Atrakcje

Muzeum Narodowe Sztuki Katalonii (MNAC)

Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC) ma bardzo reprezentacyjną lokalizację. Mieści się bowiem w Palau Nacional na wzgórzu Montjuic. Pałac został wybudowany Wystawę Światową w 1929 roku. Gmach ten dominuje nad jednym z najsłynniejszych placów Barcelony – Placa d’Espanya (Plac Hiszpański).

MNAC to największe i najważniejsze muzeum w Barcelonie. Warto wygospodarować sobie trochę czasu na chociaż pobieżne przejrzenie ekspozycji. Gromadzi ponad 260 przedmiotów, w tym książek. W obecnym kształcie funkcjonuje od 1990 roku po połączeniu Muzeum Sztuki Katalonii i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Po szeroko zakrojonych pracach remontowanych pałac został ponownie otwarty w 1997 roku. Bardzo obszerna jest kolekcja sztuki romańskiej (jedna z największych na świecie), a także gotycka, renesansowa, barokowa oraz sztuka nowoczesna XIX oraz XX wieku. Wśród ekspozycji znajduje się kolekcja numizmatyczna Katalonii zawierająca monety i medale. Do tego Generalna Biblioteka Historii Sztuki.

MNAC - niezwykle ciekawy budynek
Wystawa – poza samymi eksponatami interesujący jest również sam budynek!

Galeria Romańska

W galerii romańskiej zgromadzone są m.in. cenne malowidła ścienne z XI, XII, XIII wieku. Pochodzą z różnych kościołów z wiosek znajdujących się w Pirenejach. Dzięki ich przeniesieniu i rekonstrukcji wraz z elementami takimi jak kapitele czy kamienne rzeźby, z łatwością można sobie można jak dawniej wyglądały te świątynie. Dzięki przeniesieniu ocalone zostały przed hiszpańską wojną domową (między innymi znajduje się tu fragment klasztoru San Pere de les Puelles w Barcelonie z XII wieku).

W kolekcji znajdują się również obrazy (w tym obrazy panelowe) i drewniane rzeźby romańskie pochodzące np. z Sali Kapitulnej Klasztoru Sigena, a także grobowce z Santa Maria de Matallana, Valladolid.

Są również XIII-wieczne malowidła ścienne z pałacu Aguilar w Barcelonie przedstawiające szturm Jakuba I z Aragonii na Palma de mMallorca na w 1229 roku oraz bitwę pod Porto-Pi.

Galeria gotycka

Obejmuje bardzo słynne obrazy i rzeźby, ale także i metaloplastykę oraz emalie.

Galeria renesansowa i barokowa

Tu znajdują się dzieła znanych artystów takich jak El Greco, Francisco de Zurbarana, Diego Velazqueza oraz wielu, wielu innych.

Galeria Sztuki Współczesnej

Ta składa się między innymi z dzieł tak znanych i wybitnych artystów jak Antonio Gaudi, Salvador Dali, Pablo Picasso i Antonio Tapies. Są to obrazy, rysunki, grafiki a także plakaty.

MNAC - charakterystyczne meble mistrza Gaudiego
Charakterystyczne meble mistrza

Znajduje się tu także kolekcja monet i medali nawet z VI wieku p.n.e. licząca ponad 130 000 egzemplarzy (wystawionych jest około 7800) oraz dział fotografii (powstały w 1996 roku).

Zwiedzanie

Muzeum zwiedzamy samodzielnie po zakupie biletu wstępu. Możemy dokonać wcześniejszej rezerwacji online.

MNAC jest o tyle ciekawym wyborem, że samo wnętrze pałacu jest niezwykle interesujące. Do przejścia jest sporo, więc planując wizytę trzeba poświęcić na nie trochę czasu.

Normalną wejściówkę za 12 euro można często rozbudować o dodatkową, niewielką kwotę na czasowe wystawy, które w tym czasie mają miejsce w muzeum.

Darmowe wejście do muzeum
Wejście do muzeum jest darmowe w soboty po godzinie 15:00 (polecana jest wcześniejsza rezerwacja).
Dodatkowo każda pierwsza niedziela miesiąca, a także 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów) oraz 11 września (Narodowe Święto Katalonii).

Ceny

Bilet normalny – 12 euro

Dzieci i młodzież do 16 lat – wstęp bezpłatny

Seniorzy +65 lat – wstęp bezpłatny

My przed wejściem do MNAC
Panorama Barcelony bezpośrednio spod wejścia do muzeum

Film na Youtube

Zobacz również

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
/center>