał już na to uwagi.
Ciekawostka
Co roku we wrześniu odbywa się pięciodniowa fiesta z okazji święta la Merce, które obchodzone jest dokładnie 24 września i jest ono dniem wolnym od pracy. Przez te dni na ulicach Barcelony możemy się spodziewać wielkiego hałasu i kłębów dymu – to El Correfoc, czyli parady ziejących ogniem smoków. Można też spotkać parady „gigantów”, czyli pochód ogromnych postaci przedstawiających ważnych dla Barcelony postaci.
Ulice pełne są radujących się mieszkańców tańczących zarówno tradycyjną sardanę, jak i skoczne tańce. Sporo się wtedy dzieje 🙂 Wysportowani mężczyźni ustawiają się w piramidy tzw. castells (czyli zamki). Całej imprezie towarzyszy szereg imprez kulturalnych, koncertów itp. Bardzo ważnym elementem podczas święta La Merce, odbywającym się przy fontannach na Montjuic, jest Piromusical, czyli spektakl z dosłownie tonami wystrzelonych w górę fajerwerków. Wszystko oczywiście z udziałem muzyki.
Bazylika – godziny otwarcia
Bazylikę można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 – 13:30 oraz 16:30 – 20:00.