News

Wzrost podatku turystycznego w Barcelonie

Od 1 kwietnia wzrosła opłata podatku turystycznego w Barcelonie. Różni się w zależności od miejsca zakwaterowania oraz kategoryzacji hotelu.

Podatek turystyczny w Barcelonie został wprowadzony w 2012 roku wraz z systematycznym rozwojem ruchu turystycznego w mieście. Zapowiedź wzrostu podatku padła już podczas pandemii, a nowe stawki podatkowe zostały wprowadzone od 1 kwietnia 2024 roku.

Podniesienie podatku turystycznego ma według władz promować wysoką jakość turystyki w mieście. Hiszpania jest dodatkowo trapiona strajkami lokalnych mieszkańców, którzy mają dość zjawiska overtourismu. Odbija się on zwłaszcza na Barcelonie, a także wyspach kanaryjskich. Lokalni mieszkańcy mają nie tylko dość rosnącej liczby turystów, ale przed wszystkim kupowania dużej liczby mieszkań przez obcokrajowców. Druga ze spraw dotyczy głównie wysp kanaryjskich, gdzie budowane są kolejne apartamenty kosztem lokalnych walorów przyrodniczych. Podbija to również ceny samych nieruchomości, które stają się coraz bardziej nieosiągalne dla lokalnej młodzieży,

Jakie stawki w 2024 roku?

Na kwotę podatku turystycznego składa się podatek regionalny, a także opłata obowiązująca na terenie miasta.

W przypadku podatku regionalnego, mieszkania na wynajem krótkoterminowy, wynajmowane np. przez popularny serwis AirBnB to 2,25 euro / dzień. Hotele 3* – 1,70 euro / dzień, hotele 5* – 3,5 euro / dzień.

Pasażerowie rejsów wycieczkowych, którzy spędzają w mieście mniej niż 12h, płacą 3,50 euro. W przypadku dłuższych wizyt 2,00 euro.

Wzrasta podatek miejski i aktualnie ze stawki 2,75 euro w 2023 roku wzrósł do 3,25 euro.

Ile zapłacą turyści łącznie podczas zakwaterowania?

Wynajem mieszkań – AirBnB – 5,50 euro za osobę za noc.

Hotele 1,2,3 gwiazdkowe – 4,25 euro za osobę za noc.

Hotele 4 – gwiazdkowe – 4,95 euro za osobę za noc.

Hotele 5 – gwiazdkowe – 6,75 euro za osobę za noc.

Klienci statków wycieczkowych – 6,25 euro za osobę za noc.

Czy Barcelona pobiera wysokie podatki turystyczne?

W mojej opinii nie. Nie należą do niskich, ale miasto tak popularne turystycznie, w obecnej sytuacji gigantycznego napływu turystów, może to wykorzystać zasilając miejską kasę. Sporo trzeba zapłacić np. Grecji, gdzie od tego roku w 4 – gwiazdkowych hotelach należy zapłacić 7 euro za dobę! Przy tygodniowym pobycie wychodzi łącznie 49 euro. Stawki podatku turystycznego bardzo mocno poszybowały np. w Tunezji, gdzie stawka podatku przy tygodniowym pobycie to prawie 200 PLN!

Tomasz Filak
mybarcelona.pl

19.04.2024

Zobacz również

2 komentarze. Zostaw komentarz

 • Po pierwsze super blog, bardzo ułatwił nam planowanie podróży 🙂
  Mam pytanie dotyczące podatku. W naszej rezerwacji booking (mieszkanie/apartament) mamy taką informację: „Podatek turystyczny: Nie jest wliczony w całkowitą cenę rezerwacji i
  należy go uiścić po przyjeździe. Opłata wynosi 5,50 EUR za osobę za noc
  (6,05 EUR od 1 kwietnia 2024 r.) przy maksymalnej opłacie wynoszącej
  siedem nocy. Dzieci do lat 16 są zwolnione z podatku.”
  Moja się to znacząco z Waszym opisem: „Wynajem mieszkań – AirBnB – 5,50 euro za apartament za noc.” – nie osobę. Przy rodzinie różnica jest spora.
  Kto ma rację?

  Odpowiedz
  • Dzięki za komentarz.
   Poprawione, faktycznie po sprawdzeniu okazało się, że stawki dotyczą osób…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team