Okolice

Montserrat – dojazd z Barcelony

Dojazd z Barcelony do Montserrat jest prosty i dobrze zorganizowany. Miejsce jest niezwykle licznie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i samych Katalończyków. Opactwo w ciągu roku odwiedza przeszło 2 miliony osób.

Więcej o samym Montserrat piszemy w osobnym wpisie – Montserrat. Tu zajmiemy się tylko dojazdem na miejsce z Barcelony.

Wycieczka

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest zakup gotowej wycieczki. Na miejsce przemieścimy się autobusem, a w cenie mamy przewodnika. Istnieje wersja zwiedzania samego Montserrat, jak i wersja z kryptą Gaudiego.

Wyjazd na wycieczki odbywa się z placu katalońskiego. Program samego Monserrat realizowany jest w poniedziałki. Wersja z kryptą Gaudiego dwa razy w tygodniu – w piątki oraz soboty. Szczegóły oraz ceny możecie zobaczyć w poniższych linkach. Możecie również dokonać zakupu online, a otrzymanym voucherem okazać się obsłudze na miejscu.

Wycieczki są realizowane w języku polskim.

Wyjazd samodzielny

Sporo osób decyduje się na dojazd na miejsce wypożyczonym samochodem. Warto wziąć przy tym pod uwagę fakt, że na samej górze liczba miejsc parkingowych jest ograniczona. Najwięcej osób parkuje w okolicach stacji kolejki szynowej – Cremallera. Trzeba jednak dodatkowo kupić bilet na wjazd na szczyt, gdzie znajduje się klasztor.

Monserrat - oznaczenie drogi na pociąg

Montserrat - plac hiszpański
Oznaczenia zejścia do stacji odjazdu pociągów na placu hiszpańskim – nie sposób się pogubić 🙂

Najbardziej popularny jest dojazd pociągiem, a następnie kolejką szynową bądź linową. Można również wysiąść z pociągu na stacji Monistrol Montserrat i pokonać drogę na szczyt pieszo specjalnym szlakiem. My zrobiliśmy to w następujący sposób:

1. Udajemy się na plac hiszpański, skąd odjeżdża pociąg R5 (Manresa). Na stacji metra świetnie jest opisany kierunek w celu zakupu biletów oraz znalezienia odpowiedniego peronu. Nie sposób się zagubić 🙂
2. Kupujemy bilet w automatach. Są tutaj dedykowani pracownicy, którzy służą pomocą w zakresie wybrania interesującej nas opcji. Postanowiliśmy skorzystać z pomocy, aby było prościej. Bardzo dobrze rozmawiają po angielsku. Aktualny rozkład jazdy na 2021 rok przedstawia się w taki sposób, że pociąg R5 odjeżdża 36 minut po każdej godzinie, ale w niektóre z nich odjeżdża również 56 po. Kursy są już od 5:36, jednak w tabelce uwzględniamy godziny, które cieszą się popularnością wśród turystów:
Barcelona – Plac Hiszpański Przyjazd do stacji Aeri Montserrat (kolej linowa) Przyjazd do stacji Monistrol Montserrat (kolej szynowa)
08:36 09:37 09:41
09:36 10:37 10:41
10:36 11:37 11:41
11:36 12:37 12:41
11:56 12:57 13:01
12:36 13:37 13:41
12:56 13:57 14:01
13:36 14:37 14:41
13:56 14:57 15:01
14:36 15:37 15:41
15:56 16:57 15:41
16:36 17:37 17:41
     
     

3. Na stacji na Placu Hiszpańskim kupujemy bilet zarówno na pociąg, jak i na kolejny środek transportu na górę (chyba, że zamierzacie iść pieszo). My w jedną stronę zdecydowaliśmy się na przejazd wagonikiem linowym (Aeri), a na powrocie kolejką szynową (Cremallera). W zależności od wybranego drugiego środka transportu, wysiadamy na innych stacjach – jak widać w powyższej tabelce.

Aktualny cennik biletów na rok 2021:

Rodzaj biletu Opis Cena
Dorosły pojedynczy Pojedyncza podróż do Montserrat. Kupując bilet określasz czy chcesz podróżować kolejką linową – Aeri, czy kolejką szynową – Cremallera. Pamiętaj, że z pociągu trzeba wysiąść na odpowiedniej stacji 13,25 euro
Dorosły dwustronny Bilet w dwie strony – pociąg + kolej szynową / linowa 24,00 euro
Dziecko pojedynczy To samo co w dorosłym pojedynczym 9,85 euro
Dziecko dwustronny To samo co w dorosłym dwustronnym 18,40 euro
Emeryt pojedynczny To samo co dorosły pojedynczy 12,45 euro
Emeryt dwustronny To samo co dorosły dwustronny

22,70 euro

Trans Montserrat Ticket – jest to pakietowy bilet, który łączy w sobie przejazd pociągiem, przejazd koleją linową lub szynową na górę. Dodatkowo funicolary, który wywożą turystów na sam szczyt Monserrat (dwustronny bilet to blisko 10 euro), a także do jaskini Santa Cova (dwustronny bilet 5 euro). Trans Montserrat Ticket zawiera również dwa przejazdy metrem w Barcelonie (domyślnie na plac hiszpański oraz z placu hiszpańskiego. Cena Trans Montserrat Ticket to 35,30 euro. To jedyny z biletów, który w 2021 roku nie objęła podwyżka ceny. To bardzo atrakcyjna opcja dla osób, które chcą dokładnie zwiedzić okolice klasztoru.

4. Po kupieniu biletów kierujemy się na peron i czekamy na odjazd pociągu. Bilet kasujemy w kasownikach znajdujących się na peronie.Pamiętajcie, że stacja Plac Hiszpański jest bardzo duża. Jeśli nastawiacie się na konkretną godzinę odjazdu pociągu to weźcie pod uwagę odpowiedni zapas czasowy. Samo dojście i kupienie biletu trwa. Jak widać, przejazd pociągiem trwa godzinę. Pamiętajcie o opuszczeniu pociągu na odpowiedniej stacji w zależności od wybranego środka dostania się na szczyt Montserrat.
5. Powrót z góry odbywa się w analogiczny sposób. Należy przy tym mieć na uwadze powrotny rozkład pociągów. Rozkład aktualny na <strong>2021 rok</strong>.
Odjazd z Monistrol Montserrat (kolej szynowa Cremallera) Odjazd z Aeri-Montserrat (kolej linowa Aeri) Przyjazd na Plac Hiszpański w Barcelonie
09:41 09:45 10:45
11:41 11:45 12:45
12:41 12:45 13:45
13:41 13:45 14:45
14:41 14:45 15:45
15:41 15:45 16:45
16:41 16:45 17:45
17:41 17:45 18:45
18:41 18:45 19:45
Pociąg do Montserrat
W środku pociągu R5 kursującego do Monstserrat

Pociąg do Montserrat - wyświetlacz
Bardzo dobre oznakowanie stacji na wyświetlaczach w pociągu

Stacje Aeri - Montserrat
Wysiadamy na stacji Aeri

Aeri Montserrat
Stacja oraz kolejka Aeri zabierająca nas na górę
Montserrat - zjazd na dół
Zjazd na dół

Oznaczenie podróży zjazdu oraz wjazdu na górę

Stacja Monistrol Central - Cremallera
Stacja Monistrol – Central, skąd odjeżdża kolejka Cremallera na Montserrat

Przejazd samą kolejką szynową lub linową

Dla osób, które planują dojechać do dolnych stacji kolejek Aeri bądź Cremallera na własną rękę, istnieje możliwość kupienia samych wjazdów.

W przypadku kolejki szynowej Cremallera na dolnej stacji znajduje się duży, bezpłatny parking, stąd nie ma problemów z zaparkowaniem samochodu.

Cennik aktualny na rok 2020:

AERI

Rodzaj biletu Cena
Osoba dorosła
Osoba dorosła dwustronny
7,50 euro
11,50 euro
Dziecko 4 – 13 lat
Dziecko 4 – 13 lat dwustronny
4,00 euro
6,00 euro
Osoby powyżej 65 lat
Osoby powyżej 65 lat dwustronny
6,00 euro
9,00 euro
Dzieci do 4 lat bezpłatnie


CREMALLERA

Rodzaj biletu Cena
Osoba dorosła
Osoba dorosła dwustronny
6,90 euro
11,50 euro
Dziecko 4 – 13 lat
Dziecko 4 – 13 lat dwustronny
3,80 euro
6,30 euro
Osoby powyżej 65 lat
Osoby powyżej 65 lat dwustronny
6,20 euro
10,30 euro
Dzieci do 4 lat bezpłatnie

Zobacz również

53 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Witam. A co w przypadku gdy pociągiem R5 chcę dojechać tylko do Monistrol Montserrat a w górę wyjść pieszo? Jaki bilet wtedy kupić? W tabeli nie widzę biletu jedynie na przejazd pociągiem, wszystkie są w pakiecie z kolejką szynową lub linową.

  Odpowiedz
  • Dzięki za komentarz. Zaktualizujemy w najbliższym czasie informacje również o same przejazdy. Zaktualizujemy również tabelkę z cenami w zależności od wysokiego czy niskiego sezonu.

   Aktualnie na sam przejazd 8,40 euro za bilet dwustronny.

  • Ile zajmuje wejście pieszo na górę ze stacji Monistrol Montserrat?

 • Czy na karte Hola BCN dojedziemy do Montserrat?

  Odpowiedz
 • Hej, świetna strona, którą szczegółowo przeglądam przed marcowym wylotem do Barcelony. I tu mam pytanie: otóż wybieram się do Montserrat ale zależy mi, aby wejść (i zejść) prosto z pociągu M5 w Monistrol Montserrat przez Monestir de Montserrat wejść na Sant Jeroni. Z Monestir sprawa prosta, natomiast ile czasu i czy w ogóle istnieje taka możliwość by wejść z buta z Monistrol do Monestir i ew. ile mniej więcej czasu by to zajęło? Szukałem w necie, ale chyba wszyscy wjeżdżają którąś z kolejek 🙂 Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • No właśnie, większość wjeżdża kolejkami 🙂 Z pewnością taki treking kiedyś zrobimy, ale na ten moment nie możemy ci udzielić pewnych, sprawdzonych wskazówek 🙂

 • Mam pytanie: czy osoba na wózku inwalidzkim elektrycznym dojedzie do klasztoru wszystkimi kolejkami? Czy są one przystosowane dla osób niepełnosprawnych? Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Iza – Aeri – nie!

   Aeri to zabytkowy wagonik, który nie jest przygotowany do przyjęcia osób na wózkach. Ze stacji Aeri ciężko poza tym pokonać schody, które są zaraz po wyjściu z wagonika.

   Polecam kolej zębatą. Jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, z szerokimi, wyznaczonymi miejscami. To samo sama stacja na Montserrat.

  • Dziękuję 🙂

 • Informacja z zeszłego tygodnia: funicular do Jaskini Santa Cova jest popsuty, z klasztoru jeździ tylko funicular na szczyt (Sant Joan). Jeśli więc ktoś rozważa zakup biletu Trans Montserrat, to warto to uwzględnić w kalkulacjach.

  Odpowiedz
 • Witam, czy w niedzielę też się można tam dostać? Tzn. Działają te kolejki? Ile mniej więcej czasu trzeba przeznaczyć na taką wycieczkę przy dojazdach kolejką?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj Darek,
   Jasne, w niedziele wszystko normalnie funkcjonuje.
   Sam przejazd pociągiem to ok. godzina.
   Kolejka na górę wjeżdża raptem kilka minut, ale czas wejścia do niego zależy od ilości turystów i kolejki na dole (Aeri). Dużą większą przepustowością może się z pewnością pochwalić kolejka szynowa.

  • Witam, czy bilet na pociąg do Monserrat dla 3,5 letniego dziecka jest darmowy tak jak na kolejkę?

  • Dokładnie, podróżuje bezpłatnie 🙂

 • Witam, czy proponowane wycieczki w linkach w artykule powyżej są z przewodnikiem w języku polskim?

  Odpowiedz
 • Witam,
  Czy bilety są na konkretne godziny?

  Odpowiedz
 • Witaj,
  W sierpniu lecę na tydzień do Barcelony. Ponieważ zależy mi na wschodach i zachodach słońca w Montserrat wykupiłam też tam dwa noclegi. Mam pytanie dotyczące zakupu biletu w Barcelonie w obie strony. Czy mogę taki bilet kupić na pociąg i kolejkę i jest on ważny wtedy, gdy go skasuję, czy w moim przypadku, muszę kupić bilet w jedną stronę, a potem po dwóch dniach w Montserrat dopiero bilet powroty – jest to dla mnie istotne ponieważ nie znam języka (ani hiszpańskiego, ani angielskiego) więc będę musiała i tak to wszystko ogarniać przy pomocy translatora, a nie chciałabym sobie narobić problemów bądź niepotrzebnych kosztów.

  Odpowiedz
  • Wiesława – wyda się, że bilet powrotny można wykorzystać dwa dni później, ale nie znalazłem jednoznacznego potwierdzenia.
   Bilet dwustronny jest zawsze ciut tańszy niż jednostronny więc pytanie jest zrozumiałe.
   Na Twoim miejscu przepłaciłbym 2 euro i kupił bilet pojedynczy w Barcelonie, a późnij powrotny na Monserrat.

   /edit
   Dodzwoniłem się na infolinię. Otrzymałem informację że bilet dwustronny można wykorzystać na powrót w ciągu 7 dni 🙂

 • Poza zadanym pytaniem bardzo chciałam Wam podziękować za tę stronę i pracę , którą w to wkładacie. Dla kogoś kto sam organizuje wyjazd, w dodatku nie znając języka, jest to naprawdę niesamowita pomoc. Przepraszam za może nieładne określenie, ale taka prosta ” łopatologia” ze szczegółami, zdjęciami i filmikami gdzie zejść, gdzie skręcić, gdzie wsiąść, gdzie kupić, itd jest czymś wspaniałym i dla wielu niezbędnym. Dlatego chylę czoła i jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję:). Jeżeli się nie pogniewacie to dodam,ze równie dużą pomocą jest dla mnie w planowaniu strona Karola Wernera „Kołem się toczy”. Oby takich ludzi jak Wy było jak najwięcej.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
 • Marcin Ćwikła
  2 sierpnia 2019 09:50

  Witam, Jaka jest cena przejazdu tylko kolejką linową lub szynową przy transporcie własnym samochodem? Jaka jest cena parkingu? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witaj Marcin,
   Koszt samej kolejki linowej Aeri to 7,5 euro za wjazd i 11,50 za podróz w obie strony.
   Dziecko 4 – 13 lat to odpowiednio 4 i 6 euro.
   Kolej szynowa Cremallera to 6,60 euro w jedną i 11 euro w dwie strony.
   Dziecko 4 – 13 lat to odpowiednio 3,65 i 6,05 euro.

   Przy stacji kolejki szynowej znajduje się bardzo duży, bezpłatny parking.
   Zamieścimy aktualne cenniki w tym wpisie, dzięki za pytanie.

 • Witam was dobrodzieje ponownie, tym razem w tym wątku 🙂
  Otóż w planach mam też Montserrat, planuję kupić Trans Montserrat Ticket (x4), ale:

  1) cena normalna 35,30, a online 31,60 – jak się potem z tym przemieszczać przez bramki itp ? Czy trzeba drukować, czy na telefonie … ? Nie czaję.

  2) bilet obejmuje dojazd metrem do PL. Espanya (i z powrotem) – fajnie, ja będę podróżował z Pl. Catalunya – to znaczy, że mam go już tam mieć – da się go już TAM kupić w automatach, czy gdzieś indziej, gdybym nie kupował online?

  3) bilet obejmuje wjazd na górę kolejką Cremallera, a trochę zależało mi też na Aeri – ale tak się chyba nie da – żeby jedną pod górę, a drugą z góry. Myślałem, żeby zjechać z góry Aeri, wtedy dodatkowo koszt za moją familię (2+2) wyszedłby 23 euro – warto ?

  Odpowiedz
  • Witaj Pedro

   1) Po opłaceniu otrzymasz voucher, ale na właściwe bilety musisz go wymienić w jednym ze wskazanym na voucherów punktów.

   2) Tak jak wyżej – komplet biletów wymienisz na miejscu na podstawie otrzymanego email vouchera.

   3) Przejazd jest krótki, ale ciekawy. Wg mnie warto wykorzystać oba środki transportu, więc my również inaczej wjechaliśmy, inaczej zjechaliśmy. Cremallera w dwie strony to fajna atrakcja dla zmotoryzowanych – jest spory, darmowy parking. Przy podróży pociągiem z Barcelony, polecam połączenie Aeri oraz Cremallera 😉

  • Dzień dobry, podobnie jak Wy, chcemy wjechać kolejką linową i zjechać kolejką szynową 🙂 Czy na Placu Hiszpańskim można kupić osobno bilety w obie strony? Bo jak dobrze rozumiem bilet dwustronny Combinat jest tylko na kolejkę linową lub tylko szynową?
   Pozdrawiam

  • Dokładnie w taki sposób kupiliśmy bilet na placu hiszpańskim w automacie 🙂
   Nie będzie mieć zatem z taką kombinacją żadnego problemu.

 • Cześć ! No więc byłem 🙂 oj warto, warto … ale teraz nie o tym.

  Trans Montserrat Ticket kosztuje 31,60 – niezależnie gdzie kupowany, my kupiliśmy je po prostu w biurze informacji turystycznej na Pl. Katalońskim (Barcelonaturisme) i stamtąd od razu metrem na Pl. Espanya.

  Bilet z opcją jazdy kolejką linową (Aeri) w obie strony – przejazd faktycznie krótki ale wrażenia bezcennne !
  Cena może jest niższa przez to, że funicular do Santa Cova nadal nie działa.

  No a jak już się na samą górę wjedzie, to jest tam co robić :-)))
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Witam. Czy za zakup biletu w automacie można płacić gotówką? (do Montserrat i ogólnie bilety komunikacji miejskiej).

  Odpowiedz
 • Cześć, planuję dojazd autem i wejście na Saint Jeroni, czy nie będzie problemów z zakupem biletów na kolejkę szynową w poniedziałek? Będę około 14. Czy nie ma tam „kolejki do kolejki” jak u nas na Kasprowym :)? Może da się kupić online.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Jak byliśmy ostatnio ludzie na bieżąco kupowali bilety i zjeżdżali. Nie ma tam dużych zatorów tym badziej, że kolej szynowa jednorazowo wywozi sporo osób.

 • Czy polscy emeryci i dzieci także mogą korzystać z ulgi?

  Odpowiedz
 • Witam, będę potrzebował kupić bilet z msc. Palleja (w której mamy kwaterę) do Montserrat Aeri – nie wiem jakie to strefy i jakie bilety muszę kupić na sam przejazd pociągiem dla rodziny 2+2. Proszę o radę.

  Odpowiedz
  • Hej,
   Jedziesz linią R5 bezpośrednio z Palleja do Aeri do Montserrat.
   Przejazd 30 minut.
   Koszt biletu jednorazowego to 4,50 euro (3 strefy).
   W dwie trony bilety wyjdą cię łącznie 36 euro.

   Możesz zatem kupić bilet T-Familiar na III strefy w cenie 27 euro i wykorzystacie idealnie wszystkie 8 przejazdów, które znajdują się na tej karcie 🙂

 • Gabi & Robert
  30 czerwca 2021 11:41

  Hej,
  Będziemy mieć wykupiony bilet T-Casual na 6 stref. Dobrze rozumiem, że wystarczy on na dojazd pod Montserrat i później należy tylko dokupić bilet na kolejkę szynową lub linową? Czy można zakupić je na miejscu, online, czy na Placu Hiszpańskim należy wykupić bilety tylko na kolejkę szynową/linową?

  Odpowiedz
 • Czy bilet Trans Montserrat Ticket, można kupić w dowolnym automacie czy tylko na placu hiszpańskim?

  Odpowiedz
  • Można go kupić na stacjach, z których odjeżdża pociąg jadący przez Monistrol de Montserrat.

 • Witam,
  Czy dobrze myślę ?
  Bilet T-Familiar 4 strefy kosztuje 35,00 €
  Bilet na kolejkę dwustronny kosztuje 11,50 €
  Czyli kupując bilet T-Familiar i 4 bilety na kolejkę zapłacimy 81 €.
  Czyli będzie taniej o 11 € niż kupując 4 bilety do Montserrat (w dwie strony – pociąg + kolej) /zapłacimy wówczas 92 € 4* 23/

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   13 lipca 2021 10:40

   Witaj,
   Rzuciłem okiem na poniższe wyliczenie i nie znalazłem błędów, więc jesteś chyba na dobrej drodze 🙂

 • Cześć,
  czy w ramach biletu dwustronnego (23 euro) możemy w jedną stronę wjechać kolejką szynową, a w drugą wagonikiem?

  W automacie biletowym znajdziemy taką opcję?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   21 lipca 2021 19:42

   Cześć,
   W momencie kupowania biletów w automacie precyzujesz wjazd i zjazd.
   Nie można dowolnie z tego korzystać, trzeba wybrać konkretny rodzaj transportu 😉

 • Obecnie został zmieniony rozkład jazdy pociągów (sierpień 2021) relacji Barcelona – Montserrat. Wyjazd co godzinę z Barcelony. Pociąg wyjeżdża 26 minut po pełnej godzinie np 9.26. Powrót z Montserrat kolejką szynową 15 minut po godzinie np. 16.15.

  Odpowiedz
  • Marta – wielkie dzięki za komentarz. Zaktualizujemy dzięki temu wpis o aktualne godziny.

 • Maćkowi chyba chodziło o to czy jak kupujemy bilet w dwie strony (za 23 EUR) to możemy wjechać np. kol. linową a zjechać szynową? Czy musimy kupić w tamtą stronę z linową (za 12,65 EUR) a powrót z szynową (też 12,65 EUR). Druga opcja wychodzi ciut drożej 😉

  Odpowiedz
  • 🙂
   Kiedy kupujemy bilet dwustronny w kasie czy automacie, musimy sprecyzować czym będziemy wjeżdżać i czym zjeżdżać.
   Jeśli chcemy wjechać Aeri, ale zjechać szynową, trzeba właśnie w taki sposób kupić bilety.
   Nie wiem jak podchodzą do tego na miejscu, gdybyśmy jednak zmienili zdanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu