Atrakcje

Katedra św. Eulalii

Katedra św. Eulalii to średniowieczna świątynia zbudowana na Mont Tabor (góra tabor), na której było zbudowane stare miasto. Jest to absolutne arcydzieło architektury gotyckiej i obowiązkowy punkt wizyty w Barcelonie.

Jej budowa rozpoczęła się dokładnie w 1298 roku (okres romański), ale zakończyła się dopiero w 1417 roku, czyli epoce średniowiecza. To tłumaczy różnorodność stylów jaką możemy znaleźć w świątyni.

Przed katedrą, w tym miejscu istniały wcześniej dwie inne świątynie. Pierwsza, zbudowana prawdopodobnie w IV wieku, została zniszczona w X wieku. Druga, która powstała zaraz po niej, również podzieliła jej los.

Katedra św. Eulalii
Katedra wewnątrz

Wnętrze katedry zachwyca jasnością i przestronnością. Pochwalić się może blisko trzydziestoma kapliczkami rozmieszczonych w bocznych nawach i za ołtarzem. Pod ołtarzem mieści się nagrobek patronki, czyli św. Eulalii.

Układ świątyni jest dość nietypowy jak dla budowli gotyckiej, gdyż została zbudowana na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Jej imponującą fasadę odnowiono na przełomie XIX i XX wieku i trzeba przyznać, że ciężko oderwać wzrok od łukowatych drzwi oraz niezliczonej ilości iglic i pionowych przypór.

W środku katedry św. Eulalii możemy zwiedzić muzeum – Salę Kapitularną, gdzie wyświetlane są obrazy hiszpańskich mistrzów z XV i XVI wieku. Znajdziemy tu również kryptę ze starożytnymi grobowcami.

Sama św. Eulalia – patronka świątyni – zmarła w 304 roku mając zaledwie 13 lat. Sama męczeńska śmierć w obronie wiary jest słabo udokumentowana, natomiast kult świętej jest bardzo mocno zakorzeniony w historii Barcelony. Na jej cześć w wirydarzu katedry św. Eulalii znajdziemy 13 żywych gęsi. Sama Eulalia była gęsiarką.

Wirydarz katedry św. Eulalii
13 gęsi w wirydarzu katedry symbolizują wiek św. Eulalii

Zwiedzanie katedry św. Eulalii

Wejście do katedry jest bezpłatne na modlitwę.

Za opłatą turystyczną możemy jednak zwiedzić wszystkie dostępne miejsca, w tym dach katedry, muzeum czy kaplicę Najświętszego Sakramentu.

Godziny dla przybywających na modlitwę: poniedziałek – sobota 8:30 – 12:30 oraz 17:45 – 19:30. Niedziele i święta 8:30 – 12:30 oraz 17:15 – 20:00.

Godziny na zwiedzanie turystyczne:

Dzień tygodnia Godzina
Poniedziałek – sobota 10:30 – 18:30
Niedziele i święta 10:30 – 17:00

Ceny – rezerwacja

Bilet – 9,00 euro

Bezpłatne bilety dla dzieci do 12 lat.

Bilety wstępu na wejście do katedry kupujemy w sklepie internetowym barcelońskiej katedry.

Msze w katedrze

Msze w katedrze św. Eulalii odbywają się języku hiszpańskim oraz katalońskim zgodnie z poniższym harmonogramem.

Msze w tygodniu odbywają się w kaplicy Najświętszego Sakramentu. W soboty dwie wieczorne eucharystie odbywają przy przy ołtarzu głównym. W niedziele wszystkie msze przy ołtarzu głównym, a dodatkowo eucharystia o 10:30 z udziałem chóru Francesca Vallsa.

Dzień tygodnia Godzina
Poniedziałek – piątek 9:00 – język kataloński
11:00 – język kataloński
12:00 – język hiszpański
19:15 – język kataloński
Soboty 9:00 – język kataloński
11:00 – język kataloński
12:00 – język hiszpański
18:00 – język hiszpański (ołtarz główny)
19:15 – język kataloński (ołtarz główny)
Niedziele i święta
Wszystkie msze przy ołtarzu głównym
9:00 – język kataloński
10:30 – język kataloński – z udziałem chóru
12:00 – język hiszpański
13:00 – język kataloński
18:00 – język hiszpański
19:15 – język kataloński

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team