Metro w Barcelonie

Metro

Tutejsze metro niesamowicie przypadło nam do gustu. Chyba zresztą nie tylko nam, gdyż stałym schematem na wszystkich stacjach jest widok niesamowitej ilości turystów z przewodnikami oraz mapami w ręku.

W zasadzie po mieście poruszaliśmy się tylko metrem! Prosty, obrazkowy schemat, który zawsze był pod ręką w kieszeni czy smartfonie. Już pierwszego dnia wiedzieliśmy, że jeśli już, to tylko metrem.

 

Kup bilety Hola BCN! Online

 

Tym bardziej, że same stacje są niezwykle czyste. Nie spędza się na nich zresztą dużo czasu. Średni czas kursowania metra na poszczególnych liniach to jakieś 3 minuty.

Stacja metra w Barcelonie

Stacja metra – schludnie i czysto!

 

Sama budowa podziemnej sieci rozpoczęła się już w latach 20. XX wieku. W dalszym ciągu trwają prace nam dalszą rozbudową.

Aktualnie sieć liczy 8 linii, 156 stacji oraz ponad 140 pociągów, które wożą pasażerów.

Należy pamiętać, że jeśli kupicie bilety na określoną liczbą przejazdów, np. T10, możecie się przesiadać w ramach jednego przejazdu – szerzej w dziale o biletach komunikacji miejskiej.

Z racji szybkości przemieszczania się, a także częstego kursowania, w wyznaczonym czasie spokojnie możemy przejechać z przesiadkami z jednego końca miasta na drugi.

Mapę metra należy obowiązkowo wydrukować lub ściągnąć na swój telefon przed przyjazdem. Świetna, mało szczegółowa i przy tym bardzo widoczna mapka jest dostępna na stronach Wikipedii (my z niej korzystaliśmy) – http://upload.wikimedia.org/.

Na każdej stacji znajdują się ponadto oficjalne mapki drukowane przez TMB, w formacie PDF możemy ją także znaleźć na ich stronach internetowych: http://www.tmb.cat/

Mapa Metra

Godziny kursowania metra:

 • Poniedziałek – czwartek: 05:00 do 24:00.
  Piątki: 5.00 do 02:00.
  Soboty: od 05:00 i jeździ przez całą noc.
  Niedziele: do 24:00
  Dni wolne od pracy w tygodniu: do 24:00.

Dni specjalne: 24 grudnia – od 05:00 do 23:00.

24 sierpnia 2017 otworzono nową linię metra, która jeździ bezpośrednio z portu lotniczego El Prat. Kursuje codziennie od 5:00 do 24:00.

Specjalne dni w roku 2018, w których metro kursuje bez przerwy:

 • Święto Państwowe Sant Joan 23-24 czerwca
  Lokalne festiwale w dzielnicy Gracia (daty do ustalenia)
  Festiwal La Merce – noce z 21 na 22 oraz 23 do 24 września
  Sylwester – 31 grudnia – 01 stycznia.

30 odpowiedzi do «Metro»

 1. Pablo napisał(a):

  Cześć przesyłam link do filmu z aktualnymi cenami biletów w Barcelonie:
  https://www.youtube.com/watch?v=wj-CjqBstz0

 2. Ewa napisał(a):

  Dzień dobry ! Nie mogłam znaleźć informacji na temat dojazdu do Montserrat. Może ktoś ten temat przerobił. Chodzi mi o bilet Trans Montserrat. Oprócz ceny podróży pociągiem i kolejkami, na stronach turystycznych jest napisane,że bilet zawiera w sobie METRO. Bilet będziemy kupować na Placa Espanya, ale nie wiemy czy ten bilet obowiązuje na metro w dwie strony? Przy pociągu i kolejkach jest po angielsku podane jak byk “round trip”, ale tu stoi tylko jedno słowo – METRO. Dlatego zastanawiamy się czy powinniśmy kasować T-10 jadąc na Placa Espanya, czy może wcześniej zaopatrzyć się w ten Combined ticket Trans Montserrat i już na nim wyjechać z hotelu? Combined Ticket, zdaje się nie zawsze daje wielkie korzyści bo np. widzę, że Santa Cova jest niedostępna, dlatego nie chcielibyśmy niepotrzebnie płacić za metro, jeżeli można uniknąć. Będę wdzięczna za informację, jeśli ktoś to wie. Pozdrawiam.

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   W niedługim czasie zamierzamy opublikować kompleksowy materiał dotyczący dojazdu do Montserrat.
   Kupując wcześniej Trans Montserrat i odbierając go np. w informacji turystycznej na placu katalońskim, macie przejazd metrem w obie strony na plac hiszpański.

 3. Przemek napisał(a):

  Witam,
  Niedługo wybieram się do Calella. Chcę jechać pociągiem R2 z lotniska El Prat a potem R1 do Calella. Proszę o podpowiedź na jakiej stacji mam się przesiąść z R2 na R1 oraz czy bilet T10 jest honorowany w pociągu R1 do Calella ?
  P.S. Super pomocna stronka !

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Przemek – najlepiej dojechać z lotniska R2N na El Clot.
   Stamtąd bez żadnych przesiadek kursują R1.
   Bilet T-10 na pierwszą strefę nie da ci możliwości dojechania do Calelli.
   Jeśli masz zamiar raz w ciągu pobytu jechać do Barcelony, to kupuj jednorazowe.
   Jeśli jednak wiele razy lub jedziecie w kilka osób – rozważ kupienie T-10 na 4 strefę, bo w niej leży kurort.

   Koszt T-10 na 4 strefę wynosi 35,25 euro, czyli 3,5 euro za przejazd.
   Bilet jednorazowy kosztuje 5 euro.

   1. Przemek napisał(a):

    Jeszcze jedno pytanie, czy podana cena biletu za 5 euro do Calella obowiązuje od lotniska El Prat, czym tylko dla linii R1 od stacji El Clot? Rozumiem, że dzieci (wiek 8 i 14 lat) nie mają zniżek?
    Czy w przypadku 6 osób można wykorzystać jeden bilet T10?
    Pozdrawiam.

    1. Beata & Tomek napisał(a):

     Dokładnie, 5 euro to trasa z El Clot do Calelli.
     Dzieci w tym wieku płacą tyle samo.

     Możecie kupić jeden T-10 i przepuszczać go po kolei dla każdej z osób.
     Dlatego z lotniska pociągiem – jeden bilet T-10 i wykorzystacie 4 przejazdy (4 osoby) jadąc na El Clot.

 4. Adrian napisał(a):

  Witam. Mam pytanie, czy linie metra tez są podzielone na strefy? Czy np.jakbym zostawił auto na parkingu przy Park del Besos i chciał dojechać na Camp Nou to na bilet dzienny dojadę? z przesiadkami czy strefy są tylko poza miastem?
  Nie rozkminiam tego… 🙂

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Adrian, bez obaw.
   Barcelona i sąsiednie miejscowości to wszystko I strefa.
   Metrem możesz zatem podróżować do woli wszędzie tam gdzie dojeżdża 🙂
   Nawet do sąsiedniej Badalony.

 5. Staszek napisał(a):

  Widzę, że jestescie ekspertami co do metra w Barcelonie.
  Mam 2 noclegi w hotelu IBIS Viladecans. Chciałbym wyjechać z hotelu rano do centrum Barcelony i wracćc do hotelu wieczorem. Mam samochód w hotelu, ale chciałbym go zostawić na parkingu i pojechać do centrum metrem.
  Czy możecie coś poradzić?
  Będę wdzięczny.

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Staszek – problem w tym, że blisko twojego hotelu nie ma metra.
   Przede wszystkim kup bilet T-10, by najtaniej dojeżdżać i poruszać się po mieście.

   Do stacji kolejowej masz niecałe 2 km, tam co chwila będziesz miał pociągi do centrum.

   1. staszek napisał(a):

    Dzięki. Po Barcelonie chcę chodzić. Metrem chciałbym tylko dojechać do centrum i wrócić wieczorem do hotelu w Viladecans. Będę tam tylko 1 dzień. Czy nie lepiej kupić 2 bilety jednorazowe – do Barcelony i z powrotem?

    1. Beata & Tomek napisał(a):

     W takim przypadku owszem, bo jednorazowy bilet 2,2 euro. Wydasz więc łącznie 4,4 euro.

     1. Staszek napisał(a):

      Jeszcze raz dzięki !!!

 6. Staszek napisał(a):

  Doczytałem się u Was, że pojedynczy bilet za 2,20 nie upoważnia do przesiadek. By dostać się z mojego hotelu w Viladecans do centrum Barcelony, musiałbym korzystać z kilku linii metra (przesiadki) i za kazdym razem musiałbym kasować nowy bilet jednorazowy. Czy tak? To chyba jednak korzystniej jest T10. Chyba, ze podjechałbym samochodem w pobliże metra, którym bez przesiadki dojechałbym do centrum. Ale wtedy trzeba płacić za parking….
  Myślałem, że metro działa jak paryskie – na jeden bilet nieograniczona ilość przesiadek (correspondance), pod warunkiem nie opuszczania stacji metra. W Barcelonie to nie działa…. Szkoda.
  Przepraszam za namolność 🙂

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Tak, dlatego pisaliśmy o skorzystaniu z pociągu. To w zasadzie to samo co metro, bo dużą część trasy pokonuje w podziemiach. Zresztą wysiądzisz na Passeig de Gracia czyli miejscu, gdzie również w ramach podziemi przesiądziesz się na metro.

