Z Barcelony do Montserrat

Montserrat – dojazd z Barcelony

Dojazd z Barcelony do Montserrat jest prosty i dobrze zorganizowany. Miejsce jest niezwykle licznie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i samych Katalończyków. Opactwo w ciągu roku odwiedza przeszło 2 miliony osób.

Więcej o samym Montserrat piszemy w osobnym wpisie – Montserrat. Tu zajmiemy się tylko dojazdem na miejsce z Barcelony.

Wycieczka

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest zakup gotowej wycieczki. Na miejsce przemieścimy się autobusem, a w cenie mamy przewodnika. Istnieje wersja zwiedzania samego Montserrat, jak i wersja z kryptą Gaudiego.

Wyjazd na wycieczki odbywa się z placu katalońskiego. Program samego Monserrat realizowany jest w poniedziałki. Wersja z kryptą Gaudiego dwa razy w tygodniu – w piątki oraz soboty. Szczegóły oraz ceny możecie zobaczyć w poniższych linkach. Możecie również dokonać zakupu online, a otrzymanym voucherem okazać się obsłudze na miejscu.

 

Montserrat – kup wycieczkę

 

Montserrat i krypta Gaudiego – kup wycieczkę

 

Wyjazd samodzielny

Sporo osób decyduje się na dojazd na miejsce wypożyczonym samochodem. Warto wziąć przy tym pod uwagę fakt, że na samej górze liczba miejsc parkingowych jest ograniczona. Najwięcej osób parkuje w okolicach stacji kolejki szynowej – Cremallera. Trzeba jednak dodatkowo kupić bilet na wjazd na szczyt, gdzie znajduje się klasztor.

Monserrat - oznaczenie drogi na pociąg

Montserrat - plac hiszpańskiOznaczenia zejścia do stacji odjazdu pociągów na placu hiszpańskim – nie sposób się pogubić 🙂

Najbardziej popularny jest dojazd pociągiem, a następnie kolejką szynową bądź linową. Można również wysiąść z pociągu na stacji Monistrol Montserrat i pokonać drogę na szczyt pieszo specjalnym szlakiem. My zrobiliśmy to w następujący sposób:

 1. Udajemy się na plac hiszpański, skąd odjeżdża pociąg R5 (Manresa). Na stacji metra świetnie jest opisany kierunek w celu zakupu biletów oraz znalezienia odpowiedniego peronu. Nie sposób się zagubić 🙂
 2. Kupujemy bilet w automatach. Są tutaj dedykowani pracownicy, którzy służą pomocą w zakresie wybrania interesującej nas opcji. Postanowiliśmy skorzystać z pomocy, aby było prościej. Bardzo dobrze rozmawiają po angielsku. Aktualny rozkład jazdy na 2018 rok przedstawia się następująco:
  Barcelona – Plac Hiszpański Przyjazd do stacji Aeri Montserrat (kolej linowa) Przyjazd do stacji Monistrol Montserrat (kolej szynowa)
  08:36 09:37 09:41
  09:36 10:37 10:41
  10:36 11:37 11:41
  11:36 12:37 12:41
  11:56 12:57 13:01
  12:36 13:37 13:41
  12:56 13:57 14:01
  13:36 14:37 14:41
  13:56 14:57 15:01
  14:36 15:37 15:41
  15:56 16:57 17:01
  16:36 17:37 17:41

  Na stacji na Placu Hiszpańskim kupujemy bilet zarówno na pociąg, jak i na kolejny środek transportu na górę (chyba, że zamierzacie iść pieszo). My w jedną stronę zdecydowaliśmy się na przejazd wagonikiem linowym (Aeri), a na powrocie kolejką szynową (Cremallera). W zależności od wybranego drugiego środka transportu, wysiadamy na innych stacjach – jak widać w powyższej tabelce.

  Aktualny cennik biletów na rok 2018:

  Rodzaj biletu Opis Cena
  Dorosły pojedynczy Pojedyncza podróż do Montserrat. Kupując bilet określasz czy chcesz podróżować kolejką linową – Aeri, czy kolejką szynową – Cremallera. Pamiętaj, że z pociągu trzeba wysiąść na odpowiedniej stacji 11,05 euro
  Dorosły dwustronny Bilet w dwie strony – pociąg + kolej szynową / linowa 20,10 euro
  Dziecko pojedynczy To samo co w dorosłym pojedynczym 8,40 euro
  Dziecko dwustronny To samo co w dorosłym dwustronnym 15,65 euro
  Emeryt pojedynczny To samo co dorosły pojedynczy 10,45 euro
  Emeryt dwustronny To samo co dorosły dwustronny 19,10 euro

  Trans Montserrat Ticket – jest to pakietowy bilet, który łączy w sobie przejazd pociągiem, przejazd koleją linową lub szynową na górę. Dodatkowo funicolary, który wywożą turystów na sam szczyt Monserrat (dwustronny bilet to blisko 10 euro), a także do jaskini Santa Cova (dwustronny bilet 5 euro). Trans Montserrat Ticket zawiera również dwa przejazdy metrem w Barcelonie (domyślnie na plac hiszpański oraz z placu hiszpańskiego. Cena Trans Montserrat Ticket to 31,80 euro.

