Komunikacja

Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Poniżej aktualna lista oraz cennik biletów. Aktualizacja na rok 2024.

Wszystkie bilety kupione do 14 stycznia 2024 roku można wykorzystać do 30 kwietnia 2024 roku. Poniżej cennik biletów ważny od 15 stycznia 2024 roku.

UWAGA – T-Mobiltat
Od 28.11.2023 bilety T-Usual, T-Casual oraz T-Familiar sprzedawane są tylko na kartę T-Mobiltat.
Nie są już wydawane w formie tradycyjnych kartoników z paskiem magnetycznym.
Kupując bilet w automacie domyślnie wyskoczy nam karta T-Mobiltat załadowana wybranym biletem – np. T-Casual.
Karta jest wielokrotnego użytku, więc jeśli skończy nam się biletach, doładowujemy na nią dowolnie ponownie T-Casual czy T-Familiar.
Przy biletach miesięcznych T-Usual konieczny jest zakup spersonalizowanej karty T-Mobiltat.

Karta anonimowa to biletów T-Casual i T-Familiar kosztuje 0,50 euro, a opłata jest doliczana przy zakupie w automacie.

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

Bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,55 euro.
T-Casual – koszt 12,15 euro. Pakiet 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Dzięki temu na jednym przejeździe zrobimy trasę łączącą np. dwie linie metra czy pociąg + metro. W I strefie limit czasu na przejazd to 75 minut. Czas wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref (więcej informacji o działaniu systemu na dole strony). Bilet T-Casual to bilet dla jednej osoby. Mogą z niego korzystać różne osoby, ale nie w tym samym czasie. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam zaledwie 1,13 euro! Zakupiony bilet T-Casual jest ważny do końca lutego roku następnego. Jeśli zatem byliście w Barcelonie w lipcu 2023 roku i nie wykorzystaliście wszystkich przejazdów, bilet będzie ważny do końca lutego roku 2024. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Familiar – koszt 10,70 euro na I strefę. Jest to pakiet 8 przejazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego skasowania. Są to bilety multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Więcej szczegółów na dole strony. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam trochę drożej niż w T-Casual – 1,25 euro, ale z biletu może korzystać więcej osób. Bilet jest ważny 30 kolejnych dni od pierwszego użycia. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Grup – koszt 84,80 euro na I strefę. Bilet zastępujący dotychczasowy T-70. Jest to pakiet 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 dni licząc od daty pierwszego skasowania. Podobnie jak T-Familar, jest to bilet multi person, stąd może z niego korzystać kilka osób. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Koszt pojedynczego przejazdu (przy zalożeniu wykorzystania wszystkich) wychodzi identycznie jak w przypadku T-Casual – 1,13 euro. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
Bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (11,20 euro), czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro (21,35 euro przy aktualnej promocji). Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych, ale dotyczy to mieszkańców Barcelony.
Bilety w ramach karty Hola Barcelona Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola Barcelona, w który znajdziesz zaktualizowane ceny na 2024 rok.
Bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 7,25 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9S – 5,50 euro.
Dokładny cennik popularnych turystycznych biletów na strefy od 1 do 5 znajdziesz tu: Nowe ceny biletów miejskich

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familar czy T-Grup możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego „odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA Barcelona Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu.

Naszym zdaniem
T-Casual, T-Familiar czy T-Grup to najczęściej najtańsze rozwiązanie i z niego zawsze korzystaliśmy.
Wszystko to pod warunkiem liczenia przejazdów i kombinowania, by na koniec pobytu nie został nam np. w połowie wykorzystany bilet.
 

Podczas ostatniego wyjazdu z naszą Zuzią kupiliśmy dla pełnej wygody Hola Barcelona na pełne 5 dni, by nie zajmować się liczeniem i kalkulowaniem. Karty mają ten dodatkowy plus, że działają na metro z lotniska, które przy lokalizacji hotelu w którym ostatnim byliśmy było bardzo wygodne.

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-Casual, T-Familiar, T-Grup czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe atrakcje Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci

Cennik zintegrowanych biletów w zależności od strefy (aktualny na 2024 rok)

Bilet1 strefa2 strefy3 strefy4 strefy5 stref6 stref
T-Casual12,15 €23,90 €32,55 €41,85 €48,10 €51,15 €
T-Familiar10,70 €20,30 €28,80 €37,35 €42,70 €44,85 €
T-Grup84,80 €167,40 €227,90 €292,90 €336,65 €357,95 €
T-Dia11,20 €17,10 €21,50 €24,00 €26,85 €30,05 €
Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Karta T-Mobiltat

Najpopularniejsze bilety T-Casual czy T-Familiar kodowane są na karcie T-Mobiltat (system dolicza 0,50 euro za wydanie takiej karty). Karta jest ważna 6 miesięcy i po wyczerpaniu np. biletów T-Familiar, możemy na nią dokupić kolejne – nie ma konieczności kupowania kolejnej karty. Karta posiada chip, dzięki czemu przykładamy ją jedynie do czytnika w autobusie czy na bramce w metrze. Podobnie kartę T-Mobiltat można sparować z aplikacją TMB App, dzięki czemu możemy dokonywać zakupu bezpośrednio z pozycji smartfona.

Zakup online

Od wielu lat przez Internet możemy zamówić karty Hola Barcelona. Są dalej w wydawane w formie tradycyjnego kartonika z paskiem magnetycznym. Zakupując go online otrzymujemy voucher z numerem i na ja jego podstawie odbierzemy bilet w dowolnym automacie TMB.

Bilety T-Familiar czy T-Casual można również zakupić online przez aplikację TMB App.

Jeśli posiadamy fizyczną kartę T-Mobiltat, skanujemy ją przykładając do telefonu (przez włączone NFC).

Jeśli nie posiadamy karty T-Mobiltat, można zakupić bilety bezpośrednio na telefon, ale wtedy trzeba w pełni skonfigurować aplikację i podać swoje dane, łącznie z numerem paszportu / dowodu. Jeśli nie posiadamy numerów DNI lub NIE (hiszpański dowód osobisty lub hiszpański dokument obcokrajowca), weryfikacja podanego numeru może potrwać do 48h.

Automat z biletami w Barcelonie
Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

Poprzednio każdy przejazd biletu T-Familiar czy T-Casual był drukowany na tyłach biletu. Od 28.11.2023 bilety te zakupujemy na kartę T-Mobiltat. Ilość wykorzystanych przejazdów z tego biletu sprawdzimy:

 • w dowolnym automacie TMB
 • w aplikacji TMB App, jeśli sparujemy kartę T-Mobiltat z telefonem (przez NFC)

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

Dzieci – turyści – płacą za bilety komunikacji publicznej tak samo jak dorośli.

Zobacz również

2361 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Jeśli chcielibyśmy poruszać się wzdłuż wybrzeża Powiedzmy Calella – Blanes i na wycieczkę do Barcelony to nie lepiej wyjdzie nas ten AB.Recurrente ?

  Odpowiedz
  • Wyjdzie.
   Bilet jednak trzeba wyrobić w aplikacji i na podstawie kodu QR odebrać go w automacie.
   Na miejscu nie chcą go sprzedawać turystom.

 • Jaki bilet wybrać na pociąg R1 z Pineda de mar do Arc de Triomf?

  Odpowiedz
 • Czy bilet T familiar działa również na pociąg na lotnisko? Tak samo jak T10?

  Odpowiedz
  • Zgadza się, dla zintegrowanej komunikacji lotnisko El Prat to I strefa i bilety T-Casual, T-Familiar działają na to połączenie.

  • Małgorzata
   11 grudnia 2023 22:38

   Żeby dojechać do Salou z Lotniska w Barcelonie mogę kupić bilet T-Familiar 2 strefy za 19€?

  • Nie, bo Salou znajduje się już poza strefa zintegrowanej komunikacji.

 • Znalazłam informację, że do końca 2023 roku jest promocja na bilet miesięczny -20 euro. Proszę o pomoc jak on będzie się nazywała T-usual ? T-zwykły żeby w punkcie informacyjnym wiedzieli o jaki bilet mi chodzi 😉 z góry dziękuję za podpowiedź.

  Odpowiedz
 • Czy karta T0dia jest aktualna? Bedziemy tylko 1 dzień w Bracelonie.

  Odpowiedz
 • Dobry wieczór. Wybieramy się w połowie października na 4 dni ( 8 – osobową) grupą do Barcelony. Zakwaterowani będziemy w Badalonie. Jakie bilety komunikacyjne najlepiej będzie nam zakupić, aby swobodnie się poruszać. Oczywiście przylatujemy na El Prat. Z góry dziękuje za odpoweidź.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Badalona to I strefa, więc bardzo tanio wyjdą bilety T-Casual dla każdej osoby.
   Będzie na nim 10 przejazdów i zadziała również na cała trasę z lotniska do Badalony (pociąg R2N z lotniska i przesiadka na R1 na Sants).

 • Dzień dobry,
  Będziemy kwaterować w Casteldefells (2 osoby) i planujemy zwiedzanie Barcelony (4-10 października). W jaki bilet najlepiej się zaopatrzyć? (T-usual, T-Casual)?
  Jak najlepiej przemieszczać się między Casteldefells i Barceloną – kolejka?
  I już ostatnie 🙂 – czy Barcelonę dobrze zwiedza się pieszo czy komunikacja jest niezbędna?
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   T-Casual bardzo wygodny, jest na nim 10 przejazdów.
   T-Usual przyda się, jeśli zamierzacie spędzić na miejscu przynajmniej 5 – 6 dni.
   To bilet miesięczny, ale aktualnie w promocyjnej cenie 20 euro.
   Jeśli macie blisko stację kolejową – jedną z dwóch w Castelldefels, to polecam pociąg bo dojedziecie szybko na miejsce, a kursuje bardzo często.

   W samej Barcelonie sama przyjemność spacerować po ścisłym centrum na nogach.
   Ale już np. Montjuic, Tibidabo etc trzeba robić komunikacją miejską.
   Po dojechaniu już na miejsce nie będzie zużywać wielu przejazdów w samej Barcelonie.

 • Czy bilet T-familiar 3 zones będzie upoważniał do przejazdu z przesiadkami trwającego max: 1h 15min + 2x 15min (ponieważ płacimy dodatkowo za 2 i 3 strefę), czyli łącznie 1h 45min?
  Tak samo sytuacja wygląda w przypadku T-casual = 1h45min dla 3 zones?
  Czy w ramach powyższych biletów mogę jechać autobusem Garraf lub pociągiem Renfe z Barcelony do Sitges oraz z El-prat do Sitges?

  Odpowiedz
  • Dokładne tak to działa.
   Garraf, podobnie jak pociąg pracuje w zintegrowanym systemie komunikacji, więc możesz tu podróżować z wykorzystaniem T-Casual czy T-Usual.

 • Dzień dobry,
  z jednego z wcześniejszych postów wynika, że bilet „Ab. Reccurrente” trzeba wyrobić w aplikacji i na podstawie kodu QR odebrać go w automacie (był sygnalizowany problem ze sprzedażą turystom na miejscu).
  Czy taki automat znajdę na każdej stacji?
  Czy jest dostępny na stacji kolejowej obok lotniska (Terminal 2)?
  A może jest możliwość zakupu tego biletu nie „w okienku” tylko bezpośrednio w automacie?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Nie, bezpośrednio w automacie go nie kupisz.
   Tak, automaty znajdują się na każdej stacji, łącznie ze stacjami pociągu / metra na lotnisku El Prat, więc tam taki bilet bez problemu wymienisz.

 • Witam,
  Czy posiadając bilety zintegrowane T-… można korzystać z Aerobusa?
  Jakie busy/pociągi są do wyboru alternatywnie by dostać się do centrum? Na pewno nie da rady metrem, prawda?
  Jak wgl rozpoznać w Barcelonie, które autobusy, pociągi możemy wziąć mając karty T-… Boję się, że wsiądę w coś czego ta karta nie obejmuje.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie, na Aerobus obowiązują osobne bilety i nie wykorzysta się tam żadnego innego biletu.
   Do centrum dojedziesz autobusem miejskim 46 (ale tylko do placu hiszpańskiego), a najlepiej pociąg R2N – możesz wysiąść np. na Passeig de Gracia.

   Metrem z przesiadką na czerwoną linię metra również dojedziesz do centrum, ale np. T-Casual czy T-Familiar nie działają jadąc z lotniska – musisz zakupić specjalny lotniskowy bilet.
   Działa na metro z lotniska jednak np. Hola Barcelona czy bilet miesięczny T-usual.

 • Dziękuję za odpowiedź, czy jest gdzieś na internecie po angielsku rozpiska co dokładnie obejmują bilety T-…? Nie mogę znaleźć takiej strony.

  Odpowiedz
  • W skrócie:
   – metro (poza wsiadaniem i wysiadaniem na lotnisku)
   – autobusy miejskie
   – tramwaje
   – kolej szynową funicolare z wyjątkiem tej turystycznej na Tibidabo
   – kolej regionalną i kolej miejską (wszystko oczywiście w zależności od strefy na jaką bilety zostały wykupione).

 • Hej,
  Jestem właśnie na el prat, kupiłem bilet t-familiar przez aplikację TMB. Mam bilet na telefonie i jak go teraz użyć? Jest w apce coś takiego jak Mobilitat, ale każą podać numer ID, czego nie chce. Czy jak mam już bilet kupiony to po prostu wchodzę do autobusu, włączam NFC i zbliżam telefon?

  Odpowiedz
 • WItam na stronie TMB chce zakupić bilet T-Usual tylko nie wiem co dalej? Czy on będzie w telefonie czy gdzieś go wydrukować? Proszę o pomoc. Dziękuje

  Odpowiedz
  • Zdecydowanie wygodniej będzie go kupić na miejscu.
   Będziesz go mieć w formie tradycyjnego kartoniku z paskiem magnetycznym.

 • a jak dojechać z lotniska el prat do Sagrady na bilecie T-usual? Jakieś specjalne numery?

  Odpowiedz
  • Bez problemu, możesz jechać metrem z lotniska i na stacji Collblanc przesiąść się na niebieską linię metra L5. Wysiadasz bezpośrednio na stacji Sagrada Familia.

 • Witam,
  czy na bilecie miesięcznym T-usual można korzystać z autobusów nocnych ? Czy linie N80 i N82 działają na takich samych zasadach co N0-N20?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Jak najbardziej, T-Casual działa w autobusach nocnych oznaczonych literką N.
   Oczywiście wszystko w ramach stref, na którą masz zakupiony bilet T-Usual.

 • Witam. Wybieram się na weekend z żoną do Barcelony. El Poble-Sec to moje miejsce pobytu. Jak najlepiej dostać się tam z lotniska el Prat i jaki bilety mam kupić aby dotrzeć i zwiedzić Sagrada i Park Guell?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Z El Prat można jechać pociągiem R2N – na stacji Passeig de Gracia przesiadasz się na zieloną linię metra L3 i wysiadasz np. na stacji Poble Sec.
   Co do biletów na miejscu – wszystko kwestia wygody oraz planu zwiedzania – szczegóły we wpisie.
   Dla jednych będzie to karta Hola Barcelona, dla innych T-Casual. To właśnie te drugie w przypadku mieszkania blisko centrum są najpopularniejszymi biletami, które często wystarczają (10 przejazdów) podczas 3 – 4 dniowego pobytu w mieście.

 • Muszę dojechać z centrum na lotnisko El Prat. Najpierw L1 , potem L9S. Czy muszę najpierw skasować bilet na L1 – mam T-Familiar, a potem kupić bilet na lotnisko, czy od razu lotniskowy i na nim dojechać L1 i dalej L9?

  Odpowiedz
 • Gdzie można kupić bilety na linię L1125 do Tossa de Mar? Czy może jest jakieś lepsze połączenie?

  Odpowiedz
 • Hej

  Z Lloret de Mar chciałbym się dostać do Barcelony i tam trochę pozwiedzać, po czym wieczorem wrócić z Barcelony pociągiem na lotnisko Girona. Wszystko będzie miało miejsce w świeto 1.11.
  Jakieś rady w kwestii biletów?

  Odpowiedz
 • Mamy nocleg w Pallaja, gospodarz mówi, że to strefa 1. Z twojej mapy jest to strefa 2. Jak jest w rzeczywistości? Dziękuję i pozdrawiam, oczywiście w strefie kom.miejskiej.

  Odpowiedz
  • Chodzi ci o Palleja?
   To druga strefa.
   W kolei regionalnej Ferrocarrils, która odjeżdża z Palleja to również 2 strefa.

 • Dzien dobry,
  Jutro przylatujemy rodzina 2+2 na 3 dni do Barcelony. Nocujemy w centrum Barcelony. Nastawieni jesteśmy głownie na zwiedzanie i poruszanie sie komunikacja miejska. Lądujemy na lotnisku El Prat, a lot powrotny mamy z Girony. Jaki najkorzystniej wybrać wariant biletowy? Bo z naszych kalkulacji i obliczeń wychodzi bilet T-Familiar, ale pewności nie mamy

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, Familiar jest elastyczny, ale przez to że jest was czwórka, po dwóch przejazdach (4 x 2) musicie kupować kolejny.
   Całkiem możliwe, że wygodniej będzie np. Casual dla każdej osoby i każdy będzie miał swój bilet.
   Oczywiście na obu tych biletach dojedziecie do centrum np. pociągiem R2N z lotniska.

   Na transfer do Girony na lotnisko należy zakupić bilety na autobus Sagales – szczegóły – Dojazd na lotnisko Barcelona-Girona.

 • Dzien dobry,
  Lecimy do Barcelony 12 listopada na 5 dni. Zatrzymamy się w hotelu Acta Voraport, Carrer de Ramon Turró 169-B, Sant Martí, 08005 Barcelona, jaka to strefa?
  Czy to dobry pomysł jeśli chcemy zwiedzać także centrum?
  Jesteśmy po 50-ątce i na pewno będziemy korzystać z komunikacji.
  Czy bilet T-Usal za 20€ jest dla nas odpowiedni, nie rozumiem tych stref?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Lokalizacja hotelu to oczywiście I strefa.
   Miejsce super, bardzo blisko plaży, a przede wszystkim blisko stacji metra Llcacuna, w ciągu krótkiego przejazdu jesteście w ścisłym centrum miasta.

   T-Usual będzie super, bo w całym mieście i najbliższej okolicy przemieszczacie się bez limitów.
   Strefy dotyczą bardziej osób, które wyjeżdżają poza Barcelonę.

  • Polecam T-Usual, który osobiście przetestowałem. Działa na wszelką komunikację TMB (również z lotniska) przez 30 dni. A gdyby był problem z zakupem w automacie, to należy zmienić na drugi obok (u mnie pierwszy nie chciał wczytać PIN-u do karty).

 • Witam. Jak najlepiej. najszybciej i najtaniej dostać się z lotniska El Prat na wzgórze Tibidabo? Rodzina 4 osobowa wszyscy dorośli. Dokładnie chodzi mi o dzień 01.11.2023.

  Odpowiedz
 • Moim zdaniem metrem L9 (Sud), a potem np. autobusem nr 111 lub 196. Najtańsza opcja transportu publicznego TMB (Barcelona) to bilet T-Usual (indywidualny) za 20 euro. Obowiązujący przez 30 dni na wszystkie linie metra (również linie z lotniska), autobusy, tramwaje i to BEZ ograniczenia godzinowego.

  Odpowiedz
 • Dzień dobry. Dziękuję za te cenny informacje. Mam pytanie odnoście biletu T-usual (miesięczny). Czy na nim mogę dojechać z Barcelony do Montserrat?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Jeśli wykupisz miesięczny w opcji na I strefę za 20 euro – nie.
   Nawet gdybyś kupiła w opcji na większą liczbę stref, to obejmie pociąg, ale pozostanie jeszcze wjazd na szczyt.
   Musisz zatem kupić jednorazowe na wycieczkę do Montserrat.

 • Witam jaki bilet kupić z lotniska T1 do centrum Barcelony . dzięki

  Odpowiedz
  • Witam,
   Możesz jechać Aerobusem – np. na plac kataloński lub metrem z lotniska, ale w przypadku metra potrzebna jest przesiadka np. na czerwoną L1 na stacji Terrassa, aby dojechać do centrum.

 • Witam,

  Wybieramy się w dwie osoby do Barcelony na 8 dni. Planujemy sporo zwiedzać, natomiast wystarczy nam bilet na strefę 1. Wydaje mi się, że optymalny będzie bilet T-Usual (30-dniowy), natomiast przy próbie zakupu online wymagane jest podanie numeru DNI / NIE, którego nie posiadam.
  Stąd moje pytanie, czy obcokrajowiec może zakupić ten bilet T-Usual czy jest to zarezerwowane tylko dla Hiszpanów/Katalończyków? 😉

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Zgadza się, w waszym przypadku jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest T-Usual.
   Jak najbardziej bilet może zakupić również turysta. W tym polu wpisujesz numer dowodu / paszportu.
   Wpisujesz same cyfry, jeśli będzie za mało znaków, wystarczy wpisać z przodu lub z tyłu zero.
   Osoby sprzedające bilety w „okienkach” robią również tak samo w przypadku obcokrajowców i innej długości numerów dowodów osobistych.

 • czy bilet T-DIA upoważnia do przejazdu z lotniska el prat do centrum Barcelony?

  Odpowiedz
  • Oczywiście.
   Mało tego, obejmuje również przejazd metrem z lotniska, który np. dla popularnych T-Casual czy T-Familiar jest dodatkowo płatny.

 • Czy jeśli kupię bilet T-usual za 20 EUR online to mogę go potem na lotnisku wymienić w automacie na bilet kartonikowy?

  Odpowiedz
 • Cześć, pytanie dotyczące przejazdu, zakładając ze jedziemy z lotnika pociągiem, w pociągu kasuje pierwszym raz bilet, potem przesiadamy się na autobus, czy ponownie kasuje bilet, czy jest on ważny przez 1h15min bez kolejnego kasowania?
  Dzięki za odpowiedz

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Dokładnie, w autobusie będziesz musiał ten bilet też skasować.
   Nie policzy jednak kolejnego przejazdu, a wszystko będzie odbywać się w ramach tej podróży, która rozpoczęła się w pociągu.

 • Witam. Czy jest możliwość poruszania się po mieście rowerami miejskimi? Czytałem że jest z tym problem, że sieć rowerów miejskich jest tylko dla mieszkańców – nie dla turystów.

  Odpowiedz
  • Witaj Adam,
   Zgadza się, nie wynajmiesz takiego roweru.
   Rozwiązaniem są tylko prywatne wypożyczalnie rowerów.

 • Dzień dobry,
  super, że udzielasz tak dokładnych rad. Sama chcę zapytać, czy na El Prat jest kasa z obsługą po 21.00, chciałabym kupić bilet miesięczny w formie kartonika.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Nie jestem pewny na 100%, ale zawsze jak przylatywałem w tak późnych godzinach, to dopóki pociąg jeździ, okienko było otwarte, więc zakładam, że nie będzie problemu.

 • Dzień dobry, jeśli z lotniska El Part muszę się dostać do Passeig de Grasia to wystarczy ze kupię bilet pojedynczy w automacie na pociąg R2 Norte za 2,4 euro ? Zakładajac ze większość będę podróżować pieszo.

  Odpowiedz
  • Nie, dlatego, że jednorazowy bilet na pociąg kosztuje na tej trasie 4,30 euro.
   Tylko na bazie zintegrowanych biletów jak T-Casual, T-Familiar, można jechać na jednym przejeździe z tych biletów.

 • Dzień dobry, niedzielę 19.11 przylatujemy na El Prat i chcemy się dostać z lotniska do hotelu SB Diagonal Zero przy Plaça de Llevant, s/n, Barcelona, 08019. Jak najłatwiej dojechać do hotelu ? Jaki kupić bilet ?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Aby komfortowo przejechać z jedną przesiadką, trzeba jechać pociągiem R2N z lotniska, a na Passeig de Gracia przesiąść się na żółtą linię metra L4.
   Nią jedziecie na stację El Maresme | Fòrum, która znajduje się przy waszym hotelu.
   Całą trasę (pociąg + metro) zrobicie na jednym przejeździe biletu T-Casual czy T-Familiar, także bardzo tanio.
   Na tej trasie zadziałają również oczywiście karty Hola Barcelona.

   A co do biletów – wszystko kwestia waszych preferencji i wygody. Zwykle najtaniej wychodzi kupienie biletu 10 – przejazdowego T-Casual dla każdej osoby.

 • Cześć! Na Passaige de Gracia Pani w okienku informacji kazała nam kupić bilet na pociąg na 4 strefy do lotniska, gdy pokazałam jej zakupiony jednorazowy (tak, jak pisaliście w poście). Powiedziała, że to ten który zakupiłam jest na jedną strefę, a lotnisko na niej nie leży. Anulowała nam kupione bilety za 2,40 EUR i wystawiła rachunek na nowe za 4,60 EUR.
  Myślałam, że zakup został pomniejszony o te anulowane bilety, ale nie. Pieniądze za anulowane bilety nie zostały nam zwrócone, z Panią ciężko było się porozumieć po angielsku. Czy zostaliśmy oszukani?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Nie.
   Lotnisko jest w IV strefie kolei regionalnych, ale w I strefie ATM (zintegrowanej komunikacji).
   Z tego względu działają tu I – strefowe bilety T-Casual, T-Familiar, Hola Barcelona etc, ale w przypadku jednorazowych trzeba zakupić bilet za 4,60 euro.

 • Czy w Barcelonie dla osoby z 1 grupą inwalidzką i osoby jej towarzyszącej komunikacja miejska jest ze zniżką?
  Czy z lotniska El Pirat do Sagrada Familia dojadę bezpośrednio eurobusem? i czy ewentualnie na eurobus mogę użyć biletu t-casual?
  Bardzo proszę o informację 🤗
  Z góry dziękuję i pozdrawiam 🤗

  Odpowiedz
  • Są zniżki dla niepełnosprawnych, a nawet osoby towarzyszącej, ale dla mieszkanców.
   Aerobusem nie dojedzie się do Sagrady, bo autobus kończy kurs na placu katalońskim.
   Na Aerobus nie obowiązują bilety T-Casual.

   Aby dojechać do Sagrady z lotniska najlepiej wsiąść w pociąg R2N i na stacji Passeig de Gracia przesiąść się na fioletową linię metra L2 – dojedzie się prosto na stację Sagrada Familia.
   Tu zadziała T-Causal. Cała trasę (pociąg + metro) zrobi się na jednym przejeździe z tego biletu.

   Można również jechać metrem z lotniska – ja stacji Collblanc należy przesiąść się na niebieską linię metra L5 i jedzie się prosto na stację Sagrada Famlia.
   Tu nie zadziała T-Casual. Trzeba będzie kupić specjalny bilet lotniskowy na metro.

 • Dzień dobry. Chciałabym kupić online bilety na komunikację miejska T-Familiar, ale totalnie nie wiem jak to zrobić. Czy ktoś może mi pomóc 🥺

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Sprawdź ofertę T-Mobiltat.
   Ściągnij aplikację i za jej pośrednictwem zakup bilet.

 • Dzień dobry, z automatu wypadł nam wadliwy bilet Tcasual (jest krótszy od drugiego o jakieś 0,5cm) przez co nie przechodzi przez kasownik (wyskakuje błąd). Czy jest gdzieś jakiś punkt obsługi klienta w rejonie portu/plaży gdzie możnaby to zgłosić aby wymienili nam bilet na nowy?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Pewnie, szukaj punktów TMB. Na większości stacji metra jest punkt TMB, w którym można zgłaszać tego typu rzeczy. Znajdują się oczywiście jeszcze przed przejściem przez bramki.

 • Dzień dobry, jak lecimy w 4 osoby do Barcelony na jeden dzień to wystarczy kupić jeden bilet T- familar? W planach mamy pociąg i metro jako transport z lotniska do centrum ( lecimy i wracamy tego samego dnia)

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Idealnie wam wyjdzie – 4 przejazdy z lotniska do miasta i 4 na powrót.
   Dlatego jeden T-Familiar na wszystkie osoby zrobi robotę.
   Oczywiście przejazd pociąg + metro to jeden przejazd, bo przesiadka w ramach tego jednego przejazdu.

 • Witam
  Jesteśmy w Barcelonie, korzystamy z Biletu T-Familiar i mam pytanie. Jak najlepiej dojechać do Stadionu Olimpijskiego na którym aktualnie rozgrywane są mecze. Wiem, że na wzgórze jest również kolejka z okolic portu, czy na nią również obowiązuje bilet T-Familiar?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie, kolejka jest dodatkowo płatna.
   W ramach tego biletu można jechać Funicolar ze stacji metra Paral-lel.
   Ale najprościej to podjechać na plac hiszpański, bo to gigantyczny węzeł komunikacyjny i krzyżuje się tam wiele tras – m.in. kilka linii metra.
   Z placu hiszpańskiego na nogach 1,4 km.

   Pod sam stadion dojedziesz linią 150.
   Odjeżdża w placu hiszpańskiego, ale przejazd będzie trwał dłużej niż spacer.

 • Dzień dobry,
  jedziemy w 6 osob do Barcelony na 4 dni. Mamy mieszkanie koło metra Monumental. Już widzę, że dojazd z lotniska będzie trudny. Myślimy, zeby kupić bilety T-usual( miesięczny ) bo wychodzą najkorzystniej cenowo. Jak patrzę na dojazd to najlepszy byłby pociąg z lotniska i na stacji Passeig de Garcia przesiadka w metro L2. Czy bilet usual obejmuje ten pociąg i gdzie na ltnisku możemy kupić ten bilet. Dziękuję

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Dokładnie, już odpisywałem wczoraj o dojeździe na tą stację.
   Dokładnie, najkorzystniej pociąg + metro L2 z przesiadką na Passeig de Gracia.
   Całą trasę jak najbardziej zrobi się na bilecie T-Usual 🙂

 • Dzięki waszemu blogowi spędziłam cudowne 4 dni w Barcelonie! Bardzo dziękuję za moc informacji niezbędnych do sprawnego poruszania się po mieście i za inspiracje do zwiedzenia! Muchas gracias! ❤️

  Odpowiedz
 • Dzień dobry,
  Wybieramy się na wakacje w lipcu (wiem daleko jeszcze 🙂 ) Będzie nas czwórka, lądowanie na El Prat, docelowo Calafell. W międzyczasie zwiedzanie Barcelony 1 dnień. Jak się poruszać i co wyjdzie najtaniej? Zastanawiam się nad połączeniem kosztów transferu El Prat – Barcelona – Calafell. Czy ewentualnie jest jakieś połączenie bezpośrednie z El Prat do Calafell a bilety w Barcelonie już niezależnie kiedy i gdzie?

  Dzięki za info zwrotne

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Najlepiej do Calafell jechać z lotniska pociągiem R2N.
   Chyba najlepiej wyjdzie was cenowo bilet T-Familiar w opcji na 5 strefę.
   Przesiadacie się na Sants na pociąg R2, ale dalej to jest jeden przejazd z tego biletu.
   Jest na nim 8 przejazdów, więc idealnie wykorzystacie 4 na dojazd do Calafell, a późneij 4 a powrót lotnisko.

   Na miejscu możecie dokupić sobie kolejny i wtedy zrobicie wycieczkę do Barcelony na jeden dzień (4 przejazdy w jedną i 4 w drugą).

   Bilet kosztuje 40 euro, co daje wam 5 euro za przejazd. Nieduża oszczędność w stosunku do biletu normalnego (5,50 euro), ale zawsze. Może się okazać, że w przyszłym roku wrócą np. 10 przejazdowe bilety na kolej Bonotren i wtedy może wyjść taniej.

   W samej Barcelonie kupiłbym T-Familiar na I strefę i na nim się poruszał po samym mieście.

 • witam,
  Jak mogę dostać się z lotniska El Prat do hotelu Santa Marta: General Castaños, 14, Ciutat Vella, 08003 Barcelona? Jedzie nas 4 osoby 2 dorosłych i 2 dzieci. Czy trasę można przejechać kupując bilet t -familiar?
  Bardzo dziękuję za podpowiedz.
  Pozdrawiam
  Rafał

  Odpowiedz
  • Witam,
   Jak najbardziej, T-Familiar tutaj zrobi robotę.
   Ruszacie z lotniska pociągiem R2N, a na Passeig de Gracia przesiadacie się na żółtą linię metra L4.
   Jedziecie na stację Barceloneta.
   Cała trasa pociąg + metro to jeden przejazd na osobę z tego biletu.

   Przesiadka z pociągu R2N na metro L4 w podziemiach Passeig de Gracia to dość spory spacer 🙂

 • Witam, po pierwsze robicie super robotę , bardzo dziękuję za mase przydatnych wiadomości 🙂 jezeli mogę prosić o podpowiedź , przylatujemy 21.12 na El Prat i potrzebuje dostać się w okolice parku Ciutadella , czy możecie podpowiedzieć jak dojechać ? Mamy spędzić w Barcelonie 5 dni i planujemy dużo zwiedzać wiec zakładam , że jeżeli kupimy T-Usual na lotnisku to dojedziemy na niej w okolice parku Ciutadella , gdzie mamy nocleg i ogólnie trochę pomoże w zwiedzaniu ? Mam jeszcze jedno pytanie czy jest jakaś fajna sieć sklepów z dużym wyborem towaru, w rozsądnych cenach , w której zrobimy zakupy spożywcze , nie byłam jeszcze w Hiszpanii i nie jestem zorientowana a nie znalazłam nigdzie żadnej informacji 🙂
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Pewnie, na T-Usual możecie jechać np. pociągiem R2N. Na Passeig de Gracia przesiadacie się na żółtą linię metra L4 i jedziecie np. na stację Ciutadella Vila Olímpica czy Barceloneta.
   Jeśli chodzi o sklepy, to taka popularna sieciówka w Hiszpanii z dobrymi cenami to np. Mercadona 🙂

 • Chciałam założyć konto w T-Mobilitat, jednak nie posiadam paszport, a tym bardziej numeru DNI i NIE, jest opcja zakupienia biletu online ?

  Odpowiedz
  • Jeśli chcesz kupować bilety bezpośrednio na telefon to przy DNI lub NIE weryfikacja jest od razu.
   Możesz również podać w polu paszport numer swojego dowodu. Weryfikacje niehiszpańskich dokumentów trwają jednak 48h, więc zanim będziesz mogła kupować bilety, minie trochę czasu.

   Możesz jednak kupić plastikową kartę T-Mobiltat na miejscu i sparować ją z telefonem przy pomocy NFC i w taki sposób kupować przez telefon bilety na kartę.
   OD 28 listopada wycofane są już kartonikowe bilety T-Casual, T-Familiar czy T-Usual.

 • Hej, jedziemy z rodziną ( 4 osoby) do Barcelony 22 grudnia. Zakwaterowanie mamy w El Poblenou, jak polecasz się tam dostać z lotniska El Prat? I jaki bilet komunikacji miejskiej myślisz że będzie najbardziej opłacalny dla naszej czwórki:):)Jedziemy na tydzień.Bardzo dziękuję za ewentualną odpowiedź🙃🙃🙃

  Odpowiedz
  • Hej,
   Jeśli jedziecie na tydzień, to postawiłbym na 10 – przejazdowy T-Casual dla każdej osoby i dokupował ew. kolejny w trakcie pobytu.
   Można również rozważyć zakup miesięcznego T-Usual, bo jest w promocyjnej cenie 20 euro i wyjdzie taniej niż 2 x T-Casual.

   Na tych biletach z lotniska można jechać pociągiem R2N na Passeig de Gracia, a tam przesiąść się na żółtą linię metra L4. Dojedziesz nią do Poblenou – możesz wysiąść na stacji Llacuna czy Poblenou.

 • Witam,
  Mam kilka pytań odnośnie zakupu biletów
  1. Wybieram się na realizację projektu z grupą młodzieży i zamierzamy zakupić karty T-Casual na 4 strefy. Jeżeli karty te kupimy teraz (z obniżką do 20 EUR), to czy można je aktywować dopiero w styczniu?
  2. Rozumiem, że mogę wpisać w aplikacji TMB jako paszport nr naszego dowodu i dołączyć skan 1 strony jako weryfikacja
  Z góry dzięki za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Witam,
   1) Jak najbardziej, bilety można kupić wcześniej, pierwszy przejazd będzie liczony po prostu od pierwszego odbicia w styczniu.
   2. Tak, można tak zrobić. Weryfikacja dokumentu może zająć 48h. Oczywiście każda osoba będzie musiała to zrobić na swoim telefonie. Można również te karty kupić na miejscu na lotnisku El Prat – w automacie przy większej liczbie osób będzie to uciążliwe, ale w okienku szybko się to załatwi. T-Casual nie są imienne, więc bardzo szybko zostanie sprzedana żądana liczba sztuk i każdej osobie będzie można rozdać ich własny bilet.

 • Dzięki za szybka odpowiedź.
  Rozumiem że nie ma potrzeby zakładania wcześniej konta na tmb.cat?

  Odpowiedz
 • Witam, lecimy do Barcy na początku lutego na 5 dni ( z dziećmi 1 i 4 lata).
  My jako rodzice, chcemy zainstalować sobie aplikacje do biletów.
  Młody wiadomo, za darmo. A dla starszego mogę kupić bilet i mieć w swojej aplikacji jego i mój? Czy jak to rozwiązać?
  Chcemy kupić bilety T-Usual

  Odpowiedz
  • Witam,
   Nie da rady w jednym telefonie.
   Najlepiej kupić taki bilet po prostu na miejscu – np. w okienku na stacji pociągu R2N na lotnisku El Prat.
   Cena będzie ta sama, a będzie miał swoją, fizyczną kartę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team