Barri Gotic, czyli średniowieczna dzielnica gotycka znajdująca się w centralnej części Barcelony. Jest niewątpliwie bardzo klimatycznym i magicznym miejscem, gdzie w ciasnych uliczkach przechadzają się tłumy turystów, z naprawdę wysoko podniesionymi głowami.

W średniowieczu stanowiła oczywiście centralną część miasta, a po dziś dzień możemy tu podziwiać Plac de la Seu, a także San Jaume, na których znajdują się katedra św. Eulalii, a także siedziba władz miasta i prezydenta Katalonii. Sam spacer po Barri Gotic jest niezwykle przyjemny i jest świetną alternatywą od nowoczesnych budynków znajdujących się już za rogiem!Jedną z głównych atrakcji dzielnicy jest okazała katedra. Bardzo okazała i z daleka rzucająca się w oczy. Z racji chwilowego zamknięcia dla odwiedzających, nie udało nam się zajrzeć do środka. Więcej szczegółów znajdziecie na catedralbcn.org.

Barcelońska dzielnica gotycka znajduje się w centrum również dzisiejszej, rozbudowanej metropolii, a spacer po niej możemy zacząć od La Rambli lub od centralnego placu znajdującego się u szczytu popularnego deptaka – Placa de Catalunya.

Wysokie budynki i ciasne uliczki są powodują, że znajduje się tam sporo zacienionych miejsc. Dlatego spacer po dzielnicy można swobodnie zaplanować nawet w środku dnia. Klimatowi tego miejsca dodają liczni muzycy, a brzmienie instrumentów długo unosi się pomiędzy historycznymi zabudowaniami.

Zdjęcia:

Zobacz również

10 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Czy rzeczywiście jest to mało bezpieczna dzielnica ? W praktycznie wszystkich informacjach/przewodnikach/blogach o Barcelonie straszą Barri Gotic. To zresztą kolejne pytanie w kwestii bezpieczeństwa – kieszonkowcy w Barcelonie faktycznie są tak aktywni ? Pozdrawiam Grzegorz.

  Odpowiedz
  • Kieszonkowcy – jak w każdym dużym mieście.
   Wydaje nam się, że trochę przesadzony.

   Oczywiście w centralnej części miasta – Barri Gotic czy Rambla, a także metrze, trzeba mocno uważać.

   Nigdy jednak nie chodziłem z plecakiem na klatce piersiowej i nigdy nic mi nie zniknęło, choć zawsze kątem oka spoglądam gdy ktoś bardzo blisko mnie staje – kradzieże często dokonywane są gdy ktoś stoi i obserwuje mimów na Rambli czy ulicznych grajków.

   Barri Gotic jako miejsce do nocowania jest faktycznie średnią dzielnicą pod kątem wieczornego wychodzenia i spacerowania.

  • My w ciągu 3 dni mieliśmy dwie próby kradzieży. Jedną podczas schodzenia schodami do metra a drugą jak wspinaliśmy się do Parc Guell – pusta ulica, cisza – usłyszałam tylko dźwięk otwieranego zamka w plecaku. I oczywiście udawanie głupa -que pasa?? Trzeba uważać, kradną nawet w ruchu. Ale Barcelona i tak jest piękna 😁

  • Dzięki za przestrogę dla innych.
   Niestety, wszędzie tam gdzie dużo turystów, są kieszonkowcy.

 • Witam ponownie 🙂
  Wiem, że męczę, ale jestem mocno podekscytowana wyjazdem, stad morze pytań.
  Tym razem Muzeum Picassa – nie widzę tu nic na ten temat, i nie wiem, czy dlatego, ze źle patrze, czy dlatego, ze szalu nie ma…
  Z góry dziękuję.
  Aha i jeszcze jedno pyt: z Calelli do Sagrady (jadąc kolejką Renfe) wysiąść lepiej na stacji Sants + niebieska linia metra L5 a może wysiąść należy na stacji CLOT – ARAGO i L2 lub pieszo? Czy kupując bilet w Calelli muszę mówić, która strefa, jeśli biorę jednorazowe? Czy po prostu mówię: Barcelona? A tam już nabędę t-10 na 1 strefę. Dziękuję z góry, jesteście extra. 🙂

  Odpowiedz
  • Witaj Gosia,
   Nie ma żadnego problemu 🙂
   Muzeum Picassa – z pewnością dla osób zainteresowanych temat – niezwykle ciekawa sprawa w bardzo atrakcyjnym budynku.
   Nasz wpis o Barri Gotic wymaga gruntownej przebudowy.
   W muzeum byliśmy niedawno i nie zdążyliśmy jeszcze opracować materiału na stronę.

   Kupując jednorazowe z Calelli wystarczy powiedzieć „Barcelona”, a znajomość strefy i ceny przyda ci sie, jeśli będziesz kupować bilet w automacie.

   A co do dojazdu do Sagrady – kwestia wygody. Z El Clot jest lekko ponad kilometr do przejścia i ja wybrałbym tą opcję, bo sama przesiadka zajmuje zwykle więcej czasu niż przejście tej odległości na nogach 😉

 • Dzień dobry!
  Mam pytanie odnośnie do wejścia do katedry św. Eulalii. Czy orientują się Państwo, czy jest możliwość wejścia do niej za darmo, bez audioguida czy przewodnika?
  Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam!
  M.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry Marta,
   Przymierzamy się do opisania jej na stronie, ale jeszcze tego nie zrobiliśmy.
   Nam udało się wejść do katedr przy ostatniej wizycie z racji ślubu, który się w niej odbywał.

 • Dzień dobry,
  czy do katedry św. Eulalii wpuszczają mężczyzn w spodniach do kolan? Jest jakiś sprawdzony patent jak się ewentualnie okryć aby wejść do katedry?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Cześć.
   Wchodziłem wczoraj w długich, nie widziałem nikogo w szortach, ale domyślam się, że np. w spodenkach do kolana, a kolano, spokojnie można wejść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu