Casa Vicens to kolejna niezwykle i oryginalna kamienica zaprojektowana przez mistrza Antoniego Gaudiego. Znajduje się w dzielnicy Gracia, nieznacznie oddalonej od ścisłego centrum miasta.

Znajuje się przy Carolines 24-26, nieco ukryta i mniej okazała od Casa Batllo czy Casa Mila. Jest tym samym mniej tłumnie odwiedzana przez turystów i warto to wykorzystać! Dla ruchu turystycznego została zresztą otwarta stosunkowo niedawno, bo pod koniec 2017 roku.

Jej gruntowny remont trwał około dwa lata (od 2015), a nadzorował go historyk architektury Jordi Falgas. Podczas przeprowadzonych prac został m.in. przywrócony pierwotny rozkład pokoi, który został zmieniony przez poprzednich właścicieli. Przeprowadzono również prace w ogrodzie (gdzie teraz znajduje się m.in. mała kawiarnia) i na dachu, który też można zwiedzać.

Historia Casa Vicens

Gaudi zaprojektował go dla barcelońskiego handlowca, ceglarza i glazurnika Manuela Vicensa. Miała to być letnia rezydencja dla jego rodziny. Miejsce, w którym miała stanąć, wówczas znajdowało się na obrzeżach miasta. Obecnie Gracia to niezwykle popularna dzielnica Barcelony.


Prace rozpoczęły się w 1883 roku, a zakończone zostały w 1885. Antoni zatem miał wtedy trzydzieści jeden lat i można powiedzieć, że było to jego pierwsze dzieło, którym niejako manifestował swój własny styl. Oficjalnym hasłem muzeum jest zresztą “Casa Vicens – pierwszy dom Gaudiego”.

Budynek wzniesiony jest niby w tradycyjnym, katalońskim stylu, ale wiele elementów (zarówno z zewnątrz, jak i w środku), nawiązuje do architektury mauretańskiej. Z zewnątrz, u szczytu, uwagę przykuwają ceglaste ściany, zakończone w wielu miejscach wieżyczkami. Ściany w niższej kondygnacji pokryte są kamieniem w kolorze olchy. Nie brakuje też charakterystycznych dla artysty ceramicznych kolorowych płytek, którymi ozdobiona jest cała kamienica.

Casa Vicens

Jeżeli z zewnątrz budzi w was jeszcze niewielkie wątpliwości co do geniuszu artysty, wnętrze je rozwieje. Jest oszałamiająco piękna! Tak jak i w pozostałych budynkach artysty, w Casa Vicens praktycznie w każdym zakamarku można dostrzec wpływ natury. Na tarasie na dachu są charakterystyczne dla Gaudiego nietypowe kominy. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe balkony i ogrodzenie otaczające posesję (kowalstwo artystyczne urzekło tutaj niejednego gapia).

Dach Casa Vicens

Dach Casa Vicens

Losy domu były różne, przechodził w różne ręce, był rozbudowywany, dzielony etc. Niestety remont  z 1925 roku pozbawił kamienicę w górnej kondygnacji oryginalnych dekoracji. Teraz mieści się tam winda i część wystawowa muzeum.

Jest on jednym z 8 budynków w Barcelonie, który w 2005 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wcześniej, bo już w 1969 roku, został uznany za zabytek historyczno – artystyczny, a w 1993 jako zabytek o znaczeniu narodowym.

Godziny otwarcia

Casa Vicens jest otwarta codziennie za wyjątkiem 25 grudnia, 1 stycznia oraz 6 stycznia.

Dniem specjalnym jest 31 grudnia – otwarte to 17:00

Darmowe wejście: 22 maja

W zależności od pory roku godziny otwarcia prezentują się następująco:

Okres Godziny
1 kwietnia – 14 października 10:00 – 20:00. Ostatnie wejście o 18:40
15 października – 31 marca Poniedziałki: 10:00 – 15:00. Ostatnie wejście o 13:40
Wtorek – niedziela: 10:00 – 19:00. Ostatnie wejście o 17:40
1 kwietnia – 14 października 10:00 – 20:00. Ostatnie wejście o 18:40

Ceny

Poniżej prezentujemy ceny dostępne w kasie oraz przy zakupie online:

Osoba Bilet w kasie Bilet online
Dorosła 16 euro 12 euro
dziecko 12 – 18 lata 14 euro 10 euro
Dziecko 0 – 11 lat 0 euro 0 euro
Seniorzy + 65 lat 14 euro 10 euro

Dojazd

Metro – stacja Fontana (zielona L3) – 250 metrów, stacja Lesseps (zielona L3) – 280 metrów.
Autobus miejski – linie 22, 27, 32, 87, 114, N4, V17
Autobus turystyczny – niebieska linia
FGC – stacja Gracia – 500 metrów. Linie metra L6, L7 oraz kolej miejska S5, S55, S1, S2Casa Vicens

Casa Vicens

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu