Komunikacja

Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Poniżej aktualna lista oraz cennik biletów. Aktualizacja na rok 2021.

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

Bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,40 euro;
Bilety na określoną liczbę przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Nowe bilety zastępujące dotychczasowe T-10, T-50 czy T-70 to T-Casual, T-Familar, T-Grup. T-10 sprzedane były do 31 grudnia 2019 roku, a czas na ich wykorzystanie to 29 luty 2020.

T-Casual – koszt 11,35 euro. Pakiet 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Dzięki temu na jednym przejeździe zrobimy trasę łączącą np. dwie linie metra czy pociąg + metro. W I strefie limit czasu na przejazd to 75 minut. Czas wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref (więcej informacji o działaniu systemu na dole strony). Bilet T-Casual to bilet dla jednej osoby. Mogą z niego korzystać różne osoby, ale nie w tym samym czasie. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam zaledwie 1,13 euro!.

T-Familiar – koszt 10,00 euro na I strefę. Jest to pakiet 8 przjazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego skasowania. Są to bilety multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Więcej szczegółów na dole strony. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam trochę drożej niż w T-Casual – 1,25 euro, ale z biletu może korzystać więcej osób.

T-Grup – koszt 79,45 euro na I strefę. Bilet zastępujący dotychczasowy T-70. Jest to pakiet 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 dni licząc od daty pierwszego skasowania. Podobnie jak T-Familar, jest to bilet multi person, stąd może z niego korzystać kilka osób. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Koszt pojedynczego przejazdu (przy zalożeniu wykorzystania wszystkich) wychodzi identycznie jak w przypadku T-Casual – 1,13 euro.

Bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (10,50 euro), czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro. Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych, ale dotyczy to mieszkańców Barcelony.
Bilety w ramach karty Hola Barcelona Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola Barcelona, w który znajdziesz zaktualizowane ceny na 2020 rok.
Bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 5,9 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9S – 5,15 euro.

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familar czy T-Grup możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego “odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA Barcelona Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu.

Naszym zdaniem
T-Casual, T-Familiar czy T-Grup to najczęściej najtańsze rozwiązanie i z niego zawsze korzystaliśmy.
Wszystko to pod warunkiem liczenia przejazdów i kombinowania, by na koniec pobytu nie został nam np. w połowie wykorzystany bilet.
 

Podczas ostatniego wyjazdu z naszą Zuzią kupiliśmy dla pełnej wygody Hola Barcelona na pełne 5 dni, by nie zajmować się liczeniem i kalkulowaniem. Karty mają ten dodatkowy plus, że działają na metro z lotniska, które przy lokalizacji hotelu w którym ostatnim byliśmy było bardzo wygodne.

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-Casual, T-Familiar, T-Grup czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe atrakcje Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci

Cennik zintegrowanych biletów w zależności od strefy (aktualny na 2021 rok)

Bilet1 strefa2 strefy3 strefy4 strefy5 stref6 stref
T-Casual11,35 €22,40 €30,50 €39,20 €45,05 €47,90 €
T-Familiar10,00 €19,00 €27,00 €35,00 €40,05 €42,00 €
T-Grup79,45 €156,80 €213,50 €274,40 €315,35 €335,30 €
T-Dia10,50 €16,00 €20,10 €22,45 €25,15 €28,15 €
Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej, w tym informacji na lotnisku El Prat. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Zakup online

Istnieje możliwość zakupu biletów komunikacji publicznej, w tym popularnego T-10 w aplikacji przewoźnika – TMB. Po zakupie generowany jest kod. Należy go wpisać w automacie znajdującym się na stacji i wydrukować bilet w formie tradycyjnej tekturki.

Automat z biletami w Barcelonie
Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

To proste – na tylnej stronie naszych biletów wraz z każdym następnym przejazdem drukują się kody cyfrowe. Ostatnie dwie cyfry zawsze będą oznaczać ilość wykorzystanych przejazdów. Saldo naszego biletu jest również wyświetlane przy wkładaniu biletu do czytnika przechodząc przez bramki metra. Poniżej wygląd biletu T-10 z przodu i z tyłu. Jak widać, bilet w całości wykorzystany.

Bilet T-10

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

Dzieci – turyści – płacą za bilety komunikacji publicznej tak samo jak dorośli.

Zobacz również

1024 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Witam, bardzo proszę o informację jak najlepiej dotrzeć z lotniska El Prat do Terrassa, zamierzamy w 4 osoby codzennie zwiedzać Barcelonę dojeżdżając z miejscowości Terrassa.
  Pozdrawiam Piotr

  Odpowiedz
  • Witaj Piotr,
   Najlepiej będzie przemieszczać się pociągami.

   Najlepiej kupić bilet 10 – przejazdowy bilet T-Casual na III strefę (30,50 euro) i na nim przemieszczać się do Barcelony.
   Wtedy pojedynczy przejazd wyjdzie cię ok. 3 euro.

   Z lotniska na jednym przejeździe zrobisz trasę El Prat – Sants Estacio – Terrassa (R2N z lotniska, a na Sants przesiadka na R4).

   W samej Barcelonie możesz zainwestować w bilety T-Casual na I strefę, bilety dzienne czy kilkudniowe Hola Barcelona.

  • Dzięki Twojemu poradnikowi zakupilem 5 dniowy bilet Hola Barcelona. Bilet dział praktycznie we wszystkich środkach komunikacji miejskiej, nawet na pociąg z lotniska. To na co warto zwrócić uwagę to fakt iż nie należy trzymać biletu przy telefonie komórkowym ponieważ ulegnie rozmagnesowaniu. Na szczęście zwróciłem się z problemem do kierowcy autobusu który zaprogramował mi ten sam bilet na nowej karcie 😉

  • Super, dzięki za feedback 🙂

 • No dzięki, a czy w ramach T-Usual jest kolejka z lotniska?
  Jak w praktyce wygląda rozszerzanie strefy? Gdy mam miesięczny na 1. strefę, to muszę tylko coś dokupić – np. na granicy tej strefy, czy niestety cały nowy bilet do 3. czy 4. strefy?

  Odpowiedz
  • Oczywiście, w ramach T-Usual na I strefę możesz jechać pociągiem R2N.
   Dokupujesz – jeśli jedziesz do 4 strefy, to dokupujesz tylko bilet na 3 strefy (od drugiej do czwartej). Jeśli do 3 strefy, dokupujesz na 2 strefy itd.

 • Super, wielkie dzięki!

  Odpowiedz
 • Hej,
  Przepraszam, ze tak powtarzam poprzedników, ale chce mieć pewność – z El Prat wystarczy mi bilet T-Usual jedynie na strefę pierwszą? Docelowo będę musiała dotrzeć na stację metra przy Łuku Triumfalnym. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Hej Iga,
   Nie ma problemu.
   Dokładnie, jest to I strefa zintegrowanego systemu.
   Jednak jeśli ktoś chce kupić sam bilet na pociąg to faktycznie, jest to IV strefa koeli regionalnych i jednorazowy bilet kosztuje 4,6 euro! 🙂

 • Może troszkę odbiegnę od tematu, ale jaki byłby najlepszy i natańszy transport z Barcelony do Madrytu i z powrotem? Czy część mogę przejechać na karcie HOLA?

  Odpowiedz
  • Pociąg. Połączeń w ciągu dnia jest bardzo dużo. Ekspres AVE jedzie zaledwie 2 h 30 minut!
   Ceny różne w zależności od stawek promocyjnych. Od 50 do 100 euro za osobę w jedną stronę.
   Wszystko sprawdzisz dokładnie na renfe.com.

   Niestety Hola Barcelona ci tutaj nie pomorze 😉

 • Witam. Mam pytanie bedziemy w Barcelonie 1 dzień dojazd z Blanes (rodzina 2+2) kupując bilet T-familiar 5 stref (40,05€) obowiązuje również na przejazdach w 1 strefie? Musimy zakupić 4 takie bilety czy wystarczy 1?? Podróż tam i z powrotem. Chcemy na tym bilecie jeszcze przemieścić sieę ze stadionu FC do parku Güell. Czy lepiej wybrać dla każdego bilet na pociąg R1 tam i z powrotem (6,30€), jakieś 4 bilety ze stadionu do parku Güell albo 1 bilety T-familiar na 1 strfe (10€)?? Co nam wyjdzie cenowo lepiej?? Bo gubię się w tych biletach strefach 🤯 Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj Justyna,
   Nie ma problemu. Tak, na T-Familiar na V strefę możesz jeździć w I strefie, ale ze względu na jego cenę nie opłaca ci się tego robić 🙂
   Oczywiście T-Familiar to 8 przejazdów, więc cztery wykorzystacie w jedną i 4 w powrotną stronę, więc idealnie cały wykorzystacie.
   Oczywiście w ramach przejazdu do miasta możecie skorzystać z przesiadki, więc jeśli chcecie jechać np. od razu na Camp Nou, możecie przesiąść się na metro na Sants Estacio (niebieska linia L5) i podjechać na stację Collblanc.

   W samej Barcelonie możecie kupować bilety pojedyncze, ale najlepiej wyjdzie was T-Familiar na I strefę za 10 euro i macie 8 przejazdów po Barcelonie. Możecie dzięki temu całą rodziną jechać z Camp Nou np. do Park Guell, a później zrobić jeszcze jedną dowolną podróż.

  • Hola! Czy T-usual obejmuje autobus A 1 na lotnisko, czy tylko kolejkę lub metro?

  • Hola!
   Nie obejmuje – jest to Aerobus na który wymagane są osobne bilety.
   na metro z lotniska też osobny bilet.
   Na T-Usual dojedziesz autobusem 46 oraz pociągiem R2N czy autobusem nocnym.

