Atrakcje

Bunkry El Carmel

Bunkry El Carmel to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w mieście. Klimatyczne miejsce i piękna panorama miasta pod którą dojedziemy komunikacją miejską.

Bunkry El Carmel zlokalizowane są na wzgórzu Turó de la Rovira na wysokości 262 metrów nad poziomem morza. Jest to o tyle atrakcyjny punkt widokowy, że daje nam przegląd miasta w zasięgu 360 stopni.

Historia

Miejsce z bunkrami ma miało wspólnego. Powstało jako miejsce na działa przeciwlotnicze, które były używane w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Była to głównie broń przeciw faszystowskim Włochom, którzy prowadzili naloty dywanowe, mocne rozpowszechnione później w czasie II wojny światowej.

Na betonowych pozostałościach były zainstalowane cztery działa przeciwlotnicze Vickers, a sieć tuneli służyła obsługującym je żołnierzom.

Po zakończeniu działań wojennych broń została usunięta, pozostawiając niezagospodarowany teren.

Okolica dzisiejszych bunkrów była otoczona slumsami. Ostatnie z nich zostały zlikwidowane zaledwie w 1992 roku, kiedy w Barcelonie rozpoczynały się Igrzyska Olimpijskie.

W latach dwutysięcznych odświeżono okolicę, stąd jest kameralnie, ale zachwycająco i malowniczo.

Atrakcja turystyczna

Władze Barcelony zaczęły zamieszczać punkt widokowy w swoich materiałach reklamowych, aby odciążyć m.in. Park Guell, który znajduje się w bliskiej okolicy. Od głównego wejścia do Parku Guell – części monumentalnej – jest na punkt widokowy zaledwie 1,6 kilomera! Popularność El Carmel spowodowała jednak protesty lokalnych mieszkańców, których spokój został mocno nadciągnięty rzeszami turystów przybywających na Turó de la Rovira.

Tym bardziej, że ruch turystyczny trwa tu przez cały czas – turyści przybywają tu na wschód czy zachód słońca, ale również na pikniki w ciągu dnia. Podczas naszego pobytu w tym miejscu większość osób przesiadywała tutaj z butelką piwa delektując się panoramą miasta. Jest to nieodzowne miejsce filmów czy zdjęć z wakacji w Barcelonie.

Bunkry El Carmel
Zuzia z Beatą delektują się panoramą miasta

Poza niesamowitym położeniem miejsce to gwarantuje nam bezpłatną atrakcję, a w dodatku łatwo dojedziemy tu komunikacją publiczną.

Podchodząc na szczyt miniemy MUHBA Turó de la Rovira (MUHBA – Museu d’Historia de Barcelona). Jest to wystawa i fotografie poświęcone historii Barcelony, wojnie domowej oraz okresowi powojennemu. Wejście jest dodatkowe płatne, ale w czasie kiedy byliśmy tam ostatni raz (2021 rok) wystawa była zamknięta.

Betonowa zabudowa wzgórza Turó de la Rovira

Bunkry El Carmel – jak dojechać?

Najłatwiej dostać się metrem na stację El Carmel – niebieska linia metra L5. Stamtąd do celu piękną okolicą mamy wspinaczkę zaledwie 1,3 kilometra. Przez to, że zjedliśmy w tej okolicy obiad, skorzystaliśmy z autobusu, a dokładnie busa linii 119, który odjeżdża z pierwszej w prawo uliczki po wyjściu ze stacji metra.

Pamiętajcie, że przejazd linią 119 możecie oczywiście połączyć z przejazdem metrem, więc wszystko zrobicie na jednym przejeździe biletu T-Casual, T-Familiar czy oczywiście kartach Hola Barcelona.

Przystanek linii 119 znajdujący się pod samym wzgórzem

Jeśli ktoś zwiedza Park Guell, można to świetnie połączyć z wizytą na wzgórzu. Tak jak pisaliśmy wyżej – spacer z Park Guell na samo wzgórze to zaledwie 1,6 kilometra! Spacer zrekompensują nam piękne widoki, a wrócić do miasta możemy autobusem i metrem.

Nasz film z El Carmel

Zobacz również

2 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Cześć ,
  Blisko tego miejsca jest pięknie położone boisko El Carmel Football Stadium.
  Czy jest możliwość aby na nim chwilę pograć lub może odbywają się tam mecze drużyn amatorskich, które można obejrzeć?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Nie podpowiem Ci Karol.
   Trzeba mocno siedzieć w temacie lokalnych rozgrywek amatorskich 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team