Komunikacja

Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Poniżej aktualna lista oraz cennik biletów. Aktualizacja na rok 2024.

Wszystkie bilety kupione do 14 stycznia 2024 roku można wykorzystać do 30 kwietnia 2024 roku. Poniżej cennik biletów ważny od 15 stycznia 2024 roku.

UWAGA – T-Mobiltat
Od 28.11.2023 bilety T-Usual, T-Casual oraz T-Familiar sprzedawane są tylko na kartę T-Mobiltat.
Nie są już wydawane w formie tradycyjnych kartoników z paskiem magnetycznym.
Kupując bilet w automacie domyślnie wyskoczy nam karta T-Mobiltat załadowana wybranym biletem – np. T-Casual.
Karta jest wielokrotnego użytku, więc jeśli skończy nam się biletach, doładowujemy na nią dowolnie ponownie T-Casual czy T-Familiar.
Przy biletach miesięcznych T-Usual konieczny jest zakup spersonalizowanej karty T-Mobiltat.

Karta anonimowa to biletów T-Casual i T-Familiar kosztuje 0,50 euro, a opłata jest doliczana przy zakupie w automacie.

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

Bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,55 euro.
T-Casual – koszt 12,15 euro. Pakiet 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Dzięki temu na jednym przejeździe zrobimy trasę łączącą np. dwie linie metra czy pociąg + metro. W I strefie limit czasu na przejazd to 75 minut. Czas wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref (więcej informacji o działaniu systemu na dole strony). Bilet T-Casual to bilet dla jednej osoby. Mogą z niego korzystać różne osoby, ale nie w tym samym czasie. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam zaledwie 1,13 euro! Zakupiony bilet T-Casual jest ważny do końca lutego roku następnego. Jeśli zatem byliście w Barcelonie w lipcu 2023 roku i nie wykorzystaliście wszystkich przejazdów, bilet będzie ważny do końca lutego roku 2024. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Familiar – koszt 10,70 euro na I strefę. Jest to pakiet 8 przejazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego skasowania. Są to bilety multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Więcej szczegółów na dole strony. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam trochę drożej niż w T-Casual – 1,25 euro, ale z biletu może korzystać więcej osób. Bilet jest ważny 30 kolejnych dni od pierwszego użycia. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Grup – koszt 84,80 euro na I strefę. Bilet zastępujący dotychczasowy T-70. Jest to pakiet 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 dni licząc od daty pierwszego skasowania. Podobnie jak T-Familar, jest to bilet multi person, stąd może z niego korzystać kilka osób. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Koszt pojedynczego przejazdu (przy zalożeniu wykorzystania wszystkich) wychodzi identycznie jak w przypadku T-Casual – 1,13 euro. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
Bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (11,20 euro), czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro (21,35 euro przy aktualnej promocji). Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych, ale dotyczy to mieszkańców Barcelony.
Bilety w ramach karty Hola Barcelona Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola Barcelona, w który znajdziesz zaktualizowane ceny na 2024 rok.
Bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 7,25 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9S – 5,50 euro.
Dokładny cennik popularnych turystycznych biletów na strefy od 1 do 5 znajdziesz tu: Nowe ceny biletów miejskich

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familar czy T-Grup możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego „odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA Barcelona Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu.

Naszym zdaniem
T-Casual, T-Familiar czy T-Grup to najczęściej najtańsze rozwiązanie i z niego zawsze korzystaliśmy.
Wszystko to pod warunkiem liczenia przejazdów i kombinowania, by na koniec pobytu nie został nam np. w połowie wykorzystany bilet.
 

Podczas ostatniego wyjazdu z naszą Zuzią kupiliśmy dla pełnej wygody Hola Barcelona na pełne 5 dni, by nie zajmować się liczeniem i kalkulowaniem. Karty mają ten dodatkowy plus, że działają na metro z lotniska, które przy lokalizacji hotelu w którym ostatnim byliśmy było bardzo wygodne.

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-Casual, T-Familiar, T-Grup czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe atrakcje Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci

Cennik zintegrowanych biletów w zależności od strefy (aktualny na 2024 rok)

Bilet1 strefa2 strefy3 strefy4 strefy5 stref6 stref
T-Casual12,15 €23,90 €32,55 €41,85 €48,10 €51,15 €
T-Familiar10,70 €20,30 €28,80 €37,35 €42,70 €44,85 €
T-Grup84,80 €167,40 €227,90 €292,90 €336,65 €357,95 €
T-Dia11,20 €17,10 €21,50 €24,00 €26,85 €30,05 €
Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Karta T-Mobiltat

Najpopularniejsze bilety T-Casual czy T-Familiar kodowane są na karcie T-Mobiltat (system dolicza 0,50 euro za wydanie takiej karty). Karta jest ważna 6 miesięcy i po wyczerpaniu np. biletów T-Familiar, możemy na nią dokupić kolejne – nie ma konieczności kupowania kolejnej karty. Karta posiada chip, dzięki czemu przykładamy ją jedynie do czytnika w autobusie czy na bramce w metrze. Podobnie kartę T-Mobiltat można sparować z aplikacją TMB App, dzięki czemu możemy dokonywać zakupu bezpośrednio z pozycji smartfona.

Zakup online

Od wielu lat przez Internet możemy zamówić karty Hola Barcelona. Są dalej w wydawane w formie tradycyjnego kartonika z paskiem magnetycznym. Zakupując go online otrzymujemy voucher z numerem i na ja jego podstawie odbierzemy bilet w dowolnym automacie TMB.

Bilety T-Familiar czy T-Casual można również zakupić online przez aplikację TMB App.

Jeśli posiadamy fizyczną kartę T-Mobiltat, skanujemy ją przykładając do telefonu (przez włączone NFC).

Jeśli nie posiadamy karty T-Mobiltat, można zakupić bilety bezpośrednio na telefon, ale wtedy trzeba w pełni skonfigurować aplikację i podać swoje dane, łącznie z numerem paszportu / dowodu. Jeśli nie posiadamy numerów DNI lub NIE (hiszpański dowód osobisty lub hiszpański dokument obcokrajowca), weryfikacja podanego numeru może potrwać do 48h.

Automat z biletami w Barcelonie
Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

Poprzednio każdy przejazd biletu T-Familiar czy T-Casual był drukowany na tyłach biletu. Od 28.11.2023 bilety te zakupujemy na kartę T-Mobiltat. Ilość wykorzystanych przejazdów z tego biletu sprawdzimy:

 • w dowolnym automacie TMB
 • w aplikacji TMB App, jeśli sparujemy kartę T-Mobiltat z telefonem (przez NFC)

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

Dzieci – turyści – płacą za bilety komunikacji publicznej tak samo jak dorośli.

Zobacz również

2418 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Dzień dobry.
  Czy kupując bilet T-Casual na 2 strefy dojadę bezpośrednio z lotniska na stacje Mollet-Sant Frost linią R2N czy może jakąś inną?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, ale upewnić się czy dany R2N na Passeig de Gracia nie zmienia kursu na R2S.
   Czasem zmienia się w linię południową i trzeba się przesiąść.
   Jeśli przez całą trasę jest jak R2N to jak najbardziej – dojedziesz bezpośrednio i z wykorzystaniem T-Casual na II strefę.

 • Jeszcze jedno pytanie czy biletem T-Familiar dojadę pociągiem z centrum na lotnisko?

  Odpowiedz
 • Witam, czy bilet T-Familiar jest caly czas w sprzedazy w biletomatach?? Czy na tym bilecie moge wyjechac z lotniska pociagiem R2??

  Odpowiedz
  • Witaj Patryk,
   Jak najbardziej.
   Z lotniska pojedziesz pociągiem R2N na tym bilecie. Wystarczy ci T-Familiar w opcji na I strefę.

 • Cześć Tomku,
  Wybieram sie z 6letnia córką na ok 3 tyg do Barcelony – Będziemy mieszkać przy Carrer de la Lluna, 08001, lądujemy w El Prat. Podpowiesz mi proszę jak najlepiej nam będzie się dostać z lotniska do naszej lokalizacji? I jakie bilety zasugerowalbyś nam kupić (chyba najlepiej metro?) na tak dlugi pobyt i dla nas dwoch?
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc, gdyż lecimy spontanicznie już za 5dni:)

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Zdecydowanie bilety miesięczne.
   Są aktualnie w promocyjnych cenach i taki bilet kosztuje zaledwie 20 euro / osoba.
   Wtedy korzystasz ze wszystkich środków komunikacji w mieście.
   Wtedy też możesz skorzystać z metra z lotniska – linia L9S – przesiadka na Torrassa na czerwoną L1 i jedziesz na stację Urgell, która znajduje się blisko twojej ulicy.

 • Bardzo bardzo dziekuje!! 🙂 wlasnie kupilam, ekstra:)

  Odpowiedz
 • Tomku chciałabym z rodziną 2+3 jechać na wycieczkę do Barcy z Pinedy. Jaki bilet tzn. na ile stref kupić (rozumiem, że t-familiar tylko w postach napisane jest że to kilka razy na przejazd – jak wsiądziemy w 5 osób to jak to skasuje? czy to już 5 przejazdów czy 1? i gdzie wysiąść żeby już na nogach podejść do sagrady a stamtąd do parku guell. Ile czasu potzrebuję na przemieszczenie bo chciałabym też kupić karty barcelona city pass. Jak ustawić zwiedzanie?

  Odpowiedz
  • Jak wsiadacie w pięć osób, to na bramce na peronie każda osoba go odbija, więc schodzi z niego 5 przejazdów.
   Najlepiej na Clot.
   Taki przykładowy program dla przyjeżdżających z wybrzeża – Barcelona w 1 dzień.

  • Czytałam w kometarzach, że lepiej najpierw z rana (iść przez zabytkowy szpital?) do Parku Guell, a potem Sagrada…. 🤔

  • Dla mnie by to nie miało znaczenia większego, zawsze luźniejsze pod kątem ilości ludzi są godziny poranne.

 • Cześć Tomku,
  Mam pytanie czy dla biletu miesięcznego za 20 euro wystarczy pierwszy raz skasować i później w autobusie już nie kasujemy tego biletu?

  Odpowiedz
  • Cześć Rysiek,
   Nie, bilet za każdym razem odbijamy na brakach czy na kasownikach w autobusach 🙂

 • Bardzo bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

  Odpowiedz
 • Pytanko odnosnie T-Usual (chyba to mieiseczny), ten za 20 euro. Trzeba podsc numer paszportu badz dokumentu tożsamosci, jednak bez liter. Slyszałem też by zamiast liter podać zera, ale może ktoś ma to potwierdzone.

  Odpowiedz
  • To wszystko kwestia jak ci przejdzie, zwykle przechodzi z samymi cyframi.

  • Rozumiem, mozna wpisac tylko cyfry wiec zamiast liter podstawilem zera, dziekuje za odpowiedz

 • T-Familiar
  30 lipca 2023 11:13

  Kupiliśmy na dwoje bilet T-Familiar.Jest on faktycznie na 8 przejazdów,ale na dwójkę przejazdy są cztery.Lepszy byłby T-Casual

  Odpowiedz
 • Jaki bilet kupić? – pobyt mamy w Barcelona Badalona, myślałam o miesięcznym tym za 20 euro ( choć jesteśmy tylko na tydzień), ale czy to działa na Badalonę, żeby sobie jeździć tu ( 4 km do plaży) oraz do Barcelony ??

  Odpowiedz
  • Jak najbardziej, Badalona znajduje się w I strefie, stąd miesięczny świetnie się tutaj sprawdzi na podróżowania do miasta.

  • Kupiłam ten bilet, – 1 przed uzyskaniem odpowiedzi na moje pytanie, drugi wczoraj, i pojawiał się jakiś problem z tym pierwszym – czytnik przy wejściu do metra nie chciał go przyjąć ( choć wcześniej działało) , a teraz korzystając z tego drugiego – na czytniki w autobusie pojawił mi się napis TITOL DEFECTOUS, i do tego czerwona lampka, – o co chodzi? 😨 Na dodatek dziś rano zakupiony 3. bilet T—usual i już nie wiem czego się spodziewać, że może jutro też nie będzie mi działać ?……… 😔

  • Nie na wszystkie linie autobusowe będzie działać.
   Cześć jest robiona przed wykonawców, np. te z literką M na początku.
   Na pozostałe oraz metro będzie jak najbardziej działać.

 • Cześć, wybieramy się z mężem do Barcelony, będziemy mieszkać w dzielnicy La Rambla Hotel Ingles w centrum. Podczas krótkiego pobytu będziemy jechać pociągiem z lotniska do centrum i raz metrem do Parku Guell. Reszta zwiedzania na nogach. Chcemy kupić bilet T-family na 8 przejazdów. Czy ten bilet obejmuje też przejazd pociągiem z lotniska? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Jak najbardziej, jedziecie na Passeig de Gracia i tam nawet jeśli przesiądziecie się na metro L3 to dalej jest to jeden przejazd, więc jadąc z lotniska zejdą wam tylko 2 przejazdy z takiego biletu 🙂

 • Chciałabym się upewnić czy dobrze myślę 😁 Czy jadąc z Pinedy do Barcelony w 5 osób na bilecie T—Familiar mam na powrót bilet już tylko dla 3 osób? I muszę dokupić dwa pojedyncze? 🧐 Pozdrawiam serdecznie ❤️

  Odpowiedz
 • Dzień dobry, chciałabym wybrać się do innego miasta i dojazd pokazuje mi autobusem lini nr 2. Czy tam u kierowcy kupię bilet?
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Cześć. Świetny blog i mnóstwo przydatnych informacji! Planujemy dwa dni w Barcelonie z dojazdem z Pineda de Mar. Czy dobrze myślę, że najlepiej kupić na pociąg Bonotren 10 + T Casual lub T Familiar na samą Barcelonę? Ewentualnie jeśli byśmy dużo jeździli to wtedy Hola Barcelona na 48h?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Wszystko dobrze piszesz, ale czas obowiązywania programu darmowych przejazdów dla mieszkańców, zawieszono sprzedaż Bonotren.
   Dlatego na dojazdy z Pineda T-Familiar lub T-Casual w opcji na IV strefę 🙂

 • Witam. Czy osoby niepełnosprawne mają zniżkę na bilety np. T-familiar?

  Odpowiedz
 • Dzień dobry,
  W jaki sposób najlepiej dostać się z Santa Susanna do Barcelony w 5 os i 2 dzieci ?
  Jakie najlepiej bilety wykupić aby poruszać się po Barcelonie ?

  Odpowiedz
  • Pociąg R1.
   Jeździ co 30 minut.
   Dla każdego bilet jednorazowy to wydatek 5,50 euro.

 • Dzień dobry,
  wykupiliśmy z mężem bilety t- casual, wszędzie jeździliśmy razem i o ile z moim biletem wszystko jest dobrze i wciąż pozostało 5 przejazdów, tak biletu męża nie przyjmuje automat, wyrzuca na czerwono. O co może chodzić?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Możliwe że pasek się rozmagnesował.
   trzeba podejść do punktu TMB z prośbą o sprawdzenie lub po prostu kupić kolejny.

 • Witam,
  Mam pytanie t – familar zakupiłem przez aplikacje , ale nie pokazał mi się bilet tylko voucher z codem do odbioru biletu. Rozumiem że muszę w biletomacie wpisać kod by odebrać bilet, z waszych informacji zrozumiałem że biliet mam w aplikcji i kasuje telefonem. Można prosić o wytłumaczenie o co chodzi?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Zarejestrowałeś konto w T-Mobiltat?
   Funkcja kupowania biletów bezpośrednio na telefon działa tylko w telefonach z Androidem.

  • Witam,
   Dziękuje za odp, mam iphona to by wyjaśniało. Rozumiem że z kodem z vouchera z aplikacji podchodzę do automatu i drukuje bilet?

  • Dokładnie tak 🙂

 • Witam, potrzebuje dostać się z Barcelony Sants do Calafell. Proszę jak mogę zakupić bilety? I gdzie znajdę rozkład pociągów.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Dojedziesz tam bezpośrednio pociągiem R2.
   Jeżdżą w zasadzie co chwilę. Bilet kupisz w automacie na dworcu lub w okienku.
   Koszt biletu na tej trasie to 5,50 euro.
   Rozkłady możesz sprawdzić na rodalies.gencat.cat

 • Dzien dobry:)
  Jesteśmy we 2 w Malgrat de mar i chcemy pojechać do Barcelony pociągiem na wycieczkę jednodniowa. Jaki bilet będzie najlepszy dla nas, zakładajac, że chcemy tam tylko pospacerować? I gdzie wysiąść, żeby było najkorzystniej dla spacerowiczów 🙂

  Odpowiedz
  • Dzień dobry!
   Jak jednorazowy wypad to bilety jednorazowe.
   Koszt z Malgrat to 5,50 euro.
   Najlepiej wysiąść na Placu Katalońskim, aby być w ścisłym centrum miasta 🙂

  • Dziekuje bardzo:)

 • Witam
  Przyjezdzamy do Barcelony na 5 dni i mam takie pytanie ktory bilet kupic t-casual czy t-usual i zeby bylo lotnisko wliczone tez przylatujemy do El-Prat.
  Dziekuje

  Odpowiedz
  • T-Casual wygodny i tańszy, ale nie wiem czy na 5 dni ci wystarczy.
   Z lotniska pociągiem R2N.
   T-Usual to pełna wygoda,
   Dodatkowo będziesz mogła podjechać metrem z lotniska.
   Przy pięciu dniach postawiłbym na T-Usual.

 • Dzień dobry
  Będę dojeżdżać do Barcelony z Pineda de Mar. Czy jeżeli kupię bilet T-Familiar na 4 strefy, to mogę korzystać z niego również w metrze, czy na metro trzeba kupować bilety oddzielnie. Będziemy podróżować do Barcelony w 2 osoby, co najmniej 3 razy, ale nie będą to dni następujące po sobie.
  Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, ale podczas pobytu w Barcelonie o tyle szkoda tych biletów, że są w opcji na IV strefy i koszt pojedynczego przejazdu jest droższy niż jednorazowy w samej Barcelonie.
   Dlatego tam polecam wam zakup T-Familiar w opcji na I strefę.

   Dużym plusem jest jednak to, że po przyjeździe z Pinedy możecie oczywiście w ramach tego przejazdu przesiąść się jeszcze na metro i dojechać w wybrane miejsce.

  • Hej! Czy możecie napisać coś więcej o Ab. Reccurente – widzialam że przedłużone do końca roku. Jeśli dobrze rozumiem każdy ściąga apke na telefon i przeprowadza rejestrację. Czy można kupić też bilet z Ab. Reccurente dla dziecka, czy dziecko też musi mieć apkę?

 • Cześć
  Cześć czy pociągiem R2 (Renfe) z lotniska El Prat dojadę do Placu Catalunya??? Mapy szarej linii są niewyraźne -nie jestem pewna…..

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Nie – ale blisko, bo linią R2N dojedziesz na Passeig de Gracia. Stacja jest powyżej placu katalońskiegho.

 • Witam,
  Dziękuję za Waszą pracę i zapytam – jak najlepiej dojechać z Barcelony do Montserrat (wzgórze i klasztor)? Serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Cześć,
  może głupie pytanie, ale czy przy zakupie T-Usual trzeba ten bilet odbijać za każdym razem?

  Odpowiedz
 • Witam.
  Chciałbym dojechać z Margrat de Mar do Girony i potem wrócić. Rozumiem, że dojadę pociągiem R. Jak rozpoznać na rozkładzie czy pociąg jest bezpośredni czy jest z przesiadką, bi wcześniej wyczytałem że takie też są? Czy jeżeli będzie z przesiadką to muszę kupować drugi bilet, czy to będzie ten który kupiłem do Girony w Margrat de Mar?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nawet jeśli jest przesiadka, bilet kupujesz na całą trasę.
   Dokładne rozkłady oraz w jakich godzinach można liczyć na bezpośrednio skład, sprawdzisz na rodalies.gencat.cat.

 • Witam.
  W październiku będziemy w Calella, czy kupując bilet T-Familiar mogę korzystać z komunikacji w Barcelonie, czy tylko koleją?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Możesz korzystać, ale w Barcelonie wystarczy ci bilet T-Familiar w opcji na I strefę, a dojeżdżając z Calella na IV strefę. Więc możesz z niego korzystać w Barcelonie, ale koszt jednostkowy za przejazd będzie wyższy. Bilet kosztuje 35 euro, jest na nim 8 przejazdów, więc pojedynczy przejazd kosztuje cię 4,30 euro więc drożej niż zwykły bilet jednorazowy.

 • Cześć Jeżeli kupie T-familiar na lotnisku na 5 strefę, wsiadę w R2N i na stacji Sants przesiądę się w R1 do Santa suzana to cały czas jest ten sam bilet? Przy przesiadce ponownie wkładam go do kasownika przed przejściem przez bramkę?. Starczy czasowo na całą podróż?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Cała trasa na jednym przejeździe tego biletu.
   Zmieniając perony nie odbijasz ponownie biletu.

 • Bardzo Wam dziękuję!!!!!!

  Odpowiedz
 • Jutro jadę z córką lat 15 z Barcelony do El Masnou na 7 dni. Nie zamierzamy tam być cały czas,tylko sprawdzić też inne miejscowości na wybrzeżu, czy inne atrakcyjne miejsca. Wiem, że muszę tam dojechać R1 np. z Barcelona Sants. Jaki bilet najlepiej kupić, żeby dojechać do El Masnou, potem jeździć ew. do Loret itp., a potem wrócić z El Masnou prosto na lotnisko El Prat?
  Podobno jest jakiś bilet za 10 EUR na nielimitowana ilość przejazdów, jakiś program rządowy ważny do końca sierpnia, ale nie potrafię znaleźć tej oferty. Proszę o pomoc.
  Ps. gratuluję strony, znalazłam tu dużo przydatnych informacji podczas pobytu w Barcelonie.

  Odpowiedz
  • Tak naprawdę wiele z tych miejscowości będzie leżeć w różnych strefach, więc ciężko tu o pakietowy bilet.
   To o czym piszesz to Abonament Gratutit, zwany w całej Hiszpanii Ab.Recurrente.
   W aplikacji przechodzi, ale na miejscu ciężko go kupić turystom bo obsługa twierdzi, że dotyczy rezydentów.

   Wtedy za kaucją 10 euro otrzymujesz „zerówkę” na wybrane trasie.
   Kaucja jest zwracana po wykonaniu przynajmniej 16 prejazdów.

 • Cześć Tomku!!! Jesteśmy do 25 sierpnia w trzy osoby w Barcelonie – czy miesięczne te po 20 euro będą najlepsza opcja dla nas???
  I jak się konkretnie nazywa ten bilet?

  Odpowiedz
  • Jeśli spędzacie tydzień na miejscu, to raczej tak.
   Będzie wygodnie i tanio.
   Bilet nazywa się T-Usual.

 • Cześć,

  Planujemy dosyć aktywny wypoczynek w Katalonii. Będziemy 8dni w Malgrat De Mar i planujemy kilka podróży:
  1. Wyjazd do Figueres odwiedzić Daliego, a następnie w drodze powrotnej pochodzić po Gironie i pytanie brzmi jak dojechać?
  Na stronie https://rodalies.gencat.cat pokazuje nam że pociąg R1 dojeżdza z Malgrat do Figueres bezpośrednio, a raz że przesiadka w Maçanet-Massanes w R11. Mimo iż na infografice pokazuje że do Figueres tylko z przesiadkę dotrzemy https://rodalies.gencat.cat/web/.content/00_home/04_mapes/mapa_rodalia_barcelona.pdf

  Drugie pytanie do pkt 1 to powrót. Jeśli z Figueres będziemy chcieli się zatrzymać na godzinkę/dwie w Gironie to kupować oddzielnie bilet do Girony czy można kupić na całą trasę bo bilet jest ważny jak np. u nas że na pociąg regionalny np. na trasie Kielce – Częstochowa jest ważny 3h i mogę w tym czasie wysiąść we Włoszczowie posiedzieć tam godzinkę i wsiąść w kolejny pociąg na tej trasie 🙂

  2. To jak będziemy chcieli z Malgrat de Mar pojechać do Barcelony na 2-3dni to rozumiem, że najlepiej kupić T-Familiar (2os) na 5stref, a na samą Barcelonę T-Familiar/T-Casual na jedną strefę?

  3. Jeszcze mamy w planach przyatakować Lloret de mar ale to jest dobrze opisane w innym artykule + jest bezpośredni autobus z Malgrat 🙂

  Odpowiedz
  • Cześć,
   1) Wszystko dlatego, że ten „bezpośredni” pociąg w trakcie kursu zmienia oznaczenie i faktycznie jedzie bezpośrednio, choć w trakcie w Maçanet-Massanes zmieni w się numer tego pociągu.
   Co do biletu – z tego co pamiętam chyba tak nie przejdzie. Nie odbije się na bramkach po ponownym wejściu na dworzec w Gironie, ale nie jestem tu na 100% pewny.
   2) Dokładnie, w przypadku więcej niż jednego wypadu do Barcelony będzie się opłacać kupić bilet T-Familiar na dojazdy, a w samej Barcelonie jak najbardziej w opcji na I strefę, aby jednostkowy koszt biletu wyszedł najtaniej.
   3) Dokładnie, jeździ Sarfa. Trochę drożej wychodzi, ale pełna wygoda 🙂

 • Czy bilet t-usual kupię w opienku na lotnisku? Tak, aby osoba z obsługi wpisała ręcznie moje dane z dowodu czy paszporty? Bo z tego co słyszałam to kupując w automatach można wpisach tylko cyfry a nasze Pesele są dłuższe niż ilość pól do wypełnienia… Czy takich okienek sprzedających tego typu bilety jest dużo? Gdzie na lotnisku takie znajdę? przy linii metra L9 będzie takie?

  Odpowiedz
  • Na lotnisku tylko i wyłącznie na stacji pociągu R2N.
   Jest tam taka możliwość i właśnie ten punkt cieszy się dużym powodzeniem.
   Jeśli lądujesz na T1, musisz przejechać shuttle bus na T2, aby dostać się na stację pociągu R2N.

 • Jak wygląda weryfikowanie dokumentów przy biletach T-Usual itd? Zdarza się to często?
  Wolałbym ważne rzeczy jak dowód osobisty zostawić w sejfie w pokoju, tylko zastanawiam się czy np. okazanie zdjęcia dowodu albo apki mObywatel przejdzie później w razie kontroli?

  Odpowiedz
  • Z mobywatel bym nie ryzykował, choć mi kiedyś w Madrycie pomógł.
   Podstawą weryfikacji w razie kontroli będzie Twój dowód osobisty w formie plastiku.

 • Witaj, będziemy w Calella w dwie osoby dorosłe i mamy zamiar parę razy pojechać do Barcelony i tam zwiedzać z buta. Mam pytanie czy jeżeli kupimy bilety AB Recurrente z Calella do Barcelony na stację np Plac Kataloński to możemy wrócić ze stacji Sants (lub na odwrót)? Czy po zakupie tych biletów w aplikacji musimy je wydrukować w automacie biletowym? A może jest jakiś inny bilet bardziej korzystny ?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   To jest bilet darmowy więc żaden inny nie będzie bardziej korzystny 🙂
   Tak, po zakupie w aplikacji musisz go wymienić w automacie na „kartonikowy” bilet.

   W przypadku Barcelony nie ma problemu z wsiadaniem i wysiadaniem na innych stacjach.

 • Super wpis! Mam pytanie: czy jeśli kupię bilet T-Usual i mieszkać będę w Badalonie, to mogę jeździć na nim zarówno metrem jak i pociągiem (chyba?) linii R1?
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 • Premia de Mar
  28 sierpnia 2023 22:22

  Hej Tomku, jedziemy do Barcelony w 5 osób na 6 dni. Bedziemy mieszkać w Premia de Mar. Jaki bilet najlepiej kupić? Dzięki za pomoc.

  Odpowiedz
  • Hej,
   Zamierzacie codziennie dojeżdżać do Barcelony?
   W takim przypadku bardzo polecam T-Casual dla każdej z osób.
   Kosztuje 22,40 euro i jest na nim 10 przejazdów.
   Tym samym za pojedynczy przejazd do Barcelony wyjedzie wam 2,24 / osoba, a bilet jednorazowy to 3,85 euro!

   Dzięki temu w cenie 22,40 / osoba macie 5 kursów do Barcelony i z powrotem.

 • Witam ponownie, nigdzie nie moglem sie tego doszukac, prosze podpowiedzcie mi czy jesli z metra przejde do autobusu (np. z L5 do 119 – zwiedzanie el Carmel) to zaliczy mi to jako jeden przejazd?? Czy dziala to tylko na pociagi i metro? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam,
   Jeśli zmieścisz się w czasie 75 minut, jak najbardziej, policzy to jako jeden przejazd.

 • Mam pytanie , czy na jednym bilecie t-familiar dojedziemy w cztery osoby metrem z Liceu przesiadając się na Pl. Espanya w aerobus A2 na lotnisko? Czy na aerobus mamy tez darmowa przesiadkę w ciągu 1,5 godziny?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Nie, Aerobus to zupełnie osobna usługa i obowiązują tu osobne bilety tylko na ten środek komunikacji.

   Z Liceu możecie na T-Familiar jechać na Passeig de Gracia i tam przesiąść się w ramach jednego przejazdu na pociąg R2N jadący na lotnisko.

 • Czy bilet t-usual na 30 dni kasuje tylko raz gdy wsiadam pierwszy raz do komunikacji miejskiej czy odbijam go za każdym razem?

  Odpowiedz
 • Witam, lecimy w październiku do Barcelony (2 osoby dorosłe i dziecko), lądujemy na El Prat, na miejscu zwiedzanie miasta a później musimy dostać się do Tossa Del Mar, gdzie mamy hotel, pytanie jakie opcje wchodzą w grę uwzględniając dojazd do Tossa,

  Odpowiedz
  • Witam,
   Do Tossa i tak trzeba będzie kupić osobny bilet – można tam dojechać autobusem – Sarfa lub pociągiem do Blanes i stamtąd autobusem.

 • A czy dziecko – turysta poniżej 4 roku płaci za bilety?

  Odpowiedz
 • Dzień dobry,
  Jedziemy w 2 osoby na tydzień do Barcelony. Z tego co czytałem najlepiej wychodzi bilet t-usual, który jest akurat w promocji za 20 euro.

  I teraz pytanie, czy kupując ten bilet przez internet można go odebrać w automacie na stacji metra? Czy trzeba jechać na stację kolejową na lotnisku do punktu TMB? A może jest możliwość posiadania go w aplikacji bez fizycznej formy? (Nie znalazłem niestety nigdzie takiej informacji)

  Ile się czeka na taki bilet? Czy jak w przypadku Hola BCN od razu dostaje się kod?

  Dziękuję bardzo za pomoc 🙂

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, bilet możesz odebrać / kupić w automacie na stacji na lotnisku, a także w okienku, które się tam znajduje.

 • Witam,
  Będę studiować w Barcelonie od września. Czy najkorzystniejszy jest dla mnie bilet T-usual na strefę 1 ? Piszą, że trzeba mieć przy sobie oryginalny dokument, czyli paszport bo nie mam jeszcze ani NIE ani DNI, a chyba przy zakupie biletu muszę podać nr paszportu.
  Nie chciałbym wozić ze sobą cały czas paszportu razem z biletem T-usual.
  Czy można wozić kopię paszportu albo kupując bilet podać numer naszego dowodu osobistego i wozić tylko kopię dowodu lub m-obywatela ?

  Jak to ogarnąć ?

  Będę wdzięczny za pomoc 🙂

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Skonfiguruj sobie ten bilet z dowodem osobistym.
   Dowód lepiej wozić przy sobie, różnie sprawdzają się kopie przy ew. kontroli biletów.
   I jak najbardziej – przy aktualnej cenie 20 euro jest to bezkonkurencyjna opcja.

 • Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy podróży do Montserrat, będziemy tam trzy dni, od 9 do 11.10. I teraz jaki bilet będzie potrzebny na podróż tam i z powrotem, jeden bilet czy dwa oddzielne bilety. W sprzedaży internetowej widzę bilet do Montserrat i z Montserrat w dwóch opcjach. Czy kupiony bilet jest przypisany do konkretnej godziny , czy nie ma to znaczenia.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Jeśli wracacie innego dnia, to wolałbym kupić dwa osobne bilety, czyli biletami powrotnymi zajmować się dopiero na miejscu.

 • Dziękuję za informację, ale dalej nie wiem czy kupiony bilet ma przypisaną godzinę wyjazdu.

  Odpowiedz
  • Nie, zarówno bilety na pociąg, na kolejkę Aeri czy Cremallera nie mają przypisanej godziny.

 • Wielkie dzięki!

  Odpowiedz
 • Cześć, będziemy kilka dni w Calella, 2 osoby dorosłe, planujemy z 2 razy pojechać do Barcelony pociągiem. Kupować jednorazowe? Czy jakaś inna opcja? Sama Barcelona raczej z buta. Nie rozumiem o co chodzi z kupowaniem biletu a potem odbieraniu go w automacie. Dziękuję za wyjaśnienie.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Zakup w aplikacji i odbiór w automacie to Ab.Recurrente – program darmowych przejazdów koleją regionalną.
   W waszym przypadku sprawa jest prosta – kupujecie T-Familiar w opcji na IV strefę.
   Koszt: 35 euro.
   Jest na nim 8 przejazdów.

   Odbijacie go 2 x jadąc do Barcelony i analogicznie z powrotem.
   Dzięki temu podczas dwóch wypadów idealnie zejdzie wam 8 przejazdów z tego biletu.

 • Dzień dobry
  W październiku wybieram się na kilka dni do Barcelony. Będę mieszkała w Vilassa de Mar. Proszę napisz mi czy to jest 2 czy 3 strefa jeśli chodzi o pociąg. Bo na różnych stronach inaczej mi pokazuje.
  Pozdrawiam
  Anna

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Dobrze pokazuje, bo to III strefa kolei regionalnych, ale druga jeśli chodzi o zintegrowany system komunikacji 🙂
   Jeśli zatem masz zamiar korzystać z biletów T-Casual czy T-Familiar na podróżowanie do Barcelony, to kupujesz je w opcji na II strefę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team