Komunikacja

Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Poniżej aktualna lista oraz cennik biletów. Aktualizacja na rok 2022.

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

Bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,40 euro.
T-Casual – koszt 11,35 euro. Pakiet 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Dzięki temu na jednym przejeździe zrobimy trasę łączącą np. dwie linie metra czy pociąg + metro. W I strefie limit czasu na przejazd to 75 minut. Czas wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref (więcej informacji o działaniu systemu na dole strony). Bilet T-Casual to bilet dla jednej osoby. Mogą z niego korzystać różne osoby, ale nie w tym samym czasie. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam zaledwie 1,13 euro! Zakupiony bilet T-Casual jest ważny do końca lutego roku następnego. Jeśli zatem byliście w Barcelonie w lipcu 2023 roku i nie wykorzystaliście wszystkich przejazdów, bilet będzie ważny do końca lutego roku 2024. Bilet aktualnie możemy zakupić w aplikacji TMB, dzięki czemu nie potrzebujemy kartonika, a bilet odbijamy na bramce naszym telefonem (przez moduł NFC).
T-Familiar – koszt 10,00 euro na I strefę. Jest to pakiet 8 przjazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego skasowania. Są to bilety multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Więcej szczegółów na dole strony. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam trochę drożej niż w T-Casual – 1,25 euro, ale z biletu może korzystać więcej osób. Bilet jest ważny 30 kolejnych dni od pierwszego użycia. Bilet aktualnie możemy zakupić w aplikacji TMB, dzięki czemu nie potrzebujemy kartonika, a bilet odbijamy na bramce naszym telefonem (przez moduł NFC).
T-Grup – koszt 79,45 euro na I strefę. Bilet zastępujący dotychczasowy T-70. Jest to pakiet 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 dni licząc od daty pierwszego skasowania. Podobnie jak T-Familar, jest to bilet multi person, stąd może z niego korzystać kilka osób. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Koszt pojedynczego przejazdu (przy zalożeniu wykorzystania wszystkich) wychodzi identycznie jak w przypadku T-Casual – 1,13 euro.
Bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (10,50 euro), czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro. Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych, ale dotyczy to mieszkańców Barcelony.
Bilety w ramach karty Hola Barcelona Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola Barcelona, w który znajdziesz zaktualizowane ceny na 2020 rok.
Bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 5,9 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9S – 5,15 euro.

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familar czy T-Grup możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego „odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA Barcelona Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu.

Naszym zdaniem
T-Casual, T-Familiar czy T-Grup to najczęściej najtańsze rozwiązanie i z niego zawsze korzystaliśmy.
Wszystko to pod warunkiem liczenia przejazdów i kombinowania, by na koniec pobytu nie został nam np. w połowie wykorzystany bilet.
 

Podczas ostatniego wyjazdu z naszą Zuzią kupiliśmy dla pełnej wygody Hola Barcelona na pełne 5 dni, by nie zajmować się liczeniem i kalkulowaniem. Karty mają ten dodatkowy plus, że działają na metro z lotniska, które przy lokalizacji hotelu w którym ostatnim byliśmy było bardzo wygodne.

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-Casual, T-Familiar, T-Grup czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe atrakcje Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci

Cennik zintegrowanych biletów w zależności od strefy (aktualny na 2021 rok)

Bilet1 strefa2 strefy3 strefy4 strefy5 stref6 stref
T-Casual11,35 €22,40 €30,50 €39,20 €45,05 €47,90 €
T-Familiar10,00 €19,00 €27,00 €35,00 €40,05 €42,00 €
T-Grup79,45 €156,80 €213,50 €274,40 €315,35 €335,30 €
T-Dia10,50 €16,00 €20,10 €22,45 €25,15 €28,15 €
Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej, w tym informacji na lotnisku El Prat. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Zakup online

Od wielu lat przez Internet możemy zamówić karty Hola Barcelona. Od niedawna istnieje również możliwość zakupu online pozostałych biletów. Bilety zakupione online możemy podzielić na dwie grupy:

 1. Wszystkie bilety możemy zakupić online i wymienić na tradycyjny kartonik w automacie.
 2. Cześć biletów, w tym popularne T-Casual czy T-Familiar możemy wykupić w aplikacji smartfonowej T-Mobilitat i mieć je na telefonie. Posiadamy wtedy wirtualną kartę T-Mobilitat, na którą możemy ładować różne rodzaje biletów. Na bramkach odbijamy je przez telefon za pomocą modułu NFC w telefonie.
 3. Możemy kupić kartę tradycyjną kartę T-Mobilitat i odbijać ją w czytniku na bramce, ale zakup biletów na nią dokonywać w automatach lub za pomocą swojego smartfona, którego integrujemy z kartą za pomocą modułu NFC.
Automat z biletami w Barcelonie
Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

To proste – na tylnej stronie naszych biletów wraz z każdym następnym przejazdem drukują się kody cyfrowe. Ostatnie dwie cyfry zawsze będą oznaczać ilość wykorzystanych przejazdów. Saldo naszego biletu jest również wyświetlane przy wkładaniu biletu do czytnika przechodząc przez bramki metra. Poniżej wygląd biletu T-10 z przodu i z tyłu. Jak widać, bilet w całości wykorzystany.

Oczywiście w przypadku biletów T-Casual czy T-Familiar kupionych w aplikacji T-Mobilitat, stan zużycia przejazdów będzie widoczny na naszym smartfonie.

Bilet T-10

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

Dzieci – turyści – płacą za bilety komunikacji publicznej tak samo jak dorośli.

Zobacz również

1740 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • barlomiej
  10 maja 2023 00:55

  Mam hotel przy samej stacji Sant Boi. Google pokazuja mi ze jest autobus z lotniska L77 pod sam hotel.
  Niestety google pokazuje mi to polaczenie tylko do 10 maja, od 11maja polaczenia nie ma i nie pojawia sie juz wcale w kolejnych dniach,tygodniach,miesiacach. Szukam w internecie jakiejs informacji czy to błąd czy likwiduja linie na stałe. Czy możecie pomoc? gdzie znalezc informacje czy ta linia bedzie po 10 maja czy nie. Najwiekszy problem bede miał z powrotem, bo odlot mam o 7 rano i tym autobusem mialem jechac niecale 20minut. Nie ukrywam ze to byl powod dla ktorego wzialem ten hotel(szybki i tani dojazd do lotniska)

  Odpowiedz
  • Linia normalnie funkcjonuje.
   Z tego co sprawdziłem, to faktycznie ze względu na prace remontowe miała od 03.05 do 10.05 lekko zmodyfikowaną trasę. Od jutra wraca do starej trasy.
   Linia nie jeździła po prostu przez Av. Can Corts, a alternatywna trasa prowadziła równoległe do niej.

   Pełny rozkład trasy oraz godziny znajdziesz tu: https://www.ambmobilitat.cat/Principales/TiraLinea.aspx?linea=199

 • bartlomiej
  10 maja 2023 12:49

  Dziękuję Tomku,
  Ale dlaczego nie ma tego polaczenia w wyszukiwarkach, nawet hiszpańskich? Mozesz wysłac link do jakiejs wyszukiwarki polaczen komunikacji miejskiej ktory pokazuje tą trasę po 11 maja?

  Odpowiedz
  • Hmm, masz rację.
   Wrzucałem to połączenie na TMB.cat i faktycznie na jutro nie wyskakuje ten autobus.
   Operatorem tej linii jest Monbus i na ich stronie również nie znalazłem żadnych informacji.
   Rozkład „wisi” na stronie.

 • Jadąc z Malgrat de Mar do Barcelony z 5 strefowym T-familar mogę się przesiąść na metro w ramach 2h15minu?? Czy będzie to drugi przejazd??

  Odpowiedz
  • Jak najbardziej, w przypadku tych biletów możesz jak najbardziej kontynuować podróż metrem w Barcelonie w ramach jednego przejazdu.

 • barlomiej
  11 maja 2023 13:29

  Mam hotel przy samej stacji Sant Boi. Linia z lotniska L77 pod sam hotel zniknęła bez informacji. Szukam jak dojechać tam najlepiej po 20 h w piątek? Czy pociąg R2N do Bellvitge i pociąg z Gornal to dobry pomysł? Czy stacje są jakoś połączone? Czy bilet T-Casual/T-Familiar będę kasować dwa razy? I czy policzy za jeden przejazd czy za dwa?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   11 maja 2023 15:00

   Gornal to stacja kolei miejskiej, więc trzeba będzie ponownie skasować bilet.
   Nie powinno ci policzyć kolejnego przejazdu jeśli zmieścisz się w czasie.

 • Witam serdecznie
  Linie L8 i S4 to są kolejki czy metro? W wykazie linii metra nie mogę ich znaleźć a Google proponuję mi je aby dojechać do hotelu niedaleko stadionu Espanyolu. Rozumiem, że można nimi jechać na bilecie T-Usual

  Odpowiedz
  • Witaj Serdecznie,
   S4 to kolej miejska, taką rolę pełni po części L8, gdyż część trasy pokonuje nad ziemią.
   Jak najbardziej, wszystkie zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familiar, T-Usual obowiązują na tych liniach.

 • Witam, jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć jakim środkiem transportu najlepiej i możliwie jak najtaniej dostać się z lotniska El Prat do Montgat? Oraz jaki bilet byłby wtedy najlepszy do zakupienia. Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o komunikacje miejską w Barcelonie, a już nie jeden artykuł przeczytałem. Z góru dziękuję. <3

  Odpowiedz
  • Witaj Rafał,
   Pociąg!
   Linią R2N z lotniska jedziesz na Sants, a tam przesiadasz się na R1, który jedzie w kierunku Blanes.
   Cała podróż to ok godzina.
   Wszystko w ramach I strefy, więc jeśli na czas urlopu planujesz dojeżdżać do Barcelony i przemieszczać się po mieście, możesz kupić np. T-Casual na 10 przejazdów. Koszt 11,35 euro.
   Cała trasa lotnisko – Montgat to jeden przejazd.

  • Dziękuję bardzo! Nawet nie wiece jak mnie uspokoiliście, patrząc na google maps trasa wydaje się banalna i dodatkowo mega ekonomiczna. Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze <3

  • Dokładnie, to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie ze wszystkich.
   Nie ma problemu 🙂

 • Cześć
  Dobrze rozumiem że jeśli wykupie T-Dia to oprócz 24h przejazdów (z przesiadkami pomiędzy liniami metra) mam również w cenie przejazd z T1 linia L9Sud ?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Dokładnie, dzienny obowiązuje na linię metra z lotniska 🙂
   Obowiązuje na jedną dwustronną podróż z lotniska i na lotnisko. Nie pokonasz tej pętli w ciągu dnia np. dwukrotnie.

 • Cześć, niebawem jedziemy do Barcekony i nocujemy w hotelu Ibis Barcelona Aeroport Viladecans…czy moglibyście powiedzieć, że to pierwsza strefa…? dziękuję ogromnie.

  Odpowiedz
 • Cześć. Czy ktoś wie do której godziny kursuje kolejka? Chodzi mi o wieczorny powrót z Barcelony do Hotelu na wybrzeżu.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Przed 23:00.
   Ostatni pociąg R1 np. z Sants odjeżdża o 22:55.

 • Agnieszka
  18 maja 2023 22:59

  Mam pytanie o T-Familiar do 8 przejazdów. Jeśli jest nas czworo i będziemy na tym jednym bilecie przechodzić przez bramkę, to wykorzystamy 4 przejazdy z tego biletu czy 1? 🙂

  Odpowiedz
  • Cztery 🙂
   Czyli dwa przejazdy i po bilecie.
   Z tego względu wygodniejszym rozwiązaniem przy 4 osobach jest często posiadanie przez każdego swojego T-Casual, bo najczęściej każdy te 10 przejazdów na osobę w Barcelonie wykorzystuje.

 • Czy dobrze rozumiem, że mając „bazę” w Blanes i chcąc zrobić całodniowy wypad do Barcelony, mogę kupić jeden T-Dia na 5 stref i dzięki temu dojechać rano z Blanes do Barcelony (i oczywiście wieczorem z powrotem) oraz móc poruszać się metrem po Barcelonie?
  Wszystko to w ramach jednego biletu T-Dia?

  Odpowiedz
  • Tak, ale pamiętaj, że musi być w opcji na V strefę.
   Zapłacisz za niego 25,15 euro za osobę.

 • Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. I w ogóle za Twoją bezinteresowną chęć pomagania „zagubionym”. Czasem człowiek zaczyna wątpić w ludzką życzliwość, ale Ty pokazujesz, że jest inaczej.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  Odpowiedz
 • Witaj, czy bilety obowiązują także w autobusach?

  Odpowiedz
 • Czy bilet T-casual kupiony w aplikacji można odbijać w autobusach z telefonu przez aplikacje?

  Odpowiedz
  • Jak najbardziej działa.

  • Właśnie zakupiłem bilet na 10 przejazdów w aplikacji, próbowałem odbić kartę z telefonu przez aplikacje na bramce przed koleją R i niestety nie zadziałało.

