Atrakcje

Kościół Santa Maria del Pi

Kościół Santa Maria del Pi to przykład katalońskiego gotyku. Świątynia znajduje się w dzielnicy gotyckiej – Barri Gotic, a w 1926 roku zyskała tytuł bazyliki mniejszej.

Budowa Santa Maria del Pi

Kościół był budowany między 1319, a 1390 rokiem. Według legendy jego nazwa pochodzi od drzewka piniowego (sosna), które kiedyś tutaj rosło. Dlatego w języku polskim jest to kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Sosnowej. Tradycja głosi, że w tym miejscu istniała już wcześniej inna świątynia (IV wiek), ale badania archeologiczne tego nie dowodzą. Wiadomo jednak, że znajdowała się tu ceglana kaplica, która datowana jest na X wiek.

Na uwagę zasługują romańskie przypory, które pochodzą jeszcze z czasów romańskich, bowiem w 1391 roku świątynia została przebudowana według stylu gotyckiego.

Bazylika dzisiaj

Jak pisaliśmy wcześniej, świątynia to przykład typowego katalońskiego gotyku. Z zewnątrz przypomina bardziej twierdzę niż świątynię. Nad wejściem znajduje się piękny tympanon – to półkoliste lub ostrołukowe pole znajdujące się nad drzwiami, wypełnione rzeźbami lub płaskorzeźbami. W centralnym punkcie znajduje się tu figura Maryi Dziewicy.

Kościół Santa Maria del Pi
Wejście do świątyni – rozeta w renowacji

Santa Maria del Pi jest świątynią jednonawową, z czternastoma kaplicami po bokach – odpowiednio po siedem z każdej strony. Wnętrze jest przestronne i skłania do zadumy i refleksji. Głównym motywem zdobniczym jest sosna.

Naturalne światło dociera do kościoła dzięki dekoracyjnej rozecie. Wrażenie robi jej wielkość, gdyż ma 10 metrów średnicy. Oryginalna rozeta nie ocalała, gdyż uległa zniszczeniu w 1936 roku w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Odbudowana zdobi świątynię od 1940 roku. Na zwór starej wykonał ją architekt Josep Maria Jujol, który przy wielu realizacjach współpracował ze słynnym Antonim Gaudi. Podczas wspomnianych wydarzeń zniszczeniu uległo wiele innych przedmiotów znajdujących się w środku, m.in. ołtarz główny. Aktualny wykonany jest z alabastru.

Z przedmiotów, które ocalały, możemy podziwiać m.in. XVIII wieczne, wielobarwne witraże – najstarszy pochodzi z 1718 roku.

Kościół posiada 54 metrową, ośmioboczną dzwonnicę, której budowę rozpoczęto w 1379 roku. Posiada sześć dzwonów, a największych z nich waży ponad 1,8 tony.

Na nas wnętrze zrobiło niesamowite wrażenie.

Zwiedzanie

Latem 2021 roku zwiedzanie nie było dostępne. Wszystko ze względu na prace renowacyjne. Aktualnie jest taka możliwość – możemy wybrać samodzielne zwiedzanie lub wizytę z przewodnikiem. Obie usługi zamawiamy na dedykowanej stronie internetowej katedry w Barcelonie:

Aktualnie tylko opcja zwiedzania z przewodnikiem da nam dodatkowo możliwość wejścia do skarbca, ogrodu, a przede wszystkim na dzwonnicę, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Na dzwonnicę nie mogą wchodzić dzieci poniżej 8 lat.

Wejścia na zwiedzanie bazyliki tylko w piątki oraz soboty.

Informacje zaktualizowane w oparciu o stan na 2021 rok.

Ceny

Rodzaj biletu Z przewodnikiem Samodzielne zwiedzanie
Normalny 10,00 euro 5,00 euro
Ulgowy (młodzież do 25 lat (uczeń, student), emerycie +65 8,00 euro 4,00 euro

Wstęp darmowy dla dzieci do lat 6.

Zobacz również

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • W niedzielę 14 kwietnia zwiedzaliśmy Bazylikę bez biletów, oczywiście nie wchodząc do ogrodów, ani na wieżę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team