Katalonia

Tak jak Polska administracyjnie dzieli się na województwa (16), powiaty (380) i gminy (2479), tak Hiszpania dzieli się na prowincje. Liczy ich aż 50, w których skład z kolei wchodzi 8000 podstawowych jednostek administracyjnych – gmin.  Prowincje mają prawo tworzyć dobrowolne związki w postaci wspólnot autonomicznych. Z prawa tego skorzystały wszystkie prowincje w Hiszpanii, przy czym niektóre z nich tworzą jeszcze samodzielne wspólnoty.

Obecnie liczba wspólnot autonomicznych wynosi 17. Są to: Andaluzja, Aragonia, Asturia (Księstwo Asturii), Baleary, Kraj Basków, Wyspy Kanaryjskie, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia i Leon, Katalonia, Estremadura, Galicja, La Rioja, Madryt (wspólnota Madrytu), Murcja (Region Murcji), Nawarra, Walencja (Wspólnota Walencka). Podział ten odzwierciedla związki historyczne i narodowościowo-językowe. Niektóre wspólnoty były kiedyś odrębnymi królestwami lub księstwami.Wspominamy o tym, gdyż dzięki temu łatwiej jest zrozumieć cały region geograficzny kryjący się pod nazwą Katalonia, której centrum administracyjnym jest Barcelona. Poniżej na czerwono lokalizacja Katalonii na mapie Hiszpanii:

Katalonia

autor: Mutxamel, subido por Rastrojo, źródło: wikipedia.org

Na Półwyspie Iberyjskim, po środku Costa Dorada leży stolica Katalonii – Barcelona. Jest ona ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym całego regionu. Hymnem Katalonii jest pieśń Els Segadors (warto przesłuchać bo jest na prawdę ładny, przypomina trochę najstarsze polskie pieśni). Świętem narodowym jest dzień 11 września, co może kojarzyć się dwuznacznie. Jest to data zdobycia Barcelony przez wojska Burbonów w 1714 r. podczas wojny o sukcesję. Ciekawostką jest to, że to wydarzenie stanowiło porażkę dla Katalończyków, a jest świętem narodowym…

Barwami narodowymi Katalonii (z resztą jak i większości innych regionów czy to Hiszpanii, czy też Francji – po prostu położonych nad Morzem Śródziemnym) jest kolor złoty i czerwony. We fladze Katalonii układają się one w poziome pasy  – cztery czerwone na złotym tle. Tak samo w herbie, z tym że w pionie, nad którym góruje korona. Bardzo popularnym symbolem Katalonii jest osioł – to symbol mądrego i spokojnego, lecz upartego dążenia do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *