Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

Szczegóły dotyczące tras, linii, a także taryf za poszczególne połączenia można znaleźć na stronie spółki – http://www.tmb.cat/en/home.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Zarezerwuj kartę Barcelona City Pass

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

 • bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,20 euro;
 • bilety na określoną liczbę przejazdów w ramach zintegrowanego systemu – tych jest sporo – T10, T50, T70 – uprawniają nas do odpowiednio 10, 50 i 70 przejazdów. Wśród turystów najpopularniejszy jest właśnie T10, a jego koszt to 10,20 euro, co daje nam około jedno euro za przejazd! Są ważne przez 30 dni od daty pierwszego skasowania.
  Bilet T-10 oraz T-70 to tzw multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Wyjątkiem jest T-50, który jest biletem dla jednej osoby. Bilety T-50 oraz T-70 są ważne miesiąc od daty pierwszego skasowania.
 • bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (8,60 euro), miesięczne, a nawet kwartalne. Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych.
 • bilety w ramach karty Hola BCN! Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola BCN!
 • bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 5,9 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9 – 4,5 euro.
Kup bilety Hola BCN! Online

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-10, T-50, T-70 możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego “odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dzięki temu przekonaliśmy się, że najbardziej opłacalnym jest bilet T10 – 10 przejazdów. Od samego początku planowania naszej czterodniowej wyprawy braliśmy pod uwagę bilet 4-dniowy (24,40 euro). Nie chcieliśmy się ograniczać i myśleć o biletach na miejscu. Dzień przed wyjazdem sprawdziliśmy ceny pozostałych biletów i wybór padł na T10 (10,20 euro), gdyż nawet jego dwukrotne kupienie nie pokryłoby ceny biletu 4-dniowego.

Szkoda czasu na jeżdżenie z punktu do punktu! Mimo że metro jeździ średnio co trzy minuty, tracimy urok oraz piękna miejsca, które kryją się na każdym rogu. Dzięki temu bilet T10 w zupełności nam wystarczył – wykorzystaliśmy go prawie do zera (łącznie z przejazdami z i na lotnisko). Barcelona ewidentnie miasto pieszego zwiedzania.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA BCN! Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu. Więcej znajdziecie we wpisie – Karty Hola BCN!

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-10, T-50, T-70 czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci.

Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej, w tym informacji na lotnisku El Prat. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Zakup online

Istnieje możliwość zakupu biletów komunikacji publicznej, w tym popularnego T-10 w aplikacji przewoźnika – TMB. Po zakupie generowany jest kod. Należy go wpisać w automacie znajdującym się na stacji i wydrukować bilet w formie tradycyjnej tekturki.

Automat z biletami w Barcelonie

Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzic ilosc wykorzystanych przejazdów?

To proste – na tylnej stronie naszych biletów wraz z każdym następnym przejazdem drukują się kody cyfrowe. Ostatnie dwie cyfry zawsze będą oznaczać ilość wykorzystanych przejazdów. Saldo naszego biletu jest również wyświetlane przy wkładaniu biletu do czytnika przechodząc przez bramki metra. Poniżej wygląd biletu T-10 z przodu i z tyłu. Jak widać, bilet w całości wykorzystany.

Bilet T-10

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Kup Barcelona Card online
 

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

507 odpowiedzi do «Komunikacja miejska – bilety»

 1. Bartłomiej pisze:

  Hej. Jutro ląduje na El Prat i potrzebuje dostać się na: Centric Apartmet Picasso 2, 37 Carrer del Comte Borrell ENTRESUELO 4, 08015 Barcelona, Hiszpania, jesteśmy 7 osobową grupą jak będzie najszybciej i najtaniej? Lądujemy o godzinie 21:15 pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Hej.
   Możecie spokojnie jechać zatem pociągiem.
   Można przesiąść się na Sants na zieloną linię metra – L3 i dojechać na Poble Sec.
   Stamtąd masz do przejścia 350 metrów.

   Całą trasę każda osoba zrobi na jednym przejeździe biletu T-10.
   Szczegóły: Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu.

 2. Macdol pisze:

  Cześć. 28 stycznia ląduje na El Prat i potrzebuje dostać się na Carrer de Vila i Vilà, 79. Jesteśmy 4 osobową grupą jak będzie najszybciej i najtaniej? Lądujemy o godzinie 23:05, pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Pozostają wam nocne.
   1) Możecie jechać nocnym z lotniska na plac kataloński, a tam przesiadać się na linie N0 lub N6, które podjeżdżają na wskazane przez ciebie miejsce. Nazwa przystanku to Paral·lel – Vila i Vilà.

   2) Pewnie zdążycie również na jedne z ostatnich Aerobusów z lotniska – odjeżdżają bezpośrednio spod terminala i mają dużą częstotliwość. Również na plac kataloński, a tam N0 lub N6.

   To drugie rozwiązanie wyjdzie was jednak drożej.
   Szczegóły:
   Autobusy nocne w Barcelonie
   Aerobus

 3. Kuba pisze:

  Cześć,
  28 stycznia przylatujemy z dziećmi na El Prat (około 13.). Hotel mamy na Carrer de Nàpols, 230. Google nie wyświetla nam opcji RN2 +metro? Wybrać autobus czy jednak ruszać pociągiem? Z góry dzięki za info.
  Pozdrawiam
  Kuba

  1. Beata & Tomek pisze:

   Kuba – Google chyba nigdy nie proponuje pociągu z lotniska.
   W każdym razie koło waszego adresu znajduje się stacja Sagrada Familia oraz Verdaguer.
   Gdyby jechać na tą drugą, to:
   1) Przesiadasz się z pociągu na Passeig de Gracia na żółtą linię metra L4.
   2) Przesiadasz się z pociągu na Sants na niebieską L5. Możesz wysiąść zarówno na Verdaguer, jak i Sagrada Familia.

 4. Michu pisze:

  Hej,
  10 stycznia ląduje na lotnisku Barcelona Intl. o godz. 12:25. Potrzebuje się przetransportować na Carrer de Rocafort. Jak można zrobić to najtaniej i najszybciej? Bardzo dziękuję za wskazówki.
  Michu

  1. Beata & Tomek pisze:

   Hej!

   To zależy w którą część ulicy 🙂
   Najtaniej – pociąg R2N z lotniska.
   Wysiadasz na Sants i do Carrer de Rocafort nasz około 1 km.

   Jeśli bliżej północnej części ulicy to możesz na Sants przesiąść się na niebieską linię metra L5 i dojechać na stację Entenca.

   Jeśli z pociągu przesiadasz się metro, wszystko robisz cały czas na jednym przejeździe biletu T-10.

   Szczegóły: Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu.

 5. Tomek pisze:

  Witam,
  Odległa sprawa, bo do lata jeszcze daleko, ale prośba o informacje jak najtaniej dostać się z El Prat do Malgar de Mar dla 4 osób. Dzięki.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Hej!
   Pociąg R1 – jeździ co 30 minut. Czas przeejazdu Barcelona – Malgrat ok 1 h 15 minut.
   Jeździ przez kataloński, czyli ścisłe centrum miasta.

   Duża częstotliwość o możliwość kupienia np. biletu T-10 na 10 przejazdów.
   Malgrat znajduje się w 5 strefie, wiec koszt T-10 to 40,50 euro.

   Polecam jednak Bonotren 10 – również bilet 10 przejazdowy ważny tylko w kolejach regionalnych, do których wlicza się również R1.
   Koszt biletu na 5 strefę to 34,35 euro, więc wychodzi średnio koło 3,5 euro / osoba za przejazd w jedną stronę!

 6. Monika pisze:

  Witam, wybieramy się z mężem do Barcelony 19.01.2019. Mamy pytanie: jak możemy się dostać z lotniska na El Prat do Hotelu przy Capità Arenas, 51 Sarrià-St. Gervasi?
  Lądujemy w Barcelonie 19.01 około godz 23:20.
  Z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

  1. Beata & Tomek pisze:

   Musisz łapać nocny.
   Pod ten adres dojeżdża linia N7.

   Na plac kataloński dostaniecie się z nocnymi z lotniska, zdążycie również na Aerobus (drożej, ale wygodniej – jeżdżą co chwila).
   Na placu katalońskim można łapać N7.
   Przystanek na którym musicie wysiąść to Capità Arenas – Manuel de Falla.

 7. Jagoda pisze:

  Hej ! Niedługo będę razem z mężem chciała się przedostać z lotniska El Prat (około 13:00) do Avenida Meridiana, 151, Sant Martí. Jak można zrobić to najtaniej i najszybciej? Bardzo dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam!

  1. Beata & Tomek pisze:

   Hej!
   Szybko i tanio?
   Pociąg R2N!
   Jedziesz prosto z lotniska na stacje El CLot, a stamtąd zaledwie 250 metrów pod wskazany adres.
   Czas przejazdu to zaledwie 30 minut 🙂

   Szczegóły:
   Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu

 8. Bożena pisze:

  Wybieramy się końcem kwietnia do Barcelony. Kupimy 5-cio dniowy Hola BCN. Przeczytałam, że na ten bilet można się dostać na wzgórze Montjuic Funicular. Chcemy spędzić dzień na wzgórzu Montjuic, czy musimy skorzystać z innego dojazdu, żeby obejrzeć zamek, magiczne fontanny, czy tam jest słynne Poble Espanyol?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Bożena – można. W ramach zintegrowanego systemu możesz dojechać na wzgórze Funicolare Montjuic. Jest to kolej zębata, zaczyna swój start na stacji Paral-lel i kończy w parku Montjuic. Wyżej – do zamku można podjechać koleją liniową – Teleferic, ale to już dodatkowa opłata.

   Jeśli masz “normalną” kondycję i chcesz przeznaczyć na wzgórze większą część dnia, proponujemy ci dojazd na plac hiszpański i tam rozpoczęcie spaceru na samą górę. To właśnie na początku masz fontanny, budynki wystawowe itd.

   P.S. Funicolare jest zamknięte od 6 listopada na około 6 miesięcy – trwają prace remontowe. Za kolej szynową jeżdżą zastępczo specjalne autobusy.

 9. Michal pisze:

  Cześć, lądujemy na El Prat 17 stycznia o 23:05 i musimy dojechać na Passagte flaugier 31, Horta-Guinardo. Mozecie podzielić się radą jak najsprawniej dojechać bo w komentarzach innych doczytałem, że nocnym, ale metrem, pociągiem czy autobusem i skąd. Dzięki z góry, pozdrawiam, Michał.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Hej.
   Michał, wszystko kwestia godziny. Normalnie pociąg + metro – łatwy i szybki dojazd.
   Z racji przylotu nocnym na plac kataloński.
   Na placu katalońskim przesiadacie się na linię N1 lub N4. Musicie dojechać na przystanek Sant Antoni Maria Claret – Rambla Volart.

   Do przejścia pod adres macie jedynie 300 metrów.

 10. Sandra pisze:

  Hej 🙂 9 lutego o 23:20 ląduje na El Prat i wraz z 3 osobową ekipą chciałabym się dostać na ulicę Ramon Turró, 196-198, Sant Martí, 08005 Barcelona, Hiszpania (Hotel Ilunion). Byliby Państwo uprzejmi dać mi wskazówki jaką komunikacją się tam dostać ? Zaznaczam, że chciałabym kupić bilet T-10. Jest możliwość korzystania z niego nocą ? 🙂

  Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  1. Beata & Tomek pisze:

   Na nocne działa T-10.
   Musicie jednak przejść na stację metra/pociągu, kupić w automacie bilety, a następnie wrócić na przystanek nocnych. Łącznie spacer w dwie strony to jakieś 15 – 20 minut 🙂

   W soboty jeździ metro, więc po dojechaniu na plac kataloński możecie podjechać jedną stację czerwoną linią L1 na Urquinaona – ale lepiej będzie przejść na nogach – 300 metrów 🙂 Tam wsiadacie w żółtą L4 i jedziecie na stację Llacuna, która znajduje się już bardzo blisko waszego adresu. Korzystając z T-10 całą podróż Lotnisko – adres zrobicie na jednym przejeździe!

   1. Sandra pisze:

    Dziękuję pięknie za odpowiedź ! 🙂

 11. eM pisze:

  Hej,
  W czwartek ląduje około 22:00 na El Prat, muszę się dostać do Paral-lel. Pytanie czy wtedy jak kupię jednorazowy bilet to przejadę kilkoma liniami metra bez dokupywania kolejnych? Czy może lepiej opłaca się kupić kartę Hola BCN! żeby mieć później na kolejne dni (do niedzieli do około 13) możliwości zwiedzania Barcelony 🙂 proszę o podpowiedź 🙂

  1. Beata & Tomek pisze:

   Zgodnie z opisem biletów w tym wpisie, bilet jednorazowy służy tylko do jednokrotnego przejazdu. Z racji tego, że interesuje cię Paral-lel, najlepiej zainwestować w T-10 bądź Hola Barcelona, jednak tylko Hola uprawni cię do przejazdu metrem z lotniska.

   Gdybyś korzystała z metra z lotniska, to jedziesz do końca na Zona Universitaria, a tam przesiadasz się na zieloną L3 i jedziesz na Paral-lel.

   Gdybyś jednak chciała kupić T-10, to możesz skorzystać z pociągu R2N, wtedy na Sants przesiadasz się na zieloną L3 i jedziesz na Paral-lel 🙂

   1. eM pisze:

    Super 🙂 dzięki za odpowiedź ! Czyli chyba najlepiej się sprawdzi T-10, czyli lotnisko też jest w 1 strefie tak ? i w zupełności wystarczy ten bilet za 10,20 euro. A tak jeszcze spytam – do zwiedzenia Barcelony (szczególnie Sagrady, Parku Guell) ze stacji Paral-lel to uda się tak dojechać na 1 przejeździe (w to 75min) ?

    1. eM pisze:

     I jeszcze pytanie – czy gdyby się jednak zdarzyło że wybiorę na miejscu jednak kartę Hol BCN to mogę ją odebrać również tak późno z wyznaczonych miejsc na lotnisku lub stacji metra (koło 22?).
     I chyba już ostatnie pytanie 🙂 – czy długo jedzie pociąg z lotniska do Sants ?
     PS: super strona ! mega dużo info! przydatna bardzo 🙂

     1. Beata & Tomek pisze:

      Voucher kupiony z linka na naszej stronie nie wymienisz już na lotnisku, bo będzie za późno.
      Kolejnego dnia w punkcie informacji turystycznej na placu katalońskim.

      Będziesz ją jednak mogła kupić w automacie na stacji, a także zrealizować voucher kupując wcześniej z ich oficjalnej strony.

    2. Beata & Tomek pisze:

     Metrem – zawsze uda się wszędzie dojechać na jednym!
     Tak, lotnisko El Prat I strefa, więc autobus miejski 46, a także pociąg R2N na standardowym bilecie.

     1. EWa pisze:

      Witam,
      26 stycznia ok 23:30 lądujemy na El-Prat z dzieckiem i chciałabym podpytać jak najszybciej dostać się na Travessera de Gracia.

     2. Beata & Tomek pisze:

      Najszybciej będzie nocnym bądź Aerobusem dojechać na plac kataloński. Tam musisz wsiąść w metro – zielona linia L3 i podjechać 4 stacje na przystanek Fontana. Stamtąd będziesz mieć już bardzo blisko.

      Więcej szczegółów o dojeździe tymi dwoma środkami znajdziesz tu:

      Autobusy Nocne
      Aerobus

      Przez to, że jest to sobota, możesz skorzystać z linii metra z lotniska.
      Dzięki temu wsiadasz na lotnisku – jedziecie do końca, czyli ZOna Universitaria, a tam przesiadacie się na zieloną L3. Jedziecie na stację Fontana. Pamiętaj jednak, że na przejazd z lotniska metrem obowiązuję również osobny bilet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *