Klasztor Montserrat nie jest jedynie jednym z najsłynniejszych hiszpańskich klasztorów – to również najświętsze miejsce w całej Katalonii. Tak twierdzą od wieków jej mieszkańcy.  Stąd pielgrzymka do tzw. Czarnulki jest obowiązkiem każdego Katalończyka.

Wszystko to za sprawą Czarnej Madonny z Montserrat. Dla Polaków nieodzownie w pierwszej chwili zawsze kojażącej się z Czarną Madonną z Częstochowy. Tu jednak nie zobaczycie ikony bizantyjskiej, obrazu, a figurę, Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jej historia jest również całkowicie inna.

Legendy

Jak głosi legenda około roku 50 n.e. przybł tu święty Piotr i w grocie pustelni pozostawił drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, która, jak dalej głosi legenda, została wyrzeźbiona przez św.Łukasza ewangelistę. Sama zaś grota i góra, w której ją złożył święty Piotr, wcześniej została przygotowana przez same anioły. One wydrążyły zarówno grotę jak i samą górą używając złotej piły.

Stąd nazwa Montserrat, czyli „przepiłowana góra”. Ale to nie koniec legend związanych z klasztorem. Podczas najazdu muzułmańskiego w VII wieku figura zaginęła. Kiedy została cudownie odnaleziona po 880 latach zaczęło się dziać za jej przyczyną wiele cudów i wizji.  Miejsce, w którym ją odnaleziono nazwano Santa Cova, czyli święta Grota.

Przekazywana jest również jeszcze jedna legenda związana z tym miejscem, głosząca, iż w tym miejscu Parsifal odnalazł Świętego Graala…

Historia w skrócie

Początek to rok 976. Wtedy to Benedyktyni budują na górze pierwszy klasztor, a słynąca z cudów figura staje się celem pielgrzymek nie tylko Katalończków, ale wiernych ze wszystkich zakątków Hiszpanii. Za sprawą cudownej figury klasztor w średniowieczu jest tak silny, że posiada nawet swoją własną flagę, a w 1499 roku zostaje tu otwarta drukarnia. Jest ona jedną z najstarszych wciąż działających w kraju.

W 1811 roku klasztor zostaje praktycznie doszczętnie zniszczony przez wojska napoleońskie. Rok 1881 to rok, w którym Matka Boża z Montserrat zostaje ogłoszona patronką Katalonii. W latach 1936-1939, czyli podczas trwania hiszpańskiej wojny domowej, z racji prześladowań ucierpieli mnisi klasztoru, a 22 z nich zostało wtedy zamordowanych.

Podczas dyktatury Francisco Franco, kiedy to między innymi jedną z restrykcji był zakaz używania języka katalońskiego, wielu intelektualistów, uczonych, artystów, studentów i innych osób związanych z hiszpańskim ruchem oporu znalazło wtedy schronienie w murach klasztoru.

Dziś jest miejscem pielgrzymek i wizyt nie tylko mieszkańców Hiszpanii, ale z całego świata. Rok rocznie przybywa tu około 3 miliony osób.

Po zniszczeniach jakie dokonały wojska napoleońskie w 1811 roku, obecne zabudowania pochodzą z 1874 roku. Szkoda, gdyż poprzednie pochodzące z XII wieku, na starych rycinach prezentują się niesamowicie.

Jak dostać się na Monserrat?

Wśród turystów indywidualnych najpopularniejszym środkiem podróży do Montserrat jest pociąg, a następnie kolejka linowa lub szynowa. Szczegółowo piszemy o tym we wpisie Montserrat – dojazd z Barcelony, Istnieje oczywiście również możliwość kupienia zorganizowanej wycieczki:

Zwiedzanie

Samo przebywanie na górze oraz podziwianie widoków z licznych tarasów robi wrażenie. Na same spacery po okolicy zeszło nam sporo czasu. Oczywiście najważniejszą atrakcją tego miejsca jest Czarna Madonna, więc ustawiamy się w kolejce do wejścia do bazyliki.

Montserrat - wejście do bazyliki

Spacer odbywa się „wężykiem”. Kiedy dochodzimy do miejsca z wyeksponowaną Czarnulką, każdy ma dosłownie chwilkę, a osoba za osobą musi zmierzać dalej. Wolny czas na zadumę czy zdjęcia będziemy mieć dopiero w samej bazylice.

Montserrat - Czarna Madonna

Montserrat - bazylika

Przez Montserrat przebiegają liczne szlaki piesze, ale dodatkowo możemy jeszcze z pozycji placu przy zabudowaniach klasztornych wjechać niezwykle stromą kolejką szynową do Santa Cova. Co ważne, wjazd funicolarem jest w cenie, kiedy kupimy bilet Trans Montserrat.

Niestety w czasie naszej obecności na Montserrat kolejka była w trakcie konserwacji i nie kursowała.

Cennik

Rodzaj biletu Cena
Wejście do bazyliki 6,00 euro
Czarna Madonna + bazylika 8,00 euro
Escolania – chłopięcy chór 8,00 euro
Bilet łączony – Madonna + bazylika + chór 12,00 euro
Muzeum 8,00 euro

Zniżki: dzieci 8 – 16 lat mają zniżkę 1,00 euro na bilecie. W przypadku biletu łączonego na Madonnę, Bazylikę i Chór cena biletu jest taka sama jak dla dorosłych.

Bezpłatny wstęp dla dzieci do 8 lat.

Msze w bazylice na Monserrat

W bazylice na wzgórzu Montserrat odbywają się msze. W ciągu dnia odbywają się najczęściej trzy nabożeństwa, a w czasie wakacji cztery – dodatkowa msza odbywa się o 9:30 rano.

W czasie świąt msze mogą odbywać się o innych godzinach – w takie dni należy obserwować aktualną agendę na stronie internetowej świątyni.

MSZA GODZINA
11:00 Główna msza dnia
12:00 Druga msza
19:30 Msza śpiewana przez mnichów oraz chór „L’Escolania”

Parkingi

Dla osób przyjeżdżających samochodami poleca się głównie parking znajdujący się przy stacji kolejki Cremallera. Dla osób korzystającej z kolei zębatej jest bezpłatny. Nazwa przystanku kolei zębatej to Cremallera de Monistrol Vila. Ważne jest to podczas zjazdu powrotnego z Montserrat, gdyż kolejka zatrzymuje się na tej stacji, a później zjeżdża jeszcze niżej do Monistrol de Montserrat. Z tej drugiej stacji korzystają oczywiście osoby przesiadające się na pociąg i wracające do Barcelony koleją.

Istnieje możliwość zaparkowania również przy klasztorze. Parking jest jednak ograniczony do 400 samochodów, gdyż dużą część parkingu stanowią miejsca dla autokarów. Parking jest 24h, przeznaczony na 400 samochodów. Cena za dzień za samochód to 6,50 euro.

Kilka fotek z Montserrat oraz film z pobytu na górze:Zobacz również

38 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Chciałam zapytać czy jadąc na Wzgórze Montserrat indywidualnie, żeby wejść do klasztoru aby się pomodlić, musimy wykupić bilety wstępu? Czy można podziwiać widoki bezpłatnie?

  Odpowiedz
  • Bożena – samo wejście na teren jest oczywiście bezpłatne. Można wejść do klasztoru, podziwiać widoki i spacerować po okolicy. Płatne jest muzeum na wzgórzu.

  • Dzień dobry, na początku chciałam podziękować za wszystkie informacje, które tak szczegółowo umieszczacie 🙂 Jesteście nieocenieni 🙂 Mam pytanie odnośnie Montserrat, czy istnieje możliwość uczestniczenia tam w mszy świętej?

  • Dzięki za miłe słowa 🙂
   Oczywiście – w zależności od okresu w bazylice odbywają się dwie msze przed południem i wieczorna z chórem.
   W wakacje jest jeszcze poranna msza.
   W sezonie wakacyjnym:
   9:30
   11:00 – główna msza
   13:00 – druga msza
   19:30 – msza z chórem

   Zaktualizujemy informacje we wpisie.

  • Dzięki 🙂 Te msze rozumiem, w niedzielę? Czy 15 sierpnia to Święto w Hiszpanii i msze są jak w niedzielę? I czy można bez problemu wejść na mszę do klasztoru, czy jest jakiś limit osób?

  • Tak, wejście do świątyni bezproblemowe w przypadku wolnego miejsca.
   15 sierpnia jest również obchodzone Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny i odbywa się w bazylice msza konwentualna.
   Jest wpisana w agendzie. Msze jak w święta.

 • Witajcie, podpowiecie czy bilet typu Trans Montserrat Ticket mogę kupić z wyprzedzeniem czy obowiązuje tylko w dniu zakupu. Z tego co wyczytałem mogę w ramach tego biletu dojechać do placu Katalońskiego, następnie do klasztoru, pociągiem, kolejką łańcuchową lub linową i z powrotem? I czy wejście do jaskini jest płatne?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Dokładnie, w ramach Trans Montserrat masz przejazd metrem na plac hiszpański, podróż pociągiem, kolejką na wzgórze, a także przejazd funicolare na Sant Joan.

   Wejście do jaskini jest dodatkowo płatne.
   Możesz zamówić wcześniej i wymienić voucher na właściwy bilet w punkcie informacji turystycznej.

  • Ślicznie dziękuję, jak zawsze jesteście niezawodni, pozdrawiam.

 • Nie dopytałam, dzieci w wieku 6,8 lat mają zniżkę na bilety czy nie?

  Odpowiedz
 • Witam serdecznie,
  Czy kolejki linowe i szynowne na Montserrat są czynne w styczniu 2023?

  Odpowiedz
  • Witam,
   Z powodu prac konserwacyjnych kolejki są nieczynne. Serwis wraca 4 lutego.

 • Witam serdecznie, czy Funicular de la Santa Cova jest czynna w weekendy po 4 lutego 2023 ?

  Odpowiedz
 • Czy 3h-3,5h na miejscu wystarczą żeby zaliczyć wszystkie najważniejsze atrakcje? Mam dość napięty grafik ale w kolejną niedzielę liczyłem na wyskoczenie do Montserrat z rana.

  Odpowiedz
  • Tak, uważam że będąc rano można przed południem na spokojnie podelektować się tym miejscem.

 • Czy na Placu Hiszpańskim kupię tylko bilety Trans Montserrat Ticket, obejmujące dojazd koleją i kolejkami w obie strony, czy również można kupić bilety wejściowe do wszystkich miejsc turystycznych na Montserrat?
  Czy na miejscu w Montserrat jest jakaś gastronomia, czy lepiej zabrać prowiant ze sobą z Barcelony?

  Odpowiedz
  • Wstępów nie kupisz.
   Jest gastronomia na miejscu, kilka restauracji, kawiarni.

 • Czy brak możliwości zakupu poprzez Waszą stronę biletu w okresie kwietnia (25-29,) , obejmującego dojazd z Barcelony ( 2 strony), wjazd kolejką na szczyt oraz zwiedzenie muzeum ( pakiet za 46,70 Euro) oznacza, że nie ma możliwości zwiedzenia tych turystycznych miejsc w Montserrat w tym terminie?
  Czy wyjazd indywidualny z Placu Hiszpańskiego w tym okresie jest możliwy, aby wjechać na szczyt kolejką i zwiedzić miejsca turystyczne i na Montserrat?

  Odpowiedz
  • Nie, absolutnie.
   Bez problemu na placu hiszpańskim kupisz bilety i wjedziesz na górę w wybrany przez siebie sposób.
   Na samym wzgórzu bez problemu kupisz interesujące cię bilety.

 • Czy dobrze rozumiem, że bilet muzeum bazylika gwarantuje też dostęp do figurki Czarnej Madonny?
  Czym jest wstęp do muzeum na świeżym powietrzu tak podano w opisie biletu?
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Właśnie zaktualizowałem linki, bo nie są już sprzedawane te bilety.
   Aktualnie można kupić TOT Montserrat, o co sporo osób się pytało – tu mamy wszystko w cenie, łącznie z transportem, kolejką do Santa Cova itd.

 • Witam, jak wygląda cena biletu rodzinnego na Montserrat? Pociąg i kolejka.

  Odpowiedz
 • Witajcie 🙃 przy bilecie TOT Montserrat jest napisane, że trzeba wymienić rezerwacje na bilet w punkcie informacji turystycznej w Plaça Catalunya, 17-piwnica. Wiecie może gdzie ta „17 piwnica się znajduje?”
  Jeśli nie kupię biletu TOT Montserrat to jak samemu dojechać z Barcelony do Montserrat?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   To praktycznie to samo miejsce gdzie i tak musisz udać się na pociąg na Montserrat.
   Pamiętaj, że punkt pracuje tylko do wczesnych godzin popołudniowych bo większość osób – turystów – jedzie tam po porostu w godzinach przed południem.

   Tak, automaty znajdują się na stacji, są osoby, które pomagają w wybraniu odpowiednich opcji. Także bez problemu bilety od razu w dwie strony kupisz przy peronach z których odjeżdża pociąg do Montserrat.
   Szczegóły: Montserrat – dojazd z Barcelony

 • Witaj,
  Mam lekki mirsz marsz od przeczytania tylu informacji dlatego wolę dopytać 🙂 powiedz mi proszę czy ten bilet TOT Montserrat kupuję w automacie na stacji Plaça Catalunya i wtedy mam już go fizycznie ze sobą czy kupuję gdzie indziej (gdzie?) i wymieniam w punkcie informacji turystycznej? Jeśli muszę dokonać wymiany na bilet to czy można to zrobić np. wcześniej tj. np. dzień wcześniej??

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Jeśli kupi się wcześniej online, trzeba go wymienić w kasie.
   Jeśli kupisz w automacie na stacji na placu hiszpańskim, otrzymujesz go od razu w miejscu, którym kupujesz.

 • Witam. Chciałabym po zwiedzeniu Montserrat pójść do winnicy. Indywidualnie. Fdzie się znajduje i jaki jest dojazd?

  Odpowiedz
 • Witam! mam takie pytanie: czy bilety wstępu do klasztoru można kupić na miejscu w kasie czy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów przez internet? z góry dziękuję za informację !

  Odpowiedz
 • Proszę mi jeszcze podpowiedzieć, czy kupię bilety na kolejki na Sant Joan i Santa Cova ale w obie strony ? Na stronie znalazłam jedynie opcje jednostronne ale w cenie 16 eur za każdą , to chyba cos nie tak 🙁

  Odpowiedz
  • Oczywiście, bilety kupisz bez problemu na miejscu.
   Możesz wtedy zdecydować czy kupujesz bilet w jedną stronę i schodzisz na nogach czy kupujesz w obie.
   Co do ceny – przejazd w jedną stronę to lekko ponad 10 euro, a ta cena 16 euro to opłata za dwustronny bilet.

 • Dziękuję, a jeszcze zapytam czy bilet TOT Montserrat obejmuje tylko transporty i muzeum czy również Bazylikę i Tron?

  Odpowiedz
  • W tym bilecie jest wejście do bazyliki.
   Nie ma priorytetu do wejścia – ustawia się normalnie w kolejce, ale sam bilet TOT obejmuje jak najbardziej wejście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team