 • Hej. Niedługo zamierzam polecieć razem z koleżanką do Barcelony na dwa dni, ląduje na lotnisku El Prat o 23:00 i muszę dotrzeć stamtąd do Carrer Nou de la Rambla, kolejnego dnia mam wykupiony Hop-On Hop-Off‎ ale chcę oprócz tego odwiedzić muzeum Picassa, plażę, no i kolejnego dnia wracamy. Nie mam pojęcia jakiego rodzaju bilet opłaca się najbardziej wykupić. Jestem studentką czy są jakieś zniżki na przejazdy? Co byś mi polecał? 🙂 Z góry dziękuję za odpowiedź! :))

  Odpowiedz
  • Cześć Weronika,
   W waszym przypadku najlepiej nada się T-Casual. Masz na nim 10 przejazdów, które możesz dowolnie wykorzystać podczas pobytu. Aby dojechać z lotniska o tej godzinie pod wskazany adres możecie jechać nocnym na plac kataloński, a tam przesiąść się na linie nocne N6 i N26 i dojechać na przystanek Paral·lel – Vila i Vilà.

   Niestety dla studentów nie ma zniżek na komunikację publiczną 🙂

  • Dziękuję za odpowiedź! 🙂 Co do strefy…, którą najlepiej wykupić? Czy pierwsza wystarczy? 🙂

  • Pewnie!
   Na samo poruszanie się po całej Barcelonie i okolicznych, przyległych miejscowościach (nawet Castelldefels) w zupełności wystarcza 1 strefa 🙂

  • Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie 🙂 Czy Sjesta w Barcelonie
   obejmuje też turystyczne punkty? Czy wszystkie (mam na myśli na trasie czerwonej, zielonej, niebieskiej) są otwarte nawet w czasie sjesty? 🙂

  • Nie 🙂 Wszystkie atrakcje pracują normalnie. Jedynym muzeum w jakim zderzyliśmy się z tym zjawiskiem to muzeum figur woskowych. Pozostałe pracują przez cały dzień zgodnie z harmonogramem 🙂

  • Wpadło mi jeszcze jedno ważne pytanie 🙂 Piszecie na stronie, że lepiej kupić bilety do chociażby do Sagrady czy Guell przez internet (odpowiednio wcześniej), aby uniknąć kolejek. Natomiast kupno tych biletów wiąże się z konkretną godziną (mam jak wcześniej wspomniałam wykupiony bilet Hop-On Hop-Off, więc nie wiem o której dokładnie godzinie znajdę się w tych miejscach). Czy jeśli lecę do Barcelony za tydzień i mam w planach zwiedzanie tych miejsc 26 lutego (środa) to myślisz, że będzie na tyle duży ruch, że mogę mieć problem z kupnem biletu na miejscu? 🙂

  • W Sagradzie z pewnością do kas będzie bardzo duża kolejka.
   Tam zawsze jest kłębowisko ludzi 🙂
   Nawet jeśli nie będziesz stać w kolejce bardzo długo może się okazać, że wejściówkę kupisz dopiero np. na kolejny dzień 🙂

 • Znów niestety się tu pojawiam z wątpliwościami. Chciałam nabyć zawczasu, czyli online, bilet T-usual. Założyłam konto na TBM, ale cały proces zakupu staje w rubryce z nr ID. Wpisuję 6 cyfr mojego dowodu osobistego i nic (wpisuje się tylko cyfry, z pominięciem liter). Jest jeszcze opcja paszportu i NIP-u, ale nie chcę z takimi dokumentami chodzić po mieście, a to obowiązuje przy korzystaniu z T-usual. Pytanko : czy taki bilet będę mogła kupić z doskoku, na lotnisku? Może tam na miejscu ktoś mi pomoże…

  Odpowiedz
  • Przy automatach na lotnisku kręcą się osoby z obsługi. Duża część turystów ma problem z automatem, wyborem biletu etc więc w takich sprawach pomagają. Dlatego z kupieniem na miejscu nie powinnaś mieć najmniejszego problemu.

 • Cześć. Nie chcę wypożyczać samochodu, a nie potrafię ogarnąć komunikacji. Bardzo proszę o pomoc w doborze biletów. Muszę dostać się z El Prat do Pineda de Mar. Znalazłem linię R2 z lotniska (20 min.), przesiadkę Barcelona-Sants (27 min. czekania) na R1 i dalej do Pineda de Mar (75 min.). Powrót tak samo po tygodniu. Jakie bilety będą optymalne dla dwójki dorosłych i siedmioletniego dziecka na takie przejazdy? Prawdopodobnie pojedziemy też na jeden dzień do samej Barcelony.
  Będę zobowiązany za pomoc. Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Cześć Artur,
   Pewnie, najwygodniej pociągiem a połączenie z wybrzeżem jest niezwykle dogodne.
   W Twoim przypadku możesz rzucić okiem na dział Z Costa Brava do Barcelony. Pociągi z lotniska oraz z Sants do Pinedy (R1) odjeżdżają co pół godziny, więc nawet jeśli ucieknie ci któryś sprzed nosa, nie musisz długo czekać.

   Pod kątem rodzinnego wyjazdu będzie wam się opłacać T-Familiar na IV strefę za 35 euro. Kasujecie go trzy razy na lotnisku i na jednym przejeździe / osoba robicie trasę do Pinedy (na przesiadce nie policzy wam kolejnego przejazdu). Na karcie macie 8 przejazdów, a w przypadku wyjazdu w trakcie urlopu do Barcelony będą wam potrzebne 12. Dwie karty to 70 euro, a w przypadku jednej karty + bilety jednorazowe (4 x 5,5 euro) to 57 euro, więc to drugie rozwiązanie najbardziej korzystne 🙂

  • Bardzo serdecznie dziękuję za wyczerpującą informację!

 • Cześć. W marcu wybieram się do Barcelony i mam w planach zwiedzić jaskinie Can Riera oddalone ok 20 km od Barcelony. Nie chcę wypożyczać auta tylko myślę o komunikacji miejskiej ewentualnie wypożyczyć rower. Musze dostać się okolic lotniska el-prat do Torrelles de llobregat, jaki bilet/bilety musiał bym kupić i ewentualnie jak tam dojechać.
  z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Cześć Wojtek, koniec świata 🙂
   Z tego co widzę nie dojeżdża tam żadem autobus komunikacji miejskiej :/
   Teren bardzo górzysty, wg mnie na rowerze nie dasz rady, chyba że jesteś kolarzem górskim 🙂

  • Cześć, planuję kupić bilet T-Casual na 5 stref (pobyt w Santa Sussana) i stamtąd dojeżdżać do Barcelony. Czy na tym bilecie dojadę też do Montserrat pociagiem R5, czy muszę kupić osobny bilet? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam 😊

  • Cześć Gosia,
   Tak, w pociągach FGC, czyli R5 do Montserrat, są akceptowane T-Casual.
   Musisz jednak dojechać do Barcelony – 1 przejazd, a następnie jechać R5 do Montserrat – kolejny przejazd.
   Z Barcelony do stacji Monistrol de Montserrat do IV strefy, więc na swoim bilecie możesz spokojnie jechać 🙂

  • Witam serdecznie
   Potrzebuję pomocy, ponieważ kompletnie nie znam zasad komunikacji miejskiej w Barcelonie.
   Potrzebuję dostać się z lotniska do stacji Sant Vicenç de Calders.
   Podróżować będziemy w 6 osób.
   Czy mógłbym prosić o poradę?
   Z góry dziękuję i pozdrawiam
   Artur

  • Witaj,
   Wszystko zależy od tego o której godzinie masz planowany przylot.
   Napisz, a postaramy się pomóc 🙂

 • Cześć wybieram się czteroosobową rodziną (dwójka dzieci 4 lata i 9) do Barcelony na tydzień czasu. Czy bilet miesięczny działa tak samo jak karta Hola 5 dni, jaka jest różnica. (cena 40 euro vs 34,2 a różnica 2 dni) Czy warto kupować bilet miesięczny?

  Odpowiedz
  • Cześć Piotr,
   Działa w taki sam sposób, ale jeśli np. jedziesz do miasta a potem jedzie np. Twoja żona, możecie sobie ten bilet przekazać. Miesięczny jest zintegrowany z imieniem i nazwiskiem oraz numerem dowodu, więc do jego wyrobienia potrzebne będą dane z dowodu.

   W przypadku wyjazdu turystycznego kiedy wszyscy podróżują razem, najrozsądniej w waszym przypadku będzie kupić właśnie miesięczne. Działają również na linii metra z lotniska El Prat.

  • Dziękuję za informacje. Orientujesz się, czy jest jakis park rozrywki dla dzieci w okolicach, który jest otwarty? czy wszystko otwiera się w marcu? Masz jakies rekomendacje osób które mogłby ewentualnie w ciekawy sposób dla dzieci opowiedzieć o Barcelonie i pokazać?

  • Tibidabo.
   W tym okresie otwarty w weekendy.
   Jeśli będziecie mieć wcześniej kupione bilety, możecie jechać bezpłatnym Tibibusem z centrum miasta.
   Szczegóły: Park rozrywki Tibidabo.

   Niestety nie znamy prywatnie żadnych lokalnych, polskich przewodników.

 • Witam,

  Grupa 7 osobowa, nocleg w El Masnou, zwiedzanie Barcelony – 3 dni, jaki najlepiej kupić bilet T10 czy T-70/30? Chcemy mieć swobodę w poruszaniu się w każdej chwili po Barcelonie.

  Odpowiedz
  • Witaj Magdalena,
   Nie ma już biletów T-10.
   El Masnou leży w drugiej strefie, stąd na dojazdy do miasta możecie zainwestować w 10 – przejazdowy Bonotren.
   Koszt to 16,35 euro.

   W samej Barcelonie pełna swoboda to Hola Barcelona – kupujesz w wersji na 3 dni i przez ten czas podróżujesz po Barcelonie ile chcesz.
   Ewentualnie T-Casual – 10 przejazdów, ale dla każdej osoby osobny bilet. Trzeba pilnować przejazdów, aby nie zostawić np. rozpoczęty bilet.

 • Wielkie dzięki za te informacje na temat transportu publicznego w Barcelonie wraz ze Strefami (stronę zapisałem) 🙂

  Odpowiedz
 • Witam, przylatuje do Barcelony 16.02 a wylatuje 20.02. W planach mam odwiedzić również Circuit de Catalunya 19.02. Mam pytanie czy bilet Hola Barcelona na 5 dni bedzie dobrym rozwiązaniem oraz czy ten bilet obejmuje linię pociągów Rodalies Renfe R2N z Barcelony do stacji Montmelo? Pozdrawiam 😀

  Odpowiedz
  • Witaj Mikołaj,
   Hola Barcelona do dobre rozwiązanie pod tym kątem, że jest szalenie wygodna.
   My na 5 – 6 dniowe wypady bazujemy teraz właśnie na tych kartach.
   Montmelo to jednak II strefa, więc musisz kupić dodatkowy bilet.
   Na testy kursują również autobusy Sagales – bezpośrednio na tor – możesz sprawdzić tu: Testy F1 2020

   Hola Barcelona działa na pociąg R2N z lotniska El Prat, ale również na metro z lotniska (nie działają tu chociażby bilety T-Casual).

 • Wybieramy się w przyszłym tygodniu do Barcelony, rodzinka 2+2, na 4 dni. I tu pytanie czy bardziej mi się opłaca kupić bilet TGrup czy każdemu karty Hola na 4 dni?

  Odpowiedz
  • Jeśli 4 dni w sensie bilet Hola na 72h, to za Hola zapłacicie prawie 95 euro.
   T-Grup to prawie 80 euro i 70 przejazdów, które wg mnie spokojnie wam wystarczą.
   Hola będzie miała każda osobno, przy T-Grup musicie pojedynczo przechodzić przez bramkę jeden za drugim.
   W Hola macie dodatkowo metro z lotniska i na lotnisko, na T-Grup dojedziecie pociągiem.

   Jak widać, odpowiedź nie jest prosta 🙂

 • Przelatujemy na El Prat ok. 20.00. Jak najprościej dostać się na Carrer del Mont d’Orsà? Jakie bilety kupić?

  I jeszcze pytanie z innej beczki, znacie jakieś godne polecenia wypożyczalnie motocykli w Barcelonie?

  Odpowiedz
  • Daria – musicie dojechać koleją na stację Peu del Funicular.
   Tam musicie się przesiąść się na kolejkę górką, którą dojedziecie pod adres.
   Z lotniska na plac kataloński – Aerobus lub pociągiem R2N na Passeig de Gracia (tu zadziała T-Casual czy Hola Barcelona).
   Z placu katalońskiego kolej S1 lub S2 – tu zadziała wam również Hola Barcelona oraz T-Casual.

   Jeśli chodzi o wypożyczalnię motocykli – nie znamy 🙂

 • Wybieramy się w 4 osoby (przylatujemy na El Prat 19.03 późnym wieczorem ) na 6 dni……Moje pytanie jest jaki mamy kupić bilet na cały ten pobyt? 🙂 Mieszkamy przy Carrer Salvador Seguí – czy metro L9 z lotniska będzie ok? Chcemy troszkę pojeździć po Barcelonie bez większych ograniczeń, ale myślę, ze damy radę zmieścić się w 1 strefie. Proszę o pomoc 🙂 dzięki, Ania

  Odpowiedz
  • W Twoim przypadku fajny byłby Hola Barcelona na 5 dni, gdyż faktycznie łatwo dostaniesz się tam metrem z lotniska, a na L9S ten bilet własnie działa.
   Gdybyś planowała zakup np. T-Casual musiałabyś jechać pociągiem R2N na Sants i przesiąść się np. na niebieską L5 i jechać na stację Collblanc.
   W przypadku późnego przylotu i 6 – dniowego pobytu w przypadku Hola Barcelona pewnie idealna będzie na 5- dniowa (120h).

 • Dzień dobry, proszę o uściślenie czy dzieciom/turystom do czwartego roku przysługują bezpłatne przejazdy czy płaca jak dorośli? Jeśli jeżdżą bezpłatnie czy potrzebują jakiegoś darmowego biletu/wejściówki aby przejść przez bramki lub który trzeba okazać podczas kontroli czy wystarczy np. paszport? Dotyczy poruszania się pociągiem R2N i pozostałą komunikacja miejską. Czy bilet T-Casual wystarczy do przejazdu pociągiem R2N z lotniska El Prat do stacji El Clot – Aragó? czy dobrze rozumiem, że w pociągu R2N na trasie lotnisko El Prat do stacji El Clot – Aragó można kupić bilet jednorazowy i wtedy obowiązuje przejazd przez 4 strefy a cena biletu 4,60 od osoby dorosłej? Ile kosztuje bilet dla dziecka/turysty powyżej 4 roku do 14 roku – pociąg R2N na trasie lotnisko El Prat do stacji El Clot – Aragó?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, dzieci do 4 roku życia w każdym środku komunikacji nie płacą za przejazd.
   Nie ma “zerowego” biletu. Z takim dzieckiem przechodzi się przez bramki trzymając je na rękach, często obsługa otwiera bramkę, która pomaga w przejściu osobom na wózkach.
   Jak podróżowaliśmy z naszym dzieckiem, nigdy nikt przy kontroli nie legitymował nas z dowodu dziecka mimo, że mieliśmy go zawsze przy sobie.

   Bilet T-Casual – tak, wystarczy ten I-strefowy na przejazd z lotniska na El Clot. To pierwsza strefa ATM, ale IV Rodalies, więc w przypadku jednorazowego biletu taka jest stawka za przejazd – 4,6 euro.

   Dzieci powyżej 4 roku płacą normalnie jak dorosłe, stąd w pociągu również taki przejazd będzie kosztować 4,60 euro.

 • Dzień dobry, czy osoba niepełnosprawna bez widocznego inwalidztwa, ale z legitymacją unijną może liczyć na ulgi w komunikacji miejskiej?

  Odpowiedz
 • Witam,
  czy T-Casual obowiązuje również w autobusach Sagalés (linie regularne, np. 416 w Montmelo). Na stronie TMB nie mogę znaleźć żadnej wspominki o Sagalés, natomiast na stronie Sagalés w biletach jest wypunktowane t-casual i trochę się zgubiłam!

  Odpowiedz
  • Witaj Natalia,
   Wszystko zależy od połączenia. Na liniach regularnych tak, na liniach specjalnych, np lotniskowych czy połączenia z Barcelony na tor w Montmelo, nie.

  • Tak, o liniach specjalnych wiem 🙂 Czyli bez problemu mogę wsiąść w Barcelonie do Rodalies R2 i w Montmelo przesiąść się na autobus nr 416, wszystko na bilecie t-casual (dla dwóch stref)? I będzie to zaliczone jako jedna podróż jeśli nie przekroczy 1.5 godziny?

  • Dokładnie 🙂

  • Super, pięknie dziękuję! Pozdrawiam 🙂

 • Witam

  Wybieram się 04.03 na 4 dni z synem i żoną do Barcelony. Syn 9 lat. Hotel mamy najbliżej przy stacji Lacuna jakiś kilometr od dzielnicy Gotyckiej. Wahamy się pomiędzy karta Hola a biletami T-Casual. Nie planujemy dalszych podróży tylko po Barcelonie i max kilka przejazdów na Camp Nou i powrót do fotelu. Startujemy z lotniska El-Prat jak również odlot też z El-Prat karta Hola działa na transport do centrum. Rozumiem że przy zakupie biletów T-Casual trzeba dokupić dodatkowe bilety na transport z lotniska El-Prat.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj Łukasz,
   Jak liczę przejazdy na naszą trójkę to przy takim wypadzie na 5 dni wychodzi nam taniej T-Casual, ale trzeba pilnować tych przejazdów by wykorzystać je z karty do końca. Różnica zresztą przy wszystkich kosztach jest symboliczna 😉
   Dlatego nawet na kwiecień kupiliśmy już Hola Barcelona.
   Z lotniska wydostaniesz się na T-Casual autobusem 46 a przede wszystkim pociągiem R2N – w waszym przypadku dobre połączenie, bo pociągiem na Passeig de Gracia, a tam przesiadka na żółtą L4.

   Hola Barcelona dodatkowo umożliwia podróż metrem z lotniska. Jednak w tym przypadku dwie przesiadki – z L9S na czerwona L1 (stacja Torrassa) oraz z czerwonej L1 na żółtą L4 na stacji Urquinaona.

   Plus, że metro co kilka minut, a pociąg co 30 minut.
   Oczywiście na Hola Barcelona skorzystacie również z pociągu R2N oraz autobusu miejskiego 46.

 • Dziękuje.

  Odpowiedz
 • Witam,
  Lecę do Barcelony w dwie osoby na El Prat. Chcę stamtąd dostać się do hotelu na La Rambla i po 4 dniach wrócić na lotnisko. W trakcie pobytu nie będę korzystał z komunikacji miejskiej. Są jakieś bilety jednorazowe obejmujące nocne przejazdy? Ląduję o północy, wylatuję również o północy.

  Odpowiedz
  • Witaj Marek,
   W takim razie prosta sprawa – jedziesz prosto z lotniska nocnym na plac kataloński.
   Pewnie lądujesz na T2, wiec N16 oraz N18. Bilety jednorazowe są w takiej samej cenie jak w dziennej komunikacji. Bilet kupisz u kierowcy.

 • Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Witam
  Wybieram się w lipcu do Calafell czy możesz pomóc w doborze biletów i podać przybliżony koszt bo wiem tylko że z lotniska to pociąg R2 i przesiadka do R2S?
  Mam jeszcze kłopot z Internetem bo w mieszkaniu nie ma Wi-Fi, czy możesz coś polecić?
  Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Witaj Dominika,
   Z lotniska R2N i przesiadka na R2 do Calafell na Sants.
   Wszystko zależy jak często będziesz podróżować, bo jeśli podczas pobytu w Calafell masz zamiar jechać do Barcelony, to polecam ci Bonotren10 na V strefę.
   Bilet kosztuje 38,20 euro, co daje ci niecałe 4 euro za jeden przejazd! Co ważne, przesiadka na Sants w ramach jednego przejazdu, więc nie policzy się dwóch przejazdów.

   Co do internetu – zwykle dokupujemy dodatkową paczkę u polskiego operatora jeśli jest taka potrzeba. W przypadku lokalnych kart sim jest konieczność rejestracji podobnie jak w Polsce.

   Ceny kart prepaid operatora Movistar to:
   10 euro – 5 GB
   15 euro – 7 GB
   20 euro – 15 GB

 • Chciałabym również wynająć samochód. Czy możesz polecić jakąś wypożyczalnie lub zdać Nam cenne wskazówki?

  Odpowiedz
 • Cześć,
  Przylatuję z dziewczyną do Barcelony na 7 dni (lotnisko El Prat). Zastanawiamy się jaka opcja transportu zbiorowego będzie dla nas najkorzystniejsza. Mamy zamiar głównie poruszać w obrębie 1 strefy, ale chcemy też wyskoczyć poza Barcelonę (1 strefę).
  Czy moglibyście doradzić jakie bilety wybrać?

  Odpowiedz
  • Cześć Kuba,
   Nie ma tu jednego złotego środka.
   My raczej korzystamy z Hola Barcelona.
   Nawet jeśli wyszłoby nas to trochę drożej niż kupowanie biletów T-Casual czy T-Familiar, to jednak Hola dają pełną wygodę i brak konieczności liczenia się z przejazdami.
   Jeśli macie zamiar zobaczyć dużo zakątków miasta, to liczba przejazdów zrekompensuje wam ją.
   Tym bardziej że działa również na przejazd metrem z lotniska El Prat i z powrotem.

 • Dzień dobry, jestem pod ogromnym wrażeniem cierpliwości i szczegółowych odpowiedzi. Gratuluję! Przeczytałem wcześniejsze pytania i nie znalazłem odpowiedzi na swoje. Mam dwa:) Ja niestety w odróżnieniu od innych tu pytających ląduje w Barcelona-Girona i muszę dostać się do centrum Barcelony do hotelu. Mogę prosić o wskazówki? Chciałbym również wykupić bilet T-Casual. Będę na miejscu tydzień, ale nie boje się chodzenia. Co przy takim bilecie trzeba dokupić i jak zorganizować przejazd do Montserrat? Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
 • Cześć,

  razem z rodzinka 3 osoby dorosłe + 1 dziecko zamierzamy lecieć do Barcelony na 4 dni. Nie chcemy dużo chodzić ze względu na dziecko a zwiedzić jak najwięcej miasta. Jaki bilet polecacie na przejazd z lotniska do hotelu w centrum i jeżdżenia po największych atrakcjach/ zabytkach Barcelony?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Poleciłbym ci po mieście autobus turystyczny po Barcelonie, ale póki co nie jeździ i nie przewozi turystów.
   Pozostaje wam zatem T-Familiar czy T-Casual.

   Jak zamierzacie dużo jeździć, najlepszym wyjściem może być Hola Barcelona tym bardziej, że obowiązuje również na linii metra z lotniska i na lotnisko – szczegóły – Hola Barcelona.

 • witam.

  proszę o podpowiedź 🙂 zakupiłam bilet Casual w pierwszej strefie i nie wiem czy mogę na nim dojechać do:
  Plaża Cala Roca Grossa
  Plaża w Canet de Mar
  Plaża Kalima i Platja Sant Vincenc de Montalt

  a jeśli nie to o jaką strefę powinnam poszerzyć karnet. prosze o podpowiedź.

  Odpowiedz
  • witaj Kinga,
   Podane przez Ciebie plaże leżą w różnych częściach wybrzeża, stąd każda bedzie znajdować się w innej strefie.
   Chyba lepiej wyjdzie po prostu kupowanie jednorazowych biletów na tych trasach, a posiadany Casual wykorzystać po porostu na przejazdy w Barcelonie 😉

   Listę miejscowości z podziałem na strefy znajdziesz tu – TMB Zone Map

 • Dzień dobry, mam pytanie mieszkanie wynajęliśmy w msc. Palleja, czy żeby tam dojechać musze kupić bilet na dwie strefy, czy dobrym wyborem dla 4 osób będzie bilet T-Familiar na 2 strefę za 19 EUR tzn. że będę mógł przy jego użyciu dojeżdżać do centrum Barcelony i z powrotem?

  Odpowiedz
  • Dokładnie,
   najlepiej kupić jakiś bilet zintegrowany na II strefę na dojazdy do Barcelony, natomiast po samej Barcelonie możecie sobie analogicznie kupic T-Familiar na I strefę, bo bardziej będzie wam się opłacało.

   Tym bardziej w przypadku 4 osób to jeden T-Familiar na II strefę starszy wam na dojazd i powrót z Barcelony (8 przejazdów).

 • Podróż między strefami
  21 maja 2021 13:53

  Witam.
  Jak wygląda podróż między strefami?
  Podróżując np ze strefy czwartej do piątej z miejscowości Calella do Blanes kasuję bilet na dwie strefy? Czy mogę korzystać wtedy z biletu T-Casual na dwie strefy kupionego w Barcelonie?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   21 maja 2021 14:16

   Witaj,
   Dokładnie tak to wygląda.
   Podróżując z Calella do Blanes potrzebny ci bilet na II strefę.
   Zadziała tu bilet T-Casual za 22,40 euro kupiony w Barcelonie 🙂

 • Cześć 🙂
  Czy kupując pojedynczy bilet na pociąg z Blanes do Barcelony, mogę później na tym samym bilecie podróżowac tramwajem (5min) po wyjściu z pociągu?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   29 maja 2021 18:06

   Cześć 🙂
   Nie da się.
   Pojedyncze bilety nie są zintegrowane, więc nie można zmieniać rodzaju transportu.

 • Cześć, mam pytanie jedziemy rodzinką (2 os. dorosłe + dziecko 13 lat) 11 czerwca do Hiszpanii – Costa Brava. chcemy zrobić sobie jednodniowa wycieczkę: Santa Susanna –> Barcelona ( i powrót tego samego dnia) oraz Santa Susanna –> Girona (i powrót).
  Nie wiem czy dobrze rozumiem strefy… Jak kupię T-Familiar (40,5 euro) to mogę jechać z rodzinką tam i z powrotem do Barcelony wykorzystując 6 przejazdów . A jaki byłby koszt zakupu po prostu biletu na R1 na trasie Santa Susanna –> Barcelona?
  I teraz wycieczka druga Santa Susanna –> Girona (i powrót) wiem że jest linia RG1 jaki jest koszt biletów i gdzie je będę mogła zakupić?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   1 czerwca 2021 12:52

   Cześć,
   Tak, T-Familiar na V strefę załatwia temat. Wtedy wykorzystasz 6 przejazdów z tego biletu.
   Jednorazowy bilet na tej trasie kosztuje 5,5 euro, więc wychodzi was 33 euro. Jak widać, T-Familiar na tej trasie średnio się opłaca.
   Na kolej bardzo dobrze wyjdzie wam za to 10 – przejazdowy Bonotren. Kosztuje 38,20 euro i macie na nim aż 10 przejazdów! Może go używać podobnie jak Familiar więcej osób.

   Do Girony najtaniej regionalnym R1, R11 to ekspres, więc bilety ciut droższe.
   Pojedynczy bilet na tej trasie to 4,90 euro, 10 – przejazdowy Bonotren 33,50 euro.

   Szczegóły i ceny na połączeniach regionalnych sprawdzisz tu: rodalies.gencat.cat/en/

 • Cześć. Czy w ramach biletu jednorazowego na piątą strefę można przesiadać się miedzy pociągami. Chcę jechać z lotniska pociągiem R2N i przesiąść się w Barcelona Sants na R1.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   2 czerwca 2021 15:27

   Tak, zabronione na jednorazowym na pociąg jest przesiadanie na inne środki transportu. Tu wszystko zadziała.

 • Witam. Jaki najlepiej wybrać środek transportu z lotniska El-Prat do stacji Barcelonetta lub Dworzec kolejowy Estació de Franç? 3 osoby (niedziela). Myślę o zakupie T-Casual. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Cześć 🙂 Mam pytanie dotyczące transportu z lotniska El Prat na taki adresik:
  Carrer de les Alberes BX-2, Sarrià-St. Gervasi, Barcelona, 08017, Hiszpania 🙂
  Z tego co widzę jest kawałek bo 13 km, pytanie czy autobus lepszy czy pociąg bądź metro? Nie ukrywam, że cenowo wolałabym komunikacje miejską bo z tego co widzę taxa to jakieś 20-30 euro 🙁
  Z góry dziękuję za pomoc bo będę sama więc każda podpowiedź jest dla mnie na waga złota 🙂

  Pozdrawiam
  Ewelin

  Odpowiedz
  • Cześć Ewelin,
   Daleko 🙂
   Nie mam tu innego patentu.

   Aby zrobić jak najmniej przesiadek, pojechałbym na plac kataloński, a tam przesiadł się na kolej miejską S1, którą dojedziesz na Peu del Funicular. Stamtą Funiculare w górę i jesteś na miejscu.

   W przypadku komunikacji publicznej na plac kataloński – pociągiem z lotniska na Passeig de Gracia i stamtąd można podjechać jedną stację zieloną linią metra L3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu