Casa Vicens to kolejna niezwykle i oryginalna kamienica zaprojektowana przez mistrza Antoniego Gaudiego. Znajduje się w dzielnicy Gracia, nieznacznie oddalonej od ścisłego centrum miasta.

Znajuje się przy Carolines 24-26, nieco ukryta i mniej okazała od Casa Batllo czy Casa Mila. Jest tym samym mniej tłumnie odwiedzana przez turystów i warto to wykorzystać! Dla ruchu turystycznego została zresztą otwarta stosunkowo niedawno, bo pod koniec 2017 roku.

Jej gruntowny remont trwał około dwa lata (od 2015), a nadzorował go historyk architektury Jordi Falgas. Podczas przeprowadzonych prac został m.in. przywrócony pierwotny rozkład pokoi, który został zmieniony przez poprzednich właścicieli. Przeprowadzono również prace w ogrodzie (gdzie teraz znajduje się m.in. mała kawiarnia) i na dachu, który też można zwiedzać.

Historia Casa Vicens

Gaudi zaprojektował go dla barcelońskiego handlowca, ceglarza i glazurnika Manuela Vicensa. Miała to być letnia rezydencja dla jego rodziny. Miejsce, w którym miała stanąć, wówczas znajdowało się na obrzeżach miasta. Obecnie Gracia to niezwykle popularna dzielnica Barcelony.


Prace rozpoczęły się w 1883 roku, a zakończone zostały w 1885. Antoni zatem miał wtedy trzydzieści jeden lat i można powiedzieć, że było to jego pierwsze dzieło, którym niejako manifestował swój własny styl. Oficjalnym hasłem muzeum jest zresztą „Casa Vicens – pierwszy dom Gaudiego”.

Budynek wzniesiony jest niby w tradycyjnym, katalońskim stylu, ale wiele elementów (zarówno z zewnątrz, jak i w środku), nawiązuje do architektury mauretańskiej. Z zewnątrz, u szczytu, uwagę przykuwają ceglaste ściany, zakończone w wielu miejscach wieżyczkami. Ściany w niższej kondygnacji pokryte są kamieniem w kolorze olchy. Nie brakuje też charakterystycznych dla artysty ceramicznych kolorowych płytek, którymi ozdobiona jest cała kamienica.

Casa Vicens

Jeżeli z zewnątrz budzi w was jeszcze niewielkie wątpliwości co do geniuszu artysty, wnętrze je rozwieje. Jest oszałamiająco piękna! Tak jak i w pozostałych budynkach artysty, w Casa Vicens praktycznie w każdym zakamarku można dostrzec wpływ natury. Na tarasie na dachu są charakterystyczne dla Gaudiego nietypowe kominy. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe balkony i ogrodzenie otaczające posesję (kowalstwo artystyczne urzekło tutaj niejednego gapia).

Dach Casa Vicens

Dach Casa Vicens

Losy domu były różne, przechodził w różne ręce, był rozbudowywany, dzielony etc. Niestety remont  z 1925 roku pozbawił kamienicę w górnej kondygnacji oryginalnych dekoracji. Teraz mieści się tam winda i część wystawowa muzeum.

Jest on jednym z 8 budynków w Barcelonie, który w 2005 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wcześniej, bo już w 1969 roku, został uznany za zabytek historyczno – artystyczny, a w 1993 jako zabytek o znaczeniu narodowym.

Godziny otwarcia

Casa Vicens jest otwarta codziennie za wyjątkiem 25 grudnia, 1 stycznia oraz 6 stycznia.

Dniem specjalnym jest 31 grudnia – otwarte to 17:00

Darmowe wejście: 22 maja

W zależności od pory roku godziny otwarcia prezentują się następująco:

Okres Godziny
1 kwietnia – 14 października 10:00 – 20:00. Ostatnie wejście o 18:40
15 października – 31 marca Poniedziałki: 10:00 – 15:00. Ostatnie wejście o 13:40
Wtorek – niedziela: 10:00 – 19:00. Ostatnie wejście o 17:40
1 kwietnia – 14 października 10:00 – 20:00. Ostatnie wejście o 18:40

Ceny

Poniżej prezentujemy ceny dostępne w kasie oraz przy zakupie online:

Osoba Bilet w kasie Bilet online
Dorosła 16 euro 12 euro
dziecko 12 – 18 lata 14 euro 10 euro
Dziecko 0 – 11 lat 0 euro 0 euro
Seniorzy + 65 lat 14 euro 10 euro

Dojazd

Metro – stacja Fontana (zielona L3) – 250 metrów, stacja Lesseps (zielona L3) – 280 metrów.
Autobus miejski – linie 22, 27, 32, 87, 114, N4, V17
Autobus turystyczny – niebieska linia
FGC – stacja Gracia – 500 metrów. Linie metra L6, L7 oraz kolej miejska S5, S55, S1, S2Casa Vicens

Casa Vicens

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team