Klasztor Montserrat nie jest jedynie jednym z najsłynniejszych hiszpańskich klasztorów – to również najświętsze miejsce w całej Katalonii. Tak twierdzą od wieków jej mieszkańcy.  Stąd pielgrzymka do tzw. Czarnulki jest obowiązkiem każdego Katalończyka.

Wszystko to za sprawą Czarnej Madonny z Montserrat. Dla Polaków nieodzownie w pierwszej chwili zawsze kojażącej się z Czarną Madonną z Częstochowy. Tu jednak nie zobaczycie ikony bizantyjskiej, obrazu, a figurę, Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jej historia jest również całkowicie inna.

Uwaga – styczeń 2023

Z powodu prac konserwacyjnych, kolejka linowa Aeri będzie czynna od 4 lutego.

Na szczyt można dostać się kolejką szynową Cremallera.

Z powodu prac konserwacyjnych do końca marca kolejka do Santa Cova będzie czynna tylko w weekendy. Nie działa od poniedziałku do piątku.

Kolejka do Sant Joan będzie stale nieczynna do 24 marca 2023 włącznie.

Legendy

Jak głosi legenda około roku 50 n.e. przybł tu święty Piotr i w grocie pustelni pozostawił drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, która, jak dalej głosi legenda, została wyrzeźbiona przez św.Łukasza ewangelistę. Sama zaś grota i góra, w której ją złożył święty Piotr, wcześniej została przygotowana przez same anioły. One wydrążyły zarówno grotę jak i samą górą używając złotej piły.

Stąd nazwa Montserrat, czyli „przepiłowana góra”. Ale to nie koniec legend związanych z klasztorem. Podczas najazdu muzułmańskiego w VII wieku figura zaginęła. Kiedy została cudownie odnaleziona po 880 latach zaczęło się dziać za jej przyczyną wiele cudów i wizji.  Miejsce, w którym ją odnaleziono nazwano Santa Cova, czyli święta Grota.

Przekazywana jest również jeszcze jedna legenda związana z tym miejscem, głosząca, iż w tym miejscu Parsifal odnalazł Świętego Graala…

Historia w skrócie

Początek to rok 976. Wtedy to Benedyktyni budują na górze pierwszy klasztor, a słynąca z cudów figura staje się celem pielgrzymek nie tylko Katalończków, ale wiernych ze wszystkich zakątków Hiszpanii. Za sprawą cudownej figury klasztor w średniowieczu jest tak silny, że posiada nawet swoją własną flagę, a w 1499 roku zostaje tu otwarta drukarnia. Jest ona jedną z najstarszych wciąż działających w kraju.

W 1811 roku klasztor zostaje praktycznie doszczętnie zniszczony przez wojska napoleońskie. Rok 1881 to rok, w którym Matka Boża z Montserrat zostaje ogłoszona patronką Katalonii. W latach 1936-1939, czyli podczas trwania hiszpańskiej wojny domowej, z racji prześladowań ucierpieli mnisi klasztoru, a 22 z nich zostało wtedy zamordowanych.

Podczas dyktatury Francisco Franco, kiedy to między innymi jedną z restrykcji był zakaz używania języka katalońskiego, wielu intelektualistów, uczonych, artystów, studentów i innych osób związanych z hiszpańskim ruchem oporu znalazło wtedy schronienie w murach klasztoru.

Dziś jest miejscem pielgrzymek i wizyt nie tylko mieszkańców Hiszpanii, ale z całego świata. Rok rocznie przybywa tu około 3 miliony osób.

Po zniszczeniach jakie dokonały wojska napoleońskie w 1811 roku, obecne zabudowania pochodzą z 1874 roku. Szkoda, gdyż poprzednie pochodzące z XII wieku, na starych rycinach prezentują się niesamowicie.

Jak dostać się na Monserrat?

Wśród turystów indywidualnych najpopularniejszym środkiem podróży do Montserrat jest pociąg, a następnie kolejka linowa lub szynowa. Szczegółowo piszemy o tym we wpisie Montserrat – dojazd z Barcelony, Istnieje oczywiście również możliwość kupienia zorganizowanej wycieczki:

Zwiedzanie

Samo przebywanie na górze oraz podziwianie widoków z licznych tarasów robi wrażenie. Na same spacery po okolicy zeszło nam sporo czasu. Oczywiście najważniejszą atrakcją tego miejsca jest Czarna Madonna, więc ustawiamy się w kolejce do wejścia do bazyliki.

Montserrat - wejście do bazyliki

Spacer odbywa się „wężykiem”. Kiedy dochodzimy do miejsca z wyeksponowaną Czarnulką, każdy ma dosłownie chwilkę, a osoba za osobą musi zmierzać dalej. Wolny czas na zadumę czy zdjęcia będziemy mieć dopiero w samej bazylice.

Montserrat - Czarna Madonna

Montserrat - bazylika

Przez Montserrat przebiegają liczne szlaki piesze, ale dodatkowo możemy jeszcze z pozycji placu przy zabudowaniach klasztornych wjechać niezwykle stromą kolejką szynową do Santa Cova. Co ważne, wjazd funicolarem jest w cenie, kiedy kupimy bilet Trans Montserrat.

Niestety w czasie naszej obecności na Montserrat kolejka była w trakcie konserwacji i nie kursowała.

Msze w bazylice na Monserrat

W bazylice na wzgórzu Montserrat odbywają się msze. W ciągu dnia odbywają się najczęściej trzy nabożeństwa, a w czasie wakacji cztery – dodatkowa msza odbywa się o 9:30 rano.

W czasie świąt msze mogą odbywać się o innych godzinach – w takie dni należy obserwować aktualną agendę na stronie internetowej świątyni.

MSZA GODZINA
11:00 Główna msza dnia
12:00 Druga msza
19:30 Msza śpiewana przez mnichów oraz chór „L’Escolania”

Kilka fotek z Montserrat oraz film z pobytu na górze:Zobacz również

18 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Chciałam zapytać czy jadąc na Wzgórze Montserrat indywidualnie, żeby wejść do klasztoru aby się pomodlić, musimy wykupić bilety wstępu? Czy można podziwiać widoki bezpłatnie?

  Odpowiedz
  • Bożena – samo wejście na teren jest oczywiście bezpłatne. Można wejść do klasztoru, podziwiać widoki i spacerować po okolicy. Płatne jest muzeum na wzgórzu.

  • Dzień dobry, na początku chciałam podziękować za wszystkie informacje, które tak szczegółowo umieszczacie 🙂 Jesteście nieocenieni 🙂 Mam pytanie odnośnie Montserrat, czy istnieje możliwość uczestniczenia tam w mszy świętej?

  • Dzięki za miłe słowa 🙂
   Oczywiście – w zależności od okresu w bazylice odbywają się dwie msze przed południem i wieczorna z chórem.
   W wakacje jest jeszcze poranna msza.
   W sezonie wakacyjnym:
   9:30
   11:00 – główna msza
   13:00 – druga msza
   19:30 – msza z chórem

   Zaktualizujemy informacje we wpisie.

  • Dzięki 🙂 Te msze rozumiem, w niedzielę? Czy 15 sierpnia to Święto w Hiszpanii i msze są jak w niedzielę? I czy można bez problemu wejść na mszę do klasztoru, czy jest jakiś limit osób?

  • Tak, wejście do świątyni bezproblemowe w przypadku wolnego miejsca.
   15 sierpnia jest również obchodzone Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny i odbywa się w bazylice msza konwentualna.
   Jest wpisana w agendzie. Msze jak w święta.

 • Witajcie, podpowiecie czy bilet typu Trans Montserrat Ticket mogę kupić z wyprzedzeniem czy obowiązuje tylko w dniu zakupu. Z tego co wyczytałem mogę w ramach tego biletu dojechać do placu Katalońskiego, następnie do klasztoru, pociągiem, kolejką łańcuchową lub linową i z powrotem? I czy wejście do jaskini jest płatne?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Dokładnie, w ramach Trans Montserrat masz przejazd metrem na plac hiszpański, podróż pociągiem, kolejką na wzgórze, a także przejazd funicolare na Sant Joan.

   Wejście do jaskini jest dodatkowo płatne.
   Możesz zamówić wcześniej i wymienić voucher na właściwy bilet w punkcie informacji turystycznej.

  • Ślicznie dziękuję, jak zawsze jesteście niezawodni, pozdrawiam.

 • Nie dopytałam, dzieci w wieku 6,8 lat mają zniżkę na bilety czy nie?

  Odpowiedz
 • Witam serdecznie,
  Czy kolejki linowe i szynowne na Montserrat są czynne w styczniu 2023?

  Odpowiedz
  • Witam,
   Z powodu prac konserwacyjnych kolejki są nieczynne. Serwis wraca 4 lutego.

 • Witam serdecznie, czy Funicular de la Santa Cova jest czynna w weekendy po 4 lutego 2023 ?

  Odpowiedz
 • Czy 3h-3,5h na miejscu wystarczą żeby zaliczyć wszystkie najważniejsze atrakcje? Mam dość napięty grafik ale w kolejną niedzielę liczyłem na wyskoczenie do Montserrat z rana.

  Odpowiedz
  • Tak, uważam że będąc rano można przed południem na spokojnie podelektować się tym miejscem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team