Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

Szczegóły dotyczące tras, linii, a także taryf za poszczególne połączenia można znaleźć na stronie spółki – http://www.tmb.cat/en/home.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

 • bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu dowolnym środkiem komunikacji w ramach TMB. Aktualna cena to 2,20 euro;
 • bilety na określoną liczbę przejazdów – tych jest sporo – T10, T50, T70 – uprawniają nas do odpowiednio 10, 50 i 70 przejazdów. Wśród turystów najpopularniejszy jest właśnie T10, a jego koszt to 10,20 euro, co daje nam około jedno euro za przejazd! Są ważne przez 30 dni od daty pierwszego skasowania.
 • bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (8,60 euro), miesięczne, a nawet kwartalne. Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych.
 • bilety w ramach karty Hola BCN! Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola BCN!
 • bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 5,9 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9 – 4,5 euro.

Uwaga

W ramach jednego przejazdu możemy się przesiadać między dowolnymi środkami transportu! Ważne, by od pierwszego “odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

Dzięki temu przekonaliśmy się, że najbardziej opłacalnym jest bilet T10 – 10 przejazdów. Od samego początku planowania naszej czterodniowej wyprawy braliśmy pod uwagę bilet 4-dniowy (24,40 euro). Nie chcieliśmy się ograniczać i myśleć o biletach na miejscu. Dzień przed wyjazdem sprawdziliśmy ceny pozostałych biletów i wybór padł na T10 (10,20 euro), gdyż nawet jego dwukrotne kupienie nie pokryłoby ceny biletu 4-dniowego.

Szkoda czasu na jeżdżenie z punktu do punktu! Mimo że metro jeździ średnio co trzy minuty, tracimy urok oraz piękna miejsca, które kryją się na każdym rogu. Dzięki temu bilet T10 w zupełności nam wystarczył – wykorzystaliśmy go prawie do zera (łącznie z przejazdami z i na lotnisko). Barcelona ewidentnie miasto pieszego zwiedzania.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA BCN! Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu. Więcej znajdziecie we wpisie – Karty Hola BCN!

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej, w tym informacji na lotnisku El Prat. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Automat z biletami w Barcelonie

Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzic ilosc wykorzystanych przejazdów?

To proste – na tylnej stronie naszych biletów wraz z każdym następnym przejazdem drukują się kody cyfrowe. Ostatnie dwie cyfry zawsze będą oznaczać ilość wykorzystanych przejazdów. Saldo naszego biletu jest również wyświetlane przy wkładaniu biletu do czytnika przechodząc przez bramki metra. Poniżej wygląd biletu T-10 z przodu i z tyłu. Jak widać, bilet w całości wykorzystany.

Bilet T-10

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

280 odpowiedzi do «Komunikacja miejska – bilety»

 1. Greg napisał(a):

  Witam. Ekstra pomocna strona i od razu pytanie. Po przejeździe pociągiem R2 z lotniska El Prat na stację Sants Estacio, planuję wsiąść w autobus H 10 i dostać się w okolice ulicy Regenta Mendieta. Muszę kasować bilet ponownie czy całą trasę pociągiem i autobusem pokonam za jednym skasowaniem?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Kasujesz go w autobusie, ale nie policzy ci kolejnego przejazdu. Wszystko zrobisz na jednym przejeździe.

 2. Monia napisał(a):

  Witam! Jestem właśnie na majówce w Barcelonie, mieszkam w pobliżu stacji Sant Adria de Besos, dojeżdżam do centrum pociągiem. Chciałabym się dowiedzieć, czy są jakieś linie autobusowe, które przejeżdżają przez ciekawe miejsca i robią takie tour po mieście (w ramach T10, takie zwykłe autobusy)?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   W ramach biletu możesz swobodnie poruszać się komunikacją publiczną, ale sama musisz wybierać linie, które jadą w interesujących cię kierunkach.

   Być może zainteresuje cię jednak autobus turystyczny – https://mybarcelona.pl/barcelona-bus-turistic/

 3. Gośka napisał(a):

  Hej. Mam pytanie czy jadąc w 3 osoby można skasować 3 razy jeden bilet T10 czy trzeba kupic 3 osobno?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Można skasować jeden bilet trzy razy.

 4. Marta napisał(a):

  Hej. Mam zamiar poruszać się po Barcelonie z mężem i 2 letnim dzieckiem. Ile razy kasuje bilet – 2 czy za dziecko również? Rozumiem że przesiadka z metra do metra w ciągu 75 min jest traktowana jak ten sam przejazd?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Takie małe dziecko po prostu przenosicie na rękach bądź jedna osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę i odbiera dziecko przy bocznej furtce.

   Tak, można się przesiadać w ramach jednego przejazdu pod warunkiem, że nie będzie to trasa powrotna.

 5. Jolanta napisał(a):

  Witam ! Proszę o pomoc w dotarciu na lotnisko w Barcelonie z Plaza Espaniloa, wracamy do Warszawy 10 lipca odlot około 19.55. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Chodzi ci o plac hiszpański w Barcelonie czy w Madrycie?

   1. Jolanta napisał(a):

    Barcelona 🙂

    1. Beata & Tomek napisał(a):

     Sposobów jest kilka.
     Na placu hiszpańskim co chwila zatrzymują się Aerobusy.

     Są tu również trzy linie metra, więc można podjechać na Sants, a tam przesiąść się na pociąg na lotnisko.

     W północnej części placu znajduje się również przystanek linii autobusowej 46, która kursuje na lotnisko.

 6. Damian napisał(a):

  Witam. Jaki środek komunikacji jest najtańszy z Barcelony do Lloret de Mar?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Pociąg R1 do Blanes. Następnie autobus do Lloret.

   Z lotniska El Prat wygodne połączenie oferuje Moventis.

   Bezpośrednio za 12,90 euro. Odjeżdżają z lotniska co ok. 2 godziny.

 7. Łukasz napisał(a):

  Cześć. Rozumiem, ze kupując bilet na metro z lotniska w cenie 4,5 euro dojade w tej cenie roznymi liniami metra do przystanku San Adria, nie przekraczajac czasu 1h i 15 min, między przesiadkami?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Tak, TMB podaje, że bilet dotyczy pojedynczego przejazdu na linii L9, a także pozostałej sieci metra.

 8. Jolanta napisał(a):

  Czy autobusem miejskim 46 dojedziemy na lotnisko w Barcelonie 🙂

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Oczywiście.

 9. Jolanta napisał(a):

  Jesteście bardzo pomocni, dzięki za info. Z Placu Hiszpańskiego w Barcelonie mam wsiąść do L1 i dojechać do Glories. L1 to metro? Czy bilety T10 obowiązują (jeśli nie to jaki bilet ile kosztuje ) 🙂

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Tak, L1 to czerwona linia metra 🙂
   Pojedynczy bilet to 2,2 euro.
   Bilety T-10 jak najbardziej obowiązują, a ich zakup najbardziej się opłaca – wtedy pojedynczy przejazd wychodzi 1,2 euro za przejazd.

 10. Olka napisał(a):

  Cześć,
  Może moglibyście mi pomóc 😉 Nie umiem znaleźć informacji dotyczącej ceny biletów /chodzi mi o komunikację miejską/ dla dzieci (wiek 14 i 9). Czy w Barcelonie obowiązują “bilety ulgowe”? Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam Olka

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Olu – dla turystów ceny da dzieci w takim wieku jak dla dorosłych 🙂

   Dzieciaki mają zniżki, ale te mieszkające w Barcelonie. Posiadają imienne bilety okresowe.

   1. Olka napisał(a):

    ;-))
    Bardzo Wam dziękuje!
    Uściski!

 11. Ewa napisał(a):

  Doskonala pomoc! Rzetelny administrator. Brawo 🙂 Super dziękuję i pytań nie mam!

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Dzięki 🙂

 12. Agnieszka napisał(a):

  Jaką wypożyczalnię samochodów wybrać z El Prat? Przylatujemy na tydzień z noclegiem w Commaruga i musimy jakoś tam się dostać. Może są inne opcje? Jeżeli posiadacie taką wiedzę to proszę o poradę 🙂

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Agnieszka – wszystko zależy od twoich preferencji.
   Trzeba przejrzeć ofertę wypożyczalni pod względem ew. kaucji i zabezpieczeń.
   Jako jedne z tańszych słyną Europcar czy Goldcar, które mają swój punkt na El Prat.

   O sposobach dojazdu z lotnisku oraz dyskusja na ten temat znajduje się tutaj – https://mybarcelona.pl/dojazd-z-lotniska/

 13. Marysia napisał(a):

  Witam,
  Jutro wieczorem lądujemy na lotnisku w Gironie i tam zostajemy na noc. W piątek chcemy się przenieść do Barcelony. Znalazłam połączenie pociągiem (38 minut) z Girony do Barcelona Sants. Później stamtąd musimy się przedostać metrem jeszcze jakieś 6 przystanków. Moje pytanie – czy mogę zakupić bilet TMB w Gironie i na nim przejechać do Barcelony? I w ten sam sposób z powrotem? 🙂
  Pozdrawiam,
  Marysia

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   W Gironie kupisz bilet na pociąg, jeśli chcesz od razu dwustronny.
   Po przyjeździe na Sants w Barcelonie kupisz dowolnie interesujące cię bilety na przejazdy po mieście – od Hola BCN, po popularny T-10.

 14. Edzia napisał(a):

  Witam!
  Czy zmieniając środek transportu z metra na autobus na przykład kasuję bilet T-10 i w metrze i w autobusie, pomimo, że nie minęło jeszcze 1 godzina 15 minut?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Nie rozumiemy pytania 🙂
   Generalnie tak, na bazie biletu jednego przejazdu w bilecie T-10 możemy przesiąść się z metra na autobus. Mimo dwóch kasowań, ściągnie nam i tak tylko jeden przejazd.

 15. Edzia napisał(a):

  Jeszcze jedno pytanie :), jak najlepiej/najszybciej/najtaniej dostać się z lotniska w Gironie do Barcelony?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   O sposobach dojazdu z lotniska w Gironie piszemy tu: https://mybarcelona.pl/dojazd-z-lotniska-barcelona-girona/

 16. Patryk napisał(a):

  Cześć 😉
  Wszedzie szukam info i nie moge znalezc..
  Mam pytanie odnośnie Barcelona Card/Hola Barcelona i dojazdu z El Prat do Villasar de Mar. Czy Barcelona Card/Hola Barcelona/bilet T10 obowiązują tylko w 1 strefie i obowiązują tylko na bus/metro? Z Villasar do 1 strefy należy dojechać pociągiem R1 na osobnym bilecie?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Hola BCN! obowiązuje również na pociągi podmiejskie, ale w ramach pierwszej strefy.
   Musisz zatem kupić dodatkowy bilet, bo Vilassar de Mar leży w drugiej strefie.

   Rozwiązaniem dla ciebie możemy być bilet T-10 na drugą strefę. Cena 20,10 euro.

 17. janasik napisał(a):

  Jadę z małym dzieckiem (8 miesięcy), rozumiem, ze za bilet komunikacyjny nie pace bo mogę je przenieść, a co z wózkiem? Jak wygląda poruszanie się z wózkiem? Nie wiem czy nie lepiej faktycznie spacerem albo dzieciaka w nosidło wziąć, niemniej wózek czasami się przydaje jak dziecko zaśnie.

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Większość stacji metra nie ma kołowrotków, tylko bramki, które rozsuwają się na boki. Dzięki temu wkładasz dziecko do wózka, wkładasz bilet i razem z wózkiem spokojnie przechodzisz.

   Jeśli zdarzy ci się kołowrotek, to wtedy wózek trzeba przenieść, ale kojarzymy tylko jedną stację, na której jest jeszcze takie rozwiązanie.

   Wózek wygodny i dasz z pewnością radę 🙂

 18. Gosia napisał(a):

  Czy T10 obowiązuję również na L9 (z lotniska)?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Nie, obowiązują tu osobne bilety.
   Działają za to karty Hola BCN!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *