News

Światowy Dzień Turystyki i apel o zmniejszenie liczby turystów

Jak co roku 27 września 2022 roku miał miejsce Światowy Dzień Turystyki. Z tej okazji grupa mieszkańców przeszła pod siedzibę Barcelona Turisme, aby zaapelować o wpływ na zmniejszenie liczby turystów w mieście.

W proteście wzięła udział niewielka liczba ok. 100 osób. Organizatorzy protestu to część organizacji SET (Southern Europe against Touristization), która skupia wyspy i miasta jak Ibiza, Genua, Neapol, Madryt czy Kordoba. Organizacja walczy ze zjawiskiem masowej turystyki, która coraz bardziej zaburza funkcjonowanie życia mieszkańców. Protestujący zwracają uwagę na pojawiające się zanieczyszczenia, smog i coraz większą uciążliwość codziennego życia.

Zwrócono również uwagę na aktualny kryzys klimatyczny i surowcowy i brak zrównoważonej polityki klimatycznej ze względu na stale rosnącą liczbę odwiedzających.

Ograniczenie ruchu turystycznego miałby odbywać się w Barcelonie przez ograniczenie ruchu statków wycieczkowych, bądź całkowita ich likwidacja. Protestujący sprzeciwiają się również rozbudowie portu lotniczego w dzielnicy El Prat. Domagają się również podniesienia o 50% podatku miejskiego dla przybywających turystów, a także zlikwidowanie spółki Turisme Barcelona.

Postulaty są oczywiście stare jak świat. O zjawisku overtourismu szeroko mówiło się tuż przed pandemią. Sporo popularnych miast jak Barcelona czy Wenecja cierpi ze względu na szeroką dostępność zwłaszcza połączeń lotniczych. W czasie pandemii tysiące zatrudnionych w branży turystycznej osób jednak tęsknie spoglądała na czasy, kiedy ulicami spacerowały szerokie grupy turystów.

Co istotne, od 1990 roku liczba turystów systematycznie rośnie. W rekordowym 2019 roku zanotowano w Barcelonie prawie 9 i pół miliona turystów nocujących w hotelach. Ciężko obliczyć ile wyniosła rzeczywista liczba osób licząc również szarą strefę. Dla porównania w pandemicznym 2021 roku było to zaledwie lekko ponad 3 miliony osób, ale wszystko wskazuje na to, że 2022 rok również może być liczony blisko rekordowego.

Na podsumowanie sezonu turystycznego 2022 przez Barcelona Turisme przyjdzie jednak czas na początku przyszłego roku.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team