   Z racji lokalizacji polecałbym zatem jednorazowy bilet i dojazd Renfe – np linią R2N jadącą z lotniska El Prat do miasta i wyjście na Passeig de Gracia – ścisłe centrum miasta. Poniżej plac kataloński, Rambla, dzielnica gotycka, port. Wszystko w zasięgu spaceru 🙂

   1. Staszek napisał(a):

    Dzieki. Odpowiem, jak zagrało, po powrocie. Wyjeżdżam dziś, dwa noclegi w Viladecans, potem samochodem przez Torla do Parku Ordesa i trekking tam i w okolicach. Wracam po 10 dniach.
    Pozdrawiam serdecznie.

 7. Monika napisał(a):

  Witam, a jak dojechać z lotniska El Prat do Bogatell? W listopadzie jedzmy z dziećmi na mecz i zaznaczę, że jest to nasza pierwsza wyprawa do Barcelony. Lądujemy ok. 24.00 – 1.00. Będę ogromnie wdzięczna za podpowiedź.

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Jeśli nie taksówka, to zostanie Aerobus i autobusy nocne.
   Możemy sprawdzić nocne, ale musisz nam podać adres – sprawdzimy jak najlepiej tam dojechać 🙂

   1. Monika napisał(a):

    Witam, a jak dojechać z lotniska El Prat do Bogatell? W listopadzie jedzmy z dziećmi na mecz i zaznaczę, że jest to nasza pierwsza wyprawa do Barcelony. Lądujemy ok. 24.00 – 1.00. Bedę ogromnie wdzięczna za podpowiedź.

    Dziękuje za ekspresowa odpowiedź . Zaznaczę, że będzie to lot z soboty na niedziele. A dokładny adres docelowy to Carrer De Llull 71, HB004742 08005 BARCELONA – HISZPANIA. Monika

    1. Beata & Tomek napisał(a):

     Monika – w takim razie proponuję ci dostać się na plac kataloński autobusem nocnym lub Aerobusem (ostatni kurs z T2 o 1:00). Aerobus jest wygodny i jeździ co chwilę. O nocnych z lotniskach przeczytasz we wpisach Dojazd z lotniska, Autobusy Nocne.

     Z placu katalońskiego można przejść na stację metra Urquinaona – 300 metrów. Tam żółtania linia metra L4 – z soboty na niedzielę metro jeździ przez całą noc 🙂 Podjeżdżasz 4 stacje i wysiadasz na stacji Bogatell. Pod adres masz 650 metrów.

     Alternatywnie możesz na placu katalońskim możesz wsiąść w czerwoną L1. Podjeżdżasz na stację Arc de Triomf, a stamtąd do przejścia 850 metrów (nie musisz z placu katalońskiego iść piechotą na stację Urquinaona.

     1. Monika napisał(a):

      A może linią L1 do stacji Marina? I jeszcze jedno mam pytanko – czy jest w miarę bezpiecznie spacerować o 1.00 🙂 po Barcelonie ?? Dzięki za pomoc.

     2. Beata & Tomek napisał(a):

      Można, z każdej stacji podobna odległość do pokonania.
      Barcelona żyje, zwłaszcza w weekendy, więc nie ma większego problemu z poruszaniem się po mieście, zwłaszcza centralnej części 😉

 8. Ania napisał(a):

  Hej 🙂 Co sądzicie o wykupieniu biletu grupowego na 70 przejazdów (ważny 30 dni)? Będziemy w 4 osoby i mamy wtedy do podzielenia koszt tego biletu (trochę ponad 50 euro) na właśnie tyle osób.

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Przy 4 osobach może to bardzo fajnie wyjść, bo wychodzi lekko ponad 15 euro na głowę 🙂

   Przy bilecie T-10 koszt jednego przejazdu to 1,02 euro, przy karcie T-10 koszt jednego wyjdzie 0,87 euro, ale pod warunkiem, że wykorzysta się co jednego wszystkie 🙂

   Plusem jest również możliwość skorzystania w cenie tego biletu z metra odjeżdżającego z lotniska.

 9. Michał napisał(a):

  Witajcie. Potrzebuję Waszej eksperckiej pomocy. Jutro mam wylot o 10:50 z Barcelona – Girona, a hotel znajduje się niedaleko stacji metra L3 Liceu. Jak najszybciej według Was dostać się do tego lotniska zważywszy że będzie to niedziela rano?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Aby dojechać wcześnie rano, musisz dostać się na Estacio Nord.
   Masz nagach niecałe 2 km, aby dojechać metrem musisz się na katalońskim przesiąść na czerwoną L1 i na stację Arc de Triomf, z której też trzeba dojść.

   Autobus 604 – polecam ci ten o godzinie 7:30, bo o 8:45 jest na lotnisku w Gironie.

 10. eddie_c napisał(a):

  Dzień dobry, czy ktoś się orientuje w jakich godzinach mogę wymienić kartę Hola BCN na stacji metra? Czy punkty wymiany są otwarte tak długo jak kursuje metro czyli np. do godz. 24:00?

  1. Beata & Tomek napisał(a):

   Eddie – jeśli chcesz ją kupić, to tak jak piszesz.
   Jeśli jednak kupisz z linka na naszej stronie – Hola BCN – to wymienisz tylko w punktach informacji turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *