Atrakcje

Placa de Catalunya

Plac Catalunya to nic innego jak jeden wielki węzeł komunikacyjny i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc, od którego wiele osób zaczyna zwiedzanie miasta. Zdziwiło nas to, że na pierwszy rzut oka nie widać, bo plac miałby być jakimś wielkim dworcem autobusowym, a wszystko za sprawą tego, że praktycznie cała komunikacja (a przynajmniej jej większość), odbywa się w podziemiach.

Znajduje się tu stacja metra, która stanowi bazę przesiadkową niemal w każdy zakątek Barcelony, ponadto jeżdżą tutaj pociągi FGC na przedmieścia (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya) i znane już wam z drogi z lotniska RENFE (główne linie kolejowe). Na powierzchni znajdziecie oczywiście taksówki, przystanki miejskich autobusów, dojeżdża tutaj Aerobus (który kursuje na lotnisko El Prat) oraz widoczne na każdym kroku autobusy turystyczne (Bus Turistic).

Poza tym Plac Catalunya położony jest na styku dzielnic Barri Gotic, Raval, Ciutat Vella (stare miasto) i Eixample. Można do zatem uznać za pępek Barcelony w ustalaniu swojego położenia w trakcie zwiedzania miasta.

Poza tym stanowi on zwieńczenie słynnej promenady La Rambla, która ciągnie się od wybrzeża.

Przyjmując że skończyliście (męczący jak dla niektórych) spacer po Rambli, na ławce na Placu Catalunia możecie rozprostować nogi, nie zaszkodzi się trochę po nim porozglądać.

Oczywiście nie będziecie tam sami, bo wokół to samo robić to będą dziesiątki turystów.

Część z nich będzie karmić i robić sobie zdjęcia z gołębiami, część obserwować mimów, „bańkarzy”, czy też ulicznych sklepikarzy/handlarzy – głównie imigrantów, którzy starają się sprzedawać najbardziej badziewne przedmioty. Nie zabraknie również drobnego ulicznego hazardu, który tak szybko jak się pojawia, tak szybko znika, gdy na horyzoncie pojawi się policja.

Plac Catalunya

Inni podążą do jednego z najsłynniejszych (położonego tuż obok) domu handlowego El Corte Ingres. Mieści się on w olbrzymim, bardzo charakterystycznym budynku (fot.poniżej). Są też tu inne domy towarowe, liczne hotele i restauracje. Naprzeciw El Corte Ingres znajduje się np. El Triangle i siedziba FNAC – to odpowiednik naszego Empiku (płyty, książki oraz elektronika i to na kilku piętrach!).

Obecnie przy placu znajduje się tylko jedna historyczna kawiarnia – to Cafe Zurich. Znana jest z tego, że brat belgijskiej królowej Fabioli pracował tu kiedyś jako pianista.

Przy Placa de Catalunya ma również swoją siedzibę m.in. Banco Espanol de Credito, Banco de Espada czy  Banco Bilbao Vizcaya Argentaria.

Ponadto plac udekorowany jest różnego rodzaju rzeźbami, z czego wszystkie pochodzą z początku XX wieku. Są to:  Bogini (autor Josep Clara), Pasterz z Pau (autor Pablo Gargallo), pomnik Catalunya a Francesc Macia, zespół rzeźb Josepa Llimony (jego autorstwa jest również opisana przez nas rzeźna w Park de la Ciutadella).

El Corte Ingres

Cafe Zurich

Banco Espanol de Credito

Skrzyżowanie z Passeig de Gracia i fontanna

Fontanna na Placa de Catalunya

Fontanna na Placa de Catalunya

Placa de Catalunya

Skrzyżowanie z Passeig de Gracia i fontanna

Zobacz również

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • Witam, nie mam pytania związanego z Placem Katalońskim, ale mam pytanie dotyczące Katedry. Czy jest jakaś możliwość wjazdu na górę Katedry (jeśli tak, to gdzie można kupić bilety i za jaką cenę)?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team