Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

Szczegóły dotyczące tras, linii, a także taryf za poszczególne połączenia można znaleźć na stronie spółki – http://www.tmb.cat/en/home.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Zarezerwuj kartę Barcelona City Pass

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

 • bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,20 euro;
 • bilety na określoną liczbę przejazdów w ramach zintegrowanego systemu – tych jest sporo – T10, T50, T70 – uprawniają nas do odpowiednio 10, 50 i 70 przejazdów. Wśród turystów najpopularniejszy jest właśnie T10, a jego koszt to 10,20 euro, co daje nam około jedno euro za przejazd! Są ważne przez 30 dni od daty pierwszego skasowania.
  Bilet T-10 oraz T-70 to tzw multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Wyjątkiem jest T-50, który jest biletem dla jednej osoby. Bilety T-50 oraz T-70 są ważne miesiąc od daty pierwszego skasowania.
 • bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (8,60 euro), miesięczne, a nawet kwartalne. Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych.
 • bilety w ramach karty Hola BCN! Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola BCN!
 • bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 5,9 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9 – 4,6 euro.
Kup bilety Hola BCN! Online

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-10, T-50, T-70 możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego “odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dzięki temu przekonaliśmy się, że najbardziej opłacalnym jest bilet T10 – 10 przejazdów. Od samego początku planowania naszej czterodniowej wyprawy braliśmy pod uwagę bilet 4-dniowy (24,40 euro). Nie chcieliśmy się ograniczać i myśleć o biletach na miejscu. Dzień przed wyjazdem sprawdziliśmy ceny pozostałych biletów i wybór padł na T10 (10,20 euro), gdyż nawet jego dwukrotne kupienie nie pokryłoby ceny biletu 4-dniowego.

Szkoda czasu na jeżdżenie z punktu do punktu! Mimo że metro jeździ średnio co trzy minuty, tracimy urok oraz piękna miejsca, które kryją się na każdym rogu. Dzięki temu bilet T10 w zupełności nam wystarczył – wykorzystaliśmy go prawie do zera (łącznie z przejazdami z i na lotnisko). Barcelona ewidentnie miasto pieszego zwiedzania.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA BCN! Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu. Więcej znajdziecie we wpisie – Karty Hola BCN!

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-10, T-50, T-70 czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci.

Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej, w tym informacji na lotnisku El Prat. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Zakup online

Istnieje możliwość zakupu biletów komunikacji publicznej, w tym popularnego T-10 w aplikacji przewoźnika – TMB. Po zakupie generowany jest kod. Należy go wpisać w automacie znajdującym się na stacji i wydrukować bilet w formie tradycyjnej tekturki.

Automat z biletami w Barcelonie

Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzic ilosc wykorzystanych przejazdów?

To proste – na tylnej stronie naszych biletów wraz z każdym następnym przejazdem drukują się kody cyfrowe. Ostatnie dwie cyfry zawsze będą oznaczać ilość wykorzystanych przejazdów. Saldo naszego biletu jest również wyświetlane przy wkładaniu biletu do czytnika przechodząc przez bramki metra. Poniżej wygląd biletu T-10 z przodu i z tyłu. Jak widać, bilet w całości wykorzystany.

Bilet T-10

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Kup Barcelona Card online

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

633 odpowiedzi do «Komunikacja miejska – bilety»

 1. malgorzata pisze:

  Pomóżcie!!!! Jutro 24 marca potrzebuje dostać się na lotnisko terminal T2 na godzinę 4 rano z Cartera de Balens czym i gdzie mogę kupić bilet.

  1. Beata & Tomek pisze:

   Małgosia – jest weekend, więc metro jeździ całą dobę.
   Został ci jeszcze jakiś przejazd na bilecie T10 czy Hola Barcelona?

   Jeśli chodzi ci o Carrer de Balmes to wsiadasz we fioletową bądź brązową linię metra i jedziesz na plac kataloński. Z placu czerwoną linia metra w kierunku Hospital de Bellvitage – na stacji Torrassa przesiadasz się na linię L9S jadącą prosto na lotnisko – wysiadasz na T2.

   Jeśli nie masz Hola Barcelona czy T-Dia, na ostatni odcinek musisz kupić tzw. bilet lotniskowy. Najbardziej jednak opłaca ci się zainwestować dzisiaj w dzienny T-Dia – skorzystasz z niego w ciągu dzisiejszego dnia, a w nocy pokonasz całą tą trasę szybko i sprawnie na tym bilecie.

   Kupisz go w każdym automacie np. na dowolnej stacji metra.

   1. Malgorzata pisze:

    A jest jakiś prostszy sposób w sensie wsiadam na jednym przystanku wysiadam na T2, może jakiś nocny autobus?

    1. Beata & Tomek pisze:

     Pewnie – możesz jechać np. wspomnianymi wcześniej liniami na palc kataloński, a stamtąd N16 bezpośrednio na T2.
     Jeżdżą bardzo często.
     N16 odjeżdża dokładnie z ulicy Ronda de la Universitat – północna – zachodnia część placu katalońskiego.

     1. Malgorzata pisze:

      Bardzo dziękuję za wskazówki, były niezmiernie pomocne.

  2. Barcelona pisze:

   Cześć, będziemy zwiedzać Barcelonę przez 6 dni mamy plan co chcemy zobaczyć. Będziemy chcieli skorzystać z komunikacji miejskiej dlatego według informacji najbardziej opłaca się bilet T10 na wielorazowe przejazdy. Jeżeli dobrze zrozumiałam, kupując Barcelona Card mamy wstęp lub zniżkę do niektórych obiektów plus wolne przejazdy komunikacja miejska. Jak długo ta karta będzie ważna?
   Pozdrawiam Urszulla

   1. Beata & Tomek pisze:

    Jak długo chcesz 🙂
    Barcelona Card kupujemy na określoną liczbę dni.

    Szczegóły wraz z cenami znajdziesz we wpisie Barcelona Card.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *