Z Barcelony do Montserrat

Montserrat – dojazd z Barcelony

Dojazd z Barcelony do Montserrat jest prosty i dobrze zorganizowany. Miejsce jest niezwykle licznie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i samych Katalończyków. Opactwo w ciągu roku odwiedza przeszło 2 miliony osób.

Więcej o samym Montserrat piszemy w osobnym wpisie – Montserrat. Tu zajmiemy się tylko dojazdem na miejsce z Barcelony.

Wycieczka

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest zakup gotowej wycieczki. Na miejsce przemieścimy się autobusem, a w cenie mamy przewodnika. Istnieje wersja zwiedzania samego Montserrat, jak i wersja z kryptą Gaudiego.

Wyjazd na wycieczki odbywa się z placu katalońskiego. Program samego Monserrat realizowany jest w poniedziałki. Wersja z kryptą Gaudiego dwa razy w tygodniu – w piątki oraz soboty. Szczegóły oraz ceny możecie zobaczyć w poniższych linkach. Możecie również dokonać zakupu online, a otrzymanym voucherem okazać się obsłudze na miejscu.

Wycieczki są realizowane w języku polskim.

Wyjazd samodzielny

Sporo osób decyduje się na dojazd na miejsce wypożyczonym samochodem. Warto wziąć przy tym pod uwagę fakt, że na samej górze liczba miejsc parkingowych jest ograniczona. Najwięcej osób parkuje w okolicach stacji kolejki szynowej – Cremallera. Trzeba jednak dodatkowo kupić bilet na wjazd na szczyt, gdzie znajduje się klasztor.

Monserrat - oznaczenie drogi na pociąg
Montserrat - plac hiszpański

Oznaczenia zejścia do stacji odjazdu pociągów na placu hiszpańskim – nie sposób się pogubić 🙂

Najbardziej popularny jest dojazd pociągiem, a następnie kolejką szynową bądź linową. Można również wysiąść z pociągu na stacji Monistrol Montserrat i pokonać drogę na szczyt pieszo specjalnym szlakiem. My zrobiliśmy to w następujący sposób:

1. Udajemy się na plac hiszpański, skąd odjeżdża pociąg R5 (Manresa). Na stacji metra świetnie jest opisany kierunek w celu zakupu biletów oraz znalezienia odpowiedniego peronu. Nie sposób się zagubić 🙂
2. Kupujemy bilet w automatach. Są tutaj dedykowani pracownicy, którzy służą pomocą w zakresie wybrania interesującej nas opcji. Postanowiliśmy skorzystać z pomocy, aby było prościej. Bardzo dobrze rozmawiają po angielsku. Aktualny rozkład jazdy na 2019 rok przedstawia się następująco:
Barcelona – Plac Hiszpański Przyjazd do stacji Aeri Montserrat (kolej linowa) Przyjazd do stacji Monistrol Montserrat (kolej szynowa)
08:36 09:37 09:41
09:36 10:37 10:41
10:36 11:37 11:41
11:36 12:37 12:41
11:56 12:57 13:01
12:36 13:37 13:41
12:56 13:57 14:01
13:36 14:37 14:41
13:56 14:57 15:01
14:36 15:37 15:41
15:56 16:57 17:01
16:36 17:37 17:41

3. Na stacji na Placu Hiszpańskim kupujemy bilet zarówno na pociąg, jak i na kolejny środek transportu na górę (chyba, że zamierzacie iść pieszo). My w jedną stronę zdecydowaliśmy się na przejazd wagonikiem linowym (Aeri), a na powrocie kolejką szynową (Cremallera). W zależności od wybranego drugiego środka transportu, wysiadamy na innych stacjach – jak widać w powyższej tabelce.

Aktualny cennik biletów na rok 2020:

Rodzaj biletu Opis Cena
Dorosły pojedynczy Pojedyncza podróż do Montserrat. Kupując bilet określasz czy chcesz podróżować kolejką linową – Aeri, czy kolejką szynową – Cremallera. Pamiętaj, że z pociągu trzeba wysiąść na odpowiedniej stacji 12,65 euro
Dorosły dwustronny Bilet w dwie strony – pociąg + kolej szynową / linowa 23,00 euro
Dziecko pojedynczy To samo co w dorosłym pojedynczym 9,55 euro
Dziecko dwustronny To samo co w dorosłym dwustronnym 17,80 euro
Emeryt pojedynczny To samo co dorosły pojedynczy 11,95 euro
Emeryt dwustronny To samo co dorosły dwustronny 21,80 euro

Trans Montserrat Ticket – jest to pakietowy bilet, który łączy w sobie przejazd pociągiem, przejazd koleją linową lub szynową na górę. Dodatkowo funicolary, który wywożą turystów na sam szczyt Monserrat (dwustronny bilet to blisko 10 euro), a także do jaskini Santa Cova (dwustronny bilet 5 euro). Trans Montserrat Ticket zawiera również dwa przejazdy metrem w Barcelonie (domyślnie na plac hiszpański oraz z placu hiszpańskiego. Cena Trans Montserrat Ticket to 35,30 euro.

4. Po kupieniu biletów kierujemy się na peron i czekamy na odjazd pociągu. Bilet kasujemy w kasownikach znajdujących się na peronie.Pamiętajcie, że stacja Plac Hiszpański jest bardzo duża. Jeśli nastawiacie się na konkretną godzinę odjazdu pociągu to weźcie pod uwagę odpowiedni zapas czasowy. Samo dojście i kupienie biletu trwa. Jak widać, przejazd pociągiem trwa godzinę. Pamiętajcie o opuszczeniu pociągu na odpowiedniej stacji w zależności od wybranego środka dostania się na szczyt Montserrat.
5. Powrót z góry odbywa się w analogiczny sposób. Należy przy tym mieć na uwadze powrotny rozkład pociągów. Oto on.
Odjazd z Monistrol Montserrat (kolej szynowa Cremallera) Odjazd z Aeri-Montserrat (kolej linowa Aeri) Przyjazd na Plac Hiszpański w Barcelonie
09:41 09:45 10:45
11:41 11:45 12:45
12:41 12:45 13:45
13:41 13:45 14:45
14:41 14:45 15:45
15:41 15:45 16:45
16:41 16:45 17:45
17:41 17:45 18:45
18:41 18:45 19:45
Pociąg do Montserrat

W środku pociągu R5 kursującego do Monstserrat

Pociąg do Montserrat - wyświetlacz


Bardzo dobre oznakowanie stacji na wyświetlaczach w pociągu

Stacje Aeri - Montserrat

Wysiadamy na stacji Aeri

Aeri Montserrat


Stacja oraz kolejka Aeri zabierająca nas na górę

Montserrat - zjazd na dół

Zjazd na dół

Oznaczenie podróży zjazdu oraz wjazdu na górę

Stacja Monistrol Central - Cremallera


Stacja Monistrol – Central, skąd odjeżdża kolejka Cremallera na Montserrat

Przejazd samą kolejką szynową lub linową

Dla osób, które planują dojechać do dolnych stacji kolejek Aeri bądź Cremallera na własną rękę, istnieje możliwość kupienia samych wjazdów.

W przypadku kolejki szynowej Cremallera na dolnej stacji znajduje się duży, bezpłatny parking, stąd nie ma problemów z zaparkowaniem samochodu.

Cennik aktualny na rok 2020:

AERI
Rodzaj biletu Cena
Osoba dorosła
Osoba dorosła dwustronny
7,50 euro
11,50 euro
Dziecko 4 – 13 lat
Dziecko 4 – 13 lat dwustronny
4,00 euro
6,00 euro
Osoby powyżej 65 lat
Osoby powyżej 65 lat dwustronny
6,00 euro
9,00 euro
Dzieci do 4 lat bezpłatnie
CREMALLERA
Rodzaj biletuCena
Osoba dorosła
Osoba dorosła dwustronny
6,90 euro
11,50 euro
Dziecko 4 – 13 lat
Dziecko 4 – 13 lat dwustronny
3,80 euro
6,30 euro
Osoby powyżej 65 lat
Osoby powyżej 65 lat dwustronny
6,20 euro
10,30 euro
Dzieci do 4 latbezpłatnie

39 odpowiedzi do «Montserrat – dojazd z Barcelony»

 1. Julbo pisze:

  Witam. A co w przypadku gdy pociągiem R5 chcę dojechać tylko do Monistrol Montserrat a w górę wyjść pieszo? Jaki bilet wtedy kupić? W tabeli nie widzę biletu jedynie na przejazd pociągiem, wszystkie są w pakiecie z kolejką szynową lub linową.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Dzięki za komentarz. Zaktualizujemy w najbliższym czasie informacje również o same przejazdy. Zaktualizujemy również tabelkę z cenami w zależności od wysokiego czy niskiego sezonu.

   Aktualnie na sam przejazd 8,40 euro za bilet dwustronny.

  2. Aneta pisze:

   Ile zajmuje wejście pieszo na górę ze stacji Monistrol Montserrat?

 2. KK pisze:

  Czy na karte Hola BCN dojedziemy do Montserrat?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Niestety, działa tylko w I strefie, a Montserrat to już zdecydowanie poza miastem.

  2. alina pisze:

   Jahahah tak jak ja w 96 pomyliłam strefy i dojechałam hola barcelona na giewont.

 3. edan pisze:

  Hej, świetna strona, którą szczegółowo przeglądam przed marcowym wylotem do Barcelony. I tu mam pytanie: otóż wybieram się do Montserrat ale zależy mi, aby wejść (i zejść) prosto z pociągu M5 w Monistrol Montserrat przez Monestir de Montserrat wejść na Sant Jeroni. Z Monestir sprawa prosta, natomiast ile czasu i czy w ogóle istnieje taka możliwość by wejść z buta z Monistrol do Monestir i ew. ile mniej więcej czasu by to zajęło? Szukałem w necie, ale chyba wszyscy wjeżdżają którąś z kolejek 🙂 Pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek pisze:

   No właśnie, większość wjeżdża kolejkami 🙂 Z pewnością taki treking kiedyś zrobimy, ale na ten moment nie możemy ci udzielić pewnych, sprawdzonych wskazówek 🙂

 4. Iza pisze:

  Mam pytanie: czy osoba na wózku inwalidzkim elektrycznym dojedzie do klasztoru wszystkimi kolejkami? Czy są one przystosowane dla osób niepełnosprawnych? Pozdrawiam 🙂

  1. Beata & Tomek pisze:

   Iza – Aeri – nie!

   Aeri to zabytkowy wagonik, który nie jest przygotowany do przyjęcia osób na wózkach. Ze stacji Aeri ciężko poza tym pokonać schody, które są zaraz po wyjściu z wagonika.

   Polecam kolej zębatą. Jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, z szerokimi, wyznaczonymi miejscami. To samo sama stacja na Montserrat.

  2. Iza pisze:

   Dziękuję 🙂

 5. Nebelwerfer pisze:

  Informacja z zeszłego tygodnia: funicular do Jaskini Santa Cova jest popsuty, z klasztoru jeździ tylko funicular na szczyt (Sant Joan). Jeśli więc ktoś rozważa zakup biletu Trans Montserrat, to warto to uwzględnić w kalkulacjach.

 6. Darek pisze:

  Witam, czy w niedzielę też się można tam dostać? Tzn. Działają te kolejki? Ile mniej więcej czasu trzeba przeznaczyć na taką wycieczkę przy dojazdach kolejką?

  Pozdrawiam

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj Darek,
   Jasne, w niedziele wszystko normalnie funkcjonuje.
   Sam przejazd pociągiem to ok. godzina.
   Kolejka na górę wjeżdża raptem kilka minut, ale czas wejścia do niego zależy od ilości turystów i kolejki na dole (Aeri). Dużą większą przepustowością może się z pewnością pochwalić kolejka szynowa.

  2. Małgosia pisze:

   Witam, czy bilet na pociąg do Monserrat dla 3,5 letniego dziecka jest darmowy tak jak na kolejkę?

  3. Beata & Tomek pisze:

   Dokładnie, podróżuje bezpłatnie 🙂

 7. dorota pisze:

  Witam, czy proponowane wycieczki w linkach w artykule powyżej są z przewodnikiem w języku polskim?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Tak. Listę wszystkich wycieczek realizowanych w języku polskim znajdziesz tu:

   >> Klik <<

 8. Kasia pisze:

  Witam,
  Czy bilety są na konkretne godziny?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Nie, po prostu na dany dzień.

 9. Wiesława pisze:

  Witaj,
  W sierpniu lecę na tydzień do Barcelony. Ponieważ zależy mi na wschodach i zachodach słońca w Montserrat wykupiłam też tam dwa noclegi. Mam pytanie dotyczące zakupu biletu w Barcelonie w obie strony. Czy mogę taki bilet kupić na pociąg i kolejkę i jest on ważny wtedy, gdy go skasuję, czy w moim przypadku, muszę kupić bilet w jedną stronę, a potem po dwóch dniach w Montserrat dopiero bilet powroty – jest to dla mnie istotne ponieważ nie znam języka (ani hiszpańskiego, ani angielskiego) więc będę musiała i tak to wszystko ogarniać przy pomocy translatora, a nie chciałabym sobie narobić problemów bądź niepotrzebnych kosztów.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Wiesława – wyda się, że bilet powrotny można wykorzystać dwa dni później, ale nie znalazłem jednoznacznego potwierdzenia.
   Bilet dwustronny jest zawsze ciut tańszy niż jednostronny więc pytanie jest zrozumiałe.
   Na Twoim miejscu przepłaciłbym 2 euro i kupił bilet pojedynczy w Barcelonie, a późnij powrotny na Monserrat.

   /edit
   Dodzwoniłem się na infolinię. Otrzymałem informację że bilet dwustronny można wykorzystać na powrót w ciągu 7 dni 🙂

 10. Wiesława pisze:

  Poza zadanym pytaniem bardzo chciałam Wam podziękować za tę stronę i pracę , którą w to wkładacie. Dla kogoś kto sam organizuje wyjazd, w dodatku nie znając języka, jest to naprawdę niesamowita pomoc. Przepraszam za może nieładne określenie, ale taka prosta ” łopatologia” ze szczegółami, zdjęciami i filmikami gdzie zejść, gdzie skręcić, gdzie wsiąść, gdzie kupić, itd jest czymś wspaniałym i dla wielu niezbędnym. Dlatego chylę czoła i jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję:). Jeżeli się nie pogniewacie to dodam,ze równie dużą pomocą jest dla mnie w planowaniu strona Karola Wernera “Kołem się toczy”. Oby takich ludzi jak Wy było jak najwięcej.
  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Nie gniewamy się, dzięki za miłe słowa 🙂

 11. Marcin Ćwikła pisze:

  Witam, Jaka jest cena przejazdu tylko kolejką linową lub szynową przy transporcie własnym samochodem? Jaka jest cena parkingu? Pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj Marcin,
   Koszt samej kolejki linowej Aeri to 7,5 euro za wjazd i 11,50 za podróz w obie strony.
   Dziecko 4 – 13 lat to odpowiednio 4 i 6 euro.
   Kolej szynowa Cremallera to 6,60 euro w jedną i 11 euro w dwie strony.
   Dziecko 4 – 13 lat to odpowiednio 3,65 i 6,05 euro.

   Przy stacji kolejki szynowej znajduje się bardzo duży, bezpłatny parking.
   Zamieścimy aktualne cenniki w tym wpisie, dzięki za pytanie.

 12. Pedro pisze:

  Witam was dobrodzieje ponownie, tym razem w tym wątku 🙂
  Otóż w planach mam też Montserrat, planuję kupić Trans Montserrat Ticket (x4), ale:

  1) cena normalna 35,30, a online 31,60 – jak się potem z tym przemieszczać przez bramki itp ? Czy trzeba drukować, czy na telefonie … ? Nie czaję.

  2) bilet obejmuje dojazd metrem do PL. Espanya (i z powrotem) – fajnie, ja będę podróżował z Pl. Catalunya – to znaczy, że mam go już tam mieć – da się go już TAM kupić w automatach, czy gdzieś indziej, gdybym nie kupował online?

  3) bilet obejmuje wjazd na górę kolejką Cremallera, a trochę zależało mi też na Aeri – ale tak się chyba nie da – żeby jedną pod górę, a drugą z góry. Myślałem, żeby zjechać z góry Aeri, wtedy dodatkowo koszt za moją familię (2+2) wyszedłby 23 euro – warto ?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj Pedro

   1) Po opłaceniu otrzymasz voucher, ale na właściwe bilety musisz go wymienić w jednym ze wskazanym na voucherów punktów.

   2) Tak jak wyżej – komplet biletów wymienisz na miejscu na podstawie otrzymanego email vouchera.

   3) Przejazd jest krótki, ale ciekawy. Wg mnie warto wykorzystać oba środki transportu, więc my również inaczej wjechaliśmy, inaczej zjechaliśmy. Cremallera w dwie strony to fajna atrakcja dla zmotoryzowanych – jest spory, darmowy parking. Przy podróży pociągiem z Barcelony, polecam połączenie Aeri oraz Cremallera 😉

  2. Marta pisze:

   Dzień dobry, podobnie jak Wy, chcemy wjechać kolejką linową i zjechać kolejką szynową 🙂 Czy na Placu Hiszpańskim można kupić osobno bilety w obie strony? Bo jak dobrze rozumiem bilet dwustronny Combinat jest tylko na kolejkę linową lub tylko szynową?
   Pozdrawiam

  3. Beata & Tomek pisze:

   Dokładnie w taki sposób kupiliśmy bilet na placu hiszpańskim w automacie 🙂
   Nie będzie mieć zatem z taką kombinacją żadnego problemu.

 13. Pedro pisze:

  Cześć ! No więc byłem 🙂 oj warto, warto … ale teraz nie o tym.

  Trans Montserrat Ticket kosztuje 31,60 – niezależnie gdzie kupowany, my kupiliśmy je po prostu w biurze informacji turystycznej na Pl. Katalońskim (Barcelonaturisme) i stamtąd od razu metrem na Pl. Espanya.

  Bilet z opcją jazdy kolejką linową (Aeri) w obie strony – przejazd faktycznie krótki ale wrażenia bezcennne !
  Cena może jest niższa przez to, że funicular do Santa Cova nadal nie działa.

  No a jak już się na samą górę wjedzie, to jest tam co robić :-)))
  Pozdrawiam

  1. Beata & Tomek pisze:

   Dzięki za feedback 🙂

 14. Emka pisze:

  Witam. Czy za zakup biletu w automacie można płacić gotówką? (do Montserrat i ogólnie bilety komunikacji miejskiej).

  1. Beata & Tomek pisze:

   Oczywiście, przyjmują gotówkę 🙂

 15. Przemek pisze:

  Cześć, planuję dojazd autem i wejście na Saint Jeroni, czy nie będzie problemów z zakupem biletów na kolejkę szynową w poniedziałek? Będę około 14. Czy nie ma tam “kolejki do kolejki” jak u nas na Kasprowym :)? Może da się kupić online.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Cześć,
   Jak byliśmy ostatnio ludzie na bieżąco kupowali bilety i zjeżdżali. Nie ma tam dużych zatorów tym badziej, że kolej szynowa jednorazowo wywozi sporo osób.

 16. zofia pisze:

  Czy polscy emeryci i dzieci także mogą korzystać z ulgi?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Tak, ceny które są podane w tabelce dotyczą turystów, więc są bilety dla dzieci oraz emerytów.
   Cenniki zaktualizowane w oparciu o aktualne ceny 🙂

  2. zofia pisze:

   Dziękuję za informację, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *