Komunikacja

Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Poniżej aktualna lista oraz cennik biletów. Aktualizacja na rok 2024.

Wszystkie bilety kupione do 14 stycznia 2024 roku można wykorzystać do 30 kwietnia 2024 roku. Poniżej cennik biletów ważny od 15 stycznia 2024 roku.

UWAGA – T-Mobiltat
Od 28.11.2023 bilety T-Usual, T-Casual oraz T-Familiar sprzedawane są tylko na kartę T-Mobiltat.
Nie są już wydawane w formie tradycyjnych kartoników z paskiem magnetycznym.
Kupując bilet w automacie domyślnie wyskoczy nam karta T-Mobiltat załadowana wybranym biletem – np. T-Casual.
Karta jest wielokrotnego użytku, więc jeśli skończy nam się biletach, doładowujemy na nią dowolnie ponownie T-Casual czy T-Familiar.
Przy biletach miesięcznych T-Usual konieczny jest zakup spersonalizowanej karty T-Mobiltat.

Karta anonimowa to biletów T-Casual i T-Familiar kosztuje 0,50 euro, a opłata jest doliczana przy zakupie w automacie.

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

Bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,55 euro.
T-Casual – koszt 12,15 euro. Pakiet 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Dzięki temu na jednym przejeździe zrobimy trasę łączącą np. dwie linie metra czy pociąg + metro. W I strefie limit czasu na przejazd to 75 minut. Czas wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref (więcej informacji o działaniu systemu na dole strony). Bilet T-Casual to bilet dla jednej osoby. Mogą z niego korzystać różne osoby, ale nie w tym samym czasie. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam zaledwie 1,13 euro! Zakupiony bilet T-Casual jest ważny do końca lutego roku następnego. Jeśli zatem byliście w Barcelonie w lipcu 2023 roku i nie wykorzystaliście wszystkich przejazdów, bilet będzie ważny do końca lutego roku 2024. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Familiar – koszt 10,70 euro na I strefę. Jest to pakiet 8 przejazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego skasowania. Są to bilety multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Więcej szczegółów na dole strony. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam trochę drożej niż w T-Casual – 1,25 euro, ale z biletu może korzystać więcej osób. Bilet jest ważny 30 kolejnych dni od pierwszego użycia. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Grup – koszt 84,80 euro na I strefę. Bilet zastępujący dotychczasowy T-70. Jest to pakiet 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 dni licząc od daty pierwszego skasowania. Podobnie jak T-Familar, jest to bilet multi person, stąd może z niego korzystać kilka osób. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Koszt pojedynczego przejazdu (przy zalożeniu wykorzystania wszystkich) wychodzi identycznie jak w przypadku T-Casual – 1,13 euro. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
Bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (11,20 euro), czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro (21,35 euro przy aktualnej promocji). Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych, ale dotyczy to mieszkańców Barcelony.
Bilety w ramach karty Hola Barcelona Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola Barcelona, w który znajdziesz zaktualizowane ceny na 2024 rok.
Bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 7,25 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9S – 5,50 euro.
Dokładny cennik popularnych turystycznych biletów na strefy od 1 do 5 znajdziesz tu: Nowe ceny biletów miejskich

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familar czy T-Grup możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego „odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA Barcelona Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu.

Naszym zdaniem
T-Casual, T-Familiar czy T-Grup to najczęściej najtańsze rozwiązanie i z niego zawsze korzystaliśmy.
Wszystko to pod warunkiem liczenia przejazdów i kombinowania, by na koniec pobytu nie został nam np. w połowie wykorzystany bilet.
 

Podczas ostatniego wyjazdu z naszą Zuzią kupiliśmy dla pełnej wygody Hola Barcelona na pełne 5 dni, by nie zajmować się liczeniem i kalkulowaniem. Karty mają ten dodatkowy plus, że działają na metro z lotniska, które przy lokalizacji hotelu w którym ostatnim byliśmy było bardzo wygodne.

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-Casual, T-Familiar, T-Grup czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe atrakcje Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci

Cennik zintegrowanych biletów w zależności od strefy (aktualny na 2024 rok)

Bilet1 strefa2 strefy3 strefy4 strefy5 stref6 stref
T-Casual12,15 €23,90 €32,55 €41,85 €48,10 €51,15 €
T-Familiar10,70 €20,30 €28,80 €37,35 €42,70 €44,85 €
T-Grup84,80 €167,40 €227,90 €292,90 €336,65 €357,95 €
T-Dia11,20 €17,10 €21,50 €24,00 €26,85 €30,05 €
Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Karta T-Mobiltat

Najpopularniejsze bilety T-Casual czy T-Familiar kodowane są na karcie T-Mobiltat (system dolicza 0,50 euro za wydanie takiej karty). Karta jest ważna 6 miesięcy i po wyczerpaniu np. biletów T-Familiar, możemy na nią dokupić kolejne – nie ma konieczności kupowania kolejnej karty. Karta posiada chip, dzięki czemu przykładamy ją jedynie do czytnika w autobusie czy na bramce w metrze. Podobnie kartę T-Mobiltat można sparować z aplikacją TMB App, dzięki czemu możemy dokonywać zakupu bezpośrednio z pozycji smartfona.

Zakup online

Od wielu lat przez Internet możemy zamówić karty Hola Barcelona. Są dalej w wydawane w formie tradycyjnego kartonika z paskiem magnetycznym. Zakupując go online otrzymujemy voucher z numerem i na ja jego podstawie odbierzemy bilet w dowolnym automacie TMB.

Bilety T-Familiar czy T-Casual można również zakupić online przez aplikację TMB App.

Jeśli posiadamy fizyczną kartę T-Mobiltat, skanujemy ją przykładając do telefonu (przez włączone NFC).

Jeśli nie posiadamy karty T-Mobiltat, można zakupić bilety bezpośrednio na telefon, ale wtedy trzeba w pełni skonfigurować aplikację i podać swoje dane, łącznie z numerem paszportu / dowodu. Jeśli nie posiadamy numerów DNI lub NIE (hiszpański dowód osobisty lub hiszpański dokument obcokrajowca), weryfikacja podanego numeru może potrwać do 48h.

Automat z biletami w Barcelonie
Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

Poprzednio każdy przejazd biletu T-Familiar czy T-Casual był drukowany na tyłach biletu. Od 28.11.2023 bilety te zakupujemy na kartę T-Mobiltat. Ilość wykorzystanych przejazdów z tego biletu sprawdzimy:

 • w dowolnym automacie TMB
 • w aplikacji TMB App, jeśli sparujemy kartę T-Mobiltat z telefonem (przez NFC)

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

Dzieci – turyści – płacą za bilety komunikacji publicznej tak samo jak dorośli.

Zobacz również

2361 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Dziękuję za odpwiedź. A wiadomo ile po nowym roku będzie kosztować ta karta T-USUAL? Do końca roku jest za 10e, dlatego myślałam aby kupić już żeby było taniej:)
  Szczęśliwego Nowego roku !

  Odpowiedz
  • T-Usual jest w promocji za 20 euro. W przyszłym roku propozycja cenowa podaje cenę lekko ponad 20 euro, ale generalnie ta obniżka 50 – procentowa na bilet miesięczny będzie dalej utrzymanie.

  • Czy t-familiar ma limit osób? Będziemy w 7 osób i nie wiem czy możemy jechać na tym jednym bilecie…

  • Tak, odbijasz bo po prostu 7 razy.
   Limit to 8, bo tyle jest przejazdów na jednym T-Familiar.

 • Dzień dobry,
  Wybieramy się z żoną i 2 letnim dzieckiem w styczniu do Barcelony na 3 dni. Zastanawiamy się jakie bilety najkorzystniej będzie zakupić by swobodnie się poruszać? Czy dla naszego dziecka potrzebny będzie bilet? Jak wygląd kwestia przewozu wózka dziecięcego? Nocleg mamy przy Placa de Catalunya, lądujemy na lotnisku el Prat. Z góry dziękuję za odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Dziecko podróżuje oczywiście bezpłatnie. Nie ma problemu z przemieszczaniem się wózkiem i podróżowaniem z wózkiem.
   Najczęściej najlepiej cenowo wychodzą bilety T-Casual.

 • Witam! Pytanie czy bilet 24h. i 48h. obejmuję też przejazd na lotnisko?

  Odpowiedz
  • Dzień Dobry
   Strasznie to zakręcone. Jak najkorzystniej podróżować po Barcelonie, 2 osoby dorosłe dwójka dzieci 11, i 15 lat. Lotnisko El Prat.
   Pobyt 5 dniowy. Bardzo dziękuję za znalezienie dla mnie chwili czasu. Z pozdrowieniami.

  • Dzień dobry,
   T-Casual dla każdej osoby. Prawdopodobnie wyjdą wam po dwa na osobę na tak długi pobyt, ale i tak wyjdzie to wszystko fajnie cenowo.

 • Czy busem A1 z lotniska mogę jechać mając zakupiony bilet 24h. lub 28h?

  Odpowiedz
  • Nie, A1 czy A2 to Aerobus, a na ten autobus obowiązują osobne bilety.
   Nie działają tu żadne inne, w tym m.in. Hola Barcelona.

   Hola zadziała ci jednak w autobusie linii 46, w pociągu R2N czy metrze z lotniska.

 • Czy bilety wymienione powyżej działają na autobusy nocne? Np N18 z lotniska.

  Odpowiedz
  • Tak, działają.
   Jedynie karty Hola Barcelona nie zadziałają w komunikacji nocnej.

  • Czy chcąc kupić bilet T-casual na lotnisku od razu dostaniemy kartę T-mobiltat w automacie? Czy trzeba je wyrabiać w konkretnych punktach?

  • Otrzymasz ją od razu, doliczy się opłata za kartę do zakupu.
   Bilet wraz z T-Mobiltat kupisz w każdym automacie.

 • Witam. Podpinam się do tematu. 4 osoby na 3 dni. Najlepsza HOLA BARCELONA ? „możemy skorzystać z metra odjeżdżającego z lotniska El Prat w Barcelonie – nie funkcjonują tu chociażby popularny T-Casual czy T-Familar.”

  Odpowiedz
  • Wygodna.
   Tak – Hola działa na linii metra L9S z lotniska, więc jeśli wygodnie ci dojechać metrem (w zależności od noclegu), to metro szybkie i bardzo wygodne.

 • Hej:) czy ja dobrze rozumiem, że jeśli będę kupować w automacie bilety T-casual to od razu mi wyda T- mobilat? Czy muszę jakoś wcześniej wyrobić tą kartę?

  Odpowiedz
 • Hej, dobrze rozumiem że dla 4,5 latka trzeba już kupić bilet?

  Odpowiedz
 • Super strona, bardzo pomocna!
  Czy z lotniska autobusem miejskim nr 46 można jeździ się na normalnym miejskim bilecie np. T-Casual lub T-Familiar? Czy bilet jest dodatkowy droższy jak w przypadku Aerobus lub metra L9S?

  Odpowiedz
  • Tak, podróżujesz normalnie.
   Nie obowiązują tu dopłaty za kursy z lotniska.
   To właśnie na autobusie 46 czy pociągu R2N podróżujesz na I – strefowym T-Casual z lotniska 🙂

 • Cześć, czy jeśli kupię T-Familiar, odbiję kartę, a zaraz po mnie zrobi to mój towarzysz, to naliczy 2 przejazdy? Czy jest to jeden 75minutowy przejazd dla dowolnej liczby osób, korzystających z mojej karty, jeden po drugim? Będę podróżował z 4 osobami, podejrzewam, ze w ciągu dnia będziemy potrzebowali około 2-4 przejazdów każdy, lecz jeżdżąc razem. Jeśli T-Familiar działa tak, ze jako jeden przejazd dla 4 osób policzy jedna podróż, to wydaje się to być najbardziej opłacalne.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Nie, przekazując bilet kolejnej osobie pobiera kolejny przejazd z karty.
   Razem w 4 osoby ściąga wam z karty 4 przejazdy, więc po dwóch przejazdach schodzą wam wszystkie przejazdy z tego biletu.
   Ten bilet tylko tym się różni od T-Casual, że może go skasować większa liczba osób.
   T-Casual w przypadku ponownego przyłożenia do czytnika po prostu nie zaakceptuje.

 • Hej ,
  Mam pytanie o kartę T-familiar. Chyba czegoś nie zrozumiałam;) Kupujemy bilet w automacie, wpisujemy nasze nr dowodów/paszportów i co dokładnie oznacza weryfikacja 48h? Czy bilet jest aktywny od razu?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Bilety T-Familiar kupujesz od ręki, nie potrzebne są żadne dane z dowodów.

 • Karta Hola Barcelona na 48, czy jeżeli jest ważna jest jeszcze 5 minut a wejdę do metra a przejazd będzie trwał dłużej to nic się nie stanie?

  Odpowiedz
 • Hej. Potrzebuję w niedzielę w nocy przejechać z lotniska do Molins De Rei (jak dobrze patrzę to jest 2 strefa) i następnie rano z Molins De Rei pojechać do centrum zwiedzać. Jaki bilety będzie najbardziej odpowiedni?

  Odpowiedz
  • Dokładnie, to II strefa, więc najlepiej na dojazdy na lotnisko, do miasta, kupić T-Casual czy T-Familiar w opcji na II strefę.
   Po samej Barcelonie kup również te same bilety, ale w opcji na I strefę.

 • Cześć,
  Czy przy T-Casual wsiadając na lotnisku do autobusu 46 i przesiadając się potem na metro jest to liczone jako jeden przejazd (mieszcząc się w limicie czasowym) czy po przesiadce skasuje drugi raz?
  Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Czy na bilet na metro do lotniska L9 można się przesiadać do zwykłych linii metra, czy trzeba mieć drugi „zwykły’ bilet ?

  Odpowiedz
  • Jak najbardziej na bazie tego biletu lotniskowego można się podłączyć (przesiadać) na pozostałe linie metra. Najpopularniejsze przesiadki to Collblanc na niebieską L5 oraz Torrassa na czerwoną L1.

 • Jak skasować bilet kupiony w telefonie? Widzę bilet (T-familiar) w telefonie, ale nie widzę opcji kasowania. Mam dwa przyciski „change the ticket” i „recharge”. Czy może telefon przykłada się do czytnika jak kartę?

  Odpowiedz
  • Dokładnie, w tym przypadku smartfon jest biletem, więc pamiętaj o włączonym module NFC i włączonej aplikacji – telefon przykładasz do czytnika.

 • Witam.
  Czy na jednym bilecie T-Familiar mogą jechać do centrum Barcelony Pociągiem R2N dwie osoby.
  Dziękuję

  Odpowiedz
 • Do tej pory T-Group wychodził tyle samo na 1 bilet to T-Casual. Teraz T-Casual podnieśli cenę , a T-Group została stara cena? Czy też podnieśli, ale nie zmieniliście tego jeszcze u siebie?

  Odpowiedz
  • Nie, w tym wpisie nie zmieniliśmy jeszcze cen, pewnie będą edytowane jutro.
   Aktualnie T-Grup to 84,80 euro.

 • Może glupie pytanie – jak kupić pojedyncze bilety?

  Odpowiedz
  • Nie ma głupich pytań 🙂
   Bilety kupuje się normalnie w automacie.

  • Dodam od siebie, że w autobusach widziałem dziś „kasowniki” do płacenia bezpośrednio kartą płatniczą za pojednynczy bilet. Nie wiem tylko czy są we wszystkich liniach.

  • Dzięki za info!
   Sprawdzę to w najbliższym czasie, bo chyba faktycznie odchodzą od biletów u kierowcy i chyba we wszystkich autobusach miała być taka możliwość.

 • Dzień Dobry,
  Proszę o pomoc w wyborze najlepszej opcji biletu: wybieram się w kwietniu w 3 osoby do Barcelony na 4-5 dni. Będę lądowała na lotnisku El Prat (prawdopodobnie terminal 2) a nocleg mam niedaleko centrumv(Placa de Sant Miquel). Czy lepsza będzie opcja T-Usual czy Hola Barcelona? Rozumiem, że na T-Usual z lotniska do centrum się nie dostanę i będę musiała dokupić osobno bilety?

  Odpowiedz
  • Na T-Usual jak najbardziej dojedziesz do centrum, zarówno pociągiem R2N, jak i metrem z lotniska! Przy 5 dniach przy aktualnej promocji lepiej cię wyjdzie T-Usual.

 • Dziękuję 🙂

  Odpowiedz
 • Dzień dobry
  Pod koniec stycznia będziemy 7 dni w Barcelonie. 4 osoby, jaki rodzaj biletu będzie dla nas optymalny. Oczywiście lądujemy na El Prat.
  Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Jak dla mnie przy takich długim czasie – bilet miesięczny T-Usual.
   Jest aktualnie w promocji – kosztuje lekko ponad 20 euro / osoba.
   Bilety są imienne, stąd trzeba je zintegrować z imieniem, nazwiskiem i serią, numerem dowodu / paszportu.

 • Cześć
  „…czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro (21,35 euro przy aktualnej promocji).”
  Do kiedy trwa ta promocja, i jak najlepiej ten bilet zakupić. Jeszcze w PL przed wylotem (online), czy na miejscu na lotnisku w Barcelonie.
  Z T-Usual rozumiem, że można skorzystać z:
  „linii L9 przy terminalu T1 oraz T2 na lotnisku El Prat”

  Dzięki z góry za odp.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Dokładnie, skorzystasz z niego w pociągu.
   Tak, bilet kupisz online w T-Mobiltat, ale również np. na stacji pociągu R2N na lotnisku El Prat w Barcelonie.

 • Czy kartę t-mobilat da się zakupić online? mam aplikację tmobilat i tmb, ale jestem tam bardzo zagubiona 😛

  Odpowiedz
  • Przez aplikację można kupić bilety bezpośrednio na telefon, stąd kartą T-Mobiltat będzie Twój smartfon 🙂
   Przykładasz go do czytnika na bramkach w metrze czy kasownikach w autobusach.

 • Jak to się załatwia?
  Spersonalizowana karta podróżna dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat uprawniająca do nieograniczonych bezpłatnych przejazdów. Tylko T-mobilitat.

  1 strefa / 0 €

  Odpowiedz
 • Dzień dobry,
  Pytanie w kwestii transportu 🙂
  Mecz o 21.00. Zakładam, że skończy się o ok.23.00. Czy jesteśmy w stanie dojechać na kwaterę przed północą, przed zamknięciem metra? Mieszkanie mamy w okolicach Alfons X i El Carmel. Bliżej nam do El Carmel bo tylko 5 min pieszo.
  Gdzie mogłabym sprawdzić o której godzinie odjeżdża ostatni pociąg z Pl. Espanya? Dodam, że mecz w niedzielę (11.02). Czy północ oznacza, że o tej godzinie zamykane jest metro czy o północy startuje ostatni pociąg?
  A może lepiej zatroszczyć się o powrót taksówką?
  Dziękuję za wszelkie sugestie

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Tak, o północy ostatnie składy ruszają w trasę więc może się okazać, że jeszcze parę minut po północy załapiecie się na metro z placu hiszpańskiego.
   Ale ugrzęźniecie na przesiadce, bo bezpośrednio nie dojedziecie.

   To samo z nocnymi, jest tego dużo, ale trzeba będzie jechać na plac katalński, a tam przesiadać się na nocny który jedzie w okolice El Carmel.

   Taksówka będzie oczywiście najwygodniejsza i najszybsza.

 • Jeśli zatem wsiądę do metra najpóźniej o 23.30 to mam szansę dojechać? 😉

  Odpowiedz
 • Czy pierwszą kartę Tmobilitat załadowaną Tcasual muszę kupić w kasie czy wystarczy w automacie? Gdzieś „obiło” mi się o oczy, że tylko kasa, potem doładowania w automatach

  Odpowiedz
 • Dzień dobry,
  Chciałbym kupić kartę T-Usual na El Prat. Rozumiem, że kupię ją na stacji kolejowej R2N. Czy koszt takiej spersonalizowanej karty to równie EUR 0,50?

  P.S. Dziękuję za Wasze porady i pracę włożoną w tego bloga.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Dokładnie tak. T-Casual można kupować na spersonalizowaną kartę, która kosztuje 4,50 euro lub właśnie na kartonik i wtedy opłata wynosi zaledwie 0,50 euro 🙂
   To tzw. Tarjeta T-usual de cartón.

 • Dzień dobry,
  Planuje skorzystać z kart T-Familar, rodzina składa się z 4 osób. Z lotniska planujemy pojechać pociągiem do Passeig de Gracia (czyli odbijamy 4 razy na bramkach) i następnie przesiąść się na Linię zieloną metra. Czy wtedy znowu musimy odbić 4 razy bilet? czy skasuje nam 1 przejazd na osobę jeśli zmieścimy się w czasie czy już po 2 przejazdy i zarazem wykorzystamy kartę? jak sprawdzić stan na karcie? Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Na Passeig de Gracia nie musicie odbijać ponownie biletów, bo przesiadka z pociągu na metro w podziemiach nie wiąże się z koniecznością ponownego przekraczania bramek.
   Dokładnie, cała trasa pociąg + metro to jeden przejazd dla każdej osoby, czyli z karty ściągnie wam 4.

 • Dzień dobry.
  Wybieramy się samochodem z Cambrils do Barcelony gdzie najlepiej pozostawić samochód by później poruszać się po Barcelonie metrem? Czy lepiej jednak samochodem?

  Odpowiedz
 • Witam, mam problem z zakupem biletu w aplikacji TBM App. Założyłem konto przez aplikację (podawałem numer dowodu), następnie otrzymałem wiadomość mailową odnośnie pomyślnej weryfikacji.
  W aplikacji wchodząc w zakładkę ,,Buy” pojawiają się opcje:
  tmobilitat_drawer_menu_tmobilitat tmobilitat_direct_ini_menu
  Purchase History
  Po wybraniu pierwszej z opcji pojawia się opcja ,,gotowy do skanowania”, jednak nigdzie nie mam opcji wyboru biletu jaki chce kupić ani nie widać w aplikacji mojej karty. Czy wiedzą Państwo jak rozwiązać ten problem?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Aplikacja umożliwia szybką rejestrację i zakup biletów przez telefon kiedy masz już kartę T-Mobiltat i sparujesz ją z telefonem przez NFC.
   Można również założyć konto JoTMBe i wtedy można kupić bilety na telefon bez konieczności posiadania fizycznej karty.
   Jeśli jednak nie mamy hiszpańskiego dokumentu, weryfikacja wgranego dowodu będzie trwała ok. 48h.

   W menu musisz wybrać zakup na telefon i dalej aplikacja poprowadzi cię przez proces rejestracji.

 • Witam,
  planujemy wyjazd w 8 osób na 2 dni. Chcemy zobaczyć „najważniejsze punkty Barcelony”. Jaki bilet będzie dla nas najlepszy?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Jeśli chodzi o komunikację – wydaje się że T-Casual dla każdej osoby będzie najbardziej wygodny.
   Atrakcje kupowałbym osobno w zależności od miejsc, które chcecie zwiedzić os środka, a nie tylko od zewnątrz 🙂

 • Dzień dobry, czy wiedzą Państwo czy na lotnisku znajdują się automaty TMB do zakupu biletów na komunikację? (Jeśli tak to w jakim miejscu?)
  Chciałbym nabyć bilety od razu po przylocie i dostać się do centrum autobusem 46. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Automaty są, ale dopiero na stacji metra / pociągu.
   jeśli lądujesz na T2, to w dwie strony czeka cię dobry spacer.

 • Dzień dobry,
  Mam prośbę o podpowiedź. Czy jeśli będą jechał na lotnisko z przystanku metra Glòries to od razu mogę użyć specjalnego lotniskowego biletu za 5,15 euro? czy muszę dojechać na zwykłym bilecie do stacji Torrassa i dopiero tam przy przesiadce na linię L9S mogę użyć biletu lotniskowego?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Jak najbardziej najbardziej na całą trasę kupujesz bilet lotniskowy i w ramach tego biletu przesiadasz się z czerwonej L1 na L9S 🙂

 • Dzień dobry! Mam 2 pytania: 1. Chcę po przylocie na El Prat kupić 4 bilety t usual. Czy w automacie podaje się dane paszportów, czy jak to wygląda? 2. I z ciekawości wie Pan może ile kosztuje bilet pojedynczy do 3 strefy? (chcemy się wybrać do Terrassy linia R4), bo nigdzie nie mogę znaleźć w Internecie. A dopłata do u usual 3 strefowego niecałe 8 eur, więc jak pojedynczy bilet w dwie strony wyjdzie drożej to opłaci mi się od razu kupić t usual na 3 strefy mimo, że prawdopodobnie pojedziemy tam tylko raz 🙂

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Dokładnie, przy aktualnej promocji na miesięczne może tak wyjść.
   Terrassa to III strefa zintegrowanej komunikacji, ale IV pociągów regionalnych. Z tego względu pojedynczy bilet to 4,60 euro.
   Tak, kupując bilet w automacie podajesz numery dowodów czy paszportów, a także imię i nazwisko – będzie to nadrukowane na bilecie.

 • Witam. Przylatujemy do BAR El-Prat w 19 osób dorosłych w czwartek rano, odlatujemy w niedzielę rano (2 przejazdy z i na lotnisko). Hotel mamy w Sitges (3 strefa). Planujemy zwiedzać Barcelonę w piątek i sobotę (4 przejazdy z 3 strefy do 1 strefy, potem już tylko 1 strefa). Proszę o radę jakie bilety kupić, z jakich środków transportu skorzystać – chodzi mi o ten mix stref+lotnisko – żeby było ekonomicznie. Będziemy pierwszy raz: nic nie widzieliśmy. Dziękuję z góry za pomoc.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Wychodzi zatem, ze jedna osoba potrzebuje 6 przejazdów w III strefie.
   Nie opłaca się zatem kupować T-Casual w opcji na III strefę dla każdej osoby.
   Postawiłbym w takim razie na T-Familiar na III strefę. Jest na nim 8 przejazdów i po prostu po kolei te przejazdy odbijacie.

   W samej Barcelonie dla wygodny dla każdego T-Casual na I strefę i te 10 przejazdów w dwa dni w zupełności wystarczy, możliwe nawet że jeszcze zostanie.

 • Dziękuję. Nie opłaca się T-Casual Grupowe (jeśli nadal jeszcze są) na 70 przejazdów w 1 strefie (niższa cena wyjdzie za 1 lub 2 grupowe niż za 19 T-casual? Czy się mylę?

  Odpowiedz
  • T-Grup to bardziej alternatywa dla T-Familiar, bo może go wspólnie kasować większa liczba osób.
   Nie pomyślałem o nim, ale na dojazdy z Sitges jest to wygodniejsze rozwiązanie, bo zmniejsza ilość samych biletów. Po prostu każdy po kolei będzie odbijał ten bilet, przechodził dalej i następna osoba ponownie odbijała ten bilet.

 • Jeszcze mam jedno pytanie. Sprawdziłam dojazd z lotniska do Sitges. Aplikacja pokazuje, że należy się w pewnym momencie przesiąść w pociąg R2S. Pociągi mają inne strefy – Sitges jest w 4 strefie pociągów, a w 3 strefie autobusów. Czy jeśli chcę jeździć także pociągiem to są inne bilety i nie mogę już opierać się na tych biletach autobusowych? Czy może jest jakiś autobus z Sitges do jakiegoś miejsca w Barcelonie i z niego innym autobusem mogę dostać się na lotnisko żeby w ogóle uniknąć pociągów i dodatkowych kosztów?

  Odpowiedz
  • Jeśli kupujecie bilety zintegrowane, jak T-Grup, T-Casual, Familair itd to obowiązuje was III strefa.
   Wszystkim, czyli pociągiem czy autobusem dojedziecie właśnie na tych biletach
   Auotbusy firmy Bus Garraf (Plana) również akceptują zintegrowane bilety.

 • Kupiłem kartę T-Mobilitat w styczniu 2024 i zostały 4 przejazdy. Ważność jest 30 dni, więc przepadną. W sierpniu będę w Barcelonie i chciałbym tą kartę wykorzystać. Czy ta karta nadal będzie ważna? Jeśli tak, to jak doładować? 8 przejazdów czyli maksymalnie czy można np. tylko wybrać 4 przejazdy?

  Odpowiedz
  • Jeśli masz kartonikową T-Mobiltat, to karta jest ważna 6 miesięcy.
   Jeśli mija 6 miesięcy, trzeba zakupić nową.
   Jeśli nie, możesz na nią kupić nowy T-Casual czy T-Familiar w pełnym pakiecie,

 • proszę zwrócić uwagę że wg opisu na stronie karta NIE JEST ważna przez okresu 24h lecz od dnia do dnia. to jest istotna różnica

  https://www.barcelonacard.org/pl/

  Odpowiedz
  • Nie jest to oficjalna strona, ale masz rację, wyraźnie sprostuję tą informację na stronie.
   Dzięki.

 • Czy T-Mobilat załadowaną pierwszy raz T-Casual można doładować potem T-Familiar czy już na zawsze tylko T-Usual? Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedz
 • Hej Czy w Castlefield też są automaty gdzie moźna kupić bilet T-Casual i T-Familar?. To jest nasza bazą wypadową z tego co widzę to kursuje tam pociąg R2S z Castlefield do Barcelony?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Oczywiście, na stacjach kolejowych w Castelldefels bez problemu kupisz wymienione przez ciebie bilety.

  • A czy w tych automatach też są wydawane karty t-mobiltat?. Czy muszę mieć wcześniej. Pytam no to będzie pierwsze miejsce w którym będziemy kupować bilet

  • Jak najbardziej, kupując bilet w automacie otrzymasz go właśnie na karcie T-Mobiltat 🙂

 • Hej 🙂 Wybieram sie z partnerem do Barcelony 29/02-02/03. Pierwsze dwa dni chcemy spedzić kolejno w Blanes i Lloret de mar, następnie reszta wyjazdu w Barcelonie. Jakie bilety na komunikacje miejska zakupic?
  Z góry dziękuję za pomoc! 🙂

  Odpowiedz
  • Poprawka 29/02-06/03 😉

  • Hej,
   W waszym przypadku po prostu jednoazowe do Blanes i tam przemieszczacie się kolejno do Lloret.
   Później na jednorazowych wracacie do Barcelony.
   W samej Barcelonie jak wygodnej – T-Casual dla każdej osoby czy wspólny T-Familiar.
   Postawiłbym na ten pierwszy, bo przez te kilka dni spokojnie wykorzystacie na osobę te 10 przejazdów.

 • Cześć, dziękuję za wyczerpujące informacje. Proszę jednak o doprecyzowanie sprowadzające się do zdefiniowania słowa „przesiadka”. Planujemy pobyt w okolicach Barcelony i stąd plany kilku wycieczek po mieście. Aby zaoszczędzić trochę czasu zaplanowałem 3 przejazdy dla 2 osób w ramach jednodniowej wycieczki: 1. Barcelona-Sants – Sagrada Familia /metro/, Park Guel – Casa Mila /autobus/, Plac Kataloński – Barcelona-Sants /metro/. Czy karta T-Familiar kasowana jednak co kilka godzin to ten optymalny wybór? Proszę jeszcze o informacje czy karta T-Familiar jest akceptowalna dla trasy Plac Kataloński – Barcelona-Sants dla kolei podmiejskiej. Jeżeli nie to ile kosztuje jednorazowy przejazd na tej trasie tą kolejką ? POZDRAWIAM Jacek

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Tak, kolej podmiejska FGC również działa w ramach zintegrowanego systemu, więc przejazd z placu katalońskiego na Sants również może się odbyć na tym bilecie.
   Co do wyboru biletu – najkorzystniej jednostkowa cena przejazdu wyjdzie przy T-Casual dla każdej osoby, ale to pod warunkiem, że wykorzystacie wszystkie dziesięć przejazdów z tej karty.

   Jeśli przesiadasz się z kolei regionalnej na metro czy z metra na metro, to wszystko odbywa się oczywiście w ramach jednego przejazdu z tego biletu.

 • Tomek, dziękuję za odpowiedź. Nasza stacja dojazdowa to dopiero Sant Vicenç de Calders, Carrer Estació, 43880 Coma-ruga, Tarragona, Hiszpania. Tam chyba nie działa ten system?
  Jacek

  Odpowiedz
  • Jeszcze działa 🙂
   To VI strefa, ale tu na dojazdy do Barcelony trzeba mieć T-Famliar czy T-Casual właśnie w takiej opcji.
   Jeśli lecicie na El prat i jedziecie tam pociągirm, a potem stamtąd wyruszacie do Barcelony, wracacie do Sant Vicenc,a później wracacie na lotnisko, to idealnie wyjdzie wam 6 przejazdów z VI – strefowej karty T-Familiar 🙂

 • Małgorzata
  13 lutego 2024 21:18

  Witam! jeśli mam hotel w Sitges i planuję codziennie przez 5 dni dojeżdżać do Barcelony (czyli 10 przejazdów) to czy bardziej opłaca się kupić bilet T10 na 3 strefę (cena 32,50 euro)czy może lepiej kupić bilet miesięczny T-Usual za promocyjną cenę 21,35 euro? czy ten bilet miesięczny jest tylko na pociąg czy metro (w ramach jednej przesiadki) też się zalicza? z góry dziękuję za wyjaśnienie

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie ma już biletów T-10, ale pewnie chodzi ci o T-Casual.
   Miesięczny też musiałabyś kupić w opcji na III strefę, ale tu cena 40,35 euro.
   Plusem jest to, że na tym miesięcznym będziesz w tej cenie mogła już podróżować po samej Barcelonie 🙂

 • Bardzo dziękuję za odpowiedź:) Jeszcze tylko dopytam czy na tym bilecie miesięcznym mogę też np. dojechać do Montserrat czy jednak trzeba tam dokupić ekstra bilet?

  Odpowiedz
  • W opcji na I strefę – a taki zapewne cię interesuje, nie.
   Musisz kupić dodatkowy, jednorazowy bilet na tej trasie.
   Nawet jeśli masz miesięczny na odpowiednią liczbę stref, to ogarnie pociąg regionalny, ale zintegrowane bilety nie działają na kolejki Aeri oraz Cremallera.

 • Czyli bilet miesięczny na 3 strefę za 40,35 euro wystarczy mi na dojazdy do Sitges, poruszanie się po Barcelonie i dojazd do Montserrat pociągiem bez kolejek Aeri i Cremallera które mogę dokupić ewentualnie na miejscu ?

  Odpowiedz
 • I już na prawdę ostatnie pytanie:) czy ten bilet miesięczny na 3 strefę kupię w automacie na lotnisku przy stacji skąd odjeżdżają pociągi?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team