 • krzysztof_P
  21 maja 2023 21:39

  Dzień dobry. Wybieram się do Barcelony (2 osoby dorosłe i 1 dziecko 13 lat) Rozważałem bilet
  T-familiar i T-16. Czy T-16 obowiązuje dla dzieci turystów?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry Krzysztof,
   T-16 odpada, jest on przeznaczony dla rezydentów regionu miasta Barcelona.
   Nawet dzieciaki z innych regionów Hiszpanii nie mogą z niego korzystać.

 • Agnieszka
  22 maja 2023 19:52

  Mam pytanie
  Jedziemy 6-cio osobową rodziną do Barcelony. Noclegi mamy w Calaffel. Rozumiem, że bilety T familiar są na 8 przejazdów, czyli jak wejdziemy w 6 osób, to skasuje 6 przejazdów od razu? Czyli lepiej kupić t-casual?

  Odpowiedz
  • Dokładnie tak, dlatego przy tak dużej grupie T-Familiar będą niewygodne w korzystaniu 🙂

 • Agnieszka
  22 maja 2023 21:12

  Mam jeszcze jedno pytanie, skoro przyjeżdżamy samochodem do Calafell, to w takim razie tańszym rozwiązaniem będzie dojeżdżać na parking park and ride i stamtąd I strefa T-Casual?
  I jeszcze ostatnie pytanie przez jakie strony zamawiać bilety np. do Parku Guell, bo różne ceny znajduję…

  Odpowiedz
  • Jak dla mnie w szczycie sezonu tak.
   Połączenie jest bardzo wygodne, a dzięki temu w Barcelonie będziecie mogli się przemieszczać komunikacją publiczną, co bardzo polecam.

   Sprawa ze wstępami jest prosta – pośrednicy sprzedają w takich samych cenach jak wszystkie atrakcje, poza dwoma rzeczami – Sagrada oraz Park Guell. To „samograje”, najbardziej popularne atrakcje w Barcelonie, stąd pośrednicy typy Get Your Guide czy Tiqets muszą pobierać dodatkową prowizję.

   Najtaniej zatem kupisz bilet na oficjalnych stronach tych atrakcji, ale kupując z linków na naszej stronie, część prowizji trafi do nas.

 • Agnieszka
  23 maja 2023 08:00

  I ostatnie pytanie, czy rzeczywiście w niedziele są darmowe parkingi w Barcelonie?

  Odpowiedz
  • W niektórych miejscach w niedziele można takie znaleźć – np. Zona Universitaria, skąd można w miasto ruszyć metrem.
   Jednak w sezonie zdecydowanie polecam ci dojazd do Barcelony komunikacją miejską.

 • 2 dorosłe i 3 nastolatków będziemy w Pinede de Mar. Jaki bilet polecacie kupić na max dwa wyjazdy do Barcelony?

  Odpowiedz
  • Możecie bazować na biletach T-Familiar w opcji na IV strefę.
   Przy dwóch wyjazdach wyjdzie wam 20 przejazdów, wiec całą ekipę załatwicie za dwa T-Familiar + 4 bilety jednorazowe. T-Familiar na IV strefę to 35 euro.

   Oczywiście istnieje możliwość wyrobienia darmowego Ab.recurrente za kaucją 10 euro / osoba, ale na miejscu coraz częściej turystów spotyka odmowa. Bilety takie można kupić również w aplikacji Renfe Cercanias.

 • Witam,

  jak dostaniemy się z lotniska el prat do calafell 2 osoby? dodatkowo chałybysmy pojecac raz do barcelony, ale i tez miejscowosci bliższe casteldeffels jakie bilety polecacie

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Pociąg R2N z lotniska.
   Przesiadacie się na stacji Sants na pociąg R2 i jedziesz do Calafell.
   Cała podróż zajmie 1h 20 minut.

   Na jednorazowy wypad do Barcelony raz jednorazowe wypady do bliższych miejscowości, po prostu biletu jednorazowe.

 • witam serdecznie. Mam bilet T- Casual i nie działają bramki na dworcu- wszystkie są otwarte. Jak skasować bilet do pociągu R2?

  Odpowiedz
  • Jak nie działają to ich problem, przechodzisz i wsiadasz do pociągu 🙂

  • Bardzo dziękuję za błyskawiczną pomoc! Jesteście niesamowici!

 • Witam serdecznie. Proszę o pomoc czy autobus L80 to komunikacja publiczna? Pojadę na nim na bt T-casual? A jeżeli nie to czy mogę kupić bilet u kierowcy?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   29 maja 2023 16:24

   Witaj,
   Linia L80 jest obsługiwana przez konsorcjum Avanza, które również pracuje w zintegrowanym systemie komunikacji, więc jak najbardziej zadziała miesięczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team