Atrakcje

Stadion RCD Espanyol

RCD Espanyol to znana drużyna piłkarska ze stolicy Katalonii, będąca jednak w cieniu klubu FC Barcelona. Obiekt klubowy znajduje się w dzielnicy Cornella-El Prat.

RCD kontra FC

Pierwszym klubem piłkarskim była FC Barcelona. Została założona w 1989 roku, w dużej części przez angielskich robotników, którzy w Hiszpanach zaszczepiali miłość do futbolu. Z tego względu do dnia dzisiejszego klub z angielskiego nazywa się FC (Football Club).

RCD, czyli Reial Club Deportiu (Królewski Klub Sportowy), powstał rok później jako klub typowo hiszpański. Od założenia klubu graczami drużyny byli Hiszpanie, a po kilku latach klub został objęty patronatem królewskim (Real). Od tego czasu w herbie drużyny znalazła się królewska korona.

Szatnia zawodników RCD Espanyol

Przez większość lat swojego funkcjonowania, klub gra w najwyższej klasie rozgrywkowej hiszpańskiej ligi, czyli La Liga. Zaledwie kilkukrotnie spadał do niższej klasy rozgrywkowej, ale za każdym razem wracał po jednym sezonie do hiszpańskiej ekstraklasy.

Wzajemna konkurencja klubowa spowodowała, że wokół RCD grono kibiców to zwolennicy republiki i jedności Hiszpanii. FC Barcelona słynie jako „Duma Katalonii” i to wokół tego klubu zgromadziło się gro osób, które od lat walczą o niepodległość Katalonii i ściśle utożsamiają się ze wspólnotą autonomiczną.

Stadion RCD

Od całkiem niedawna istnieje możliwość – podobnie jak na Camp Nou, zwiedzania stadionu RCD Espanyol. Zwiedzanie obiektu odbywa się w grupach z przewodnikiem – samodzielnie nie poruszamy się po obiekcie. Podczas naszej wizyty w 2021 roku byliśmy w grupie z osobami z Hiszpanii oraz Francji. Przewodnik osobno odpowiadał o obiekcie i klubie Hiszpanom, osobno po angielsku dla całej reszty.

Nowy obiekt, który nosi nazwę RCDE Stadium powstał zaledwie w 2009 roku, a pojemność jego trybun to 40 tyś osób.

Zwiedzanie RCDE Stadium

Najkorzystniejszą opcją jest wcześniejsza rezerwacja online. Zwiedzanie w grupach z przewodnikiem odbywa się w konkretne dni oraz o konkretnej godzinie.

Trzeba przyznać, że wykupując opcję zwiedzania stadionu bardzo szczegółowo został przygotowany program. Zobaczymy tu nie tylko trybuny, murawę obiektu, ale również salę konferencyjną, loże VIP, szatnie piłkarzy, łazienki, gabinety masażu etc. Podczas naszego zwiedzania w letniej przerwie między sezonami piłkarskimi, w szatniach można było jeszcze znaleźć butelki napojów izotonicznych czy bidony piłkarzy. Do tego ścianki multimedialne, galerie znanych postaci związanych z klubem itd.

Całość kończymy w salce multimedialnej, w której na telebimach oglądamy film promocyjny drużyny.

Zwiedzanie stadionu to świetna sprawa zarówno dla fanów hiszpańskiej ligi, jak i w ogóle piłki nożnej.

Ceny

Rodzaj biletu Cena
Normalny 15,00 euro
Dzieci 5 – 9 lat 5,00 euro
Dzieci 0 – 4 lata bezpłatnie

Nasz film ze zwiedzania stadionu

Zobacz również

8 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Witam,
  czy stadion znajduje się w 1 strefie metra i czy jest możliwość dojechania na niego na bilecie T-Grup czy też Hola Barcelona??

  Odpowiedz
  • Wita Ewa,
   Stadion jak najbardziej znajduje się w I strefie, więc metro, autobusy w ramach I strefy.

 • Krzysztof
  6 maja 2023 17:30

  Dzień dobry – a jaka linia metra dojeżdża w okolice stadionu?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   6 maja 2023 19:41

   Cornellà Riera.
   To stacja kolejowa, dojeżdża tu również różowa L8.
   Dojedzcie się nią np. z placu hiszpańskiego.

 • Dzień dobry,
  Jeżeli dojedziemy różową L8 to jak potem kierować się do miejsca w którym zaczyna się zwiedzanie stadionu?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Wejście od wschodniej strony stadionu.
   Najbliżej będziesz miał do przejścia ze stacji Cornellà Riera.
   Kieruj się na sklep klubowy.

 • Dzień dobry, na wstępie chciałem podziękować za tak pomocny portal 🙂 Moje pytanie dotyczy kupna biletów na mecz na RCDE Stadium. Czy są jakieś strefy, miejsca dla zagorzałych kibiców i np. dla rodzin z dziećmi (bezpieczniejsze)? Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Niestety sam nie jestem kibicem, więc nie odpowiem.
   Może znajdzie się ktoś inny, kto odpowie na to pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team