Komunikacja

Z Costa Brava do Barcelony

Czyli jak dostać się z popularnych kurortów hiszpańskiego wybrzeża – Santa Susanna, Calella czy Lloret de Mar do Barcelony. Rozkład jazdy oraz ceny przejazdów.

Zbliża się sezon wakacyjny, więc sporo osób będzie zainteresowana dostaniem się z hiszpańskiego wybrzeża do Barcelony. Pomijamy oczywiste sposoby, jak taksówka, lokalni, prywatni przewoźnicy czy wypożyczony samochód.

Jednym z najbardziej popularnych sposób jest linia kolejowa, która łączy popularne kurorty wybrzeża Costa Brava z Barceloną. Prowadzi wzdłuż wybrzeża, mijając często plaże, stąd sama podróż dostarcza sporej ilości wrażeń.

Schemat linii kolejowej R1 można znaleźć na poniższej grafice (kliknij aby powiększyć):

R1 - Costa Brava - Barcelona

Jeśli chcemy podróżować z popularnego Lloret de Mar, to naszą podróż musimy podzielić na dwie części. Najpierw dostać się do Blanes autobusem (linia Pujol) – kursują bardzo często, a następnie przesiąść się na wspomnianą linię kolejową R1.

Częstotliwość kursowania linii oraz godziny odjazdów możemy znaleźć na stronie:

Można zauważyć, że połączenia są dostępne średnio dwa razy w ciągu jednej godziny. Spore zagęszczenie powoduje, że nie musimy wcześniej bookować biletów, a kupić je po prostu na stacji.

Ceny

Ceny są różne w zależności od strefy. Aktualny cennik (2022 rok) wygląda następująco:

Kolej regionalna Rodalies de Catalunya
Ceny biletów jednorazowych
Strefa 12,40 euro
Strefa 22,80 euro
Strefa 33,85 euro
Strefa 44,60 euro
Strefa 55,50 euro
Strefa 66,95 euro

Cena pojedynczego połączenia z Blanes to zatem 6,30 euro, a Santa Susanna 5,00 euro. Bezpłatne bilety są przewidziane dla dzieci do 4 lat, które nie zajmują swojego siedzenia w wagonie.

Karty 10 – przejazdowe

Istnieje możliwość zakupu dwóch rodzajów kart 10 – przejazdowych, oraz karty 8 – przejazdowej, które przydadzą się podczas podróżowania z Costa Brava Do Barcelony.

Karty T-Familiar (8 przejazdów) oraz Bonotren to tzw multi – person, czyli z jednej może korzystać kilka osób. Jeśli podróżujemy w pięć osób, to będą niezwykle opłacalne. Skorzystamy z pięciu przejazdów w jedną i z pięciu przejazdów w drugą stronę. Czasem nawet wykorzystując 8 przejazdów może być tańsze, niż zakup pojedynczych biletów. W przypadku T-Casual jeden bilet – jedna osoba.

T-Casual, T-Familiar, T-Grup

Popularne w samej Barcelonie bilety są od 2020 roku następcami popularnego T-10. W zależności od trasy przejazdu i ilości pokonywanych stref, możemy z nich korzystać kupując je w określonej wersji. Należy pamiętać o różnicqch miedzy nimi – T-Casual to bilet indywidualny, T-Familiar może używać kilka osób, kasując go odpowiednią ilość razy na bramkach. Bilety T-Grup mają tą samą funkcją co Familiar, ale w pakiecie aż 70 przejazdów.

W ramach zintegrowanego systemu komunikacji, w ramach tego samego przejazdu mozemy się przesiąść w Barcelonie np. na metro. Od chwili skasowania biletu mamy 75 minut na dojechanie do celu, a czas ten wzrasta o 15 minut dla każdej ze stref. W przypadku trzech stref bedieto zatem 75 + 30 = 105 minut.

Później już w samej Barcelonie nie opłaca nam się korzystać z tych biletów, gdyż koszt jednostkowy przejazdu będzie drogi. Na miejscu kupujemy po prostu bilety na I strefę.

Więcej o opisanych biletach przeczytacie tutaj – Komunikacja miejska – bilety.

Poniżej aktualny na rok 2022 cennik:

Bilet 1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
T-Casual 11,35 € 22,40 € 30,50 € 39,20 € 45,05 € 47,90 €
T-Familiar 10,00 € 19,00 € 27,00 € 35,00 € 40,05 € 42,00 €
T-Grup 79,45 € 156,80 € 213,50 € 274,40 € 315,35 € 335,30 €

Bonotren 10

Bilet dający nam 10 przejazdów kolejami regionalnymi na wybraną liczbę stref. Może z niego korzystać kilka osób jednocześnie jadących na tej samej trasie. Nie działa na przemieszczanie się w ramach I strefy, czyli samej Barcelony. Aktualny cennik (2020 rok):

Koleje regionalne Rodalies de Catalunya – bilet Bonotren 10

1 strefa 2 strefy 3 strefy 4 strefy 5 stref 6 stref
10,25 € 16,35 € 24,20 € 31,45 € 38,20 € 47,75 €

Jaka strefa mnie obowiązuje?

Poniżej lista popularnych kurortów uszeregowanych wg stref. Inaczej podzielone są jednak strefy dla biletów T-10, a inne dla Bonotren:

Lista stref biletu BONOTREN 10
Strefa Miejscowości
2 strefa El Masnou, Ocata
3 strefa Premia de Mar, Vilassar de Mar, Cabrera de Mar
4 strefa Mataro, Sant Andreu de Llavaneres, Caldes d’Estrac, Arenys de Mar, Canet de Mar
5 strefa Sant Pol de Mar, Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar
6 strefa Blanes
Lista stref biletu T-10
Strefa Miejscowości
2 strefa Vilassar de Mar, Premia de Mar, El Masnou
3 strefa Caldes d’Estrac, Sant Andreu de Llavaneres, Mataro, Cabrera de Mar
4 strefa Canet de Mar, Arenys de Mar, Sant Pol de Mar, Pineda de Mar, Calella
5 strefa Blanes, Malgrat de Mar, Santa Susanna,

Gdzie wysiadamy?

Wg upodobania. Pociąg zatrzymuje się w kilku miejscach w mieście, w tym m.in. Arc de Triomf czy Sants, ale centralnym miejscem cieszącym się największą popularnością będzie z pewnością Placa de Catalunya, która jest początkiem słynnego deptaka La Rambla.

Lotnisko El Prat – Costa Brava

W sezonie wakacyjnym Sagales oferuje bardzo częste połączenia z lotniska El Prat w Barcelonie do popularnych kurortów na Costa Brava. Linią 603/614 dojedziemy do Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar, Blanes.

Ceny biletów:

Bilety jednostronne:
Calella / Pineda de Mar – 9,8 euro
Malgrat de Mar / Santa Susanna / Blanes – 11,20 euro

Ceny biletów dwustronnych x 2

Rozkład jazdy wraz z godzinami znajdziecie poniżej.

4fc95e1efc2462b5d20f9a86e4af060ffcf9ce3e

Moventis – Sarfa

Kolejnym przewoźnikiem autobusowym jest Moventis – Sarfa. Tu w przeciwieństwie do Sagales firma skupiła się na kurortach wysuniętych dalej na północ od Blaes, czyli od Lloret de Mar aż po Cadaques.

Rozkład połączeń oraz ceny można sprawdzić na:

https://compras.moventis.es/es/trayectos-barcelona.html

Nocne przejazdy

Wszyscy planujący wracać w nocy z Barcelony (większość interesują połączenia właśnie w tą stronę) na wybrzeże mają możliwość skorzystania z linii N82, którą obsługuje Sagales.

Poniżej aktualny rozkład ważny od 1.06.2022 do 30.09.2022.

82866b9a8f2dedfd608373d848ad23a81059327d

Zobacz również

896 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Witam, czytałem już chyba wszystkie komentarze ale chciałbym jeszcze potwierdzić informację u „źródła”. Więc tak będziemy lądować w El Prat w 8 osób. Stąd wybieramy się do Santa Susanna i dwa tygodnie później z powrotem na lotnisko oraz raz w trakcie pobytu odwiedzimy na jeden dzień Barcelonę. Proszę o potwierdzenie czy zakupione bilety będą najlepszym wyborem:
  a) 3x BONOTREN 10 (3*38,20 EUR) + 2 bilety jednorazowe (2*5,50 EUR) – Liczę podróż z lotnika do Santa, z Santa do Barcelony, z Barcelony do Santa i na końcu z Santa na lotnisko. Tu mam jeszcze pytanie czy przyjeździe do Barcelony na zwiedzanie na bilecie BONOTREN lub jednorazowy mogę przesiąść się z pociągu do metra (Np. na Saints)?
  b) Celem podróżowania po Barcelonie kupuje bilety T-Familiar strefa I (będziemy jeden dzień)
  c) Czy w sezonie letnim pierwszy pociąg z Santa Susanna będą o innej porze niż aktualnie czyli o 6:10?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Z racji programu darmowych przejazdów – Ab.Recurrente sprzedaż Bonotren została zawieszona.
   Zakładamy jednak na ten moment, że w przyszłym roku wrócą do sprzedaży.
   Wtedy potrzebujecie faktycznie 32 przejazdów, więc 3 x Bonotren + dwa jednorazowe.

   Bonotren obowiązuje tylko na pociągi regionalne – możesz się przesiadać z pociągu na pociąg – np. R2N z lotniska na R1 do Santa Susanna, ale nie obowiązują w metrze. Nie mijasz żadnych bramek, ale w przypadku kontroli będzie problem. Tu można rozważyć T-Familiar na V strefę, ale wyjdzie drożej (jedyny plus możliwość przesiadania się na metro.

   Tak, w samej Barcelonie T-Familiar na I strefę, wykorzystacie cały bilet przy jednorazowym przejeździe.

   Nie, w sezonie również o tej godzinie zaczynają się pierwsze kursy.

 • Dzięki za informacje. W takim razie czekam na powrót biletu Bonotren lub szykuje się na zakup innego biletu.

  Odpowiedz
 • Cześć. Mam pytanie. Jak dostać się z lotniska Girona do Lloret del Mar lub Blanes (jeszcze nie jestem pewien, gdzie będzie nocleg) po godz. 23 (przylot 22.20) ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Cześć,
   W zależności od dnia kiedy przylatujesz, sprawdź rozkład autobusu linii Sagales.

 • Witam,
  Czy na bilecie miesięcznym T – USUAL mogę podróżować z Barcelony do Costa Brava lub z Barcelony – Lloret de Mar?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Możesz, ale podróżując np. do Blanes musiałabyś mieć ten miesięczny w opcji na V strefę, czyli 56,65 euro.

 • Witam.
  W sezonie wybieramy się do Calafell. Jak wyglądają połączenia z Barceloną. Tylko kolej regionalna? Planujemy pojechać trzy razy do Barcy. Jaki bilet wybrać dla trzech osób?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Kolej najwygodniejsza, bo linia R2 kursuje co 30 minut.
   Jeśli poza dojazdami do Barcelony będziecie również potrzebowali dojechać z lotniska, to możecie kupować bilety T-Casual (10 przejazdów) czy T-Familiar (8 przejazdów) na V strefę.
   Zwłaszcza ten drugi powinien wam w zupełności wystarczyć.

 • Ok.
  A jak w sezonie z połączeniem powrotnym z Barcy po 22.00?

  Odpowiedz
 • Cześć! Wybieramy się do Barcelony w kwietniu, nasz hotel znajduje się w miejscowości Viladecáns. Czy aby codziennie moc dojechać do centrum Barcelony powinniśmy wybrać bilet T-Familiar? Będę podróżować z 9- latkiem i czy posiadając ten bilet możemy udać się pociągiem z Barcelony w stronę Costa Brava? By móc podziwiać widoki linii brzegowej? Dziękuję za wszelkie informacje, serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Viladecans to I strefa, więc na tych samych biletach będziesz mogła dojeżdżać do Barcelony, a także przemieszczać się po samej Barcelonie.
   Jeśli kupisz T-Familiar na I strefę, to możesz się przemieszczać tylko w tej strefie.
   Dojedziesz zatem np. do Badalony, ale już do Pineda de Mar, Santa Susanna etc nie – trzeba tu kupować bilety jednorazowe bądź T-Familiar na odpowiednią liczbę stref.

 • Dzień dobry, chciałabym prosić o radę, bo nie wiem jakie bilety kupić, aby były najbardziej opłacalne cenowo. 19 sierpnia 2024 r zamierzamy odwiedzić Barcelonę-będziemy jechać z Calella. Tego samego dnia musimy wrócić do Calella. Będzie nas podróżowało 8 osób-4 dorosłych, dwóch 14 latków i dwie 10 latki. Nie wiem gdzie wysiąść, jaką linią jechać-nie wiem nic;)Bardzo proszę o wskazówki, będę niezmiernie wdzięczna.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Z Calella to oczywiście pociąg R1.
   Jeździ co 30 minut.
   Jeśli chcecie dojechać do ścisłego centrum, to wysiadacie na Placa Catalunya. Od tego miejsca zaczyna się popularna Rambla.

   Możecie kupić T-Familiar na IV strefę za 37,35 euro.
   Po kolei skasuje go każda z ośmiu osób i na powrocie zrobicie dokładnie to samo.
   Czyli dla wszystkich 8 osób wystarczą wam dwa bilety za 37,35 euro, bo na jednym jest właśnie 8 przejazdów.

 • Mam pytanie – w październiku będę w Pineda de Mar. Jak stamtąd dostać się na Costa Brava?

  Odpowiedz
 • Witam. Dzięki Tobie wiem dużo więcej 🙂 Proszę jeszcze o radę, bo będziemy ruszać w przyszłym tygodniu z Santa Sussana do Barcelony (2+2) i czy dobrze będzie: wysiąść na Clot, dojść do Sagrada Familia potem metrem do parku Guel i wrócić na Catalunya i La Rambla? Czy wysiaść na Catalunya i od czego zacząć?

  Odpowiedz
  • Witam,
   Lepiej faktycznie wysiąść na Clot i zacząć od Sagrady, można stamtąd dojechać metrem L2 lub przejść na nogach – ok. 1,7km.
   Później faktycznie fajnie wrócić na plac kataloński, zrobić centralną część miasta i stamtąd wrócić pociągiem do Santa.

 • Agnieszka S
  6 kwietnia 2024 23:54

  Witam, jedziemy z Callela do Barcelony. Najpierw mamy w planie Park Guell, a potem Sagrada Familia. Proszę o pomoc – na jakim przystanku wysiąść, żeby się dostać do Parku Guell, a potem wsiąść, żeby dojechać do Sagrada Familia? Bilety kupię t familiar na 4 i 1 strefę.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Możesz jechać do placu katalońskiego.
   Tam na zieloną linię metra L3 w ramach tego samego przejazdu z Calella.
   Wysiadasz na Lesseps i możesz podejść na nogach.

   Z Parku Guell do Sagrady jest przyjemny, 2 km spacerem w dół 🙂
   Ale jeśli wolisz podjechać, to autobus V19.

 • Agnieszka S
  7 kwietnia 2024 21:04

  Bardzo dziękujemy za informację.

  Odpowiedz
 • Hej wybieramy się w środę do Barcelony, później lorret de mar i chcemy zobaczyć tossa de mar
  Czy wystarczy kupić bilet na 10 przyjazdów ?
  Czy to są inne strefy ?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Bilet T-Casual można kupić w zależności od stref aż na VI.
   Do Lloret na tym bilecie (w opcji na V stref) dojedziecie pociągiem tylko do Blanes, a tam ze stacji trzeba łapać autobus do Lloret czy do Tossy.
   Są bezpośrednie połączenia np. z Barcelony do Lloret, a w tym autobusie (Sarfa Bus), nie obowiązują zintegrowane bilety, czyli np. T-Casual.

 • Jak skasować bilet w R1?

  Odpowiedz
  • Musisz go odbić na kasowniku na stacji – najczęściej znajdują się przed wejściem na person.

 • Czy turyści mogą korzystać z „darmowego” biletu „Abono Recurrente” (Ab. Recurrente) za 10 euro kaucji czy jest to bilet tylko i wyłącznie dla mieszkańców?

  Odpowiedz
  • Temat rzeka… 🙂
   W zamyśle stworzony dla lokalnych mieszkańców.
   Nie miał za zadanie promowanie uroków wybrzeża wśród turystów, a odciążenie lokalnych portfeli w związku z inflacją etc.

   W zeszłym roku w okresie wakacyjnym nie sprzedawano im na miejscu turystom. Wiem, że teraz przed sezonem można je było swobodnie kupić w okienkach.

   Na pewno da się to zrobić przez aplikację.

 • Witam w maju planujemy kilkudniowe wakacje w Pineda de Mar chcieliśmy się wybrać na wycieczkę do Barcelony w 5 osób czy wystarczy nam wykupić bilet Bonotren strefa 5.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witaj Arek,
   Na czas obowiązywania programu bezpłatnych przejazdów kolejami regionalnymi, zawieszono sprzedaż biletów Bonotren.
   Dlatego najlepiej w waszym przypadku bazować na biletach T-Familiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team