Komunikacja

Bilet T-10 – poruszanie się w okolicach Barcelony

Z racji zbliżających się wakacji coraz częściej piszecie komentarze, a także piszecie do nas maile z pytaniem o podróżowanie na podstawie biletu T-10. Poniżej kilka wskazówek.

UWAGA!

Od dnia 1 stycznia 2020 bilet T-10 to już historia. Został zastąpiony przez bilety T-Casual oraz T-Familar.

O aktualnych cenach oraz dojeździe do Barcelony z okolic dowiecie się tu:
Z COSTA BRAVA DO BARCELONY

Bilet T-10 jest niezwykle popularny wśród osób wybierających się do Barcelony. Zwykle wystarcza na 2 czy 4 dni i pozwala zbić cenę pojedynczego przejazdu do około 1 euro. Podstawowa wersja tego popularnego karnetu obowiązuje jednak na pierwszą strefę, czyli w zasadzie samo miasto Barcelona. Co istotne, dzielnica El Prat, w której znajduje się lotnisko, to również pierwsza strefa, więc spokojnie możemy z niej udać się do miasta.

Wiele osób pyta jednak czy na podstawie biletu można dojechać do Malgrat de Mar czy Santa Susanna. Generalnie padają pytania o popularne kurorty na Costa Brava, więc śpieszmy z wyjaśnieniami.

Wszystkie wymieniane przez Was kurorty znajdują się poza pierwszą strefą! Szczegółowa grafika z podziałem na strefy pobrana bezpośrednio ze strony tmb.cat:

Barcelona - mapa stref

Na pytanie czy na podstawie biletu T-10 można podróżować – odpowiedź brzmi TAK! Trzeba jednak wykupić bilet na odpowiedni zakres stref. Aktualny cennik biletów T-10 z podziałem na strefy wygląda następująco:

Cennik biletów T-10
Strefa 1 10,20 euro
Strefa 2 20,10 euro
Strefa 3 27,40 euro
Strefa 4 35,25 euro
Strefa 5 40,50 euro
Strefa 6 43,05 euro

Jeśli zamierzacie jechać tylko raz, prawdopodobnie taniej wyjdzie wam kupienie pojedynczego biletu. Jego cena również zależy od strefy, z której się poruszamy. Dla przykładu wcześniej wspominane Malgrat de Mar czy Santa Susanna to piąta strefa, stąd cena pojedynczego przejazdu wyniesie 5 euro.

Co istotne, w ramach pierwszej strefy czas podróży w ramach jednego przejazdu to 75 minut. Kupując bilety T-10 na kolejne strefy czas pojedynczego przejazdu wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref. Zatem T-10 na drugą strefę to czas przejazdu 90 minut, na trzecią strefę 105 minut itd.

Więcej o kursowanie pociągów po Costa Brava zobaczycie we wpisie Z Costa Brava do Barcelony.

Poniżej lista najpopularniejszych kurortów na Costa Brava z podziałem na strefy biletu T-10.

Lista stref biletu T-10
Strefa Miejscowości
2 strefa Vilassar de Mar, Premia de Mar, El Masnou
3 strefa Caldes d’Estrac, Sant Andreu de Llavaneres, Mataro, Cabrera de Mar
4 strefa Canet de Mar, Arenys de Mar, Sant Pol de Mar, Pineda de Mar, Calella
5 strefa Blanes, Malgrat de Mar, Santa Susanna,

Zobacz również

517 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Daro Daro
  17 maja 2024 20:42

  Dzień dobry,
  Przeczytałem wiele pytań i odpowiedzi i proszę o info czy dobrze rozumiem:
  1. kupując bilet T-Familar 8 przejazdów na 3 osoby np. z IV strefy (Calella):
  – kasuje 3 razy na bramce i jade np 60 minut – to zostaje mi 15 min. + 60 min (za 4 strefy). Wysiadając w Barcelonie teoretycznie mam jeszcze 75 min. do wykorzystania w I-szej strefie. Wsiadając do metra czy innego środka komunikacji kasuje bilety po 3 razy i jadę w ramach pozostałych jeszcze minut. Przesiadając się do np. autobusu ponownie kasuje 3 razy i jeżeli jestem w czasie to nadal mam liczone po jednym przejeździe na osobę.
  2. Powrót – czy kasując w Barcelonie gdzieś tam trzy razy na 3 osoby np. w metrze dojeżdżam do Pl. Catalonya mogę wsiąść do R1 na tych samych biletach i dojechać do Calella (mieszcząc się w czasie 75 min + 60 min za cztery strefy. Czyli poprostu czy działa to tak samo.
  3. Bilety T-Casual
  – mają jakąś określoną liczbę przejazdów np 5 czy 10 czy 8 i czy działają na takich samych zasadach (przejazdy) jak T-Familar (czas, strefy, przesiadki).

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Jeśli przesiadasz się z pociągu na metro, to nie mijasz ponownie bramek i kontynuujesz podróż do wybranego miejsca. To jedna z przewag tych zintegrowanych biletów nad biletami jednorazowymi na pociąg.
   W przypadku autobusu tak – musisz wyjść ze stacji, a wchodząc do autobusu odbijasz ponownie na kasowniku trzy razy bilet.

   Na powrocie dokładnie tak samo, wsiadasz do metra, odbijasz trzy razy bilet. Na placu katalońskim przesiadasz się na R1 nie wychodząc z podziemi i dzięki temu wszystko robisz na tym samym przejeździe.

   T-Casual działa tak samo jeśli chodzi o przesiadki, ale są dwie różnice:
   – 10 przejazdów zamiast 8
   – jeden bilet – jedna osoba. Nie da się go skasować trzy razy w tym samym czasie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team