Bez kategorii

Mieszkańcy Barcelony wychodzą na ulice

Od 2 maja mieszkańcy w końcu mogą wyjść z domów w celach rekreacyjnych w określonych godzinach. Tu duża zmiana w stosunku do ostatnich tygodni, kiedy panował praktycznie bezwzględny zakaz wychodzenia.

Do końca kwietnia mieszkańcy całej Hiszpanii mogli opuszczać swoje mieszkania tylko w przypadku ważnych powodów. Były to m.in zakupy, ale tylko w sklepach najbliższych miejscu zamieszkania.

Duży problem stanowiła izolacja dzieci. Te na skutek zamknięcia szkół i przedszkoli nie wychodzi praktyczni w ogóle z domów. Ze względu na plan odmrażania gospodarki i życia społecznego, znaczące poluzowanie obostrzeń nastąpiło wraz z początkiem maja.

Sport

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu jest dozwolone w wyznaczonych godzinach: 6:00 – 10:00 oraz 20:00 – 23:00. Zalicza się do tego bieganie, jazdę na rowerze czy rolkach. Ruch powinien odbywać się indywidualnie. W dalszym ciągu nie można korzystać z publicznych boisk do piłki nożnej czy siatkówki. Uprawnienia te dotyczą osób w wieku od 14 do 69 lat.

Spacery

Tu obowiązują te samego ramy czasowy co w przypadku uprawiających sport – 6:00 – 10:00 oraz 20:00 – 23:00. Ten sam wyróżnik wieku, czyli od 14 do 69 lat. Część parków oraz ogrodów w Barcelonie została otwarta, ale w dalszym ciągu zamknięte są wszystkie plaże. W przypadku towarzystwa w spacerze osoby z rodziny, można to zrobić maksymalnie 1 km od domu!

Spacery z dziećmi

Spacery z dziećmi do 14 lat są ograniczone do jednego wyjścia w ciągu dnia na maksymalnie 1 godzinę! Wyjście musi się odbyć najwyżej 1 km od miejsca zamieszkania. Co ważne, z dzieckiem wyjść może jeden rodzic (może mieć pod opieką maksymalnie trójkę dzieci). Godziny wyznaczone na wyjścia z dziećmi do 14 lat to 12:00 – 19:00.

Godziny dla seniorów

Seniorzy to osoby od 70 lat w górę. Dla nich na spacery czy uprawianie sportu przeznaczone są godziny od 10:00 do 12:00 oraz 19:00 – 20:00.

Nowe obostrzenia i aktualne liczby

Podobnie jak w wielu innych krajach, władze apelują o samodyscyplinę i przestrzeganie zaleceń. Przedstawiciele władz Barcelony apelują o rozsądek wśród mieszkańców, natomiast w samym mieście nie trwają mocno zintensyfikowane akcje policyjne mające kontrolować obywateli.

Hiszpania wśród krajów europejskich jest najbardziej dotknięta na skutek działa Covid-19. Aktualnie to już dobrze ponad 200 000 potwierdzonych przypadków i ponad 24 000 zgonów. W samej Katalonii to ponad 49 tysięcy przypadków i ponad 5 tysięcy ofiar śmiertelnych. Stale rośnie liczba osób, które wyszły z choroby. W Katalonii liczba tzw. „ozdrowieńców” to prawie 20 tysięcy osób!

Aktualnie szacuje się, że połowa mieszkańców domów opieki w Katalonii jest zarażona Covid-19.

Zobacz również

Brak wyników.

4 komentarze. Zostaw komentarz

 • Czy są wieści jak udaje się Katalończykom przestrzegać godzin wychodzenia z podziałem na grupy wiekowe? Czy stosują się do zaleceń?

  Odpowiedz
  • Chyba jak w Polsce, czyli część się stosuje, część nie.
   W centrum miasta z pewnością osoby bardziej karne, ale peryferia czy mniejsze miejscowości to już mniejsze wyczulenie na panujące ograniczenia.

  • Dzień dobry.
   Czy myślą Państwo, że wakacje w Barcelonie na początku lipca będą możliwe? Jaka jest ogólna sytuacja?
   Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź.

  • Sytuacja na całym świecie bardzo dynamicznie się zmienia.
   Dlatego jesteśmy dalecy od prognozowania.
   Hiszpania w swoich etapach odmrażania gospodarki zakładała przyjazd zagranicznych turystów w sierpniu, wrześniu. Teraz premier Pedro Sanchez mówi już o lipcu… 🙂

   Turystyka jest chyba zbyt ważną częścią PKB, a kraje unijne mocno pobijane kryzysem. Będzie to musiało iść w Europie w tą stronę, ale to ie tylko kwestia Hiszpanii, ale również decyzje polskiego rządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team