 3. Po kupieniu biletów kierujemy się na peron i czekamy na odjazd pociągu. Bilet kasujemy w kasownikach znajdujących się na peronie.Pamiętajcie, że stacja Plac Hiszpański jest bardzo duża. Jeśli nastawiacie się na konkretną godzinę odjazdu pociągu to weźcie pod uwagę odpowiedni zapas czasowy. Samo dojście i kupienie biletu trwa. Jak widać, przejazd pociągiem trwa godzinę. Pamiętajcie o opuszczeniu pociągu na odpowiedniej stacji w zależności od wybranego środka dostania się na szczyt Montserrat.
 4. Powrót z góry odbywa się w analogiczny sposób. Należy przy tym mieć na uwadze powrotny rozkład pociągów. Oto on.
  Odjazd z Monistrol Montserrat (kolej szynowa Cremallera) Odjazd z Aeri-Montserrat (kolej linowa Aeri) Przyjazd na Plac Hiszpański w Barcelonie
  09:41 09:45 10:45
  11:41 11:45 12:45
  12:41 12:45 13:45
  13:41 13:45 14:45
  14:41 14:45 15:45
  15:41 15:45 16:45
  16:41 16:45 17:45
  17:41 17:45 18:45
  18:41 18:45 19:45

Pociąg do MontserratW środku pociągu R5 kursującego do Monstserrat

Pociąg do Montserrat - wyświetlacz
Bardzo dobre oznakowanie stacji na wyświetlaczach w pociągu

Stacje Aeri - MontserratWysiadamy na stacji Aeri

Aeri Montserrat
Stacja oraz kolejka Aeri zabierająca nas na górę

Montserrat - zjazd na dółZjazd na dół

Oznaczenie podróży zjazdu oraz wjazdu na górę

Stacja Monistrol Central - Cremallera
Stacja Monistrol – Central, skąd odjeżdża kolejka Cremallera na Montserrat

10 odpowiedzi do «Montserrat – dojazd z Barcelony»

 1. Julbo pisze:

  Witam. A co w przypadku gdy pociągiem R5 chcę dojechać tylko do Monistrol Montserrat a w górę wyjść pieszo? Jaki bilet wtedy kupić? W tabeli nie widzę biletu jedynie na przejazd pociągiem, wszystkie są w pakiecie z kolejką szynową lub linową.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Dzięki za komentarz. Zaktualizujemy w najbliższym czasie informacje również o same przejazdy. Zaktualizujemy również tabelkę z cenami w zależności od wysokiego czy niskiego sezonu.

   Aktualnie na sam przejazd 8,40 euro za bilet dwustronny.

   1. Aneta pisze:

    Ile zajmuje wejście pieszo na górę ze stacji Monistrol Montserrat?

 2. KK pisze:

  Czy na karte Hola BCN dojedziemy do Montserrat?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Niestety, działa tylko w I strefie, a Montserrat to już zdecydowanie poza miastem.

 3. edan pisze:

  Hej, świetna strona, którą szczegółowo przeglądam przed marcowym wylotem do Barcelony. I tu mam pytanie: otóż wybieram się do Montserrat ale zależy mi, aby wejść (i zejść) prosto z pociągu M5 w Monistrol Montserrat przez Monestir de Montserrat wejść na Sant Jeroni. Z Monestir sprawa prosta, natomiast ile czasu i czy w ogóle istnieje taka możliwość by wejść z buta z Monistrol do Monestir i ew. ile mniej więcej czasu by to zajęło? Szukałem w necie, ale chyba wszyscy wjeżdżają którąś z kolejek 🙂 Pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek pisze:

   No właśnie, większość wjeżdża kolejkami 🙂 Z pewnością taki treking kiedyś zrobimy, ale na ten moment nie możemy ci udzielić pewnych, sprawdzonych wskazówek 🙂

 4. Iza pisze:

  Mam pytanie: czy osoba na wózku inwalidzkim elektrycznym dojedzie do klasztoru wszystkimi kolejkami? Czy są one przystosowane dla osób niepełnosprawnych? Pozdrawiam 🙂

  1. Beata & Tomek pisze:

   Iza – Aeri – nie!

   Aeri to zabytkowy wagonik, który nie jest przygotowany do przyjęcia osób na wózkach. Ze stacji Aeri ciężko poza tym pokonać schody, które są zaraz po wyjściu z wagonika.

   Polecam kolej zębatą. Jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, z szerokimi, wyznaczonymi miejscami. To samo sama stacja na Montserrat.

   1. Iza pisze:

    Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *