Komunikacja

Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Poniżej aktualna lista oraz cennik biletów. Aktualizacja na rok 2021.

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

Bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,40 euro;
Bilety na określoną liczbę przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Nowe bilety zastępujące dotychczasowe T-10, T-50 czy T-70 to T-Casual, T-Familar, T-Grup. T-10 sprzedane były do 31 grudnia 2019 roku, a czas na ich wykorzystanie to 29 luty 2020.

T-Casual – koszt 11,35 euro. Pakiet 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Dzięki temu na jednym przejeździe zrobimy trasę łączącą np. dwie linie metra czy pociąg + metro. W I strefie limit czasu na przejazd to 75 minut. Czas wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref (więcej informacji o działaniu systemu na dole strony). Bilet T-Casual to bilet dla jednej osoby. Mogą z niego korzystać różne osoby, ale nie w tym samym czasie. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam zaledwie 1,13 euro!.

T-Familiar – koszt 10,00 euro na I strefę. Jest to pakiet 8 przjazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego skasowania. Są to bilety multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Więcej szczegółów na dole strony. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam trochę drożej niż w T-Casual – 1,25 euro, ale z biletu może korzystać więcej osób.

T-Grup – koszt 79,45 euro na I strefę. Bilet zastępujący dotychczasowy T-70. Jest to pakiet 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 dni licząc od daty pierwszego skasowania. Podobnie jak T-Familar, jest to bilet multi person, stąd może z niego korzystać kilka osób. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Koszt pojedynczego przejazdu (przy zalożeniu wykorzystania wszystkich) wychodzi identycznie jak w przypadku T-Casual – 1,13 euro.

Bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (10,50 euro), czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro. Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych, ale dotyczy to mieszkańców Barcelony.
Bilety w ramach karty Hola Barcelona Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola Barcelona, w który znajdziesz zaktualizowane ceny na 2020 rok.
Bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 5,9 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9S – 5,15 euro.

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familar czy T-Grup możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego „odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA Barcelona Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu.

Naszym zdaniem
T-Casual, T-Familiar czy T-Grup to najczęściej najtańsze rozwiązanie i z niego zawsze korzystaliśmy.
Wszystko to pod warunkiem liczenia przejazdów i kombinowania, by na koniec pobytu nie został nam np. w połowie wykorzystany bilet.
 

Podczas ostatniego wyjazdu z naszą Zuzią kupiliśmy dla pełnej wygody Hola Barcelona na pełne 5 dni, by nie zajmować się liczeniem i kalkulowaniem. Karty mają ten dodatkowy plus, że działają na metro z lotniska, które przy lokalizacji hotelu w którym ostatnim byliśmy było bardzo wygodne.

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-Casual, T-Familiar, T-Grup czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe atrakcje Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci

Cennik zintegrowanych biletów w zależności od strefy (aktualny na 2021 rok)

Bilet1 strefa2 strefy3 strefy4 strefy5 stref6 stref
T-Casual11,35 €22,40 €30,50 €39,20 €45,05 €47,90 €
T-Familiar10,00 €19,00 €27,00 €35,00 €40,05 €42,00 €
T-Grup79,45 €156,80 €213,50 €274,40 €315,35 €335,30 €
T-Dia10,50 €16,00 €20,10 €22,45 €25,15 €28,15 €
Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej, w tym informacji na lotnisku El Prat. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Zakup online

Istnieje możliwość zakupu biletów komunikacji publicznej, w tym popularnego T-10 w aplikacji przewoźnika – TMB. Po zakupie generowany jest kod. Należy go wpisać w automacie znajdującym się na stacji i wydrukować bilet w formie tradycyjnej tekturki.

Automat z biletami w Barcelonie
Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

To proste – na tylnej stronie naszych biletów wraz z każdym następnym przejazdem drukują się kody cyfrowe. Ostatnie dwie cyfry zawsze będą oznaczać ilość wykorzystanych przejazdów. Saldo naszego biletu jest również wyświetlane przy wkładaniu biletu do czytnika przechodząc przez bramki metra. Poniżej wygląd biletu T-10 z przodu i z tyłu. Jak widać, bilet w całości wykorzystany.

Bilet T-10

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

Dzieci – turyści – płacą za bilety komunikacji publicznej tak samo jak dorośli.

Zobacz również

1090 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Witam
  Jak najtaniej dostać się z lotniska El Plat – L’Escala dn. 04.08.21r od godz 14:30 ?
  Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • Witaj Karolina,
   Na miejsce dotrzesz autobusem Sarfa – Moventis.
   Bilet kosztuje 22,20 euro.

   Podjedź sobie z lotniska na Estacio del Nord. 4 sierpnia masz autobus o 16:30, następny o 20:35.

   Jeśli są was 2 – 3 osoby, możecie kupić bilet T-Familiar i jechać pociągiem R2N np. na Passeig de Gracia. Stamtąd macie 1,6km dworca autobusowego Estacio Nord.

 • Czyli musze z lotniska dojechać na Estacio del Nord, i autobus mam o 16:30 do LESCALA, I w cenie 22,20 euro? Proszę napisz mi jaki numer tego autobusu.
  Z góry bardzo Ci dziękuje 🙂

  Odpowiedz
  • Na to wychodzi, że jest autobus Sarfa numer 1. Wychodzi również na to, że odjeżdża z lotniska El Prat i zatrzymuje się na Estacio del Nord.

 • Czy z karty Hola Barcelona mogą korzystać dwie osoby ?

  Odpowiedz
 • Cześć!
  Jakie bilety polecacie na 6 dni dla 2 dorosłych i 5 letniego dziecka? Z lotniska mam zamiar jechać aerobusem, chodzi mi o poruszanie się po mieście 🙂
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   8 sierpnia 2021 18:06

   Cześć Dawid!
   Zależy 🙂
   Najpopularniejsze chyba T-Familiar. Każda osoba na bramkach musi jednak przechodzić pojedynczo i za każdym razem trzeba odbijać bilet.
   My podczas ostatnich wyjazdów stawialiśmy na Hola Barcelona dla pełnej wygody, by nie liczyć przejazdów i nie stresować się nawet, jeśli wyjdzie to w finale trochę drożej.

   Zwykle ostatnio pod kątem lokalizacji hoteli pasowało nam skorzystanie z metra na lotnisku, a mając Hola Barcelona nie trzeba na tą linię lotniskową kupować osobnego biletu 🙂

 • Proszę o poradę jaki bilet wybrać… grupa 22 dorosłych osób (20 uczniów) w sobotę 18.09 lądujemy w Barcelonie, nocleg i w niedzielę z tego samego lotniska lecimy dalej. Musimy się tylko przemieścić do centrum. Czy wybrać 10-przejazdówkę + dwa osobne bilety czy korzystniej będzie wziąć grupowy za 79,45? Czy może jednak Aerobus w obie strony? Pozdrawiam, Iza S.

  Odpowiedz
  • Aerobus pod kątem waszej grupy bardzo wygodny, ale 5,9 euro / osoba w jedną stronę.
   Bilet grupowy wyjdzie drogo, bo wykorzystacie tylko 44 przejazdy i cena jednostkowa za przejazd wyniesie ponad 1,8 euro.

   Najbardziej elastyczny będzie T-Familiar z tym, że trzeba pamiętać, że jedna osoba będzie stać przy bramce i przepuszczać po kolei każdą osobę – kasować i odbierać bilet. Cała procedura zatem będzie trochę trwała, ale jeśli nie Aerobus, to właśnie T-Familiar będzie najbardziej elastyczny.

 • A jak się rozkładają strefy w Barcelonie? Nie mogę znaleźć mapy stref komunikacyjnych. Czy cała Barcelona to I strefa?

  Odpowiedz
  • Cała Barcelona plus jeszcze część najbliższych miejscowości jak Badalona czy Castelldefels.

 • Cześć. Wybieramy się do Barcelony 5-osobową rodziną. Czy dobrze rozumiem zasady biletu T-Familiar? Wsiadamy do metra, każde z nas kasuje po kolei bilet, podróżujemy na nim przez 75 minut, mamy wykorzystane 5 przejazdów?

  Odpowiedz
  • Cześć Ania,
   Dokładnie tak to funkcjonuje, każda osoba przechodzi przez bramkę a kolejna odbiera bilet i kasuje go ponownie.

 • Gdzie kupię i jaki powinnam wybrać bilet wybierając się z Barcelony w dwie osoby do Sitges? Wiem, że najlepiej udać się tam pociągiem R2.

  Odpowiedz
  • Jeśli to pojedynczy przejazd – najlepiej kupić bilety jednorazowe – będą to bilety na IV strefę za 4,6 euro / osoba.
   R2 jeździ co kilka, kilkanaście minut.

  • A wiesz może czy taki bilet można kupić w każdym automacie przy metrze? Czy jednie przy automacie gdzie odjeżdża pociąg?
   Bo w automatach metra nie ma możliwości wyboru strefy, jedynie przy bilecie tym 10 przejazdowym.

  • Dokładnie, korzystaj z automatów Rodalies de Catalunya, tak kupisz te bilety i wybierzesz swobodnie strefę.

 • Jest opisane działanie biletów w 1 strefie , ale co jeśli mam kartę Hola Barcelona a chcę się dostać do Blanes, której jest w strefie 5 H? Jaki muszę wtedy kupić bilet na pociąg?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   30 sierpnia 2021 10:55

   Musisz kupić bilet według wskazanej strefy – jeśli bilet T-Casual czy T-Familiar, to na V strefę, ale jeśli pojedynczy bilet kolejowy to VI strefa – cena 6,95 euro.
   Ktoś się już kiedyś pytał, co w przypadku kiedy ma kartę Hola i przejazdy w I strefie w cenie.
   Z tego co dowiedziałem się na miejscu, teoretycznie można kupić bilet na jedną strefę mniej, ale trzeba by wysiąść z pociągu na końcu I strefy o odbić nowy bilet. Także na dojazd do Blanes karta Hola Barcelona się nie przyda – jedynie na dojazd metrem na stację kolejową, czyli na Clot czy Sants etc.

 • Czy bilet na autobus nr 2 z Barcelony stacja Nord do Llorett de Mar można kupić u kierowcy w autobusie i ile może kosztować w kasie czy w jakiejś aplikacji? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   31 sierpnia 2021 15:23

   Można go kupić na stacji w miarę dostępnych miejsc, ale z pojedynczymi miejscami nie ma zwykle żadnego problemu.

   Kupisz go również na stronie rezerwacyjnej Moventis – Compras.moventis.es.
   Cena biletu łącznie ze wszystkimi podatkami to 11,35 euro.

 • Hej kupiłam bilet w busie za 2,40 a ściągnęło mi z konta aż 20€ jak to możliwe ?

  Odpowiedz
 • Przykład z wykorzystaniem przesiadki jest raczej kiepski. Bramki na wejściu do metra nie wiedza, w która stronę będziemy jechać. Wracając na tę samą linie metra i tak skasuje nas za kolejny przejazd bez względu na to czy jedziemy w tę sama stronę czy wracamy. Dzięki za wprowadzenie w błąd.

  Odpowiedz
  • Dokładnie tak mamy napisanie na stronie.
   Podaliśmy przykład osób, które wysiadają pod Sagradą, robią zdjęcie i wracają.
   Przesiadki działają tylko w ramach stacji metra – nie wychodzimy na zewnątrz.
   Proszę czytać ze zrozumieniem wszystko co jest napisanie…

 • Znizki dla emerytów
  15 września 2021 09:06

  Dzień dobry,
  Czy osoby po 65 roku życia mają zniżki na pociągi w Hiszpanii? Jak poprosić o taką zniżkę w kasie? Pani ostatnio bardzo nieprzyjemnie nas potraktowała. Nie chciała nic wytłumaczyć.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Jeśli chodzi o osoby, które nie są miejscowymi rezydentami, płacą jednakową stawkę.
   Zniżki dla osób po 65 roku życia są dostępne w wybranych atrakcjach turystycznych – zwykle sięgają ok. 10%.

 • Jedno pytanie: czy kupując jednorazowy bilet do metra mogę się przemieszczać metrem zmieniając linie na jednym bilecie dopóki go nie opuszczę? Mamy hotel przy stacji metra więc to chyba było by najkorzystniejsze rozwiązanie. I jeśli można jeszcze jedno: nasz hotel oferuje wypożyczenie rowerów, czy to wygodny sposób zwiedzania Barcelony?

  Pozdrawiam,

  Odpowiedz
  • Rowery – rewelacja!
   Mnóstwo osób podróżuje po Barcelonie na rowerach, jest sporo passów na drogach, po których można się przemieszczać.

   Co do biletu jednorazowego – tak, w metrze możesz się przesiąść, jeśli kontynuujesz podróż. Nie przesiądziesz się jednak na autobus, tramwaj czy pociąg w ramach biletu jednorazowego.

 • Jadę z przyjaciółką do Barcelony na 2 tygodnie, jaka opcja wydaje się najbardziej opłacalna, by najpierw dojechać z El Prat do centrum i potem swobodnie się poruszać po Barcelonie? jest to wyjazd na festiwal, więc raczej będziemy się ograniczać do 2-3 przejazdów dziennie na osobę.

  Odpowiedz
  • W takim razie na waszym miejscu najbardziej optymalne będą karty T-Casual.
   Dzięki nim tanio wydostaniecie z lotniska – w tym przypadku najlepiej pociągiem R2N – bo do miasta dostaniecie się na jednym przejeździe z tej karty na osobę.

   Potem w ramach potrzeby można je dokupować.

 • Czy w komunikacji miejskiej, przy zakupie karty Hola Barcelona są jakieś zniżki dla seniorów 65 + ?

  Odpowiedz
 • Dzień dobry,
  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji dot. dokładnego czasu obowiązywania Hola Barcelona. Czy karta np. 5 dniowa jest ważna piątego dnia kalendarzowego od uruchomienia do godziny 23:59 czy do upłynięcia 120 godzin od momentu pierwszego skasowania?
  Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienia. Pozdrawiam:)

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Karta nie jest na ilość dni, a ilość godzin.
   Dzięki temu fajnie wychodzi kiedy lecimy i wracamy tym samym samolotem, bo zwykle przylatuje i wraca na to samo lotnisko.
   Jeśli np. przylecisz do Barcelony w poniedziałek wieczorem i 5 – cio dniową kartę pierwszy raz skasujesz o 20:00, to będzie ważna do soboty do 20:00 🙂
   Dlatego jeśli ktoś ma lot powrotny wieczorem w sobotę, to jeszcze załapie się na transfer powrotny na lotnisko – nam tak zawsze to właśnie wychodzi.

   Szczegóły: Karta Hola Barcelona

 • Bardzo dziękuję:) to bardzo duże ułatwienie:)

  Odpowiedz
 • Czy bilety dzienne T-Dia mają jakąś max ilość przejazdów? Przez jaki okres obowiązują? 24h?
  Jeśli chcę się dostać z La Rambli do kościoła Najświętszego Serca na Tibidabo, to jaki bilet najlepiej wykupić w dwie strony? 🙂 przejazd uwzględnia chyba różne środki transportu.

  Odpowiedz
  • Bilety T-Dia mają nielimitowaną liczbę przejazdów.
   Co ważne, nie są to bilety na dany dzień, a podobnie jak Hola Barcelona, ważne konkretną liczbę godzin – w tym przypadku 24h od pierwszego skasowania.
   Jeśli chodzi o dojazd na Tibidabo – więcej informacji znajdziesz tu – Dojazd na Tibidabo. Funicular wjeżdżający na górę jest dodatkowo płatny. Oczywiście, jeśli chcemy wjechać pod sam kościół. Równie dobrze można dojechać komunikacją publiczną do Placa Doctor Andre i stamtąd powspinać się na nogach.

 • Cześć i czołem! 🙂 Mam taki dylemat. W sobotę i niedzielę 23-24 października potrzebujemy w cztery osoby dostać się z Carrer de Sants do Circuit de Barcelona i z powrotem. Z tego co ustaliłem powinniśmy z Carrer de Sants pójść na stację Barcelona-Sants, następnie pociągiem R2 lub R2N dotrzeć do stacji Montmelo, a następnie linią 370 lub 416 dotrzemy w okolice toru. Czy dobrze myślę? Kolejnym pytaniem jest to, czy przejazd pociągiem R2 lub R2N i potem autobusem 370 lub 416 będzie traktowany jako jeden przejazd dla każdej osoby z T-Familiar dla II strefy lub będzie można całość przejechać na jednym T-casual dla II strefy? Będę wdzięczny za pomoc. 🙂

  Odpowiedz
  • Cześć Bartek,
   Jasne!
   My co prawda z toru wracaliśmy na nogach, ale w jedną stronę jechaliśmy autobusem ze stacji kolejowej w Montmelo.

   Szczegóły znajdziesz tu: Circuit de Catalunya – dojazd z Barcelony

   Na wydarzenia na torze kursuje często bezpośredni autobus Sagales, ale widzę że na zawody GT na które jedziecie, nie ma go póki co w rozkładzie.

 • Cześć 🙂
  Wybieram się do Barcelony samolotem z Krakowa, który leci do portu lotniczego Girona. Jakim środkiem transportu najbardziej opłaca się dostać do centrum Barcelony i w jakiej mniej/więcej cenie? Byłabym wdzięczna za pomoc.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu