Komunikacja

Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu

W licznych mailach do nas pytacie o dojście z lotniska El Prat na peron skąd odjeżdża pociąg linii R2N do centrum miasta oraz jak kupić bilet T-10 w automacie. Postaramy się wszystko szczegółowo wytłumaczyć w poniższym wpisie.

O zalecie podróżowania pociągiem z lotniska piszemy również w artykule Dojazd z lotniska.

Mimo konieczności pokonania pewnej odległości, pociągiem dostaniemy się tanio oraz bardzo szybko do centrum miasta – wysiadamy do głównym dworcu kolejowym Sants, lub na Passeig de Gracia – ścisłym centrum miasta.

Możemy również wysiąść np. na stacji kolejowej El Clot-Arago.

Na Passeig de Gracia krzyżują się poza tym aż 3 linie metra! Są to linie L2, L3 oraz L4. Z pociągu przesiadamy się tu na metro pod ziemią. Nie ma konieczności wychodzenia na górę. Zaznaczamy jednak, że przejście np. na żółtą L4 zajmuje po wyjściu z pociągu około 15 minut.

Trasa pociągu R2N z lotniska El Prat:

 • Sants
 • Passeig de Gracia
 • El Clot

Pociąg kursuje co 30 minut.

Pierwszy kurs z lotniska: 06:08 h, ostatni 23:38 h.

Zdecydowana większość osób przylatująca na lotnisko El Prat z Polski, przylatuje na terminal 2. Tym samym opuszczamy lotnisko i kierujemy się w lewo. Już po wyjściu będzie widać wiadukt biegnący nad parkingami, który prowadzi do stacji metra oraz pociągu. Miniemy również przystanek z którego odjeżdżają Aerobusy.


Aby wejść do wiaduktu należy z powrotem wrócić na terminal i wejść schodami na górę – wszystko jest bardzo dobrze opisane znakami na lotnisku. Można również nie wychodzić na zewnątrz i od razu z hali przylotów kierować się w lewo i podążać za znakami.

Lotnisko el Prat
Oznakowanie kierujące na metro oraz pociąg R2N

Całą drogę pokonujemy pieszo. Kiedyś funkcjonował ruchomy chodnik, ale jego konstrukcja została już zdemontowana. Jedynie w górę oraz w dół podjedziemy ruchomymi schodami. Pociąg odjeżdża co pół godziny – zawsze 8 po oraz 38 po. Na dojście z T2 trzeba zakładać 10 – 15 minut oraz czas potrzebny na zakup biletu.

Co ważne – biletu nie kasujemy w pociągu, a żeby wejść na person trzeba przejść przez bramki. W tym celu przed bramkami dokonujemy zakupu biletu. Aktualnie najlepszymi automatami są te znajdujące się po lewej stronie. Dokonamy tam zakupu zarówno biletów pojedynczych, jak i bilety T-Casual czy T-Familiar, na podstawie którego możemy jechać do miasta.

 Pamiętajcie, że jadąc pociągiem, a następnie przesiadając się w mieście na metro, wykorzystujecie tylko jeden przejazd z biletu T-Casual czy T-Familiar. Dzięki temu pociąg oraz autobus to najtańszy sposób dotarcia do wybranego przez siebie na nocleg miejsca. 

W wersji wizualnej prezentujemy wam szczegóły na poniższym filmie:
(rodzaje i ceny się zmieniły, ale reszta aktualna 🙂 )

Zobacz również

391 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Cześć, z El Prat muszę się dostać pociągiem R2N na dworzec Sant Andreu Comtal czy długo zajmuje podróż i czy po dojechaniu do Sant Andreu a później przesiadając się na autobus mogę jechać na tym samym bilecie?. Jaki najlepiej kupić bilet będąc w Barcelonie pełne 3 dni i kilkukrotnie jeżdżąc metrem. Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Maciek

  Odpowiedz
  • Cześć Maciek,
   1) Możesz kupić bilet Hola Barcelona w opcji na 3 dni z nielimitowaną liczbą przejazdów. Wtedy będziesz mógł w cenie biletu jechać metrem z lotniska – linia L9S. Na stacji Torrassa przesiadasz się na czerwoną linię metra L1 i jedziesz prosto na Sant Andreu.

   2) Jeśli rozważasz kupienie biletu T-Casual (10 – przejazdówka), to wtedy nie działa on na metro z lotniska, więc najlepiej będzie jechać pociągiem R2N z lotniska. Wtedy dojedziesz R2N na Clot i tam przesiądziesz się na metro L1 na Sant Andreu. Jeśli zmieścisz się w wyznaczonym czasie, przesiądziesz się tam jeszcze na autobus w ramach jednego przejazdu z tego biletu. Oczywiście podróż z lotniska pociągiem + metro to również tylko jeden przejazd z tego biletu.

 • Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 • Jak najszybciej dojechać z lotniska el prat na stadion Barcelony ???

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   27 sierpnia 2022 16:10

   Wsiadasz w pociąg R2N jeśli lądujesz na T2 i jedziesz prosto na Sants. Stamtąd na nogach na stadion. To najszybszy sposób dostania się na stadion komunikacją miejską 🙂

 • Hmm a powrót tak samo z Passeig de Gracia ta linia jedzie na lotnisko ? Google maps tego nie sugeruje, a daje niby Metro z przesiadkami.

  Odpowiedz
  • Dokładnie, jedzie. Możesz sobie sprawdzić nawet rozkład na rodalies.gencat.cat.

 • Dziękuję za odpowiedź.
  A możecie kogoś polecić kto organizuje wyjazdy na mecze Barcelony z kupnem biletu kogoś na miejscu???

  Odpowiedz
 • Cześć, w przyszłym tygodniu lecę do Barcelony, chcę skorzystać z zaproponowanego przez Was przejazdu pociągiem R2N do centrum i dalej z przesiadką na metro do docelowej stacji Montbau. Mam w związku z tym kilka pytań:
  – bilet T-Casual poza tym że mogę kupić w apce mogę też je nabyć standardowo w automacie przed bramkami na pociąg? To jest zwykły kartonik który się kasuje przed bramkami a nie plastykowa karta, która sama w sobie jest dodatkowo płatna (jak w Madrycie)?
  Z planu przejazdu wynika że będę musiał przesiąść się na Passeig de Gracia na metro L3, tutaj jak rozumiem będę musiał wyjść ze stacji pociągu i przejść kolejny raz przez bramki na stację metra, ale powinienem się zmieścić w 75 minutach więc będzie to traktowane jako jeden przejazd, nie zostanie odbita kolejna podróż?
  Pytam, bo w obecnej sytuacji wynikałoby że będzie to tylko 0,80 euro za przejazd z lotniska na nocleg, co byłoby super opcją. Jeżeli się jednak mylę to proszę o sprostowanie.
  Odnośnie jazdy metrem po centrum: podczas przesiadania się powinienem uważać by nie wyjść za bramki bo maxymalnie w ciągu jednego przejazdu można przesiąść się 3 razy, a każde wyjście i wejście przez bramki będzie naliczone jako kolejny przejazd w ciągu 75 minut?

  Odpowiedz
  • Cześć Konrad,
   Jest dokładnie tak jak piszesz.
   Kupując bilet T-Casual nie płaci się za sam kartonik czy kartę jak w Madrycie czy Paryżu. Dostajesz standardowy kartonik papierowy i kasujesz go wchodząc na peron pociągu R2N.

   Pociąg jedzie podziemiami. Dlatego na Passeig de Gracia przesiadka z pociągu na metro odbywa się na dokładnie takiej zasadzie jakbyś przesiadał się z metra na metro. Dlatego po drodze w korytarzach na przesiadce nie będziesz mijał kolejnych bramek.

   Oczywiście całą trasą zrobisz w czasie 75 minut, dlatego do miejsca docelowego dotrzesz na jednym przejeździe T-Casual, czyli za niecałe euro 🙂

   Tak, przy przesiadkach z metra na metro wszystko robisz w ramach podziemi.
   Jeśli jednak wyjdziesz z metra i przesiądziesz się na tramwaj/autobus to po skasowaniu go na pokładzie nie policzy ci kolejnego przejazdu.

  • Dzięki serdeczne za wyczerpującą odpowiedź! Jestem pod wrażeniem szybkości odpowiedzi! Robicie super robotę 😁

 • Cześć, piszesz aby wysiąść na stacji Sants w drodze na stadion z lotniska, a dalej na nogach. Duża to odległość pieszo? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Nie!
   Najbardziej popularny sposób, bo szkoda czasu na przesiadkę na metro.
   Do przejścia z Sants na stadion jest ok. 2 kilometry.

 • Dziękuję za odpowiedź. Czyli z lotniska w pociąg R2 i dokładnie na jakiej stacji wysiadam? Bilet Hola Barcelona ogarnie to wszystko (hotel, powrót na lotnisko)? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Z lotniska R2N i prosto na stację Sants. Oczywiście, Hola Barcelona ogarnie dojazd z lotniska i powrót, a także poruszanie się w samej Barcelonie.

 • Cześć, nie mogę znaleźć informacji jak długo pociągi R1 jadą tylko do Badalony w związku z remontem? Czy pociągi R2 – na lotnisko jeżdżą standardowo czy tez inaczej?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Pociąg z lotniska kursuje bez przeszkód. Aktualne godziny przyjazdów i odjazdów znajdziesz na stronie kolei regionalnych – rodalies.gencat.cat

 • Czesc, chcialam sie upewnic czy dobrze zrozumialam odnosnie biletu T-familiar. Obowiazuje on na 8 przejazdow. Czyli kupujac go na lotnisku, jadac na stacje Sants przechodzac przez bramki kasuje go kazda z osob i jest to traktowane jako jeden przejazd?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Dokładnie tak.
   Zresztą przesiadając się np. z pociągu na pociąg nie będziesz musiała ponownie odbijać biletu na Sants.

 • Witam, jutro przylatuję do Barcelony. Chcę dostać się z lotniska do centrum pociągiem do Passeig de Gracia i przesiąść się na metro l4. Jaki powinnam kupić bilet czy normalny 1 razowy bo zmieszczę się w czasie 75 min??? i będę przechodzić podziemiami na metro.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie, jednorazowy na tej trasie jest droższy, bo co prawda jako zintegrowany system lotnisko to I strefa, ale jeśli chodzi o koleje regionalne to IV strefa, więc 4,6 euro!
   Przy aktualnych cenach T-Casual, nawet nie ma co się zastanawiać. Płacisz 7,95 euro i masz na karcie 10 przejazdów.

 • Cześć, Jak najszybciej komunikacją mogę dojechać z lotniska w Barcelonie do Tossa de Mar?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   tak jak napisał poniżej Tomek, lub bezpośrednio autobus Sarfa.
   Odjeżdżają bardzo często spod terminala.
   Koszt biletu to 14,90 euro / osoba.

 • Tomek (ale nie ten)
  25 września 2022 22:15

  Autobus 603 z lotniska do Blanes a stamtąd linią L6 do Tossy.

  Odpowiedz
 • Polecacie jakiś hotel/prywatne pokoje również na weekend, ale nie za miliony?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team