Park Guell to kolejne z niesamowitych miejsc Barcelony, dzięki któremu jest ona taka piękna, zaskakująca, barwna, ciekawa, cudowna…

Park urządzany był w latach 1900-1914 (zatem ma już ponad 100 lat), a jego fundatorem był Esuebi Guell, od którego nazwiska pochodzi nazwa tego miejsca. Jego zamysłem było stworzenie olbrzymiego „miasta ogrodu” na wzór modnych w tamtych czasach założeniach ogrodów angielskich (które niesamowicie go urzekły). Ponieważ był on zamożnym katalońskim inżynierem i przedsiębiorcą, rozpoczęto prace na przeznaczonym do tego 15 hektarowym terenie.

Bilet wstępu do Park Guell znajduje się również w karcie Barcelona City Pass. Na karcie znajduje się dodatkowo wstęp do Sagrada Familia, przejazdy po mieście autobusem turystycznym i 10% zniżki na wszystkie atrakcje w Barcelonie.

Zaprojektowanie całego parku wraz ze wszystkimi jego detalami zlecił Antoniemu Gaudiemu, jednemu z najwybitniejszych artystów tamtej epoki. Znał się z nim już wcześniej, gdyż zetknąwszy się z jego pracami na początku jego kariery, był nimi tak zachwycony, że niektóre z nich postanowił finansować.

Według projektu, czy też po prostu pomysłu Gaudiego, miało tutaj powstać około 60 budynków. Niestety ostatecznie zrealizowana została jedynie 1/5 całych planów około, gdyż w 1918 roku cały teren przeszedł na własność miasta.

Gaudi wszystkimi pracami umieszczonymi w parku chciał pokazać, że da się w jakiś sposób zespolić architekturę z przyrodą. Chciał wkomponować w pagórki oraz roślinność „przedmioty”, „dzieła” stworzone przez człowieka dla człowieka, nie naruszając przy tym naturalnej harmonii natury. Po prostu wkomponować to co ludzkie w to, co przyroda sama tworzy. Wszyscy, którzy odwiedzili ten park mogą się jednogłośnie zgodzić, że odczuli to co Gaudi miał na myśli. Jeżeli nie w całości, to na pewno w niektórych jego punktach, zakamarkach, obiektach.

Z budowli w parku zobaczyć możemy między innymi:

 • 2 domy, które wyglądają jak bajkowe chatki z piernika (to było moje pierwsze skojarzenie jak zobaczyłam). Ich kształty, kolorystyka, kominy, okna – wszystko dość asymetryczne i takie słodkie;
 • falującą ławkę, chociaż ławka to mało powiedziane, gdyż pomieścić może chyba z 200 osób na raz. Barwnie ozdobiona licznymi mozaikami wije się jak wąż nad niewielkim urwiskiem;
 • po środku ławki wielki plac, a nieopodal do niego przylegająca fascynująca ściana ułożona z kamieni z przepięknymi łukami;
 • gdy zejdziemy na dół, to pod ławką, między filarami podtrzymującymi całą „konstrukcję”, zadaszone miejsce które według pierwotnego planu miało być halą targową;
 • przepiękne są również schody z fontanną pośrodku, prowadzące od bramy głównej, czyli tej pomiędzy dwoma domkami, do „hali” pod falującą ławką. Gaudí umieścił w nich trzy wysepki; pierwszej nadał formę groty, drugiej – węża na tle katalońskiej flagi – symbolu mądrości, trzeciej – salamandry – symbolu Plutona.
 • pośród zawiłych alejek dotrzeć możemy również do przepięknej w roślinność wkomponowanej budowli przypominającej fosę zamku, po której górze możemy się przechadzać, ale również na dole/pod nią znajdziemy urokliwy korytarz;
 • kolejny budynek to Casa Muzeum Gaudi (mnie skojarzył się z malutkim kościółkiem). To dom w którym mieszkał kiedyś Gaudi (przed projektem nad Sagrada Familia), toteż mieści się tam teraz jego muzeum;

Park Guell trzeba po prostu samemu dobrze spenetrować, a na to potrzeba trochę czasu. My spędziliśmy tam jedno dopołudnie, ale na spokojnych spacerach można by tam spędzić większą część dnia. W czasie, gdy odwiedzaliśmy Barcelonę, wstęp do Park Guell był darmowy, obecnie jest już płatny.

W 1969 roku wpisano park na listę narodowych dóbr kultury, a od 1984 roku obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Barelona City Pass
Bilet wstępu do Park Guell znajduje się w karnecie Barcelona City Pass.

Jak dojechać do Park Guell?

Metrem – dojeżdżamy zieloną L3 na stację Lesseps. Do przejścia mamy ok. 1 km. Ze względu na darmowy transfer Bus Guell polecamy również stację Alfons X (żółta linia metra L4) – szczegóły poniżej.

Dla osób nie lubiących wspinać się mocno pod górkę, polecamy złapanie autobusu miejskiego linii 116. Przystanek znajduje się przy stacji metra Lesseps. Autobusem podjedziemy prawie pod wejście do parku.

Bezpośrednio do parku dojedziemy np. z Placu Katalońskiego również autobusem linii 24. Wysiadacie bezpośrednio na przystanku Park Guell.

Bus Guell

UWAGA 2024
Aktualnie usługa została zawieszona i Bus Guell nie funkcjonuje.

Darmowy autobus dla osób posiadających kupione bilety do parku. Odjeżdża ze stacji metra Alfons X, a czas przejazdu do parku to ok. 15 minut. To bardzo dobra opcja dla wszystkich zwiedzających wcześniej Sagrada Familia. Ze świątyni na stację metra jest zaledwie lekko ponad 1 kilometr.

Zakup biletu

Warto dokonać wcześniejszego zakupu online. Park Guell to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Barcelonie. Bilet wstęu daje nam możliwość wejścia do tzw. strefy monumentalnej. Można to zobaczyć na poniżej mapce, która pochodzi z oficjalnej strony parku.

Źródło: parkguell.barcelona

Zdjęcia:

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Park Guell

Zobacz również

144 komentarze. Zostaw komentarz

 • Cześć, jutro mam zaplanowane zwiedzanie Parku Guella. Bilety kupiłam on line ten za 10 euro. Rezerujac bilety wydaje mi się że nie było możliwości wyboru audiooka po polsku, ale chciałam się upewnić czy faktycznie nie ma… bo czytam na necie że jest, a szkoda by mi było z tego nie skorzystać gdyby był… z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Cześć, a nie pomyliłaś tego z Sagradą?
   Park Guell nie ma według mnie audioguide.
   Jest bezpłatna zakładka na oficjalnej stronie, która świetnie opowie ci w wersji audio o najważniejszych atrakcjach płatnej strefy – https://parkguell.barcelona/app/#/inici

 • Dzień dobry,
  Czy do Park Guell są różne wejścia? Czy posiadając bilety na smartfonie z podanych linków, można korzystać z każdego z nich?
  Z góry dziękuję za odpowiedź bo wyjazd już wkrótce 🙂

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, bilety są w pełni mobilne i można się nimi okazywać na smartfonie.
   Tak, wejścia są w kilku miejscach, ale „główne” do części monumentalnej to Career d’Olot.
   Oczywiście wchodząc wejściem bezpłatnym do parku, np. od Av. del Coll del Portell, dochodząc do części płatnej będziesz musiał okazać bilet.

 • Witajcie.
  Czy mając bilet na godzinę 16:00 muszę być punktualnie chcąc wejść do parku? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Są akceptowane drobne widełki, ale lepiej być w okolicach właśnie tej godziny.

 • Cześć, czy Park w sierpniu jest czynny do 7.30 pm czy 8.30 pm? Znajduję różne informacje na różnych www. Wg oficjalnej strony Parku widzę 7.30, ale równocześnie można kupić bilet na te godzinę… więc brzmi niespójnie. Chciałabym byc pod wieczór i mieć sporo czasu na niespieszny spacer, więc ma to dla mnie znaczenie :).

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Oczywiście sugerowałbym się oficjalną stroną.
   Podana godzina 19:30 dotyczy ostatniego wejścia, a nie godziny zamknięcia parku 🙂
   Sam park jest czynny do 22:00, więc jest sporo czasu na delektowanie się miejscem.

 • Dziękuję!

  Odpowiedz
 • Cześć, chciałem się zapytać czy na zwiedzanie części monumentalnej jest jakiś maksymalny czas ile można tam być? Teoretycznie na stronie jest napisane że „Tylko 400 osób może odwiedzić Park Güell co pół godziny.” i tu się zastanawiam czy po aktywacji biletu można tam przebywać tylko 30 minut.
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Najważniejsza jest godzina wejścia. Są niewielkie widełki, które pozwalają się spóźnić bądź wejść ciut wcześniej.
   Po wejściu do parku możesz przebywać tam ile tyle chcesz 🙂

 • Gdzie znajduje się wejście do parku dla osoby na wózku? Jakim autobusem tam dojechać? Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Najwygodniej wejście od najbardziej turystycznej części, czyli ulica d’Olot.
   Autobusem linii 116 bezpośrednio pod wejście.

 • Czy pierwsze niedziele miesiąca są bezpłatne ?

  Odpowiedz
  • Kiedyś były darmowe wejścia w niedziele po 17:00.
   Według mnie aktualnie nie ma takiej możliwości.
   Godziny po 17:00 w każdą niedzielę są normalnie sprzedawane.

 • Może wiecie co to gaudir mes? czytałam że są wtedy bezpłatne wejścia lub zniżki? czy turysta może coś takiego wyrobić?

  Odpowiedz
 • Ile czasu potrzeba na zwiedzanie parku (wejscie z biletem)?

  Odpowiedz
 • Witam lecimy w poniedziałek i zostało już mało biletów i zastanawiam się czy warto kupić na 16:30 wejście do Parku bo przecież jest zmiana czasu i będzie już ciemno, pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Ale ciemno się będzie robiło dużo później niż w Polsce.
   Z kolei rano jest jeszcze długi ciemno.
   Zachód słońca jest dopiero ok. 17:30, więc śmiał bierz tą godzinę 🙂

 • Hola!
  Niestety nie ma już bezpłatnego wejścia do Parku Güel. Z informacji w kasach wynika, że od 2019 roku cały Park jest biletowany. I warto rezerwować bilety z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, a w okresie typowo urlopowym nawet dużo wcześniej. Pozdrawiamy!

  Odpowiedz
 • Czy przed parkiem kupię bilety jeśli nie ma dostępnych na stronie?

  Odpowiedz
  • Jeśli na stronie już na intersującą cię godzinę nie ma biletów to na miejscu również mała szansa. Ewentualnie na późniejsze godziny sprzedadzą ci bilet.

 • Czy w dalszym ciągu kursują darmowe autobusy ze stacji metra Alfons X do Parku Guell?

  Odpowiedz
  • Nie, aktualizuję informację we wpisie, aktualnie działanie tego autobusu jest zawieszone.

 • Hej, czy mając bilet t -casual można dojechać do parku autobusem 24 czy tylko ten bilet obowiązuje w metrze?

  Odpowiedz
  • Hej, jak najbardziej dojedziesz autobusem.
   Casual działa ma metro, autobusy, tramwaje, pociągi regionalne oraz kolej miejską.

 • Niestety nie udało nam się zobaczyć tego parku. Bilety wykupione z 5 dniowym wyprzedzeniem. Doradzam kupić bilet online z wyprzedzeniem. W pełnym sezonie to może i szybciej będzie wszystko wykupione.

  Odpowiedz
  • Dzięki za feedback.
   Park oraz Sagrada dwie najbardziej kultowe atrakcje w mieście, a ruch turystyczny w Hiszpanii rekordowy.

 • Hej. Podpowiesz jak najlepiej dotrzeć do wejścia Career dOlot z placu katalońskiego – mając bilet T-Familar? Z góry dziękuję za super stronkę z informacjami i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Hej,
   Można podjechać linią L3 do stacji Lesseps i stamtąd iść na nogach.
   Można również łapać autobus 24 i wysiąść na przystanku Trav de Dalt – Torrent de les Flors.
   Stamtąd tylko 450 metrów do przejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team