Komunikacja

Komunikacja miejska – bilety

Barcelona ma bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Tramwajami, autobusami czy metrem zarządza Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB i tym skrótem posługujemy się zawsze wtedy, kiedy piszemy o lokalnej komunikacji.

My w tym dziale chcielibyśmy się bardziej skupić na opisaniu jak poruszać się po mieście i jaki rodzaj biletów wybrać, by zrobić relatywnie najtaniej.

Poniżej aktualna lista oraz cennik biletów. Aktualizacja na rok 2024.

Wszystkie bilety kupione do 14 stycznia 2024 roku można wykorzystać do 30 kwietnia 2024 roku. Poniżej cennik biletów ważny od 15 stycznia 2024 roku.

UWAGA – T-Mobiltat
Od 28.11.2023 bilety T-Usual, T-Casual oraz T-Familiar sprzedawane są tylko na kartę T-Mobiltat.
Nie są już wydawane w formie tradycyjnych kartoników z paskiem magnetycznym.
Kupując bilet w automacie domyślnie wyskoczy nam karta T-Mobiltat załadowana wybranym biletem – np. T-Casual.
Karta jest wielokrotnego użytku, więc jeśli skończy nam się biletach, doładowujemy na nią dowolnie ponownie T-Casual czy T-Familiar.
Przy biletach miesięcznych T-Usual konieczny jest zakup spersonalizowanej karty T-Mobiltat.

Karta anonimowa to biletów T-Casual i T-Familiar kosztuje 0,50 euro, a opłata jest doliczana przy zakupie w automacie.

Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów:

Bilet jednorazowy – uprawnia nas do pojedynczego przejazdu środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet – np. metro, autobus czy tramwaj. Nie są możliwe żadne przesiadki. Aktualna cena to 2,55 euro.
T-Casual – koszt 12,15 euro. Pakiet 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu. Dzięki temu na jednym przejeździe zrobimy trasę łączącą np. dwie linie metra czy pociąg + metro. W I strefie limit czasu na przejazd to 75 minut. Czas wzrasta o 15 minut na każdą z kolejnych stref (więcej informacji o działaniu systemu na dole strony). Bilet T-Casual to bilet dla jednej osoby. Mogą z niego korzystać różne osoby, ale nie w tym samym czasie. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam zaledwie 1,13 euro! Zakupiony bilet T-Casual jest ważny do końca lutego roku następnego. Jeśli zatem byliście w Barcelonie w lipcu 2023 roku i nie wykorzystaliście wszystkich przejazdów, bilet będzie ważny do końca lutego roku 2024. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Familiar – koszt 10,70 euro na I strefę. Jest to pakiet 8 przejazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego skasowania. Są to bilety multi person. Oznacza to, że z jednego biletu może korzystać kilka osób. Jadąc we dwóch pierwsza osoba kasuje bilet, przechodzi przez bramkę. Druga osoba odbiera bilet, ponownie kasuje i przechodzi przez bramkę. Więcej szczegółów na dole strony. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Dzięki swojej cenie jeden przejazd wychodzi nam trochę drożej niż w T-Casual – 1,25 euro, ale z biletu może korzystać więcej osób. Bilet jest ważny 30 kolejnych dni od pierwszego użycia. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
T-Grup – koszt 84,80 euro na I strefę. Bilet zastępujący dotychczasowy T-70. Jest to pakiet 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 dni licząc od daty pierwszego skasowania. Podobnie jak T-Familar, jest to bilet multi person, stąd może z niego korzystać kilka osób. Bilet nie działa na linię metra startującą oraz kończącą bieg na lotnisku El Prat. Koszt pojedynczego przejazdu (przy zalożeniu wykorzystania wszystkich) wychodzi identycznie jak w przypadku T-Casual – 1,13 euro. Bilet aktualnie nie kupimy już w formie tradycyjnego kartonika – potrzebna będzie karta T-Mobiltat lub zakup w aplikacji TMB App.
Bilety okresowe – mamy tu bilety dzienne T-DIA (11,20 euro), czy T-Usual (30 dniowy) za 40,00 euro (21,35 euro przy aktualnej promocji). Są oczywiście zniżki dla młodzieży, seniorów czy bezrobotnych, ale dotyczy to mieszkańców Barcelony.
Bilety w ramach karty Hola Barcelona Bilety 2, 3, 4, 5 – dniowe (liczone od godziny pierwszego skasowania, czyli analogicznie na 48, 72, 96, 120 godzin). Więcej we wpisie – Karty Hola Barcelona, w który znajdziesz zaktualizowane ceny na 2024 rok.
Bilety lotniskowe – na połączenia autobusowe z lotniska El Prat (bilet na Aerobus 7,25 euro) oraz bilet na połączenie metrem z terminalu T1 lub T2 linią L9S – 5,50 euro.
Dokładny cennik popularnych turystycznych biletów na strefy od 1 do 5 znajdziesz tu: Nowe ceny biletów miejskich

Uwaga – zintegrowany system komunikacji

Kupując zintegrowane bilety – T-Casual, T-Familar czy T-Grup możemy się przesiadać w ramach jednego przejazdu. Ważne, by od pierwszego „odbicia” biletu do ostatniego nie minęło więcej niż 1 godzina i 15 minut. Dzięki temu jadąc z lotniska pociągiem czy autobusem, a później przesiadając się na metro, jedziesz na jednym przejeździe!

