Montserrat

Montserrat

Klasztor Montserrat nie jest jedynie jednym z najsłynniejszych hiszpańskich klasztorów – to również najświętsze miejsce w całej Katalonii. Tak twierdzą od wieków jej mieszkańcy.  Stąd pielgrzymka do tzw. Czarnulki jest obowiązkiem każdego Katalończyka.

Wszystko to za sprawą Czarnej Madonny z Montserrat. Dla Polaków nieodzownie w pierwszej chwili zawsze kojażącej się z Czarną Madonną z Częstochowy. Tu jednak nie zobaczycie ikony bizantyjskiej, obrazu, a figurę, Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jej historia jest również całkowicie inna.

Legendy

Jak głosi legenda około roku 50 n.e. przybł tu święty Piotr i w grocie pustelni pozostawił drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, która, jak dalej głosi legenda, została wyrzeźbiona przez św.Łukasza ewangelistę. Sama zaś grota i góra, w której ją złożył święty Piotr, wcześniej została przygotowana przez same anioły. One wydrążyły zarówno grotę jak i samą górą używając złotej piły.

Stąd nazwa Montserrat, czyli „przepiłowana góra”. Ale to nie koniec legend związanych z klasztorem. Podczas najazdu muzułmańskiego w VII wieku figura zaginęła. Kiedy została cudownie odnaleziona po 880 latach zaczęło się dziać za jej przyczyną wiele cudów i wizji.  Miejsce, w którym ją odnaleziono nazwano Santa Cova, czyli święta Grota.

Przekazywana jest również jeszcze jedna legenda związana z tym miejscem, głosząca, iż w tym miejscu Parsifal odnalazł Świętego Graala…

Historia w skrócie

Początek to rok 976. Wtedy to Benedyktyni budują na górze pierwszy klasztor, a słynąca z cudów figura staje się celem pielgrzymek nie tylko Katalończków, ale wiernych ze wszystkich zakątków Hiszpanii. Za sprawą cudownej figury klasztor w średniowieczu jest tak silny, że posiada nawet swoją własną flagę, a w 1499 roku zostaje tu otwarta drukarnia. Jest ona jedną z najstarszych wciąż działających w kraju.

W 1811 roku klasztor zostaje praktycznie doszczętnie zniszczony przez wojska napoleońskie. Rok 1881 to rok, w którym Matka Boża z Montserrat zostaje ogłoszona patronką Katalonii. W latach 1936-1939, czyli podczas trwania hiszpańskiej wojny domowej, z racji prześladowań ucierpieli mnisi klasztoru, a 22 z nich zostało wtedy zamordowanych.

Podczas dyktatury Francisco Franco, kiedy to między innymi jedną z restrykcji był zakaz używania języka katalońskiego, wielu intelektualistów, uczonych, artystów, studentów i innych osób związanych z hiszpańskim ruchem oporu znalazło wtedy schronienie w murach klasztoru.

Dziś jest miejscem pielgrzymek i wizyt nie tylko mieszkańców Hiszpanii, ale z całego świata. Rok rocznie przybywa tu około 3 miliony osób.

Po zniszczeniach jakie dokonały wojska napoleońskie w 1811 roku, obecne zabudowania pochodzą z 1874 roku. Szkoda, gdyż poprzednie pochodzące z XII wieku, na starych rycinach prezentują się niesamowicie.

Jak dostać się do Montserrat?

Wśród turystów indywidualnych najpopularniejszym środkiem podróży do Montserrat jest pociąg, a następnie kolejka linowa lub szynowa. Szczegółowo piszemy o tym we wpisie Montserrat – dojazd z Barcelony, Istnieje oczywiście również możliwość kupienia zorganizowanej wycieczki:

 

Montserrat – kup wycieczkę

 

Montserrat i krypta Gaudiego – kup wycieczkę

 

Zwiedzanie

Samo przebywanie na górze oraz podziwianie widoków z licznych tarasów robi wrażenie. Na same spacery po okolicy zeszło nam sporo czasu. Oczywiście najważniejszą atrakcją tego miejsca jest Czarna Madonna, więc ustawiamy się w kolejce do wejścia do bazyliki.

Montserrat - wejście do bazyliki

Spacer odbywa się “wężykiem”. Kiedy dochodzimy do miejsca z wyeksponowaną Czarnulką, każdy ma dosłownie chwilkę, a osoba za osobą musi zmierzać dalej. Wolny czas na zadumę czy zdjęcia będziemy mieć dopiero w samej bazylice.

Montserrat - Czarna Madonna

Montserrat - bazylika

Przez Montserrat przebiegają liczne szlaki piesze, ale dodatkowo możemy jeszcze z pozycji placu przy zabudowaniach klasztornych wjechać niezwykle stromą kolejką szynową do Santa Cova. Co ważne, wjazd funicolarem jest w cenie, kiedy kupimy bilet Trans Montserrat.

Niestety w czasie naszej obecności na Montserrat kolejka była w trakcie konserwacji i nie kursowała.

Kilka fotek z Montserrat oraz film z pobytu na górze:

2 odpowiedzi do «Montserrat»

  1. Bożena pisze:

    Chciałam zapytać czy jadąc na Wzgórze Montserrat indywidualnie, żeby wejść do klasztoru aby się pomodlić, musimy wykupić bilety wstępu? Czy można podziwiać widoki bezpłatnie?

    1. Beata & Tomek pisze:

      Bożena – samo wejście na teren jest oczywiście bezpłatne. Można wejść do klasztoru, podziwiać widoki i spacerować po okolicy. Płatne jest muzeum na wzgórzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *