Tak jak Polska administracyjnie dzieli się na województwa (16), powiaty (380) i gminy (2479), tak Hiszpania dzieli się na prowincje. Liczy ich aż 50, w których skład z kolei wchodzi 8000 podstawowych jednostek administracyjnych – gmin.  Prowincje mają prawo tworzyć dobrowolne związki w postaci wspólnot autonomicznych. Z prawa tego skorzystały wszystkie prowincje w Hiszpanii, przy czym niektóre z nich tworzą jeszcze samodzielne wspólnoty.

Obecnie liczba wspólnot autonomicznych wynosi 17. Są to: Andaluzja, Aragonia, Asturia (Księstwo Asturii), Baleary, Kraj Basków, Wyspy Kanaryjskie, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia i Leon, Katalonia, Estremadura, Galicja, La Rioja, Madryt (wspólnota Madrytu), Murcja (Region Murcji), Nawarra, Walencja (Wspólnota Walencka). Podział ten odzwierciedla związki historyczne i narodowościowo-językowe. Niektóre wspólnoty były kiedyś odrębnymi królestwami lub księstwami.

Wspominamy o tym, gdyż dzięki temu łatwiej jest zrozumieć cały region geograficzny kryjący się pod nazwą Katalonia, której centrum administracyjnym jest Barcelona. Poniżej na czerwono lokalizacja Katalonii na mapie Hiszpanii:

Katalonia
autor: Mutxamel, subido por Rastrojo, źródło: wikipedia.org

Na Półwyspie Iberyjskim, po środku Costa Dorada leży stolica Katalonii – Barcelona. Jest ona ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym całego regionu. Hymnem Katalonii jest pieśń Els Segadors (warto przesłuchać bo jest na prawdę ładny, przypomina trochę najstarsze polskie pieśni). Świętem narodowym jest dzień 11 września, co może kojarzyć się dwuznacznie. Jest to data zdobycia Barcelony przez wojska Burbonów w 1714 r. podczas wojny o sukcesję. Ciekawostką jest to, że to wydarzenie stanowiło porażkę dla Katalończyków, a jest świętem narodowym…

Barwami narodowymi Katalonii (z resztą jak i większości innych regionów czy to Hiszpanii, czy też Francji – po prostu położonych nad Morzem Śródziemnym) jest kolor złoty i czerwony. We fladze Katalonii układają się one w poziome pasy  – cztery czerwone na złotym tle. Tak samo w herbie, z tym że w pionie, nad którym góruje korona. Bardzo popularnym symbolem Katalonii jest osioł – to symbol mądrego i spokojnego, lecz upartego dążenia do celu.

Zobacz również

4 komentarze. Zostaw komentarz

  • Witam serdecznie. Jestem z mężem w Santa Susanna, chciałybyśmy pojechać do Barcelony zwiedzić wymarzony stadion Camp nou. Gdzie w Santa Susana jest stacja – peron jak kupić bilet w obie strony? Na jakiej stacji najlepiej wysiąść w Barcelonie i co dalej ?🙈

    Odpowiedz
    • Witaj Patrycja,
      Stacja kolejowa w Santa Susanna znajduje się bliżej wybrzeża, znajdziesz bez problemu za pomocą map google.

      Kupujesz bilet – jednorazowy to koszt 5 euro. Wsiadasz w pociąg R1 i jedziesz do Barcelony.
      Wysiadasz na Sants, stamtąd na nogach na Camp Nou masz ok. 2 km na stadion. Możesz podjechać ew. niebieską linią metra na stację Collblanc, z której masz parę kroków na stadion.

  • La bandera de Cataluña es la Senyera, del reino de Aragon.
    NO TIENE ESTRELLA. Esta bandera con la estrella es la usada por los nacionalistas catalanes que quieren la independencia. Por favor corrige tu error

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team