Atrakcje

Szpital św. Krzyża i św. Pawła

Szpital św. Krzyża i św. Pawła to kompleks niesamowitych budynków znajdujących się niedaleko słynnej świątyni Sagrada Familia. Wyjątkowo piękne i świetnie zachowane miejsce.

Historia szpitala

Mówiąc o początkach tego miejsca należy już wymienić rok 1348, kiedy to wielka zaraza – Czarna Śmierć (dżuma) rozprzestrzeniła się po Barcelonie. Zabiła wtedy jedną trzecią mieszkańców miasta, co po jej ustaniu uświadomiło pozostałym mieszkańcom, że trzeba zorganizować miastu bardziej profesjonalną opiekę zdrowotną.

W 1401 roku doszło do połączenia ze sobą sześciu istniejących już mniejszych szpitali, obiektów pomocy, w jeden większy kompleks. Powstał wtedy szpital św. Krzyża w dzielnicy El Raval. Po dziś budynek dawnego szpitala jest wspaniałym przykładem gotyckiej architektury obywatelskiej.

Ciekawostką jest to, że to w nim właśnie w 1926 roku zmarł Antoni Gaudi. Przywieziony tu został po wypadku drogowym do jakiego doszło nieopodal Sagrada Familia. Obecnie mieści się w nim wydział medycyny i Katalońska Biblioteka Stanowa.

Druga połowa XIX wieku to dynamiczny rozwój miasta. Rozbudowa Barcelony jak i przełom w medycynie spowodowały potrzebę rozbudowy szpitala I tak, ze szpitala św. Krzyża w dzielnicy El Raval rozpoczęto budowę nowego szpitala w dzielnicy Eixample. Otrzyma on ówcześnie używaną nazwę Szpitala Św. Krzyża i św. Pawła (L’Hospital de la Santa Creu i Sant Pau).

Szpital św. Krzyża i św. Pawła
Szpital św. Krzyża i św. Pawła z zewnątrz

Na architekta, projektanta tego przedsięwzięcia został wybrany Lluis Domenech i Montaner, który przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych przedstawicieli katalońskiej secesji. Fundatorem zaś bankier, Pau Gil i to stąd właśnie nowy człon w nazwie szpitala – na cześć jego fundatora. Do końcowych prac został włączony jeszcze syn Lluisa Domenecha i Montanera – Pere Domenech i Roura.

Budowa trwała długo, bo aż 28 lat – od 1902 do 1930 roku. Dokładnie 15 stycznia położono kamień węgielny pod jego budowę, zaledwie kilometr od świątyni Sagrada Familia. Budowano go z przerwami spowodowanymi brakiem środków. Finalnie zakończono 16 stycznia 1930 roku i przekazany został królowi Hiszpanii Alfonso XIII.

Szpital św. Krzyża i św. Pawła

Powstał na dziewięciu kwartałach ulic na działce o wymiarach 300 na 300 metrów. Cały kompleks składał się z 27 wolnostojących pawilonów i jednym budynku głównym. Pawilony usytuowane są wokół placu, a każdy z nich otaczała (i nadal otacza) piękna zieleń, sprzyjająca rekonwalescencji pacjentów. Z drzew napotkać tu możemy na kasztany, lipy i drzewka pomarańczowe. Oprócz tego hodowano tu rośliny lecznicze takie jak lawenda, rozmaryn, wawrzyn. Na poboczach posadzono również krzewy cytrynowe.

Szpital św. Krzyża i św. Pawła dziś

Od frontu, z przodu, z okazałymi schodami, nad całym kompleksem góruje budynek główny, pełniący funkcję administracyjną. Z jego okien rozpościera się niesamowity widokiem na perłę Barcelony, jaką jest oczywiście Kościół Sagrada Familia. Cały szpital przez styl w jakim powstał, czyli katalońskiej secesji, łączącej elementy średniowiecza ze stylem mauretańskim – wcale nie przypomina szpitala! 🙂

Budynek główny pokrywa duży kopułowy dach. W środku zachwyca imponująca sala z marmurowymi kolumnami i mozaikowym sufitem. Pod wieloma względami przypomina kościół i taki właśnie był zamysł architekta. Miał symbolizować tradycję chrześcijańską przyjmującą z otwartymi rękoma chorych ludzi by udzielić im pomocy. Obecnie znajduje się w nim również m.in. biblioteka i sekretariat.

Szpital św. Krzyża i św. Pawła - budynek główny
Szpital św. Krzyża i św. Pawła – budynek główny

Wszystkie budynki połączone są ze sobą pod ziemią siecią tuneli, przejść podziemnych, które umożliwiały łatwiejszą komunikację pomiędzy poszczególnymi blokami i transport chorych. Obecnie w poszczególnych blokach podziwiać można dawne sprzęty takie jak łóżka szpitalne, aparatura, stare zdjęcia etc. Zachwyca oryginalna glazura, kafelki, a także okna, sklepienia. Ogólnie całość, która została pieczołowicie odrestaurowana i zabezpieczona dla potomnych. Wszystko to sprawia, że po plecach przechodzi miły dreszczyk i zachwyt 🙂

Szpital św. Krzyża i św. Pawła w 1997 roku znalazł się ten obiekt na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCIO. Jest to bez wątpienia arcydzieło secesji, które koniecznie trzeba zwiedzić!
Szpital św. Krzyża i św. Pawła

Szpital św. Krzyża i św. Pawła

Szpital św. Krzyża i św. Pawła

Zwiedzanie szpitala

Zwiedzanie odbywa się samodzielne, z audioguide (jest również język polski!) lub z przewodnikiem. Grupy z przewodnikiem są zbierane o konkretnej godzinie (szczegóły poniżej) tylko w piątki, soboty i niedziele. My zwiedzaliśmy samodzielne z mapką, którą otrzymuje każdy turysta na wejściu przy zakupie biletu. Przejścia do poszczególnych części są bardzo dobrze oznakowane, a i intuicyjnie można samemu bardzo dokładnie zwiedzić cały obiekt.

Połączenie tradycyjnych, oryginalnych wnętrz z urządzeniami audiowizualnymi wyszło jego twórcom bardzo dobrze – dlatego w skali 1-10 dajemy temu obiektowi 10.

Ceny, rezerwacja

OsobaSamodzielne zwiedzanieZwiedzanie z przewodnikiemAudioguikde
Osoba dorosła15 euro20 euro4 euro
Młodzież 12 – 29 lat10,50 euro14 euro4 euro
Dzieci do 12 lat, niepełnosprawni0 euro
Seniorzy +65 lat10,50 euro14 euro4 euro

Grupy z przewodnikiem w piątki, soboty, niedziele oraz wakacje:

  • j. angielski – 11:00
  • j. hiszpański – 12:00
  • j. kataloński – 12:0

Godziny otwarcia

Okres Godziny
Listopad – marzec Poniedziałek – sobota 9:30 – 17:30
Niedziela oraz wakacje 9:30 – 15:00
Kwiecień – październikc Poniedziałek – sobota 9:30 – 19:00
Niedziela oraz wakacje 9:30 – 15:00

Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem.

Dojazd

Do szpitala idzie się przyjemnie promenadą (Avinguda de Gaudi) od świątyni Sagrada Familia ok. 1 kilometra. Jeśli chcecie dojechać możliwe blisko obiektu:

Metro: niebieska linia L5 – stacja Sant Pau / Dos de Maig
Autobus turystyczny: niebieska linia – stacja Gracia
Autobus miejski: H8, 19, 47, 117, 192

Szpital św. Krzyża i św. Pawła





Zobacz również

8 komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team