W ramach jednego przejazdu poza czasem – 1 godzina i 15 minut – możemy się przesiąść maksymalnie trzy razy. Oznacza to, że możemy dowolną trasę pokonać czterema segmentami (pierwszy + 3 przesiadki). UWAGA! System naliczy nam kolejny przejazd jeśli się cofniemy. Przykład: jedziemy na stację Sagrada Familia, wysiadamy, robimy zdjęcie, wsiadamy do tej samej linii metra i nie jedziemy dalej, tylko wracamy w stronę z której przyjechaliśmy. Mimo, że nie przekroczyliśmy 1 h 15 minut, system odbije nam kolejny przejazd na bilecie.

Dla tych, którzy nie chcą liczyć każdego jednego przejazdu, a chcą mieć poczucia komfortu by w każdym potrzebnym momencie skorzystać z komunikacji publicznej, polecamy karty HOLA Barcelona Umożliwiają nielimitowane korzystanie z komunikacji przez 48, 72, 96 lub 120 godzin w zależności od wybranego wariantu.

Naszym zdaniem
T-Casual, T-Familiar czy T-Grup to najczęściej najtańsze rozwiązanie i z niego zawsze korzystaliśmy.
Wszystko to pod warunkiem liczenia przejazdów i kombinowania, by na koniec pobytu nie został nam np. w połowie wykorzystany bilet.
 

Podczas ostatniego wyjazdu z naszą Zuzią kupiliśmy dla pełnej wygody Hola Barcelona na pełne 5 dni, by nie zajmować się liczeniem i kalkulowaniem. Karty mają ten dodatkowy plus, że działają na metro z lotniska, które przy lokalizacji hotelu w którym ostatnim byliśmy było bardzo wygodne.

Strefy

Zintegrowany bilety jak T-Casual, T-Familiar, T-Grup czy dzienne T-DIA umożliwiają zakup wersji na określoną strefę. Dzięki temu możemy się poruszać na tych biletach pomiędzy 296 miejscowościami znajdującymi się w systemie. Często się pytacie czy zwiedzając największe atrakcje Barcelony trzeba korzystać z kilku stref. Odpowiedź – NIE! 🙂 Cała pierwsza strefa to Barcelona, ale również sąsiednie miejscowości jak Castelldefells, Montgat, Montcada i Reixac. Poniżej mapka obrazująca granice poszczególnych stref w sieci

Cennik zintegrowanych biletów w zależności od strefy (aktualny na 2024 rok)

Bilet1 strefa2 strefy3 strefy4 strefy5 stref6 stref
T-Casual12,15 €23,90 €32,55 €41,85 €48,10 €51,15 €
T-Familiar10,70 €20,30 €28,80 €37,35 €42,70 €44,85 €
T-Grup84,80 €167,40 €227,90 €292,90 €336,65 €357,95 €
T-Dia11,20 €17,10 €21,50 €24,00 €26,85 €30,05 €
Mapa stref - Barcelona
Mapa stref – źródło: tmb.cat.

Zakup

Z tym nie ma najmniejszego problemu – na każdej stacji metra znajdują się proste, intuicyjne automaty, w których możemy kupić żądany rodzaj biletu. Na niektórych są również tradycyjne kasy, w których możemy ew. dopytać o szczegóły. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej. Na mieście znajduje się poza tym szereg miejsc, w których znajdują się automaty a także stanowiska obsługi, w tym spory namiot na popularnej La Rambla.

Ilość automatów jest tak duża, że kolejek do zakupu biletów nie widzieliśmy w ogóle. Ruch rozkłada się bardzo równomiernie. Co ważne, na stacjach czuwają pracownicy TMB, którzy chętnie pomagają w obsłudze automatów, a także pomagają turystom przechodzić przez bramki na stacjach metra.

Karta T-Mobiltat

Najpopularniejsze bilety T-Casual czy T-Familiar kodowane są na karcie T-Mobiltat (system dolicza 0,50 euro za wydanie takiej karty). Karta jest ważna 6 miesięcy i po wyczerpaniu np. biletów T-Familiar, możemy na nią dokupić kolejne – nie ma konieczności kupowania kolejnej karty. Karta posiada chip, dzięki czemu przykładamy ją jedynie do czytnika w autobusie czy na bramce w metrze. Podobnie kartę T-Mobiltat można sparować z aplikacją TMB App, dzięki czemu możemy dokonywać zakupu bezpośrednio z pozycji smartfona.

Zakup online

Od wielu lat przez Internet możemy zamówić karty Hola Barcelona. Są dalej w wydawane w formie tradycyjnego kartonika z paskiem magnetycznym. Zakupując go online otrzymujemy voucher z numerem i na ja jego podstawie odbierzemy bilet w dowolnym automacie TMB.

Bilety T-Familiar czy T-Casual można również zakupić online przez aplikację TMB App.

Jeśli posiadamy fizyczną kartę T-Mobiltat, skanujemy ją przykładając do telefonu (przez włączone NFC).

Jeśli nie posiadamy karty T-Mobiltat, można zakupić bilety bezpośrednio na telefon, ale wtedy trzeba w pełni skonfigurować aplikację i podać swoje dane, łącznie z numerem paszportu / dowodu. Jeśli nie posiadamy numerów DNI lub NIE (hiszpański dowód osobisty lub hiszpański dokument obcokrajowca), weryfikacja podanego numeru może potrwać do 48h.

Automat z biletami w Barcelonie
Automat w którym możemy zakupić dowolnie wybrany bilet

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

Poprzednio każdy przejazd biletu T-Familiar czy T-Casual był drukowany na tyłach biletu. Od 28.11.2023 bilety te zakupujemy na kartę T-Mobiltat. Ilość wykorzystanych przejazdów z tego biletu sprawdzimy:

 • w dowolnym automacie TMB
 • w aplikacji TMB App, jeśli sparujemy kartę T-Mobiltat z telefonem (przez NFC)

Barcelona Card

Dzięki Barcelona Card poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe! Barcelona Card to rodzaj karnetu w ramach którego otrzymujemy darmową komunikację (w tym tą z lotniska) a także darmowe wejścia do dużej liczby muzeów. Na pozostałem atrakcyjne rabaty i zniżki, w tym restauracje, kluby itp. Szczegóły – Barcelona Card.

Barcelona Card

Bilety komunikacji – dzieci

Dzieciom do czwartego roku życia przysługuje bezpłatny przejazd. W pozostałych przypadkach są zobowiązane do posiadania ważnego biletu.

Dzieci – turyści – płacą za bilety komunikacji publicznej tak samo jak dorośli.

Zobacz również

2418 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Cześć. Czy na bilecie T- dia mogę jechać z lotniska El Prat na Camp Nou. Niby gdzieś znalazłam informacje ze możliwy jest jeden przejazd z lotniska. Monika

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Dokładnie, obejmuje jedną podróż metrem z lotniska w obie strony.
   Możesz skorzystać z metra i dojechać na stację Collblanc, skąd dojedziesz na Camp Nou na nogach.

 • Hej, do T-usual nadal wydawane są karty z magnesem, kosztują 50 centów. informacja z dzisiaj 🙂

  Odpowiedz
  • Tak, dokładnie, miesięczne są w dwóch wersjach – w wersji kartonu, ale z określoną datą ważności i droższe plastiki, ale ważne kilka lat.
   Dzięki za feedback 🙂

 • Cześć. Tomek, dziękuję za dotychczasowe wyjaśnienia i mam kolejne pytania. Mamy mieszkać w Coma-Ruga i stąd jedziemy do Barcelona-Sants. Stamtąd linią L5 do Sagrada Familia, dalej powrót z Placu Katalońskiego do Barcelona-Sants i wreszcie stacji Sants Vicenc de Calders w Coma Ruga. Czyli mamy 3 przesiadki dla 2 osób ale co kilka godzin. Czyli na stacji Sants Vicenc de Calders powinniśmy nabyć jedną kartę T-Familiar (dla VI strefy) i kasować kolejno w kolejnych środkach komunikacji? Kolejne wycieczki w analogicznej procedurze. Czy na tej stacji dostaniemy te karty T-Familiar? POZDRAWIAM Jacek

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Jak najbardziej, na każdej stacji znajdziesz automaty, w których kupisz T-Familiar.
   Bilety kasujesz za każdym razem, jedynie przy przesiadce z pociągu na metro trasę pokonujesz w ramach stacji, więc najczęściej nie będziesz mijać kolejnych bramek i taki przejazd będzie traktowany jako jeden.

  • Cześć, czy po zakupie karty T-USUAL mogę za darmo korzystać z kolejki na Montuqe lub dojechać na tym bilecie do Tibidabo?

  • Cześć,
   Tak, ale kolejką szynową.
   Na Tibidabo również jest sposób, aby na zintegrowanych biletach dojechać na górę – szczegóły – https://mybarcelona.pl/dojazd-na-tibidabo/

 • Cześć. Tomek, serdecznie dziękuję. Proszę odpowiedz jeszcze czy przykładowy plan, który zamieściłem możemy zrealizować w ramach jednej karty T-Familiar dla dwu osób. POZDRAWIAM Jacek

  Odpowiedz
  • Cześc,
   T-Familiar na IV strefę – 2 przejazdy z Coma Ruga do Barcelony z przesiadką do Sagrady.
   Później kolejne dwa przejazdy wejdą wam z bilety za przejazd – Kataloński – Sants – Coma Ruga.
   Wykorzystacie zatem 4 przejazdy z ośmiu które znajdują się na tym bilecie.

   Jeśli będziecie go wykorzystywać na dojazd z i na lotnisko, to wyjdzie idealnie 8.

  • Cześć, czy przy kupieniu biletu T-usual lub T-grup można jeździć linią L77 z Barcelona Aeropuerto T1?

  • Tak, połączenie wykonuje Monbus, ale obowiązują tam zintegrowane bilety.

 • Cześć
  Czy w autobusie 46 odbijam kartę t-familar?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Jak najbardziej, działa w 46, trzeba odbić bilet na kasowniku.

 • Witam. Czy jadąc z małym dzieckiem (roczne) muszę dla niego również dokupić osobna kartę np. T-Familiar lub T-Casual??? Byłem już kilka razy w Barcelonie ale nigdy z malutkim dzieckiem 😉

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie 🙂
   Dzieciaki do 4 lat podróżują całkowicie bezpłatnie we wszystkich środkach komunikacji.

 • Hej, czy na karcie T-casual można dojechać na górę Monteserrat ?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Na szczyt nie.
   Nawet jeśli będziesz mieć T-Casual na odpowiednią liczbę stref, to dojedziesz i tak pod dolną stację kolejki linowej lub szynowej.
   Na te kolejki obowiązują dedykowane bilety, nie można tu wykorzystać T-Casual.

 • Witam, przylatujemy do Barcelony El Prat z wycieczką szkolną w maju 22 osoby, Jak najtaniej dostaniemy się do miasta , dalej zamierzamy przemieszczać się piechotą. Proszę napisz ile kosztuje jednorazowy bilet na pociąg do miasta. Dzięki za odpowiedź:)

  Odpowiedz
  • Jednorazowy na pociąg jest stosunkowo drogi, bo 4,60 euro.
   W tym przypadku lepiej spod terminala podjechać Aerobusem.
   Koszt to 6,75 euro.

  • Dziękuję za odpowiedź a może by kupić Familiar 8 przejazdów dla 4 osób w tą i z powrotem razy 6 sztuk tylko czy on działa na dojazd z El Prat?

  • Tak, to się będzie najbardziej opłacać.
   Tak, bilety T-Familiar w opcji na I strefę działają z lotniska El Prat i będzie to najlepsze rozwiązanie.

 • Cześć Tomku, czy jak przylecimy o 22 w następny czwartek, to nie będzie problemu z kupieniem kart. Myślimy nad kartami miesięczna dla naszej rodziny 3 osobowej , czy trzeba w automacie wpisywać jakieś swoje dane?? młodzież 13 lat ma znizkę? na jaki numer pociągu się kierować żeby dotrzeć do El Poblenou? będę wdzięczny za pomoc.
  Pozdrawiam z Gdańska.

  Odpowiedz
  • Cześć Bartek,
   Nie będzie.
   Wszystko załatwisz w automacie, 13 – latek płaci jak osoba dorosła.

   Jeśli zdążycie na ostatni pociąg – jedziecie na Passeig de Gracia, a tam przesiadacie się na żółtą linię metra L4 i jedziecie do Poblenou – np. stacja metra Llacuna czy Poblenou w zależności od lokalizacji noclegu.

 • Cześć, Tomek, jako, że cały czas układam plany wycieczek po Barcelonie mam jeszcze kilka pytań: jaki jest koszt jednorazowego biletu kolejowego (osoba dorosła i dorosła 65+) z Coma-Ruga do Barcelona Sants? jaki jest koszt wejścia (osoba dorosła i dorosła 65+) do Muzeum Morskiego? jaki jest koszt wejścia do Pałacu Guell (osoba dorosła i dorosła 65+? POZDRAWIAM Jacek

  Odpowiedz
  • Cześć Jacek,
   Z Coma-Ruga do Barcelony bilet kolejowy kosztuje 6,95 euro.
   Palau Guell to 12 euro i 9 euro seniorzy.
   Muzeum morskie to 10 euro i 5 euro ulgowy.

 • Tomku dziękuję serdecznie za wcześniejszą odpowiedź. Możesz jeszcze polecić jakieś dwie, trzy fajne knajpeczki klimatyczne, żona ma 50 urodziny więc chcemy z córką ja zaprosić na jedzonko i wino, żona nie lubi przepychu tylko klimat Katalonii, tubylców 😊 i ich pysznego jedzenia. Będziemy wdzięczni. Chcemy to zrobić po południu bo na 21 na mecz Barcelonki idę 😜
  Z góry dziękuję B.

  Odpowiedz
  • Nie nasza specjalność 🙂
   Nic konkretnego do polecenia, zwykle lubimy się zapuszczać w lokalne dzielnice i szukać fajnych knajpek, gdzie czas spędzają głównie miejscowi 🙂
   Nigdy się nie zawiedliśmy.

 • Cześć Tomek, dziękuję za informacje. W czerwcu ruszamy. Po powrocie wrócę z wrażeniami. POZDRAWIAM Jacek.

  Odpowiedz
 • Mamy kartę T-usual ( miesięczna). Przy powrocie jedziemy metrem L9 do zona universitata i tam przesiadamy się na metro L9s w ramach powyższego biletu?

  Odpowiedz
  • Jak najbardziej. Na miesięcznym możecie śmiało korzystać z linii L9S i wysiadać na lotnisku.

 • Witam jak najlepiej dojechać do parku Guell z Ronda Sant pau -Folch i Torres? Na jakie strefy kupić bilet. Podróżujemy we 2 osoby i zostały nam tu 2 dni wiec nie koniecznie potrzebujemy czegoś na długi okres i duża ilość przejazdów. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Bezpośrednio metrem – zielona linia L3 – wysiadasz na Lesseps.
   T-Familiar na dwie osoby powinien wam wystarczyć – możecie do odbijać razem, jest na nim 8 przejazdów.

 • Hej 🙂 Jestem w Pinade de Mar. Będę kupować bilet T-Familiar bo chce jechać z towarzyszem do Barcelony. Kupię go w strefie IV.
  Czy na tym bilecie mogę również jechać do Girony?

  Pozdrawiam:)

  Odpowiedz
  • Hej,
   na 100 procent tego nie potwierdzę.
   Strona kolei regionalnych nie podaje taryf na bilety zintegrowane na tym odcinku.

 • Witam,
  Jedziemy do Barcelony w czerwcu na siedem dni, doszłam do wniosku, że najlepiej opłaciło by się nam zakupić T-usual w obecnej cenie czyli 21,35 E, ale czy można ten bilet aktywować dopiero w czerwcu. Dziękuje za każdą informacje.

  Odpowiedz
 • Cześć,
  Tomek, czy z biletu T-usual można korzystać na linii metra z lotniska El Prat?
  Czy bilet T-usual odbija się każdorazowo przy wejściu do pojazdu, czy z uwagi na to że jest biletem okresowym nie ma takiej potrzeby.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Dzień dobry,
  Planuję wylot do Calafell dla czwórki osób. Lot na ElPrat i dalej do Calafell. Jak dotrzeć z lotniska do Calafell w najtańszy sposób a zarazem sprawny? Czy jest jakieś ograniczenie czasowe w kursowaniu pociągów?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Najtaniej pociąg.
   Z lotniska R2N na Sants, a tam przesiadka na R2 i jedziesz do Calafell.
   Najlepiej zakupić bilet na V strefę T-Casual czy T-Familiar w zależności od tego jak często na tej trasie będziecie podróżować.

   Cała trasa łącznie z przesiadką to jeden przejazd z takiego biletu.
   Pociągi regionalne nie kursują w nocy.
   Szczegóły znajdziesz tu: Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu

 • Czy z biletem na mecz FC Barcelona komunikacja miejska w dniu meczu jest darmowa?

  Odpowiedz
 • Szczerze to jest porażka ta aplikacja TMB nie polecam i ogólnie, irytująca jest Barcelona już pierwszy dzień mnie ona irytuje.
  Stanowczo odradzam to miasto.

  Odpowiedz
  • Byłem w metrze i również pracownicy umieją tylko po hiszpańsku, z angielskim im nie po drodze.
   Ogólnie to bardzo dużo atrakcji płatnych (w całkiem drogich stawkach), a te bezpłatne to sporo tam śmieci oraz bezdomnych. Ogólnie miasto Barcelona bardzo brzydkie wrażenie na mnie zrobiło, na 100 % tutaj nie wrócę.

 • Hej, potrzebuje pomocy. Jesteśmy aktualnie w Barcelonie i kupiliśmy kartę t casual ale dostaliśmy papierowy kartonik. Okazuje się że w automacie autobusowym pokazuje błąd. Czy mamy dokupić do tego biletu 10 przejazdowego jakąś specjalna kartę?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Nie, te karty T-Mobiltat sa kartonikowe, ale posiadają chip a nie pasek magnetyczny.
   Jeśli karta zostanie uszkodzona, można ją wymienić – zgłoś się do punktu TMB.
   Jeśli działa w metrze to możliwe, że korzystasz z autobusu, na który nie obowiązują zintegrowane bilety.

 • Cześć,
  Chcę się upewnić czy dobrze rozumiem. Startuje z lotniska EL Prat mam hotel przy metrze „Tetuan”, więc przy zakupie jednego biletu Familiar dostaniemy się w dwie osoby na miejsce bez problemu?
  Mam namyśli przesiadki oraz wyjazd z lotniska?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Tak, ale na stacji pociągu R2N na lotnisku kasujesz go dwa razy, więc schodzą z niego dwa przejazdy (dwie osoby). Sama przesiadka na metro jest w ramach tego samego przejazdu.

 • Cześć, jadę z lotniska el prat do Castelldefels z 1 przesiadką, czy kartę muszę odbijać w razy? Jak wygląda odbijanie karty w pociągach? I czy obejmuje autobusy z Castelldefels? Proszę o pomoc, z góry ogromnie dziękuje za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Karty odbija się przy wejściu na peron.
   Przesiadając się na R2 do Castelldefels nie kasujesz go ponownie, bo zmieniasz tylko peron. Wszystko robisz na jednym przejeździe.

 • Witaj, w jaki sposób zakupić kartę t casual?

  Odpowiedz
 • Witaj. Mam wczesny wylot z El Prat (na lotnisku powinienem byc koło 4.00). Z tego co czytałem metro działa od 5.00. Nocował będę prawdopodobnie w Barcelona PR Guesthouse. Czy jakiś środek komunikacji publicznej działa o tej porze? Czy bilet T-Familar będzie na niego odpowiedni?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   T-Familiar zadziała w nocnych.
   N17 na T1 lub N18 na T2. Autobusy kursują bardzo często.
   Poniżej Twojego noclegu jest Av. de la Verge de Montserrat – przez tą ulicę jeżdżą właśnie nocne na lotnisko.

 • Dzień dobry, 19 sierpnia chcielibyśmy w 8 osób rano przyjechać z Calella do Barcelony i wrócić do Calella wieczorem. Jakie bilety byłyby dla nas najkorzystniejsze, jakim autobusem(?) dojechać? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Zdecydowanie pociąg R1.
   Kupujecie T-Familiar na IV strefę (jest na nim 8 przejazdów) i kolejny na powrót.
   Każdy po kolei odbija bilet i przechodzi przez bramkę na peronie.
   Dzięki temu za 37,35 8 osób pojedzie na tej trasie do Barcelony.

 • Witam, jak kupić online bilet na 3 strefy? Gdy chce kupić to mam tylko wybór 1szej strefy.

  Odpowiedz
 • Bardzo dziękuję Wam za wcześniejsze odpowiedzi. Bardzo mi rozjaśniliście sytuację biletową i dzięki Wam już tak się nie boję;) Mam jeszcze jedno pytanie. W 8 osób po przyjeździe z Calella do Barcelony, kiedy wysiądziemy na Pl. Catalunya, chcemy zwiedzić główne punkty, tzn. La Rambla, Barri Gotic, Sagrada Familia, Park Guell, Casa Batll, Pałac Guell, Camp Nou. Czy będziemy potrzebować bilety na przejazd do tych „atrakcji” (jakie byłyby najkorzystniejsze dla 8 osób), czy wszędzie dotrzemy na piechotę? Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Tak, po wyjściu na plac kataloński kamienice Gaudiego, dzielnicę gotycką robicie na nogach. Do Camp Nou czy Parku Guell trzeba będzie jednak podjechać chociażby ze względu na czas.
   Tu również możecie posiłkować się biletami T-Familiar, ale w opcji na I strefę.
   Dwa takie bilety (zakładam 2 przejazdy metrem podczas zwiedzania) powinny wam w zupełności wystarczyć.

 • Witam. jutro o 12 mamy wylot z lotniska El Parat. Z tego co patrzyłem google pokazuje nam trasę linią l2 a później przesiadkę na r2n. Czy na bilecie lotniskowym damy rade się przesiąść czy trzeba kupić jeden zwykły a później ten lotniskowy? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Jeśli masz jakiś przejazd na T-Casual czy T-Familiar, zrobisz to na jednym przejeździe z tego biletu.
   Jeśli zamierzasz kupić jednorazowy, to jednorazowy 4,60 euro na pociąg, ale metro osobny bilet jednorazowy.

 • Czy kupując w automacie (maj/czerwiec) t-casual wyleci mi od razu karta t-mobiltat, czy trzeba zaznaczyć jakaś opcję, a może najłatwiej w okienku?

  Odpowiedz
 • Czy bilet na kolejki na Montserrat kupuje się na miejscu czy można to zrobić w jakiś sposób łączony razem z biletem na pociąg?

  Odpowiedz
  • Kupuje się je w łączony sposób razem z biletem na pociąg. Zrobisz to kupując np. wcześniej online bilet taki jak TOT Montserrat, ale również skonfigurujesz sobie wszystko na placu hiszpańskim w Barcelonie – kupując bilety wybierasz czym chcesz wjeżdżać i zjeżdżać.

 • Będziemy mieszkać w Calella 4 osoby czerwiec, planujemy 3 wyjazdy do BCN, w różne dni, jakie bilety na pociąg, pojedyncze kupowane w dane dni? Jakieś zbiorcze? Koszt pojedynczego w jedną stronę 5,50, czy można taniej? T-familiar?

  Odpowiedz
  • Tak, kupując bilety T-Familiar w opcji na IV strefę wyjdzie was taniej.
   Tym bardziej, że idealnie wyjdą wam 24 przejazdy, więc kupujecie 3 x bilet T-Familiar na IV strefę i załatwiacie trzy przejazdy do Barcelony.

 • Dzięki za pomoc, czy te T-Familiar będą dostępne na przystanku kolejowym w Calella?

  Odpowiedz
 • Cześć,
  zgodnie z tym co jest opisane dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie. To ma być skończone 4 lata? Czy już rocznikowo?
  Jest to informacja dość istotna, córka kończy 4 lata pierwszego maja, a my w Barcelonie będziemy pod koniec kwietnia 🙂

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Od 4 lat płacą normalnie za bilet, więc w tym przypadku, przechodzi z wieku 3 na 4 lata w maju, to jeśli was pobyt wejdzie na majówkę, trzeba będzie dokupować bilety.

 • Witam, jakim biletem się posługiwać, żeby z Callela dojechać do Barcelony (katedra i park guell)? 2 dorosłych i 2 dzieci szkolne. Będziemy na ul. Calle del Turismo w Callela. A podróż na jeden dzień. Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Na podróż do Barcelony kolej. Linia R1 jeździ co 30 minut.
   Możecie kupić bilet T-Familiar w opcji na IV strefę.
   Jest na nim 8 przejazdów 0 cztery wykorzystacie na dojazd do Barcelony i 4 na powrót i idealnie zejdzie wam całym bilet.
   W samej Barcelonie można ew. kupić T-Familiar w opcji na I strefę i dzięki temu dwa razy będzie można się całą rodzinę przemieścić po samym mieście.

   To będzie najtańsza opcja.

 • Cześć 🙂 mam pytanie, czym najlepiej i przede wszystkim najszybciej dostać się z Barcelony do Lloret de Mar? A może polecicie które oczywiście wg Was warto odwiedzić malownicze miasteczka nieopodal Barcelony:) Pzdr.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Zdecydowanie najszybciej bezpośredni autobus!
   Sprawdź rozkłady na Sarfa Bus (grupa Moventis).
   Bilety są w cenie 14,45 euro, połączeń jest sporo w ciągu dnia – jeżdżą zarówno z lotniska El Prat, jak i np. Estacio Nord.
   Czas przejazdu to 1h 55 minut.

 • Cześć,

  Dobrze rozumiem, że na karcie T-Familiar dojadę z lotniska do samej Barcelony?

  na lotnisku wsiadam w pociąg R2 nord z terminala 2, na stacji Barcelona Sants przesiadam się w metro L3 i dojeżdżam do miejsca docelowego i to jest liczone jako jeden przejazd? Czy trzeba jakieś inne bilety kupować?

  A może jest jakaś lepsza i sensowniejsza opcja żeby dostać się z lotniska na stację L3 Paral-lel?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Dokładnie jest tak jak piszesz.
   To szybki, tani i bardzo wygodny sposób dojazdu do stacji Paral-lel z lotniska 🙂

  • Dzięki za potwierdzenie 🙂 pozdrawiam

 • Dzięki za fajną stronę z mnóstwem informacji. My będziemy mieszkać w II strefie, dojeżdżać do centrum Barcelony na zwiedzanie. Mam pytanie czy na jednej karcie T-Mobiltat mogę załadować dwa pakiety T-Casual jednostrefowy i dwustrefowy,. Czy system prawidłowo odczyta czy poruszam się w jednej strefie czy między strefami i skasuje odpowiedni bilet?

  Odpowiedz
  • Nie rozpozna, dlatego że wsiadając w II strefie nie wiadomo czy wysiądziesz w drugiej (czyli skorzystasz z biletu na I strefę) czy w pierwszej.
   Tak według mnie, nie testowałem tego jeszcze.
   Z racji tego, że do kartonikowego T-Mobiltat doliczana jest niewielka opłata, postawiłbym na dwa osobne bilety.

 • Cześć, szukam po różnych stronach informacji na temat zakupu T-usual. Znalazłam, że te karty można zamówić wcześniej i zostanie wysłana na wskazany adres. Ale czy można je zakupić również na miejscu w automacie lub punkcie? Bardzo mnie to interesuje, bo to najbardziej opłacalna opcja na dla nas, ale robimy akurat wszystko na ostatnią chwilę 😉

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Pewnie!
   Zdecydowanie większa liczba osób tak właśnie robi.
   Kupisz ten bilet nawet w tradycyjnym okienku na stacji pociągu R2N na lotnisku El Prat 🙂

 • Cześć, razem ze znajomymi wybieramy się do Barcelony, ale lądujemy w Gironie. Nocleg udało nam się znaleźć w okolicach Barcelony, przy apartamencie stacja metra. Jaki bilet najbardziej bym nam się opłacało zakupić? Wyjazd na 5dni.

  Odpowiedz
  • Cześć,
   W przypadku 5 – dniówki najlepiej cenowo wyjdą wam pewnie bilety T-Casual dla każdej osoby.
   Można ew. postawić na miesięczny T-Usual, ale cena prawie 2 x T-Casual, więc pytanie, czy zrobicie więcej niż 20 przejazdów w ciągu tych dwóch dni.
   Plusem tego miesięcznego będzie nielimitowana liczba przejazdów w ciągu waszego pobytu.

 • Cześć, ile maksymalnie osób może podróżować na bilecie T-familiar?
  Czy można na tym bilecie przejechać z lotniska El Prat do Placu Katalońskiego Aerobusem A2 w jedną stronę?

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Jest na nim 8 przejazdów i może tym samym przejechać na nim nawet 8 osób – kasujecie go po prostu 8 razy.
   Na Aerobus obowiązują zupełnie osobne bilety – nie pojedziecie tu żadnym innym bilecie niż tym dedykowanym na Aerobus.

  • Dziękuję!
   Czyli jeśli na bilecie T-familiar pojedziemy w 8 osób w jedną stronę (1 przejazd autobusu) to na drogę powrotną należy kupić kolejny bilet T-familiar

  • Dokładnie tak!

 • Mam mętlik od tych informacji. Co to znaczy, że mam mieć jakąś kartę T-Mobiltat aby kupić T-Familiar? Jestem totalnym laikiem, nie znam języków obcych, więc proszę mi wyjaśnić jak, gdzie i co FIZYCZNIE mam kupić, żeby móc poruszać się do Sagrady i Parku Guell z placu katalońskiego. Może dla innych osób to wszystko łatwe a dla mnie pierwszy raz jadącej samodzielnie jest to „strasznie stresujące”. Pliss.

  Odpowiedz
  • Po prostu kupujesz T-Familiar w automacie czy w okienku.
   Jeśli nie masz karty T-Mobiltat, to T-Familiar zostanie sprzedany właśnie na tej karcie.
   Dzięki temu jeśli będziesz potrzebować kolejny, będziesz mogła wykorzystać posiadany już kartonik.

  • Dziękuję za odpowiedź. A jeśli już będę miała kartę T-Mobiltat i skończą mi się na niej bilety T-Familiar, to w jaki sposób mam dokupić kolejne bilety na tę kartę?

  • Przykładasz tą kartę do czytnika w automacie i kupujesz za jego pomocą kolejny bilet.
   Nie zostanie dzięki temu doliczona opłata za T-Mobiltat.

  • Bardzo dziękuję za konkretne wyjaśnienie. Serdecznie pozdrawiam.

 • Witam,
  Na podstawie informacji które tu przeczytałam (bardzo przydatnych) wiem że z lotniska EL Prat dostanę się bez problemu pociągiem do centrum miasta. Moim miejscem docelowym jest hotel Holiday Inn Express Barcelona City 22@, C. de Pallars, 203, Sant Martí, 08005 Barcelona. Tak więc, podróżując pociągiem powinnam wysiąść na stacji Passeig de Gracia a następnie przesiąść się na linię metra L4 i wysiąść na stacji Llacuna. Czy tak będzie dobrze? I jak dostać się ze wspomnianej wyżej stacji do stacji metra?Po odbiciu biletów na stacji kolejowej, a następnie ponownie przy wejściu do metra, jeśli wyrobię się w 1 h 15 min nie zostanie mi pobrany kolejny przejazd. Czy dobrze rozumiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Witaj Anna,
   Wszystko się zgadza.
   Przesiadka odbywa się w ramach stacji Passeig de Gracia, więc nie kasujesz ponownie biletu i jedziesz dalej na tym samym, jednym przejeździe. Na Passeig de Gracia stacją pociągu ze stacjami metra jest połączona tunelami w podziemiach – nie wychodzisz na zewnątrz.
   Uprzedzam, spacer ze stacji gdzie zatrzymuje się pociąg do stacji metra L4 trochę zajmuje 🙂

 • Witajcie ponownie,

  Jesteśmy właśnie w Sitges i zauważyłem rozbieżność, między stronami TMB, a oficjalną mapą metra/kolei R. wg. TMB Sitges jest w 3 strefie, a drugiego źródła w 4. Na jaką strefę bilet T- Mobilitat zatem kupić? W pośpiechu kupiliśmy T-Familiar na 4 strefę, który i tak w żaden sposób nie chciał działać (podobno usterka samego biletu), każą reklamować. I tu drugie pytanie gdzie można reklamować by wymienić na sprawny (na infolinii Pani sprawdziła po nr i bilet jest aktualny i „pełny”).

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Tak, zdarzają się miejscowości, gdzie strefy kolei regionalnych i zintegrowanego systemu komunikacji nie pokrywają się.
   Mając T-Familiar bazujesz na strefach zintegrowanego systemu, a Sitges to III strefa.

   Tak, na stacji pociągu w punkcie TMB można zgłaszać reklamacje na działające bilety, zwykle są bez problemu wymieniane na nowe.

 • Witam, jedziemy w 5 dorosłych osób do Barcelony 3 maja, lądujemy na lotnisku El Prat a mieszkamy w Vilassar del Mar, jest to druga strefa. Z poprzednich wpisów wyczytałam że najlepiej byłoby kupić miesięczny bilet T – Usual dla 5 osób, żeby dostać się z lotniska do centrum i swobodnie się poruszać po Barcelonie. A Jaki bilet mamy kupić i gdzie na drugą strefę żeby bez przesiadki dojechać do Vilassar. Z góry dziękuję za info.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Tak, możesz kupić miesięczny T-Usual, ale oczywiście dla każdej osoby jeden.
   Taki bilet w opcji na II strefę kosztuje 28,75 euro / osoba.
   Z lotniska pociągiem R2N na Sants, a tam przesiadka na linię R1 do Vilassar de Mar.

  • Bardzo dziękuję za pomoc. Mam jeszcze pytanko, czy ten bilet można kupić online i później wymienić w Barcelonie. Jeżeli tak, to czy tylko na stacji metra, czy na stacji R2N również? I czy dla naszej grupy 5 osób nie byłby lepszy T-Familiar może miesięczny byłby 😉🥰?

  • O kurczę, teraz doczytałam, ze bilety miesięczne T-Usual są spersonalizowane. Jak to zrobić i gdzie? Czy wystarczy dowód osobisty, czy potrzebny jest paszport?Prosba o pomoc🫢

  • Na miejscu kupisz go na stacji metra / pociągu na lotnisku El Prat.
   Można zakupić go w aplikacji TMB bezpośrednio na telefon, ale nie wszystkie telefony spełniają wymagania systemowe.
   Kupując na miejscu wystarczy dowód osobistych, podajesz go osobie z obsługi i ona się wszystkim zajmie.

   Oczywiście mniej problematyczne są bilety T-Familiar, ale musisz przeliczyć, czy będzie się to wam opłacało.

 • Cześć, wybieramy się w październiku rodzinnie w 5 osób do Cambrils. Chcę zrobić jednodniową wycieczkę do Barcelony. Czy możecie podpowiedzieć w jak dojechać tam pociągiem lub autobusem? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Cześć,
   Z Cambrils jest sporo połączeń pociągiem R16, który jeździ co ok. 2 godziny.
   Dojedziesz również autobusem BusPlana, ale bilety będą ciut droższe niż bilety na pociąg.

 • Cześć
  Od 26 do 30 kwietnia będę z 2 synami w Barcelonie. Wyczytałem na Waszej stronie – bardzo ciekawej 🙂 – że najlepiej i najkorzystniej będzie kupić 3 bilety miesięczne na miejscu. Czy możeci mi napisać ile kosztują aktualnie takie bilety? Na stronie TMB jest atrakcyjna cena 20E ale tylko w wersji moblilnej. Wolałbym mieć tradycyjne karty. Przylatujemy na El Prąd a nocleg mamy w okolicach Sagrada Familia. Czy możliwy jest bezpośredni dojazd z lotniska do kwatery? pozdrawiam Was serdecznie

  Odpowiedz
  • Cześć,
   To zależy 🙂
   Jeśli pobyt na 4 dni to może się okazać, że lepiej i wygodniej będzie kupić dla każdej osoby bilet 10 – przejazdowy T-Casual. Gdyby coś brakło, zawsze można dokupić kolejny lub ew. bilety jednorazowe.
   T-Usual miesięczny zwykle najlepiej wychodzi od 5 dni w górę, a jest o tyle wygodny, że nie liczymy przejazdów.
   Oczywiście, możesz w tradycyjny sposób kupić go na miejscu i większość osób tak robi.
   Cena 20 euro to już przeszłość, po ostatnich podwyżkach jest 21,35 euro.
   Przy zakupie tradycyjnej fizycznej karty, dojdzie ci jeszcze opłata – tu polecam opcję carton, czyli w formie kartonika z chipem za 0,50 euro.

   Karta plastikowa to wydatek 4,50 euro.

 • Dzięki za informacje 😊 Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
 • Cześć. Czy każdy przejazd/ przesiadkę w ramach 75 min w ramach T- Familiar czy T-Casual musi być kasowany czy kasujemy pierwsze wejście?

  Odpowiedz
  • Jeśli przesiadka jest w ramach metra, nie kasuje się ponownie biletu, bo po drodze nie mija się bramki.
   Jeśli autobus czy tramwaj, trzeba go odbić ponownie na kasowniku.

 • Mam pytanie.
  Chce kupić w aplikacji TMB App kartę Familiar ale przy zakładaniu konta (rozumiem, że musze to zrobić) prosi mnie o nr mojego dokumnetu jednak nasz polski ciąg znaków ABC123456 nie pasuje i nie moge założyć konta. Czy coś wiecie na ten temat?

  Odpowiedz
  • Tak, działa na paszporcie.
   W przypadku dowodu musisz zastosować wymaganą liczbę znaków.
   Cześć osób nie pisze serii i dodaje do wymagane liczny znaków np. zero.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team