Atrakcje

Gran Teatre del Liceu

Gran Teatre del Liceu jest niewątpliwie wyjątkowym obiektem, który stoi przy najbardziej znanej z ulic Barcelony, czyli przy La Rambli.

Jest jedną z wiodących oper nie tylko w Hiszpanii, ale w całej Europie. Rok rocznie odbywają się tu najznakomitsze produkcje operowe, koncerty symfoniczne oraz spektakle baletowe. To wszystko dzięki wyjątkowej akustyce, zaliczanej dzięki temu do grona najlepszych tego typu scen na świecie. 

Gran Teatre del Liceu – historia

Uroczyste otwarcie miało miejsce 4 kwietnia 1847 roku. Ciekawostką jest to, że jego budowa sfinansowana została nie ze środków publicznych, a z pieniędzy ofiarowanych przez prywatnych sponsorów zgromadzonych w Stowarzyszeniu na rzecz Teatru Liceu.

Niestety z pierwotnego gmachu do dzisiejszych czasów przetrwała tylko fasada budynku, hala główna oraz foyer. Resztę strawiły pożary – pierwszy w 1861 roku i drugi całkiem niedawno, bo w 1994 roku.

Mieszkańcy Barcelony są z niego bardzo dumni. Historię tej sceny tworzyły największe gwiazdy. Debiutował tu chociażby Jose Carreras, a jubileusz  50-lecia swojej działalności artystycznej świętowała tu Montserrat Caballe (nawet ci, którzy nie są miłośnikami opery znają ją ze wspólnego występu z Freddie Mercurym w 1992 roku z okazji otwarcia Igrzysk Olimpijskich).

Upodobała sobie tą operę również słowacka śpiewaczka operowa, jedna z najsłynniejszych śpiewaczek operowych świata, królowa belcanta Edita Gruberova, która występ w Liceu niemal corocznie wpisuje do swojego kalendarza.

Liceu – zwiedzanie

Polecamy zwiedzanie z przewodnikiem. Zajmuje to około 45 minut i ścieżka zwiedzania obejmuje kolejno kilka sal i kondygnacji. Na szczególną uwagę zasługuje już główny hol, korytarz z pięknymi schodami prowadzącymi do kluczowych części opery.


Niewątpliwie wyjątkowa jest również sala lustrzana, czyli Salon Luster – hiszp. Salon de los Espejos. Oprócz okazałych rozmiarów luster umieszczonych na ścianach, zachwyca również sufit na którym podziwiać można kopie obrazów autorstwa Josepa Mastresa Cabanesa. Oryginały niestety spłonęły w pożarze. Oczywiście najbardziej zachwyca wysoka na 20 metrów główna sala Liceu. Posiada blisko 2300 miejsc, część na pięciopoziomowym balkonie.

Teatr Liceu - Salon Luster

W czasie naszej wizyty na głównej scenie odbywała się próba stąd nie udało nam się jej uwiecznić na zdjęciach 🙂

O tym, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w Barcelonie świadczy to jakie miejsce zajmuje w sercach samych Katalończyków. Dowód – po pożarze w 1994 roku (który rozpoczęła iskra z lampy lutowniczej jednego z robotników), odbudowa stała się najważniejszym celem dla wszystkich mieszkańców Katalonii. Staranna rekonstrukcja trwała 5 lat, ale została zakończona pełnym sukcesem.


Godziny otwarcia, ceny

Zwiedzanie z przewodnikiem Gran Teatre del Liceu jest uzależnione od sezonu oraz dni tygodnia. Najlepiej przejść się na miejsce by sprawdzić aktualny harmonogram wycieczek. Zakupione wcześniej online bilety można bez problemu zrealizować w dowolnym dniu.

Aby dowiedzieć się o aktualnym harmonogramie wycieczek z przewodnikiem należy pisać na adres visites@liceubarcelona.cat.
Osoba Express tour Zwiedzanie z przewodnikiem
Dorosła 9,00 euro 16,00 euro
Dzieci 7 – 16 lat 7,50 euro 12,00 euro
Seniorzy + 65 lat 7,50 euro 12,00 euro

Dojazd

Metro: L3 – zielona linia – stacja Liceu
Autobus miejski: linie V13, 59
Autobus turystyczny: przystanek Barri Gotic

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team