Atrakcje

Bazylika Santa Maria del Mar

Bazylika Santa Maria del Mar uchodzi na najpiękniejszy kościół w Barcelonie. Szczyci się mianem najpiękniejszego przykładu architektury gotyckiej w całej Katalonii.

Styl bazyliki jest znacznie bardziej surowy, niż przykładu gotyku znane nam z północnych i północno – wschodnich części kontynentu. Tu przede wszystkim brak charakterystycznych, strzelistych pinakli.

Historia Santa Maria del Mar

Świątynię budowano w latach 1329 – 1384. 55 lat to okres na tyle krótki, że kościół postawiono w jednorodnym stylu. Wszystko to w przeciwieństwie do barcelońskiej katedry św. Eulalii – jej budową rozpoczęto w podobnych latach, ale ze względu na długi okres trwania prac, przeplatają się tam różne style architektoniczne.

Bazylika Santa Maria del Mar powstała na miejscu rzymskiej nekropolii z IV – VI wieku. Architektem odpowiedzialnym za projekt był Berenguer de Montagut (był odpowiedzialny również za budowę katedry Santa Maria de Palma na Majorce). Po nim dzieło kontynuował Ramon Despuig.

Fundatorami świątyni byli zwykli ludzie, mieszkańcy okolic portu i dzielnicy La Ribera. Ogromne kamienie do jej budowy dostarczane były drogą morską, skąd po wyładunku na Placa del Born, zwykli rybacy (zwani bastaixos), nosili je na plecach na plac budowy. Największą liczbę kamienia pozyskiwano jednak z odległego o 4 kilometry kamieniołomu Montjuic. Łącznie użyto ok. 10 000 metrów sześciennych kamienia i 3 000 metrów sześciennych zaprawy wapna z piaskiem. Każdy z kamieni ważył ok 250 kilogramów.

Bazylika – wygląd

Z zewnątrz, nad głównym wejściem świątynię ozdabia piękna rozeta. Aktualna pochodzi z XV wieku, gdyż poprzednia została zniszczona w czasie trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1428 roku. W środku jest kościołem halowym, czyli podzielonym na trzy nawy o niemal takiej samej wysokości. Ośmioboczne kolumny dzieli odległość aż 13 metrów, czego w żadnej innej średniowiecznej świątyni nie udało się uzyskać.

Posąg znajdujący się nad absydą przedstawia patronkę kościoła, świętą Marię.

Na początku kościół zdobiło wiele ornamentów, jednak w trakcie wojny domowej w Hiszpanii, 19.07.1936 roku w wyniku pożaru wywołanego przez komunistów i anarchistów, zostało zniszczone prawie całe wnętrze. Spłonęło wiele obrazów i barokowy ołtarz, stąd wnętrze stało się jeszcze bardziej surowe.

W 1923 roku świątynie z mocy papieża Piusa IX podniesiono do rangi bazyliki mniejszej.

Zwiedzanie

Zwiedzanie bazyliki w wersji indywidualnej dostępne jest w wersji z wejściem na wieżę oraz bez wejścia.

Dzień tygodnia Godzina
Poniedziałek – sobota 9:00 – 12:00
17:00 – 20:30
Niedziele i święta 10:00 – 14:00
17:00 – 20:30

Ceny

Standardowe wejście – zwiedzanie świątyni, muzeum, krypty – 5,00 euro / osoba.

Dodatkowo bilet z wejściem na wieżę – 10,00 euro / osoba.

Bilety kupujemy bezpośrednio przed wejściem do bazyliki.

Zobacz również

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team