Atrakcje

Casa Mila – La Pedrera

La Pedrera to projekt Antoniego Gaudiego dla kolejnego, bardzo zamożnego barcelońskiego mieszczanina, którym był  Pere Mila. Jego małżonka, Rosera Segimon, również należała do miejskiej elity, była bowiem bogatą wdową z Reus.

Historia kamienicy

Małżonkowie rok po ślubie zlecili Gaudiemu budowę swojej rezydencji przy Passeig de Gracia. Wciąż był to stale rozwijający się nowy główny ciąg komunikacyjny w Barcelonie. Powstawały tu tym samym kolejne prestiżowe budynki.

Na życzenie rodziny projekt miał zakładać główne piętro jako piętro mieszkalne właścicieli. Reszta natomiast miała być lokalami pod wynajem.

Gaudi projektując Casa Mila wziął pod uwagę również życzenie zleceniodawców odnośnie filarów i wind, klatek schodowych i wentylacji. Spowodowało to, że nowy budynek od pozostałych w Barcelonie miał się wyróżniać nie tylko z zewnątrz ale i wewnątrz pod prawie każdym względem. Miała to być budowla dotąd nie spotykana i taką finalnie się stała.

La Pedrera

Cały układ składa się z dwóch budynków, które można by nazwać blokami, posiadającymi dwa oddzielne podwórza, klatki schodowe oraz windy, które docierają praktycznie do każdej części budynku. Wszystkie pomieszczenia są dobrze wentylowane i doświetlone. Konstrukcja jest spójnie ze sobą połączona, co z zewnątrz tworzy jedną całość za sprawą nietypowej zewnętrznej elewacji o bardzo nieregularnych, falujących kształtach.

To właśnie od jej zewnętrznego wyglądu wzięła się jej druga nazwa – La Pedrera, co oznacza kamieniołom. Dziś jest nie tylko potoczną, ale oficjalną nazwą kamienicy znajdującą się na materiałach promocyjnych.

Casa Mila w swoich czasach nie doczekała się poklasku. Wręcz przeciwnie, została źle zrozumiana i stała się obiektem żartów nie tylko mieszkańców ale i prasy co spowodowało, że był to ostatni projekt budynku miejskiego zaprojektowanego przez mistrza. Ukończona w 1912 roku skończyła się dodatkowo procesem pomiędzy Gaudim a właścicielami, gdyż ci nie chcieli wypłacić mistrzowi ustalonych należności.

W sądzie wygrał Gaudi, a właściciele musieli wziąć kredyt hipoteczny na spłatę należności. Architekt przeznaczył tę kwotę na klasztor.

To ta fasada nadaje swobodę całej kompozycji, która dodatkowo zmienia się w trakcie dnia i roku, gdy słońce operuje z różnych stron i na różnej wysokości. Trzydzieści dwa balkony są ozdobione barierkami z kutego żelaza z rzeźbami. Gaudi zastosował też w niej metodę ściętego rogu, gdyż Casa Mila leży na skrzyżowaniu Passeig de Gracia i Carrer de Provenca.

Projektant niezadowolony jednak z jego przekroczenia najechał na chodnik potężnym filarem. Ale nie tylko to rozjuszyło przeciwników jego budowli. Dach zaprojektowany przez mistrza również wychodził poza ramy, mianowicie był dużo wyższy od dozwolonych rozporządzeń miejskich. 

Prace były przez miejskich urzędników przerywane kilka razy. W końcu decyzją magistratu w grudniu 1914 roku budowla została uznana zabytkiem narodowym.

Zwiedzanie La Pedrera

Podobnie jak w Casa Batllo, sporo osób wykonuje liczne zdjęcia na zewnątrz budynku. La Pedrera jest jednak świetnie wyposażona w środku, więc bardzo mocno polecamy jej zwiedzanie. Przeznaczyć na to trzeba blisko 2 godziny.

Po wejściu do środka na starcie zachwycają podwórza. Pokoje, które zwiedza się w ramach biletu są przepięknie umeblowane i wystylizowane na epokę, w której żyli jej pierwotni właściciele. Uwzględnione są najdrobniejsze szczegóły – od mebli, po odzież, zabawki, książki, wyposażenie kuchni, łazienki etc. 

La Pedrera

La Pedrera

La Pedrera

La Pedrera

Nieziemskie wrażenie robi jednak poddasze, które składa się z parabolicznych łuków wykonanych z cegieł, których jest łącznie aż dwieście siedemdziesiąt. Będąc na nim ma się wrażenie przebywania we wnętrzu jakiegoś wielkiego morskiego ssaka, np. wieloryba. Perłą jest też sam dach, na którym znajduje się taras z nietypowymi „kominami”. Całość jest unikatem na skalę światową.

La Pedrera - dach

Pakiety – ceny

Wybierzecie interesujący was pakiet i dokonajcie wcześniejsze rezerwacji online. Kupicie bilet na konkretną godzinę, ominiecie kolejkę do kas, zapłacicie niższą cenę. W kasach bilety droższe o 3 euro / osoba na każdym pakiecie. Przy rezerwacji online z naszych linków płacicie tyle samo, a my dzięki temu otrzymujemy część prowizji.

Dogodnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą określić godziny ani daty wejścia, istnieje możliwość kupienia biletu otwartego. Dzięki nim wejdziemy w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

Otrzymany na maila voucher nie trzeba drukować – można okazać się kodem na smartfonie.

Ceny wejściówek zaktualizowane na rok 2022.
PAKIET CENY
LA PEDRERA ESSENTIAL
Zwiedzanie + audioguide
Osoba dorosła – 25 euro
Dziecko 7 – 12 lat – 12,50 euro
Dziecko 0 – 6 lat – bezpłatnie
studenci – 16,50 euro
Niepełnosprawni – 16,50 euro
Seniorzy powyżej 65 lat – bezpłatnie
LA PEDRERA MAGICAL VISION
Zwiedzanie + audioguide
Osoba dorosła – 35 euro
Dziecko 10 – 12 lat – 22,50 euro
studenci – 29,00 euro
Niepełnosprawni – 29,00 euro
Seniorzy powyżej 65 lat – 29,00 euro
LA PEDRERA PREMIUM
Zwiedzanie + audioguide
Dodatkowo przewodnik książkowy oraz dowolna data wejścia – bilet OPEN
Osoba dorosła – 32 euro
Dziecko 7 – 12 lat – 12,50 euro
Dziecko 0 – 6 lat – bezpłatnie
LA PEDRERA NIGHT EXPERIENCE
Kameralna grupa, przewodnik, show na dachu z pokazem audio-wizualnym, kieliszek Cavy.
Podczas nocnego zwiedzania nie zwiedza się apartamentów
Osoba dorosła – 35 euro
Dziecko 7 – 12 lat – 17,50 euro
Dziecko 0 – 6 lat – bezpłatnie

Godziny otwarcia

Okres Godziny
1 marca – 3 listopad 9:00 – 20:30
Nocne zwiedzanie 21:00 – 23:00
4 listopad – 28 luty 9:00 – 18:30
Nocne zwiedzanie 19:00 – 21:00
Świąteczne godziny otwarcia
26 grudzień – 3 styczeń 9:00 – 20:30
Nocne zwiedzanie 21:00 – 23:00

Dojazd

Metro: stacja Diagonal – linie L3 (zielona) oraz L5 (niebieska)
Pociąg: Renfe oraz FGC – stacja Passeig de Gracia
Autobus turystyczny: niebieska oraz czerwona linia
Autobus miejski: V15, V17, H10, H8, 7, 22, 24, 6, 33, 34








Zobacz również

15 komentarzy. Zostaw komentarz

  • Napisaliście, że na zwiedzanie potrzeba dwóch godzin, natomiast w formularzu rezerwacji zwiedzanie odbywa się w 15 minutowych odstępach. O co w tym chodzi?

    Odpowiedz
    • Turyści są wpuszczani co 15 minut, ale możesz tam przebywać ile chcesz 🙂
      Po prostu jednocześnie w kamienicy może przebywać określona liczba osób.

  • Witajcie. Mam pytanie. Będę w BCN zaledwie 4 dni i w sumie nie sposób wszystkiego zobaczyć. Dlatego mam pytanie do Was doświadczonych , czy zmieszczę się w ramówce dnia czy lepiej coś wyrzucić z planu? Mam kupione bilety na 10:00 na zwiedzanie Camp Nou (w najtańszej opcji). Będzie to czwartek. Na 16:45 mam zwiedzanie Sagrady (17:30 na bilecie jest wieża), nie wiem czy to oznacza, że zwiedzanie Bazyliki trwa właśnie 45 minut i co jeśli przed wejściem do wieży znajdę się np o 17:40). Ale kluczowe pytanie do Was – czy w czasie między Camp Nou i Sagradą zdążę zwiedzić La Pedrerę. Rozważam zakup biletów na 13:30 lub 14:00. Napiszcie proszę czy jest sens i czy podołamy, czy będzie to wielki wyścig szczurów a zamiast radości zmęczenie. Dzięki ! Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Witaj Przemek,
      Też czasem wolimy trochę zwolnić podczas zwiedzania, ale jak ustalicie sobie jakąś atrakcje typu Casa Batlllo czy Casa Mila po południu, to bez żadnego problemu to zrobicie. Tym bardziej, że po zwiedzaniu stadionu ekspresowo przemieścicie się niebieską linią metra L5 prosto na stację Diagonal, przy której znajduje się La Pedrera. Po zwiedzaniu kamienicy będziecie mieć jeszcze czas na coś do zjedzenia, kawę i na spokojnie Sagrada. Jeśli przed wejściem do wieży będziecie np. o 17:40 to nie będzie problemu z wejściem. Powodzenia!

  • A zatem rezerwuję 🙂 Bardzo dziękuję za pomoc ! 🙂

    Odpowiedz
  • Cześć,
    Czy polskie karty studenckie/legitymacje szkolne są respektowane w atrakcjach takich jak Casa Mila, Park Guell itp., żeby można było kupić bilet ze zniżką studencką?
    Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź 🙂

    Odpowiedz
    • Cześć,
      Jasne! Wszystko zależy od konkretnej atrakcji, więc na każdej stronie musisz to sprawdzić.
      W Casa Mila np. normalny bilet 25 euro, ale dla studentów 19 euro.

  • W Casa Mila jest możliwość kupienia droższego biletu z dostępem do pierwszego piętra. Opłaca się je zobaczyć?:)

    Odpowiedz
    • Nie byliśmy jeszcze w tej opcji, więc ciężko mi ocenić.
      Myślę, że całość – tak jak w przypadku Casa Batllo robi na tyle duże wrażenie, że opcja standard i tak robi robotę.
      Chyba, że ktoś bardzo mocno interesuje się tematem architektury czy samego Gaudiego.

  • Hejka 🙂 czy bilet dla seniorów oznacza, że każdy powyżej 65 roku życia ma zniżkę czy tylko mieszkańcy Hiszpanii? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Witajcie,
    Jeżeli bilet do Casa Mila mamy na 9.30 to czy np o 10.00 będziemy. Jaka jest tu elastyczność w zakresie wejścia?

    Odpowiedz
    • W zależności od obłożenia, ale takie opóźnienie będzie akceptowane.

  • Cześć 🙂 Prośba o pomoc bo czytam i naprawdę nie rozumiem o co chodzi z biletami, jak jest różnica między biletem La Pedrera Virtual Experience a biletem La Pedrera full experience? W tym pierwszym niby jest napisane że full visit not included ale ja nie rozumiem to w takim razie z tymi okularami nie chodzę po całym budynku? P rzecież jeśli tak to mogę je zdjąć w każdej chwili… a różnica w cenie spora bo na virtual 15 EUR a na full 35 euro… Wiecie może o co w tym chodzi?

    Odpowiedz
    • Cześć,
      W opcji virtual experience jest tylko antresola kamienicy.
      Pod kątem oglądania budynku to bardzo uboga wersja.
      „Standardowa” – Essential to 25 euro / osoba.
      Full Experience to połączenie standardowego zwiedzania z dodatkowymi miejscami oraz przede wszystkim wirtualną rzeczywirtością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team